Аққу құрақ түрін жасау технология

Раздел Технология
Класс 8 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Аққу құрақ түрін жасау .

Инновациялық тәжірибе жинақтау мен тәжірибе-экспериметтік жұмыстарды жоспарлап жүзеге асыру басты міндет озат тәжірибені оның критерийлеріне сәйкес мейлінше дәл анықтауға тырысу, эксперименттік жұмыстарды өзекті саналатын тақырыпқа арнау, білім беру ұйымдарының мәртебесін көтеруге бағыттау оларды жүзеге асыру жүргізу барысында эксперименттік кезеңдерін қатаң сақтап, осыған қатысты кеңінен талқылау, кеңінен өріс ала бастады. Мақсаты -адам үшін аса қажетті еңбекке үйрету арқылы жас ұрпаққа табиғатты сүюге, ондағы жан-жануарларды, құстарды зерттеу, олардың жақсы адамға тән қасиеттерін насихаттау.

Сабақтың тақырыбы: Аққу құрақ түрін жасау

Сабақтың мақсаты: Аққу құрағырың құрылу жолдарын көрсету, оқушылардың құрақ құрап жасауда іскерлігін, шеберлігін, ынтасын арттыру.

Біліктілік:Аққу құрағын жасау арқылы өнерді дәріптеу эскизін және құрастыру технологиясымен таныстыру.

Дамытушылық: Шығармашылық түрінде ойлауды сұлулық пен үйлесімділік қабылдай білуді көзбен мөлшерлеуді үйрету.

Тәрбиелік: Оқушылардың еңбекке деген қызығушылығын арттыру және матадан жасаған жұмысын қиылу жолына көңіл бөлу шеберлікке, іскерлікке, әсемдікке баулу.

Сабақтың түрі: Кірістірілген сабақ.

Сабақтың типі Дәстүрлі емес.

Сабақтың өту әдісі: Баяндау, түсіндірмелі, көрсету, сарамандық жұмыс, көрнекілік әдісі, ізденушілік әдісі.

Пәнаралық байланыс Әдебиет сызу, геометрия, тарих, биология, музыка.

Сабақтың барысы:

I. Ұйымдастыру кезеңі

а ) сәлемдесу,оқушыларды түгендеу ә) сынып тазалығына назар аудару

б ) оқушының сабаққа дайындығын тексеру Қолымызды созып бір-біріміздің қолымыздан үстап ,жақсы тілектер айтамыз.

II.Сұрақтар

Өткен материалды еске түсіру. Теорияда не өттік?

1.Аққу қандай құс, қайда мекендейді?

2.Аққудың неше түрі бар?

3.Олар балапандарын қалай өсіреді?

4.Аққуды не үшін киелі құс деп атаған?

5.Ақын жазушылар қалай суреттеген?

6.Аққу туралы сендер қай сабақта өттіңдер?

7.Аққу ненің символы?

III. Сарамандық жұмыс:

Тақырыбы: Аққу құрағын жасау.

Мақсаты: Аққу құрғын біріктіру, қиылу жолдарын көрсету,оқушылардың матамен жұмыс жасауда іскерлігін, шеберлігін, ынтасын арттыру. Бүгінгі сабағымызда аққу құрағын жасау технологиясын үйренеміз.

1.Жұмыс орнын дайындау, қажетті құралдарды орналастыру.

2.Қауіпсіздік ережесін қайталау.

3.Оқушыларға жұмыс бөліп беру.

4.Оларға бағыт-бағдар беру.

IV.Әдебиет сабағы. «Аққу-киелі құс»

Оқыту мен тәрбиелеудің мақсаты. Табиғатқа деген қамқорлық,оқушылардың өз ойын дұрыс тұжырымдап дәлелдеп жеткізуге, табиғаттың берген сыйы, әсемдіктің символы аққудың адам өмірінде алатын орны жайлы өз ойларын, пікірлерін, ақын Мұқағали Мақатаевтің «Аққулар ұйықтағанда» поэмасынан үзінділер айтқызып дәлелдеу.

Заманнан заман өткен, жаңарған жұрт.

Аққуын айдын көлдің налытпаған,

Дәстүрін атамаған, анық басқан,

Сондай бір дәстүр барды жарық шашқан,

Бір ұрпақ, бір ұрпаққа алып қашқан.

«Аққу» биі халқымыздың аққуға деген сүйіспеншілігі болып есептеледі. Халқымыздың халық ауыз әдебиетінің аққуға байланысты даналығы, күй, аңыз әңгімелер, мақал-мәтелдер теңеулер жиі кездеседі.

VОқушы: Мына бір аңызды тыңдасақ «Ертеде бір кісі аққуды киелі екенін білмей оған оқ атады. Содан аққудың сыңары сыңарынсыз өмір сүре алмай, өзінің басын тасқа ұрып, өзін-өзі өлтіреді» «Аққу-құстың төресі, жалғыз жатып оттамас» деген халық сөзінен аққудың сыңарынсыз өмір сүре алмайтынын көреміз. Қыз Жібек пен Төлегеннің махаббаты Қыз Жібек сыңарынсыз өмір сүрмейді. Аққуды қазақ халқы ғана емес, басқа да халықтар қасиетті құс деп санайды. Мысалы П. И. Чайковскийдің «Аққу көлі» атты аспан әлеміндегі шың жұлдыздардың бірі. «Аққу жұлдызы» деп аталады. VI. Оқушылар «Аққу» туралы өлеңдерін оқиды. 1-оқушы «Жалғыз аққу» әнін орындайды, «Аққу» күйі орындалып тұрады. Оқушылар аққуға арналған өлеңдерін, әндерін айтады.

Сергіту сәті: Жайқалады ағаштар, Жел алдымнан еседі Кіпкішкентай ағаштар Биік болып өседі.

Сабақты қорытындылау. 1.Аққу-киелі құс, оны атуға болмайды. 2.Аққу-сұлулықтың символы. 3. Аққу-көлдің сәні. VII. Сауалнама «Иә,жоқ» Екі сұрақ қоямын. Оқушылар иә немесе жоқ деп жауап береді. 1.Құстарды қорғауға-тек ересектердің,үлкендердің міндеті.(жоқ) 2.Аққуды атуға бола ма?(жоқ) 3.Аққу киелі құс(иә) 4.Аққу -көлдің сәні(иә) VIII.Үйге тапсырма: Аққу құрағын матадан тігіп құрастырып келу.

© 2010-2022