- Преподавателю
- Технология
- Урок Вышивка крестом (казахский язык)
Урок Вышивка крестом (казахский язык)
Раздел | Технология |
Класс | - |
Тип | Конспекты |
Автор | Ракитянская О.Н. |
Дата | 23.01.2014 |
Формат | doc |
Изображения | Есть |
Сабақтың тақырыбы: Санап тігілетін кестемен кестелеу
Аты-жөні: Ж.С.Смагулова
Туған жылы: 1979 ж.
Бітірген оқу орны: І.Жансүгіров атындағы Жетісу мемелекеттік университеті - 2007 ж.
Білімі: жоғары
Мамандығы: кәсіптік оқыту
Еңбек өтілі: 13.1
Санаты: ІІ
Лаузымы: Сарқан гуманитарлық колледжінің арнайы пән оқытушысы
Мақсаты:
1.Білімділік: Санап тігілетін тігісімен кестелеу тәсілдерін меңгерте отырып, қолдарын жаттықтыру, шеберліктерін қалыптастыра білім беру.
2. Дамытушылық: танымдық қызығушылығын, ой-өрісін, қолөнер шеберлігін, эстетикалық талғамын жетілдіру, дамыту.
3. Тәрбиелік: кестелеу өнері арқылы оқушылардың әсемділікті сезіне білуге, еңбексүйгіштікке, сұлулыққа, жауапкершілікке тәрбиелеу.
Сабақтың типі: білімді құрылымдандыру сабағы
Сабақтың түрі: түсіндірмелі-иллюстративті
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру, көрсету, В.Ф. Шаталовтың тірек сызбалары, дамыта оқыту технологиясының элементін қолдану.
Сабақтың көрнекілігі: слайд-шоу, суретті-сызбалар, нұсқау-карта, дайын бұйымдар.
Пәнаралық байланыс: тарих, сурет, композиция.
Сабақтың барысы
І.Ұйымдастыру кезеңі.
а) оқушылармен амандасу
ә) жоқ оқушыны белгілеу
б) жұмыс орнын сабаққа даярлау
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру, бағалау.
ІІІ. Өткен сабақ бойынша білімдерін өзектілеу.
ІV. Жаңа сабақ.
Санап кестелеу тігісінің тарихы жайында түсінік беру. Кестенің шығу тарихы. Жалпы тарихы жайлы айтпақ болсақ, нақты қашан, қайдан шыққаны туралы мәліметтер жоқ. Кестенің түп нұсқасы ХІІ-ғасырға дейінгі киімдерде пайдаланған, яғни бұл кестенің түрі әлде қашан пайда болған деген болжам бар. Темірден жасалған кесте тігуге арналған құрал-жабдықтар. X-XIII ғ.ғ
Кестенің пайда болуы алғашқы тігістердің пайда болуымен тығыз байланысты.
Әр елдің өзіне тән ою-өрнегі және түстік шешімі болған. Кестеде әр ұлттың калориті мен сұлулықты өзінше көруі байқалған. Батыс Еуропада санап тігілетін кесте ХVІ-ғасырда ерекше орын алған. Кестеге кендір, мақта, жібек, жүн жіптерінен тіккен. Айқас тігіс кестесін селдір
матаға түсірген дұрыс. Оның размері кестелейтін жіптің жуан-жіңішкелігіне, матаның қалыңдығына байланысты. Бұл кестені үш түрлі тігіспен кестелеуге болады.
Кесте түрлері. Слайдпен көрсету
Кестеге қажетті құрал-жабдықтарды слайдпен көрсету.
1-тәсіл - матаның теріс жағынан тік тігіс түсіру. Бір қатарды солдан оңға қарай жартылай айқастырып тігіп шығамыз. Осы істегенімізді кері бағытта қайталайсыз.
Көлденеңінен Тігінен
2-тәсіл - матаның теріс жағынан көлденең тігіс түсіру. Оңнан солға қарай тұтас айқас тігіс тігіп шығасыз. Сосын теріс жағынан инені сол жаққа қарай өткізіп, араға бір бүтін айқас тігісті қалдырады да, инені оң жақ бетіне шаншып шығарады.
3-тәсіл - көлбеу айқас тігісі. Кестелеуді төменнен жоғары немесе жоғарыдан төменге қарай кестелеу.
Жіптің ұшын бекіту тәсілі
V. Сарамандық жұмыс.
Қол инемен, қайшымен жұмыс жасау кезіндегі қауіпсіздік ережелерін еске түсіру
а) инені арнайы қорапшаға сақтау керек
ә) жіпті тіспен үзуге болмайды
б) инені киімге қадамайды
в) тот басқан инемен жұмыс жасауға болмайды.
а) қайшыны арнайы қапта сақтау керек
ә) қайшыны жолдасыңа үшкір ұшымен берме
б) қайшының ұшын жоғары көтерме
в) жолдасын қайшымен жұмыс істеп жатқан кезде, көңілін бөлуге болмайды.
Кестені канва матасына кестелеу. Жұмыс барысында оқушылардың орындап отырған жұмыстарына көңіл бөліп, қадағалау.
VІ. Сабақты бекіту.
VІІ. Бағалау. Оқушылардың жұмыстарын болашақ маман ретінде өздеріне бағалату, кемшіліктері болса жөндеу жолдарын айтқызу.
VІІІ. Үйге тапсырма беру. 1) Жұмысты жалғастырып, аяқтау.
2) Келесі сабаққа ришелье кестесіне қажетті суреттер іздеп, матаға көшіріп келу.
Рецензия:
Данная методическая разработка урока преподавателя видам вышивки крестом. Автор применяет технологию В.Ф.Шаталова при объяснении новой темы. Важнейшим условием для современного урока является использование инновационных технологий. Применение разноуровневого подхода в обучений (профессора Караева) стало главным принципом в работе педагога, который учитывает индивидуальные особенности и способности каждого учащегося. Немало важное значение имеет применение здоровьесберегающим технологий на уроках МХОМ. Автор анцентирует внимание на развитие самостоятельности учащихся на уроках поощряет проявление индивидульности в творческих работах. Учиться с увлечением главный принцип работы педагога.