- Преподавателю
- Технология
- Маталармен танысу. Мата өңдеу технологиясы
Маталармен танысу. Мата өңдеу технологиясы
Раздел | Технология |
Класс | - |
Тип | Конспекты |
Автор | УТЕУОВА А.К. |
Дата | 07.01.2014 |
Формат | docx |
Изображения | Есть |
№ 6 5 кл.
Сабақтың тақырыбы: Маталармен танысу. Мата өңдеу технологиясы
Тігін машинасымен жұмыс жасау /тарау
Тоқыма талшықтарын жіктеу. Мата дайындау технологиясы.
Мақсаттары :
1.Білімдік :Оқушыларға тоқыма талшықтары, олардың қасиеттері жайлы мәліметтер беру .
2.Тәрбиелік : Оқушыларды тиянақтылыққа ,үнемдікке,
ұлттық сана-сезімге тәрбиелеу .
3.Дамыту: Оқушылардың ойлау,есте сақтау қабілеттерін дамыту.
Сабақтың көрнекілігі:,суреттер,таблица
Сабақтың жабдықталуы : маталар коллекциясы
Сабақтың әдісі: түсіндіру,әңгімелесу,көрсету
Сабақтың түрі: жаңа сабақ енгізу ,кіріспе сабақ,ой қозғау сабағы
Сабақтың барысы
1.Ұйымдастыру
1/Оқушылармен танысу.
2/Оқушыларға сабақ тақырыбы ,мақсаттары хабарланады.
2. «Маталармен танысу. Мата өңдеу технологиясы
Тігін машинасымен жұмыс жасау» тарауына кіріспе
Оқушылармен әңгімелесу «Мата не үшін қажет ?»
3.Жаңа сабақ енгізу.
1 .Тоқыма талшықтарын жіктеу.
Талшық
Табиғи Химиялық
Өсімдіктекті Жануартекті Минералды Жасанды Синтетикалық
Мақта Жүн Асбест табиғи талшық мұнай
Зығыр Жібек қалдықтары табиғи газ
Тұт +химиялық заттар таскөмір,тт
2.Талшықтардың қасиеттері.
3.Мата дайындау технологиясы .
Мата
тоқу
Жіп
өңдеу,иіру
Талшық
4.Дәптермен жұмыс .
а/Схеманы сызу
Үйге тапсырма :
1.Оқулықпен жұмыс § 4,5 .15-21 бет.
Қосымша тапсырмалар :маталар қиықтары түрлері /мақта,зығыр маталары,қайшы
Бағалау .
Сабақтың тақырыбы:Практикалық жұмыс № 1 «Бисквит дайындау»
Жалақы.
Мақсаттары :
1.Білімдік Оқушыларға бисквит дайындау технологиясы мен дастарханға ұсынуды
көрсету:
2.Тәрбиелік : Оқушыларды тиянақтылыққа ,нақтылыққа,үнемдікке,шапшаңдыққа,еңбекке,
ұлттық сана-сезімге,ұйымшылдыққа тәрбиелеу.
3.Дамыту Оқушылардың ойлау,есте сақтау қабілеттерін дамыту ,іскерлікке
баулу,экономикалық-қаржылық біліктерін толықтыру .
Сабақтың көрнекілігі: суреттер
Сабақтың жабдықталуы :миксер,қыздырғыш пеш,табақ,қажетті тағамдар
Сабақтың әдісі: практикалық,көрсету.
Сабақтың түрі: аралас, практикалық
Сабақтың барысы
1.Ұйымдастыру
1/Оқушылардың сабаққа қатысы,дайындығы тексеріледі ;
2/Оқушыларға сабақ тақырыбы ,мақсаттары хабарланады.
2.Үй тапсырмасын тексеру
3.№1 практикалық жұмыс
ә/Кіріспе инструктаж : Қолданылатын құрал-жабдықтарды пайдалану ережелерін ескерту
/эл.тогы,миксер, қыздырғыш пеш /
б/ Бисквит пісіру,әсемдеу,дастарханға ұсыну
Дәптерлеріндегі схемаға сәйкес жұмыстану
Әдемілеуден топ аралық жарыс .
4.Дәптермен жұмыс : Бисквиттің құнын есептеу.
Жұмыс орындарын жинату.
5.Экономикалық,қаржылық сауаттылық : Жалақы жайында түсіндіру /қосымша.
6.Сабақты қорытындылау .Кроссворд шештіру
-
Б
И
С
К
В
И
Т
1.Еттің құндылығын көрсетуші ./белок
2.Еттің бүлінгенін неден білуге болады ?/иіс
3.Бұршақ тұқымдас белок мөлшері ең көп өсімдік?/соя
4.Нан өнімдері ненің көзі?/көмірсутек
5.Хош иісті дәмдеуіш . /ваниль
6.Макарон өнімдері алғашқы рет қайда шығарылды?/Италия
7.Асханалық ыдыс /тәрелке
-Оқушылар жұмыстарын қарап,талдау,
-Жұмыс барысында кеткен қателіктер ескертіледі .
5.Үйге тапсырма :
Оқулықпен жұмыс
Қосымша тапсырма : оқулықтан қалаған тағам түрін жасап көру,
Крем дайындау технологиялық процесінің ретін құрастыру /схема
Бағалау .
Сабақтың тақырыбы : Қамырдан жасалған өнімдер. Қамырдың түрлері.
Жалақы жүйелері.
Мақсаттары :
1.Білімдік Оқушыларға қамырдан жасалатын өнімдер ,қамыр түрлері жайлы
хабардар ету ; жалақы жүйелері туралы түсіндіру .
2.Тәрбиелік : Оқушыларды нанды қастерлеуге ,ұқыптылыққа , тиянақтылыққа, ұлттық сана-
сезімге үнемдікке,ұйымшылдыққа тәрбиелеу.
3.Дамыту : Оқушылардың ойлау,есте сақтау, кулинарлық мамандыққа ,іскерлікке баулу ,
жалақы жүйелері туралы біліктерін толықтыру .
Сабақтың көрнекілігі: суреттер, таблица, мақал
Сабақтың жабдықталуы : Қамырдан жасалған ұлттық тағамдар /өнімдер
Сабақтың әдісі: демонстрациялық,түсіндіру,жарыс
Сабақтың түрі: теориялық,жаңа сабақ енгізу
Сабақтың барысы
1.Ұйымдастыру
1/Оқушылардың сабаққа қатысы,дайындығы тексеріледі ;
2/Оқушыларға сабақ тақырыбы ,мақсаттары хабарланады.
2 Жаңа сабақ енгізу .
Теориялық мағлұмат.
Қамырдан жасалған өнімдер құрамы
Өсімдік нәруызы май В,РР1 көмірсулар
Ұн өнімдері
Ұннан жасалатын тағамдар Аспаздық өнімдер Дәмделген нан өнімдері Кондитерлік өнім
Тұшпара,үй кеспесі, ватрушка,пирожкилер, тоқаш,қаусырма, пирожный,
варениктер,құймақшалар, пончик,бүрменан,бәліш /май,сүтке иленген / торт,печенье
құймақ,жайма құймақ,тт прәндік
Қамыр түрлері: ашытқылы,ашытқысыз.
Сөздік : ашытқы,ашытпа ,майқоспа
3.Дәптерлеріне жаздырту.
4.Жалақы жүйелері туралы түсінік беру ./қосымша
4.Сабақты қорытындылау .
- Оқушылармен ұннан жасалатын тағамдар ,кулинар жұмысы,нанмен байланысты мақал -мәтелдер айттыру /жарыс.
6.Үйге тапсырма :
Оқулықпен жұмыс §23 бет
Қосымша тапсырмалар : 1 кг ұн,40г ашытқы,4 ас қасық күнбағыс майы, 1 жұмыртқа
Бағалау .
№ 2 5 кл.
Сабақтың тақырыбы : Тамақтану физиологиясы.
Тамақтанудағы көкөністердің
Қазақстанның ресурстары
Мақсаттары :
1.Білімдік Оқушыларға тамақтанудың маңызы, тамақтану физиологиясы,тамақтану мәдениеті
жайлы,тамақтанудағы көкөністердің рөлі туралы түсінік беру ;
Қазақстанның ресурстары жайлы түсіндіру .
2.Тәрбиелік : Оқушыларды тамақтану мәдениетіне ,тиянақтылыққа ,нақтылыққа,үнемдікке,
ұлттық сана-сезімге,ұйымшылдыққа тәрбиелеу.
3.Дамыту Оқушылардың ойлау,есте сақтау қабілеттерін дамытуарқылы іскерлікке баулу.
Сабақтың көрнекілігі: суреттер,таблица
Сабақтың жабдықталуы : көкөніс түрлері,тағам түрлері /слайд
Сабақтың әдісі: түсіндіру,әңгімелесу,көрсету
Сабақтың түрі: теориялық,ой қозғау сабағы.
Сабақтың барысы
1.Ұйымдастыру
1/Оқушылардың сабаққа қатысы,дайындығы тексеріледі ;
2/Оқушыларға сабақ тақырыбы ,мақсаттары хабарланады.
2.Үй тапсырмасын тексеру .
а/.Портфолиоларын қарау
ә/Қауіпсіздік ережелерін қайталау .
3.Жаңа сабақ енгізу .
Оқушыларға сұрақ :
-Күнделікті тамақ жеу неге қажет деп ойлайсыңдар ?- ойларын тақтаға жазады.Ойларын қорытындылау.
а/ Тамақтану физиологиясы.
Адамның өмір сүруіне тамақтанудың маңызы.
Тамақтану -организмнің тіршілігін ,денсаулығын және еңбекке қабілеттілігін сақтау үшін қажетті қоректік заттарды сіңіру процесі.Адам ағзасына қажетті заттар
Нәруыз майлар көмірсулар дәрумендер минералды тұздар
Дұрыс тамақтану адам өмірінде маңызды роль атқарады . ./Оқушылардың күнделікті тамақтанулары туралы ой бөлісу.
Тамақтану мәдениеті дегеніміз күнделікті әр түрлі тамақты бір мезгілде ішу.
4Дәптермен жұмыс .
Қысқаша анықтамаларды,схеманы жаздырту.
ә/Қазақстанның ресурстары жайлы түсіндіру.
Ресурс дегеніміз-жер байлықтары: су,газ,мұнай,ток,қазба байлықтары ,т.т.
Оқушыларға сұрақ:Ресурстарды үнемдеу дегенде не айта алар едіңдер ? Неге?
Ресурстарды үнемдеу-болашақты ойлау.
5.Сабақты қорытындылау .
-Тамақтану қандай маңызды қызмет атқарады?
-Тамақтану мәдениеті дегеніміз не ?
-Қандай дәрумендерді білесіңдер ?
6.Үйге тапсырма :
1.Портфолио ,асханалық жұмыстарға дайындық ;
Оқулықпен жұмыс §16 61--62 бет
Қосымша жұмыстар:1 қияр,1 қызанақ,дәмдеуіш көкөністер
7.Бағалау .
Үйірме
Сабақтың тақырыбы : Квиллинг
Мақсаттары :
1.Білімдік:Оқушыларға квиллинг өнерін үйрету
2.Тәрбиелік : Квиллинг өнерін үйрете отырып, оқушыларды төзімділікке, шыдамдылыққа үйрету
.
3.Дамыту : Оқушылардың ойлау,есте сақтау қабілеттерін дамытуарқылы іскерлікке баулу.
Сабақтың көрнекілігі: суреттер,журналдар
Сабақтың жабдықталуы : қағаз түрлері, қайшы, сызғыш
Сабақтың әдісі: түсіндіру,әңгімелесу,көрсету
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың барысы
1.Ұйымдастыру
1/Оқушылардың сабаққа қатысы,дайындығы тексеріледі ;
2/Оқушыларға сабақ тақырыбы ,мақсаттары хабарланады.
2.Үй тапсырмасын тексеру .
3 .Қауіпсіздік ережесін сақтау.
1. Қайшыны жолдасымызға сап жағымен ұсынамыз.
2.Қайшыны ашық тастама.
3.Желімді ауызға салуға болмайды.
4. Жаңа сабақ.(Квиллинг тарихы):
Квиллинг -ағылшын тілінен аударғанда құс қанаты деп аталады. Квиллинг өнері 14-15 ғасырдыңсоңына қарай Еуропа мемлекеттерінде, соның ішінде Англияда жақсы дамыды. Монастырлардағы әйелдер медальондар, т.б. көптеген өздерінің ойларының ұшқырлығымен түрлі заттар жасады.
Квиллинг жасау үшін:
-түрлі түсті қағаз
-ұсақ таяқшалар
-желім
-қайшы
-сызғыш
4. Өз бетінше жұмыс істеу
1.Жұмыстарын тексеру
2.Кемшіліктерін дұрыстау
3. Жақсы жұмыстарын атап көрсету
.
5.Сабақты қорытындылау .
6.Үйге тапсырма :
Қосымша жұмыстар: қағаз , қайшы , орайтын таяқшалар
7.Бағалау .