- Преподавателю
- Технология
- Урок по технологии Сырмақ сыру өнері
Урок по технологии Сырмақ сыру өнері
Раздел | Технология |
Класс | 7 класс |
Тип | Видеоуроки |
Автор | Шалданбай Р.А. |
Дата | 25.01.2016 |
Формат | docx |
Изображения | Есть |
Еңбекке баулу | Кабинет:Технология | Уақыты:17.25 | Мұғалім:Шалданбай Р | ||
Сабақтың тақырыбы | Сырмақ сыру өнері | ||||
Сабақтың мақсаты | оқушылардың сырмақ,құрақ құрау өнері туралы білімдерін тереңдету, құрақ түрлері, шығу тарихы және тігу технологиялық әдістерімен таныстыру. оқушылардың ізденімпаздық, зерттеушілік, шығармашылық өздігінен ойлау қабілеттерін дамыту.
| ||||
Әдіс-тәсілдер | сұрақ- жауап , түсіндіру . | ||||
Көрнекіліктер | Мата түрлері,суреттер,геометриялық фигуралар,құрақ түрлері | ||||
| Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | |||
Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру | Өнер,ою-өрнек туралы ұлы адамдаридың ойы; « Өнерді таудың бұлағынан, Қойдың құлағынан Апамның киізінен Ешкінің мүйізінен үйрендім» Ә. Қастеев. «Өнер дегеніміз -адам бойындағы қабілеттің ең биік көрінісі» Л. Толстой. «Ою-өрнек, құрақ құрау- қазақтың кешегісі, бүгінгісі, ертеңі » Б. Момышұлы. | ||||
Топқа бөлу | Мақал-мәтелдер арқылы топқа бөлу1. Өнер өлмес, үміт сөнбес. 2. Еңбек түбі береке. «Мәуелі ағаш »арқылы топтың жұмысын бағалау | ||||
Үй тапсырмасын сұрау | ІІ. Өтілген материалға «Кубизм» әдісі бойынша шолу жасау. 1.Қазақтың ұлттық қолөнер бұйымдарын ата? 2.Ерте кезде қолөнер бұйымдарын дайындау үшін қандай материалдарды пайдаланды. 3.Ою- өрнектің қандай түрлерін білесіңдер? 4. Сырмақ, құрақ құрау үшін қандай мата пайдаландық? 5.Бұл матаның тиімділігі қандай? 6.Осы жұмыс кезінде қандай тігіспен тіктіңдер? 7.Өздерің білетін құрақ түрлерін атаңдар. | ||||
Қызығушылықты ояту | 1.Өнерді қызықпасаң көре алмайсың, Таспаны үйренбесең (өре) алмайсың. 2.«Өнерлі болу-зейнет, өнерсіз болу ( бейнет)». 3.«Ердің атын (еңбек) шығарады » 4.«Өнер іздеген өсер,өсек іздеген (өшер) »
| ||||
Жаңа материалмен жұмыс.
| III. Жаңа сабақ ұраны:"Ақыл көпке жеткізер,Өнер көкке жеткізер" Бүгінгі біздің мақсатымыз құрақ құрау әдісін үйрену.Құрақ қазақ халқының ежелден келе жатқан қол өнерінің бір түрі .Құрақпен тек қазақ халқы ғана шұғылданбайды ,бірақ оны әр қалай атайды.Орыс халқы мозайка немесе пэчверк десе батыс халқы құрақ көрпешені жастық мағанасында қолданған .Құрақ көрпешелерінің түрлері өте көп ,мата қиындыларынан әр түрлі өрнек құрағын жасауға болады.Құрақ құрау -бұл сөзсіз қолөнердің әдемі түрі .Мата қиындыларынан тігілген бұйым өте сәнді көрінеді .Құраққа қойылатын талап біреу -ол мата бөлшектерінің симметриялы болуы және түстердің үйлесімді орналасуы Құрақтың -«Ботагөз,Сегіз жапырақ,төрт бұрыш,шахмат,ромбик»т.б түрлері бар.
Халық шеберлері құрақ атауларын өзгертіп отырған мысалы ай мен күнге табынып жұлдызша құрағы,қыздың жасауына арнап-ботагөз құрағын ,мезгілге байланысты тырнақтар құрағын құраған.Құрақ сұлулығына түсіне қарай және әрбір түс белгілі бір тәртіппен кездесіп отырса өрнек сұлулана түседі,ал ретсіз орналасса солғынданады Құрақ дегеіміз қалдық маталардан жасалған бұйымдар. Бүгінгі күнде ата-бабамыздың айналысқан қандайда бір кәсібі болмасын, өз маңызымен қасиетін жоймаған. Қайта түрленіп қазіргі заман талабына сай ерекшеленіп отырады. Өнердің басқа түрлері сияқты, құрақ құрау, оқушылыардың ой- өрісін білімдерін жан-жақты дамытуға әсері мол. Құрақ өнері 5 түрге бөлінеді: Геометриялық.Өсімдік тектес. Тұрмыстық.Зооморфты.Космогениялық.
Құрақ өнері қазақ халқында 19-20 ғасырда пайда бола бастаған. Құрақ құрау барысында, біздер түрлі геометриялық фигуралардың басын құрастыруды игеріп, үшбұрыштың қабырғасымен, төртбұрыштың табанының бір-біріне тең болуын, өлшем арасындағы байланыстылыұты есептеуді үйренеміз. Құрақ сәнді болу үшін ең алдымен үлгісін әдемілеп үлгілеп алуымыз керек. Құрақ қиындыларын бір-бірімен беттестіріп тіккен кезде 5-10 мм қалдырып тігу керек. Өте әдемі, әсем шығады. Құрақ құрау барысында матаның сәйкестігіне мән беруіміз кажет. Егер матаның қалыңдығы тура келмесе, тіккен құрағымыз талапқа сай, сәнді шықпайды. Бұйымымыз сәнді әрі мықты көріну үшін құрақты астарлап тігуіміз керек, ол үшін алдымен құрақтың үлгісін технологиялық картасын жасап, өлшемін алған соң, сол өлшемде астар алып құрақты тігуді бастаймыз.
| ||||
Ой толғаныс
Сарамандық жұмыс | Ассециация. Құрақ сөзіне қатысты ойларыңды жазыңдар: құрақ
Тапсырма: Берілген қиындылардан құрақ үлгісін құрастыру.
5.Техникалық қауіпсіздік ережесін қайталау.
Құрақ үлгілері
| ||||
Үйге тапсырма беру. | еңбек туралы мақал -мәтел жазып келу. Түрлі матадан құрақ көрпе құрап келу.
| ||||
Бағалау | Сабаққа қатысқан оқушыларды бағалап , баға қою. | ||||
Кері байланыс | Тақтаға сәулесіз күн ілінеді. Оның беті жабылып тұрады. Оқушыларға күн сәулелері таратылады. Әрбір сәулеге оқушылар сабақтан өз әсерлерін,нені үйренгенін жазады да,іледі. Жағымды әсерлерден күн күледі.( Бетіндегі қағаз алынып,күлімдеп күн көрінеді). Мұғалім осыған байланысты сабақты қорытындылайды.
|
Тексерілді «_______»«_________» 2015 жыл
Оқу ісінің меңгерушісі
Құрақ құраудың технологиялық картасы
№
Жұмыстың орындалуы
Эскизі
Қажетті құрал жабдықтар
1
Қағаздан үлгілерді өлшемдер бойынша дайындау
Сызғыш, қағаз, қайшы, қарындаш.
2
Үлгі қағаздарды бастыру арқылы матадан қиып алу
Мата,үлгі, қайшы.
3
Көктеп тігу
Мата, ине, жіп.
4
Матаны машинамен бастырып тігу
Электр тігін машинасы
5
Құрақты жылулық өңдеуден өткізу
Үтік
№1 тапсырма
1.Қазақтың ұлттық қолөнер бұйымдарын ата?
2.Ерте кезде қолөнер бұйымдарын дайындау үшін қандай материалдарды пайдаланды.
3.Ою- өрнектің қандай түрлерін білесіңдер?
4. Құрақ құрау үшін қандай мата пайдаландық?
5.Бұл матаның тиімділігі қандай?
6.Осы жұмыс кезінде қандай тігіспен тіктіңдер?
7.Өздерің білетін құрақ түрлерін атаңдар.
№2 тапсырма
1.Өнерді қызықпасаң көре алмайсың,
Таспаны үйренбесең (....) алмайсың.
2.«Өнерлі болу-зейнет, өнерсіз болу (....)».
3.«Ердің атын (....) шығарады »
4.«Өнер іздеген өсер,өсек іздеген (....) »