Розробка уроку з трудового навчанняу 5 класі Основи проектної діяльності

Раздел Технология
Класс 5 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:
Розробка уроку з трудового навчанняу 5 класі Основи проектної діяльностіРозробка уроку з трудового навчанняу 5 класі Основи проектної діяльностіРозробка уроку з трудового навчанняу 5 класі Основи проектної діяльностіРозробка уроку з трудового навчанняу 5 класі Основи проектної діяльностіРозробка уроку з трудового навчанняу 5 класі Основи проектної діяльностіРозробка уроку з трудового навчанняу 5 класі Основи проектної діяльностіРозробка уроку з трудового навчанняу 5 класі Основи проектної діяльностіРозробка уроку з трудового навчанняу 5 класі Основи проектної діяльності

Урок трудового навчання 5 клас

Тема: Основи проектної діяльності

Мета: ознайомити учнів із основами проектування; використанням біоформ у створенні виробів; навчити маркетинговим дослідженням шляхом анкетування; розвивати уміння працювати з картоном, визначати потребу у даному виробі; виховувати любов до праці.

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Перевірка наявності учнів; підготовленості їх до уроку. Створення позитивного емоційного настрою.

Вчитель: Вітаю всіх хто мріє стати успішними та креативними особистостями. Гаслом до уроку будуть слова: «Пізнати себе, знайти себе, повірити в себе!» Тож працюйте - і ви обов'язково пізнаєте себе, шукайте, знайомтесь із новим - і ви знайдете себе, та головне - вірте у свої сили, адже ви - особистості, а значить, усе у вас буде добре.

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ

Вчитель: Скажіть, будь ласка, як розпочався ваш день? Що ви зробили спочатку? Потім? Чому ви так робили? А вчора ви знали що будете так робити? Можна сказати, що ви вчора спланували свої дії? Отже ваша думка «йшла вперед» вчорашнього дня! А чи знаєте ви, що кинутий вперед, випнутий, той, що виступає вперед, той, що стирчить з латинської це - проект. Отже ви, самі того не знаючи, займались проектуванням. Проект це унікальна діяльність, яка має початок і кінець у часі, спрямована на досягнення результату, створення продукту або послуги. Я також це робила, тільки назвала його план уроку.

На сьогоднішньому уроці ви ознайомитесь з основами проектування, отримаєте уявлення про таку сучасну професію, як «маркетолог» та досить молоду науку «біоніку», виготовимо новорічний сувенір і все це будемо робити використовуючи методи ВЕБ КВЕСТ технології, фантазування, анкетування.

IV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ

Основи проектної діяльності

V. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

2) Проектування як вид діяльності

а) Вчитель: Хто знає що таке проектування?

Проектування - це процес створення передбачуваного або можливого об'єкта. Така робота проходить поетапно, за певним планом.
Складається вона з чотирьох етапів. Усі етапи виконують послідовно, відповідально і тільки тоді буде гарний результат.

  • Розташуйте ці етапи по порядку, адже ми з вами вже виготовляли вироби (учні відповідають, на презентації з'являються назви)

Процес проектно-технологічної діяльності складається з чотирьох етапів:
•організаційно-підготовчий;•конструкторський; •технологічний; • заключний.

Велику допомогу у пошуку інформації надають книги, наукові журнали та ІНТЕРНЕТ.

Вчитель: за допомогою ІНТЕРНЕТУ ми вже почали роботу по підготовці до проектування це ВЕБ КВЕСТ гра «Пригоди Умільців»

ВЕБ - мережа, КВЕСТ - пошук

Як проходила ця робота нам розкажуть командири команд:

б) Виступ командирів ВЕБ КВЕСТ гри «Пригоди Умільців»:

Учень: кожен з нас заходив на блог ВЕБ КВЕСТ «Пригоди Умільців», там ми знаходили завдання з посиланнями на сайти. Ми давали відповіді і відсилали на поштову адресу вчителю та отримували бали. (Додаток №1)

1.Трударики - проект «Грибок для пісочниці»

2. Ерудити - проект «Твариномобіль»

3. Майстрині - проект «Сценічний костюм»

Висновок Саме природа вчить людину фантазувати, бо природні форми є гармонійними та доцільними.

2) Використання біоформ під час створення виробу

Вчитель:

Біоніка (від грецького bion - елемент життя , буквально той, що живе) - наука про форми живої природи. Біоніка виникла на стику кібернетики, біофізики інженерної психології. Біоніка - наука про використання в техніці, архітектурі та дизайні знань про конструкцію та форму, принципи та технологічні процеси живої природи. Біоніка, як самостійна наука зародилася в 1960 році на міжнародному симпозіумі в Дейтроні (США). Символ біоніки, яка об'єднує, біологію, математику, технологію - перехрещені скальпель, паяльник і знак інтеграла

Ідея використання знань про живу природу для розв'язання інженерних задач належить Леонардо да Вінчі (італійський вчений, художник), який спробував побудувати літальний апарат із крилами, як у птахів: орнітоптер.

Напрямки біоніки:

Нейробіоніка - вивчає роботу мозку, пам'яті, зору, слуху, мови, нервову систему живих істот. Приклади - електронна пропускна система ідентифікує особу за сітківкою ока, голосом, відбитком пальця; розумний будинок - керування побутовими приладами, опаленням та освітленням голосом чи звуком;

Архітектурно-будівельна біоніка - вивчає будову скелета, кісток, стебла,квітів, фотосинтезу, тощо. Приклади - будівля, що обертається за сонцем - сонях; хмарочос - хлібний колос; сонячні батареї - фотосинтез;

Найвища залізна споруда міста Парижа - Ейфелева вежа - прикраса Всесвітньої виставки 1889 р. Вражають її технічні дані: більш ніж 15 тис. металевих деталей, з'єднаних двома мільйонами защіпок, складають залізне "мереживо"). За основу покладено принцип будови кісток - це губчаста речовина.

Конструкція Останкінської телевежі побудована за аналогією будови стебла злаків, які мають кільце (конструкція сучасних фабричних труб) Технічна біоніка - вивчає форму біологічних об'єктів, природне покриття корпусу, способи з'єднання частин скелета для вирішення технічних інженерних задач. Приклади - обтічна форма рухомих механізмів - машин, літаків, підводних човнів, швидкісних потягів - дозволяє зменшити опір повітря (води) та витрату палива.

Побутова біоніка - відтворює форму, запах, дизайн природних об'єктів у виробах повсякденного вжитку. Приклади : килимове покриття - трав'яний газон; плафони освітлювальних приладів - квіти; форма окремих частин меблів чи декору; рослинний орнамент шпалер та текстилю; фасони одягу, освіжувач повітря чи миючі засоби з рослинним запахом.

Текстильна біоніка - використання природних мотивів у дизайні одягу. Приклади: спідниця-тюльпан, брюки-банан, покрій рукава - летюча миша, штучне хутро, штучна шкіра чи оздоблення тканини під шкіру, широко застосовується оздоблення у вигляді штучних квітів, тощо

Фізхвилинка

3) Практична робота № 1

  1. Гра «Незакінчене речення» (інтерактивна частина заняття)

• Створювати нові, цікаві речі людям допомагає... (фантазія)

• Метод фантазування потрібний людям для того, щоб... (створити нові форми на основі вже відомого, баченого)

• Метод фантазування це значить ..(зменшити, збільшити, використати по іншому)

2) Мотивація створення об'єкта технологічної діяльності

Проблемна ситуація: Ми дізнались, як використовуються природні форми у техніці, будівництві, одязі та науці. Як зробити навпаки?

Проблемне завдання:

Пофантазуйте. Який аналог живої природи можна створити із цих геометричних фігур?

Учні: ( У кожного на парті деталі, учні працюють, потім пропонують свої варіанти)



  1. Проектування виробу

І етап - обґрунтування проекту

Вчитель: пропонує свій варіант - Мавпочка. Чому, Мавпочка? (Символ 2016 року)

Вчитель: Чому такого кольору? (Символ 2016 року - вогняна Мавпа)

Вчитель: відкрийте папки для проектування. Знайдіть перше завдання: визначте призначення вашого виробу. Дайте відповіді на питання.

ІІ етап - конструкторський

Вчитель: підготуйте шаблони

матеріали та інструменти - картон, оздоблювальні матеріали, клей, ножиці, олівці, гумка, серветки.

ІІІ етап - технологічний - виготовлення виробу

а) Вступний інструктаж. Вчитель нагадує учням правила безпечної праці під час виконання роботи.

Правила безпечної праці при роботі.

  • перед початком роботи обладнати своє робоче місце необхідними інструментами та матеріалами;

  • ножиці у неробочому стані зберігати зімкнутими

  • передавати ножиці слід кільцями вперед із зімкнутими лезами;

  • слідкувати щоб матеріали та інструменти не падали на підлогу;

Поточний інструктаж. Вчитель звертає увагу учнів на:

• дотримання технологічної послідовності виготовлення виробу;

• робочу позу під час виконання роботи.

б) користуючись інструкційними картами, склеїти виріб, зі зворотньої сторони приклеїти магніт або петельку (Додаток №2)

Аналіз виготовлених виробів:

Розробка уроку з трудового навчанняу 5 класі Основи проектної діяльності

ІV етап - заключний

4) Маркетингові дослідження

Маркетинг (від англ. market - ринок)

Маркетингові дослідження - це вид діяльності, який за допомогою інформації пов'язує маркетолога з споживачами, покупцями і суспільством. Основними методами збирання первинної інформації є опитування, анкетування, спостереження, експеримент та імітація (моделювання).

Маркетинг - це спроба уявити, чого хочуть люди, щоб дати їм це

(Шеллі Лазарус)


Маркетолог - фахівець з дослідження попиту на продукцію й організації продажу. Вони визначають потребу у будь якому товарі або послузі, обирають метод за допомогою якого будуть збирати необхідну інформацію. Потім аналізують цю інформацію, роблять висновки. Робота маркетолога різноманітна як і різноманітні товари. Маркетолог повинен мати високий інтелект, бути акуратним і посидючим, знати основи економіки, психології, етики, статистики, працювати з обчислювальною технікою, знати англійську мову.

5) Практична робота № 2

1. Складіть анкету дослідження свого виробу за поданим зразком(Додаток №3)

2. Правила безпеки з нетбуками

Вимоги до складання анкет:

  • питання зрозумілі, чіткі

  • невеликий обсяг запитань, 3-4 варіанта відповідей

  • кількість питань - не більше десяти

VI. РЕФЛЕКСІЯ

1. Що нового дізналися на уроці?

2. Які вправи робили з найбільшим задоволенням?

3. Що ще не зовсім засвоїли?

4. А який скарб ви знайшли?

Квест 1 - Перша буква нашої області

2,4,5 - 18 буква українського алфавіту

3 - перша буква алфавіту

6 - остання буква назви нашого предмету (знання)

VIІ. МОТИВАЦІЯ ОЦІНОК ЗА УРОК, ВИСТАВЛЕННЯ ЇХ У ЖУРНАЛ, ЩОДЕННИКИ. Користуючись листами самооцінювання та оцінювання (Додаток № 4)

VIІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Високий рівень: Написати п'ятихвилинне есе:

Що нового ви дізнались на уроці? Поставте питання на яке ви не отримали відповіді.

Достатній рівень: Огляньте уважно свою кімнату, квартиру, побутові прилади та меблі, знайдіть приклади застосування біоніки у розробці речей.

Запишіть 5 прикладів, які вам здались найбільш вдалими.

ІХ. ПРИБИРАННЯ РОБОЧОГО МІСЦЯ

Додаток № 1

Майстрині

Завдання № 1

У процесі роботи використовуються різні матеріали та інструменти. Давайте пригадаємо дещо з цього:

1. 1.Товстий, твердий папір особливого виготовлення.

2. 2. Маленькі декоративні скляні намистинки з отвором для нанизування на нитку, волосінь або дріт. (.....)Розробка уроку з трудового навчанняу 5 класі Основи проектної діяльності

3. Текстильний матеріал, виготовлений переплетенням ниток у процесі ткацтва на ткацькому верстаті. (.......)

4. 4. Виготовлення різних художніх зображень нашиванням, наклеюванням на основу деталей із різноманітних матеріалів. (.........)

5. Інструмент для письма, писна частина якого складається з графіту, а коробочка суцільна, дерев'яна. (.......)

Завдання № 2
1. Що таке аплікація?

uk.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D0%BF%D0%BB%D1%96%D0%BA%D0%B0%D1%86%D1%96%D1%8F

2. Які незвичайні види аплікацій вам відомі?


uk.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D0%BF%D0%BB%D1%96%D0%BA%D0%B0%D1%86%D1%96%D1%8F
uk.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0%B5%D0%BA%D1%83%D0%BF%D0%B0%D0%B6
uk.wikipedia.org/wiki/%D0%86%D0%BD%D0%BA%D1%80%D1%83%D1%81%D1%82%D0%B0%D1%86%D1%96%D1%8F
uk.wikipedia.org/wiki/%D0%86%D0%BD%D1%82%D0%B0%D1%80%D1%81%D1%96%D1%8F

Завдання № 3

Коли народилась біоніка?

studopedia.com.ua/1_83412_zagalni-vidomosti-pro-bioniku.html

Завдання № 4

Зроби макет сукні

drive.google.com/file/d/0B8CT-8iNRYh6QUhfa0dGclRHUG8/view?usp=sharing

Трударики

Завдання № 1

Розмістити слова відповідно до їх значень: вирізати, відрізати, надрізати, розрізати.
1… - розділити заготовку на дві або більше частин.
2… - відокремити від цілого якусь частину, розміщену з краю. Розробка уроку з трудового навчанняу 5 класі Основи проектної діяльності

3… - відокремити від цілого частину, що міститься всередині.
4… - різати папір не до краю, а до позначеного місця.

Завдання № 2

1. 1.Що називаємо проектом?

onlinenews.rv.ua/internet/scho-take-proekt/
uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D1%80%D0%BE%D0%B5%D0%BA%D1%82

2. 2. Які телевізійні проекти ти знаєш? Чи потрібні вони?

youtube.com/watch?v=oUKME664CAw
youtube.com/watch?v=TqKeomhYpfE

Завдання № 3

Що становить основу біоніки?

Завдання № 4


Зроби макет даху для дитячої пісочниці
studopedia.com.ua/1_83412_zagalni-vidomosti-pro-bioniku.html
drive.google.com/file/d/0B8CT-8iNRYh6SXBXV3ptWnhGRVE/view?usp=sharing

ЕрудитиРозробка уроку з трудового навчанняу 5 класі Основи проектної діяльності

Завдання № 1

Здавна український народ в усній народній творчості показував своє ставлення до праці та прославляв трудолюбивих людей.

Знайди закінчення прислів'я.

Робота учить

дні пройдуть немарно

Працюй ударно -

а лінь мучить

Хто не любить працювати,

це честь

Праця -

любить пліткувати


Завдання № 2

1.Що таке ескіз?

moyaosvita.com.ua/osvita-2/chim-vidriznyayetsya-eskiz-vid-kreslennya/
uk.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D1%81%D0%BA%D1%96%D0%B7


2. Які бувають ескізи?

uk.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D1%81%D0%BA%D1%96%D0%B7
uk.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D1%81%D0%BA%D1%96%D0%B7_(%D0%B6%D0%B8%D0%B2%D0%BE%D0%BF%D0%B8%D1%81)
uk.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D1%81%D0%BA%D1%96%D0%B7_(%D0%BC%D1%83%D0%B7%D0%B8%D0%BA%D0%B0)


Завдання № 3

  1. На стику яких наук виникла біоніка?

studopedia.com.ua/1_83412_zagalni-vidomosti-pro-bioniku.html

Завдання № 4

2. Зроби макет твариномобіля
drive.google.com/file/d/0B8CT-8iNRYh6VzRzN0JmNmRoU2M/view?usp=sharing



Додаток № 2

Інструкційна картка

  • Дотримуйся технологічної послідовності виготовлення виробу (очі, мордочка, вуха)

  • слідкуй за робочою позою під час виконання роботи,

  • склей деталі виробу, будь охайним з клеєм

  • зі зворотньої сторони приклей магніт або петельку з ниток

Правила безпечної праці при роботі.

1. перед початком роботи обладнати робоче місце необхідними інструментами та матеріалами;

2. ножиці у неробочому стані зберігати зімкнутими

3. передавати ножиці слід кільцями вперед із зімкнутими лезами;

4. слідкувати щоб матеріали та інструменти не падали на підлогу.




Додаток № 3

Анкета(зразок)

Шановні Пані та Панове!

Компанія _______ вітає Вас зі святом __________ та пропонує прийняти участь у анкетуванні з метою визначення Ваших уподобань щодо нашого товару, які б у подальшому ми могли б врахувати для вдосконалення своєї продукції. Відповідаючи на наші запитання просимо обвести кружечками відповідні номери або ж відповісти власноруч.

1. Який товар найбільше до вподоби?

1. сувеніри

2. іграшки

3. щось інше... (напишіть:......... )

2. Які за розміром товари Вам зручніше купувати?

1. великі

2. маленькі

3. середні

3. За якою ціною Ви б купували товар частіше?

1. 2-4 грн.

2. більше 4 грн.

3. в залежності від того, на скільки я буду оцінювати в ньому потребу.

4. ціна для мене не має значення

4. Укажіть Вашу стать:

1. чоловіча

2. жіноча

5. Скільки членів у Вашій родині?

1. одна людина

2. 2-3 людини

3. 4-6 чоловік

4. більше чоловік (вкажіть скільки:............................)

6. Чи будете й надалі купувати наш товар?

1. Так

2. Ні

3. Можливо

4. Якщо ні, то чому?__________________________________

Дякуємо Вам за співпрацю!



Додаток № 4

Лист самооцінювання

Як добре я працював зі своїми товаришами?

Завжди

Часто

Іноді

Ніколи

Моя

оцінка

Я співпрацював з іншими, працював над досягненням загальних цілей

2

1,5

1

0

Я ретельно працював над завданням

3

2,5

1

0

Я висловлював свої ідеї

2

1,5

1

0

Я вносив конструктивні пропозиції, коли мене просили про допомогу

3

2

1

0

Я підбадьорював інших

2

1,5

1

0

12 9 5

Лист оцінювання

Домашня робота. Квест

Завдання № 1-3

Завдання № 4




Вивчення нового матеріалу


Практична робота№1


Практична робота№2


Гра «Незакінчене речення»


Завдання «Створи аналог живої природи»


Всього





© 2010-2022