Ашық сабақ сым және жұқа 9-сынып

Раздел Технология
Класс 9 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

7- сынып.

Сабақтың тақырыбы: Жай шегемен, бұрама шегемен және желіммен біріктіру.

Сабақтың мақсаты: бұрама шегемен және желіммен біріктірутехнологиясымен таныстыру

а)Білімділік мақсаты: Оқушылардың біліктілігін практикамен ұштастыру

ә)дамытушылық мақсаты: технологиялық ойлау қабілетін, болмысқа деген шығармашылық көзқарасын дамыту

б)тәрбиелік мақсаты: оқушыларды еңбек сүюге, берілген тапсыврмаларды өз уақытында тиянақты орындай білуге, жұмыс барысында техникалық қауіпсіздікті сақтап жұмыс жасауға, шыдамдылыққа, төзімділікке тәрбиелеу.

Сабақтың көрнекілігі:технологиялық карта

Сабақтың түрі:аралас

Сабақтың барысы:

І.Ұйымдастыру кезеңі

Оқушыларды түгендеп,олардың арнайы киіміне көңіл беру,құрал-жабдықтарды, жұмыс орнын дайындау.

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру.

Өткен тақырыпты оқушылардың қаншалықты меңгергенін тест арқылы тексеру, сұрақ арқылы жауап алу.

ІІІ.Жаңа сабақ.

Ағаш өңдеу технологиясы

Бұрын қолөнер шеберлігіне қажетті ағаштың бәрін үста- лар тікелей өз қолымен даярлаған. Оларды дер кезінде кесіп, мезгілінде кептіріп отырған. Мысалы, үйшілер үйдің сүйегіне қажет кереге, уық, шаңырак жасайтын сырғауыл- дарды отпен морлап, тезге салып иген, ырғаққа үстап, керекті қалыпқа түсірген.

Қазіргі кезде ағаш өңдеу жүмысы механикалан- дырылған. Механикалық қүрал-саймандарға электр apa, электр сүргі, электр бүрғы, электрлік және пневматикалық ажарлау аспаптары жатады. Бүгінде қолдан тақтай даяр- лап жатудың кажеті жоқ. Ағашты өңдеп, оған ою-өрнек салу үшін дайын тақтай да жеткілікті. Дегенмен сендер еңбек сабағында ағашпен жүмыс істеу үшін, оны кесуді, шабуды, тегістеуді, өңдеуді, ішінара қашауды, ойып, өрнек салуды үйренесіңдер. Өрине мүның бөрін қүрал-саймансыз жүзеге асыра алмайсыңдар.

Ағашты өңдеу жүмыстарына кажет күрал-саймандар- мен танысайық. Агашты кесіп, дайындауға кол apa, балта, кернеу apa қолданылады. Балтамен ағаш бүтақтарын шап- ca, қабығын әр түрлі қырғыштармен алады. Ағаштан алы-нған тақтайды түрпімен, қарапайым сүргімен, үлкен сүргімен т. б. күралдармен өңдейді, сондай-ак бүрғы мен үскіні де пайдаланған.Ағашты кесуге кажетті ең басты қүрал - қол apa. Оның негізгі түрлері суретте көрсетілген (19-сурет). Apa қалың- дығы өр түрлі болат жолақтардан жасалады, оларды төсем деп атайды. Төсем өте қатты, тегіс жөне иілгіш болуы шарт. Оның иілгіштігі аз өрі тым қатты болса, төсемнің тістері тез сынады.Жақ apa ағашты кез келген бағытта кесе алады (20-сурет). Жақ apa мынадай бөліктерден түрады: l-apa төсемі; 2-ұстағыш (тұтқа); З-кергіш; 4-тартқыш бау; 5-орағыш; 6-сап; 7-бұранда.Ағашты кескенде араны жұлқыламай, катты салмақ сал- май кесу керек. Дайын ағаштың кесетін жерін белгілеп, оны жұмыс үстелінің үстіне қояды. Сол колмен ағашты тіреуге тіреп, оң қолмен кесу керек (20-сурет). Араның сабын суреттегідей етіп ұста.Қол арамен жұмыс істегенде техника қауіпсіздігі ереже- лерін сақта!Ағаш материалдарын көлденең кесетін араның өткір тісінің үшы материалдың талшығын кесіп, оны үгінді есебінде шығарады (21а-сурет: a - қырынан кәрініс; ә - алдынан көрініс; 1 - apa; 2 - дайындама; 3 - үгінді; 4 - apa тісінің ұшы; 5 - apa тісінің әткір қыры).Ағаш материалын ұзына бойы кесетін араның ілгері қарап тұрған кескіш қырлары талшыкты жонып үгітіндіге айнал- дырады (21ә-сурет: a - жанынан кѳрініс; ѳ - алдынан көрініс; 1 - apa; 2 - дайындама; 3 - үгінді; 4 - apa тісінің ұшы; 5 - apa тісінің еткір қыр

Жаңа сабақты бекіту сарамандық жұмыс орындық элементтерін бірікріру

-жұмыс орнын ұйымдастыру

-сабақ аралық бақылау жасау

Оқушыларды бағалау:Жасаған бұйымдарына қарап,тиісті нұсқау беру,жауаптарын ескере отырып бағалау.

Үйге тапсырма:Шегемен біріктіру



© 2010-2022