Қолмен кестелеу тегістерін орындау технологиясы

Сабақтың тақырыбы: Қолмен кестелеу тігістерін орындау технологиясы  ТҚЕ Мақсаты: Білімділік:  Қазақтың кесте өнері жөнінде түсініктерін молайту. Дамытушылық:Оқушылардың танымдық қабілеті мен қызығушылығын дамыту. Жаңа білім мен әрекет тәсілдерін қабылдау, пайымдау және есте сақтау бойынша оқушылар іс-әрекетін ұйымдастыру. Тәрбиелік: Жеке тұлға ретінде өзін-өзі тани білуге, шапшаңдыққа зейін шоғырландырып,есте сақтау қабілетінің дамуына жағдай жасау. Халқының салт- дәстүрін қадірлей білуге тәрбилеу.   Сабақтың типі: Жаңа тақырыпты өздігінен меңгерту Сабақтың түрі: Конференция сабақ Сабақтың әдісі: Сұрақ- жауап,түсіндірмелі-иллюстративті                             Сиқырлы таяқша әдісі Интерактивті оқыту әдісі: рольдік Сабақтың көрнекілігі: Слайдтар, кесте үлгілері Пәнаралық байланыс: Тарих, әдебиет,биология Техникалық құралдар:Интерактивтік тақта, флешка, компьютер. Қажетті құралдар-жабдықтар: Қайшы,қалам,мата,ине, жіп,кергіш   Сабақтың барысы.    1. Ұйымдастыру кезеңі                       а) Оқушыларды түгендеу                       ә) Құралдарының түгел екенін тексеру                        б) Оқушылар назарын сабаққа аудару     2.Жаңа сабақ      Кесте өнері       Бүгінгі сабағымыз конференция түрінде өткелі отыр. Бүгінгі «Қолмен кестелеу тігістерін орындау технологиясы» тақырыбындағы конференциямызға бір топ мамандар келіп отыр. Сөз кезегін  мамандарға береміз.    Оқушы мамандар өздерінің дайындалып келген материалдарымен бөлісіп,  кестелеу өнері туралы мағлұмат беріп түсіндіреді
Раздел Технология
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Сабақтың тақырыбы: Қолмен кестелеу тігістерін орындау

технологиясы ТҚЕ

Мақсаты:

Білімділік: Қазақтың кесте өнері жөнінде түсініктерін молайту.

Дамытушылық:Оқушылардың танымдық қабілеті мен қызығушылығын дамыту. Жаңа білім мен әрекет тәсілдерін қабылдау, пайымдау және есте сақтау бойынша оқушылар іс-әрекетін ұйымдастыру.

Тәрбиелік: Жеке тұлға ретінде өзін-өзі тани білуге, шапшаңдыққа зейін шоғырландырып,есте сақтау қабілетінің дамуына жағдай жасау. Халқының салт- дәстүрін қадірлей білуге тәрбилеу.

Сабақтың типі: Жаңа тақырыпты өздігінен меңгерту

Сабақтың түрі: Конференция сабақ

Сабақтың әдісі: Сұрақ- жауап,түсіндірмелі-иллюстративті

Сиқырлы таяқша әдісі

Интерактивті оқыту әдісі: рольдік

Сабақтың көрнекілігі: Слайдтар, кесте үлгілері

Пәнаралық байланыс: Тарих, әдебиет,биология

Техникалық құралдар:Интерактивтік тақта, флешка, компьютер.

Қажетті құралдар-жабдықтар: Қайшы,қалам,мата,ине, жіп,кергіш

Сабақтың барысы. 1. Ұйымдастыру кезеңі

а) Оқушыларды түгендеу

ә) Құралдарының түгел екенін тексеру

б) Оқушылар назарын сабаққа аудару

2.Жаңа сабақ

Кесте өнері

Бүгінгі сабағымыз конференция түрінде өткелі отыр.

Бүгінгі «Қолмен кестелеу тігістерін орындау технологиясы» тақырыбындағы конференциямызға бір топ мамандар келіп отыр. Сөз кезегін мамандарға береміз.

Оқушы мамандар өздерінің дайындалып келген материалдарымен

бөлісіп, кестелеу өнері туралы мағлұмат беріп түсіндіреді

1. Архиологиялық зерттеуші маман: Ғазиза

Архиологиялық зерттеулердің нәтижелері Қазақстанның кең даласында бірнеше мәдениеттің болғанын, Еуразия даласын, Орталық Азияны сақ, кейін ғұн,үйсін,қаңлы мемлекеттік құрылымдарын мекендегенін,үйсін, ғұн және қаңлы қоғамдарының өмірінен бүгінгі қазақ қоғамының мәдени бастауы екендігін айтады

Келесі кезекте кесте өнер зерттеуші мамандар тобы кесте тоқу үшін қолданылған аспаптар, қазіргі қолданып жүрген аспаптар түрлері, кесте тоқу үшін қажетті материалдармен, маталар жайлы айтады (слайдтан)

2. Зеттеуші маман - Қарлығаш кестенің қолөнер бұйымдарында қолданылуын айтады.

3. Суретші-этнодизайнер- Талшын қазақ кестесіндегі қолданылып келген, қолданып жүрген ою-өрнек түрлерімен таныстырады.

4. Қолөнер түрлерін зерттеуші маман- Жадыра кесте тоқу үшін қолданылатын аспаптармен,маталармен таныстырады.

5,6. Қолөнер түрлерін зерттеуші мамандар- Мақпал,Аружан кесте түрлерімен слайдтан түсіндіреді.

7. Өнертанушы маман- Жарқынай көркем бізкестені қазіргі заманға лайықтап, халықаралық деңгейге көтергені үшін 2007ж ЮНЕСККО-ның сапа белгісі сертификатының иегері жайлы мағлұмат беріп,жұмыстарымен таныстырады.

8.»Ерке-Нұр» сән үйінің дизайнері.- Ақмарал

«Ерке-Нұр» сән үйінің коллекциясындығы заманауи кестеленген киім үлгілері топтамасымен таныстырады.

9. Технолог маман:- Сымбат кесте тігу технологиясымен таныстырып, тізбек тігісінің орындалуын көрсетеді..

10. Кестеші: - Айгүл болашақ жас кестешілерге кеңесін айтады.

11. Дәрігер маман:- Нэлла өз кеңестерін айтып, ФҮ жасатады.

12. Этнограф :-Жеңіскүл сөзі

3. Сарамандық жұмыс

Оқушылар салынған сурет контурын тізбек тігісімен кестелейді.

Ағымдағы нұсқаулық

Оқушылар жұмыстарының дұрыс орындалуына бағыт, бағдар беремін.

4 .Жаңа сабақты бекіту

«Сиқырлы таяқша » әдісі арқылы оқушылар бір-біріне жаңа тақырып бойынша сұрақтар қояды.

5.Қорытынды

Фабрикадан шыққан «егіз» заттар тұтынушыларды қамтамасыз еткенімен сапасы,көркемдік,әсемдік жағынан шебер қолынан шыққан затпен таласа алмайды

Адам бойында, әсіресе бойжеткендердің табанды, сабырлы,ұқыпты, зерделі мінез-құлық қалыптастыруда кесте өнерінің тигізетін пайдасы көп. Іс үстінде ісмерлік шыңдалады.

6. Бағалау

7.Үйге тапсырма Реферат жазып келу








© 2010-2022