Абайтану 8 сынып. Бейсенбаева Алтынай Оспановна

Раздел Социальному педагогу
Класс 9 класс
Тип Рабочие программы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Астана қаласы №8 ОМ

Бейсенбаева Алтынай Оспановна

Сыныбы: 8

Пән аты: Абайтану Сабақтың тақырыбы: «Жастықтың оты, қайдасың» өлеңі

Сабақтың мақсаты: 1. Білімділік: Оқушыларға «Жастықтың оты, қайдасың» өлеңі туралы жаңа білім беру. 2. Дамытушылық: Оқушылардың есте сақтау, қабылдау білу дағдыларын дамыту 3. Тәрбиелік:ӨӨӨ----- Қазақ халқының ұлы ақыны Абай мұраларын қадірлей, тани білуге тәрбиелеу. Сабақтың түрі: жаңа білім беру сабағы Сабақтың әдісі: әңгімелеу, еске түсіру, баяндау Сабақтың көрнекілігі: Абайтану модульдерінің тапсырмалар жүйесі бойынша кестелер, сызбалар Пәнаралық байланыс: қазақ тілі, тарих

Сабақтың барысы:

І Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру, өтілетін тақырыпқа назарын аудару. ІІ Үй тапсырмасын сұрау:

  • Қазіргі Абайтану ғылымы, оның мақсаты;

  • Абайтану ғылымының тарихы туралы мәліметтер

ІІІ Жаңа сабақ. Мағынаны ашу:

«Жастықтың оты, қайдасың» өлеңі

Жаңа сабақтың жоспары:

1. Абай шығармасын түсіну, меңгеру модульдері;

2. Абай шығармаларын талдау, зерттеу модульдері;

3. Шығармашылық жұмыс модульдері.

Сабақтың барысы:


«Жастықтың оты, қайдасың» өлеңі

Абайтану 8 сынып. Бейсенбаева Алтынай Оспановна

Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін (Абай)

Өлең мәнерлеп оқылады немесе аудио дискіден тыңдалады.

Тапсырмалар жүйесі


Абайтану 8 сынып. Бейсенбаева Алтынай Оспановна

ІІ Абай тілінің сөздігі


Сарт (сартша)

Тыртың

Бұртың (бұртаң)

Қиқым

Ырық (ырқың)

Құлық (құлқың)

Сиық (сыйық, сыйқың)

Сапыр (сапырылды)

Шырық (шырық бұзу)

Қырт (қыртың)

Пыш-пыш

Астыртын


Тапсырма:

  • Өлеңдегі мағынасы өзіңізге беймәлім, түсініксіз сөздерді Қазақ тілінің түсіндірме сөздігінен тауып, мағынасын біліп алыңыз;

  • Сөздердің мәнін ашыңыз, өзіңіздің сөздік қорыңызға қосып қойыңыз.

Ескерту:

Өлең мәтінінде тағы да мағынасы түсініксіз, қиын сөздер кездессе, сөздікті әрі қарай жалғастырыңыз.

Абайтану 8 сынып. Бейсенбаева Алтынай Оспановна

ІІІ «Абайды оқы, ерінбе»

Тірек сөздер:

  • қайран

  • аузыңа

  • айырмадың

  • екі ұртың

  • шырайың

  • бұзылды

  • ұқпайсың

  • қыртың

  • өз малыңды

  • күлкің

  • байлауы жоқ

  • бұртың

  • би болған

  • сыйқын

  • түзелер

  • кетпесе

  • нәрседен

  • алған

  • бірлік

  • жылқың

  • талас


  • сынасқан

  • бойда жүрсе

  • оңалмай

  • жаным

  • көңілге

  • артылмас

  • байғұс

  • не түсер

  • кісіге

  • астыртын



Тапсырма:

  • Берілген тірек сөздердің өлеңдегі орнын тауып қойыңыз,

  • Өлең мәтінін қайта қарап пысықтаңыз, есіңізде сақтаңыз,

  • Өлеңді жаттап алуға дағдыланыңыз.

Абайтану 8 сынып. Бейсенбаева Алтынай Оспановна

ІV «Абайды оқы, таңырқа»

1. Құнды сөз


Көркем эпитеттер:

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

Тапсырма:

  • Өлеңдегі Абай тілінің көркем айшықтарын - көркем эпитеттерді тауып, олардың мағынасын есіңізде сақтаңыз;

  • Көркем айшықты сөздерді өзіңіздің сөздік қорыңызға қосып қойыңыз.

2. Құнарлы ой


Қимыл -әрекетті суреттейтін құнарлы ойға құрылған айшықты сөз тіркестері:

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

Тапсырма:

  • Кесте бойынша өлеңдегі Абайдың айшықты сөздері мен құнарлы ойларын теріп жазыңыз;

  • Тәрбиелік мәнін есте сақтаңыз, ол сөздерді сөздік қорыңызға қосып қойыңыз.


Абайтану 8 сынып. Бейсенбаева Алтынай Оспановна

V Зерде

Абайдың сөзден салған суреті


1.

2.

3.

4.

5.

6.

Тапсырма:

  • Өлеңдегі Абайдың сыншылдық сипаттағы ақыл-кеңес мәнді ойларын теріп жазыңыз;

  • Мағынасын есте сақтап, ол сөздерді сөздік қорыңызға қосып қойыңыз.

2. Өлең құрылысындағы Абай өрнегі


1. Әр тармақтағы буын саны:

2. Әр тармақтағы бунақ саны:

3. Шумақтағы тармақ саны:

4. Өлеңдегі шумақ саны:

5. Ұйқасы:

6. Өлең құрылысына анықтама:

Тапсырма:

  • Кесте бойынша өлеңнің құрылысына талдау жасаңыз;

  • Өлеңге анықтама жазыңыз.

  • Cынақ тапсырмасы арқылы өзіңіздің біліміңізді тексеріңіз;

  • Тиісті ұпай жинаңыз.



Абайтану 8 сынып. Бейсенбаева Алтынай Оспановна

VІІ Еркін ойлау - «Айтарым бар...»

Тапсырма:

  • «Аш қарын жұбана ма майлы ас жемей» өлеңі

  • ақын көтерген тақырып төңірегінде еркін ой толғаңыз;


  • Қазақ халқының Абай байқаған мінез-құлқы мен іс-әрекеттері жайлы ашық пікір айтыңыз.

Абайтану 8 сынып. Бейсенбаева Алтынай Оспановна

VІІІ Еркін жазу - «Жазғым келгені…»

Тапсырма:

  • «Аш қарын жұбана ма майлы ас жемей» өлеңіндегі ақын ойымен өз ойыңызды үндестіре отырып, ой жинақтаңыз;

  • «Аш қарын жұбана ма майлы ас жемей» тақырыбына өз таңдауыңыз бойынша ойтолғау, эссе, шығарма жазыңыз.

Абайтану 8 сынып. Бейсенбаева Алтынай Оспановна

ІХ Қылқалам

Тапсырма:

  • Өлеңнен алған әсеріңіз бойынша қылқаламның көмегімен суреттер салыңыз;

  • Салған суреттеріңізге ат қойыңыз, себебін түсіндіріңіз.

Абайтану 8 сынып. Бейсенбаева Алтынай Оспановна

Х Алтын сандық

Тапсырма:

  • «Аш қарын жұбана ма майлы ас жемей» өлеңі бойынша берілген түсініктер мен қосымша мәліметтерді оқып, біліп алыңыз;

  • Берілген тапсырмалардың, сынақ жұмысының жауаптары арқылы өз біліміңізді тексеріңіз.

Абайтану 8 сынып. Бейсенбаева Алтынай Оспановна

ХІ Қоржын

Тапсырма:

Қоржынға:

  • өзіңіз орындаған тапсырмалардың жауаптарын;

  • жазба жұмыстарыңызды;

  • салған суреттеріңізді жинақтап салыңыз.

ІV Дәптермен жұмыс:

33-сөз. Меңгеру, алдау модульдері бойынша тапсырмаларды орындау

VІІ Үй тапсырмасын беру, орындау жолдарын түсіндіру:

Өлеңді талдау





© 2010-2022