Сайын Мұратбеков Қылау әңгімесі - (6 класс)

Раздел Школьному психологу
Класс 6 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Сайын Мұратбеков Қылау әңгімесі - (6 класс)Сайын Мұратбеков Қылау әңгімесі - (6 класс)Сайын Мұратбеков Қылау әңгімесі - (6 класс)Сайын Мұратбеков Қылау әңгімесі - (6 класс)Сайын Мұратбеков Қылау әңгімесі - (6 класс)Сайын Мұратбеков Қылау әңгімесі - (6 класс)Сабақтың тақырыбы: Сайын Мұратбеков «Қылау»

Сабақтың мақсаты:

1.Білімділік: Әңгіме мазмұнын оқушыларға толық

меңгерту.Әңгіме мазмұны негізінде Рәбиға мен

Сатай бейнесін ашу.

2.Дамытушылық: Ой-өрісін кеңейту, тіл байлықтарын

дамыту, өз ойын нақты, еркін жеткізуге баулу, өмірге

қоршаған ортаға деген өзіндік көзқарасын

қалыптастыру.

3.Тәрбиелік: Адамгершілікке, ізгі қасиеттерге баулу.

Жағымсыз мінезден аулақ болуға тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Жаңа сабақ

Сабақтың әдісі: баяндау.

Көрнекілігі: плакат, сызбалар.

Сабақтың барысы: 1.Ұйымдастыру кезеңі

а)Оқушыларды түгелдеу

ә)Зейіндерін сабаққа аудару.

Ойқозғау (Сайып Мұратбеков туралы мәлімет беру)

Сайып Мұратбеков

өмірі шығармашылығы

1936 - 2007ж «Менің қарындасым», «Ауыл аты»,

«Көкорай», «Жабайы алма», «Жусан

исі», «Басыңда Үшқапаның», «Дос

іздеп жүрмін», «Кәментоғай», «Қылау».

4 - кезең

Білімді өз бетінше қолдану.

Тірек сөз бойынша әңгіме мазмұнын айтқызу.Әр тірек сөз бойынша бір оқушы шығады.

5 - кезең

Бақылау және өзін - өзі бақылау.

1) Дебат

Даттаушы топ. Аргумент «Сатай - мейірімді бала»

Жақтаушы топ. Аргумент «Сатай - жағымсыз бала»

Сұрақтары:

-Әке ақылын Сатай қалай қабылдады?

-Өлім мен өмір туралы Сатайдың ойлауы дұрыс па?

-Қасқырды көргенде САтай қандай әрекетке барды?

-Сатайдың сабақ, мектеп ережесі, мұғалім, мектеп директоры туралы ойлары дұрыс па?

-Сатайдың Рәбиғаны үйіне апармауына қандай баға берер едің?

2.Дәптермен жұмыс.

Сатай Болашағы Рәбиға

Түсінігі балаң, үстірт Нұрлы жас әдемі, білімді, нәзік,

мінезді, сезімтал,қайырымды жеткіншектер. ашық, мейірімді,

аңғал, мақтан сүйкімді, ұнайды,ойлы,ақылды.

аңғал,қиялы ұшқыр

3) «Қылау» әңгімесінің сюжеттік - композициялық құрылысы жинақтау.

Әдеби теориялық ұғымдар

Әңгіме деген не?

Роман деген не?

Повестің ерекшелігі.

«Қылау» әңгімесін талдау

Басталуы

Сатайдың жолға шығуы

Байланысуы

Баланың өмір мен өмір туралы ойлары

Дамуы

Сатайдың Рәбиғамен кездесуі

Шиеленісуі

Рәбиға үшін алаңдауы

Шарықтау шегі

Қыз сыйлығы

6 - кезең

1)Бақылау тесті

1.Сатайдың құлағына жеткен таң азанғы жағымсыз дауыс кімдікі?

а)апасінікі

ә)ағасының

б)әкесінің

в)әжесінің

2.Рәбиға мен Сатай қай сыныпта оқиды?

а)8

ә)6

б)7

в)9

4.Сатай Рәбиғаға жалынып отыру үшін қандай киім берді?

а)тон

ә)ішік

б)пальто

в)күртеше

5.Рәбиға қай пәнді жақсы көреді?

а)математика

ә)биология

б)химия

в)қазақ тілі

2) «Ия» немесе «жоқ» стратегиясы

1.Рәбиға Сатайға кітап сыйлады (ия)

2.Сатай қасқырмен жекпе - жекпе шықты

3.Сатай жуппайып десе шәугімдегі су мұп-мұздай екен (жоқ)

4.Рәбиға Тастөбе деген жерде оқйды (ия)

5.Рәбиға мен Сатай сегізінші сынып оқушылары (жоқ)

6.Сатай Рәбиға берген кітапты алмады.

7.Сатайдың ұнатпайтын пәні әдебиет (жоқ)

8.Таң азанғы әке даусы Сатайға ұнамады (ия)

9.Әңгімедегі Сатай мен Рәбиға жағымсыз кейіпкерлер. (жоқ)

10.Сатай қайырымды бала. (ия)

7 - кезең.

Рефлекция

1.Түсінік бер. Әңгіме неліктен «Қылау» деп аталған? Оқушы қандай болу керек?

2.Салыстыр. Сатай мен Қожаны салыстыр.

3.Пікір айт.Сатайдың сезімталдығы мен қайырымдылығы қай әрекеттерінен көрінеді?

4.Зертте.Сатай мен Рәбиғаның тез тіл табысуына не себеп болды?

5.Талда. Мәтінде қандай кірме сөздер бар? Жалқы есімдерді ата.Монолог пен диалог бар ма?

6.Талқыла. Әңгіменің тақырыбы мен идеясын ашып айт.

Конец формы



Конец формы



© 2010-2022