5 сынып өзін-өзі тану

Раздел Школьному психологу
Класс 5 класс
Тип Рабочие программы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Өзін-өзі тану пәнінің жоспары

Тақырыбы: Қызға нәзіктік, ұлға батылдық

Құндылық : Қиянат жасамау

Қасиеттер : адамгершілік, ізгілік, мейірімділік, сыпайылылық.

Сыныбы: 5 «а, ә»

Пән мұғалімі:

Сабақтың мақсаты: қыздар мен ұлдар арасындағы достық қарым-қатынас мәдениетін қалыптастыру.

Міндеттері:

-ұл мен қызға тән қасиеттер жайлы түсініктерін кеңейту;
- ерекшелігіне қарай олардың өз құрдастарымен қарым-қатынастарын дамыту;

-ұлды батылдыққа, қызды нәзіктікке тәрбиелеу.

Ұйымдастыру бөлімі.

Тыныштық сәті. Нұрға бөлену.

Үй тапсырмасын тексеру.

С.Сарқасқаевтың «Жайма-шуақ» атты әңгімесін оқып, сұрақтарға жауап беру.

- Мұрат пен Жаннұрдың татуласуына не себепкер болды?
-Достық сезімі адамға қандай жауапкершілік жүктейді?
-Қыз бала мен ер баланың арасында нағыз достық болуы мүмкін бе?
-Қыздарды қандай қасиеттері үшін сыйлайды? Ұлдарды ше?
-Қыздар мен ұлдардың арасында сыйластыққа қалай қол жеркізуге болады?

Серпімді әдіс.

1.Қыздың көркі деп нені түсінесің?

(ең бірінші мінезі, әдептілігі, әрине сыртқы келбеті)

2. Қыздарды неге өмірдің гүлі дейді?

( Гүл табиғаттың сәні, оны баптап, бағып күтсең, әдемі, хош иісті болып өседі. Қыз бала да, солай кішкентай кезінен бастап бағып, жақсы тәрбие беру керек. Отбасында берген тәрбие

қалай болса,өскенде солай қалыптасады.)

3. Қызға қандай қылық жараспайды?

(ерсі күлгені, дөрекі сөйлегені, өтірік айтқаны)

4. Қыздарға арнап мақал айт.

( Қыз өссе елдің көркі; Таудың көркі тас, Қыздың көркі шаш; Қызға қырық жерден тыю; Анаға қарап қыз өсер)

5. Сендерге қыздардың қандай мінезі ұнайды?

(қылықты , әдепті болса, сыпайы, биязы болса )

Қыздарға сұрақ:

1.Ұлдарға қандай қылық жараспайды?

( бұзақылық, сотқарлық, қорқақтық)

2. Ұлдарға арнап мақал айт

(Атадан жақсы ұл туса,

Қар үстінде от жанар,

Атадан жаман ұл туса,

Ат үстінде ит қабар

Жақсы бала әкесінің басын төрге сүйрейді,

Жаман бала әкесінің төрдегі басын есікке сүйрейді )

3. Саған ұлдардың қандай мінезі ұнайды?

(салмақты, кішіпейіл, адамгершілігі мол),

4. Атадан жақсы ұл туса, елінің туы болады дегенді қалай түсінесің?

( Отан үшін отқа түс, күймейсің дегендей, ұл бала еліне отанына қызмет етуі тиіс.Ол үшін тәртіпті, саналы,адамгершілі мол болуы керек деп ойлаймын)

5. Ұл бала үшін қасиетті борыш деп нені айтар едің?

(Ата-анасын сыйлау, өз елін қорғау)

Ситуациялық жағдаяттар.

1 сұрақ. Сіз автобуста отырсыз. Келесі аялдамадан қарт адам кірді. Бос

орын жоқ. Не істер едің?

2 сұрақ. Көшеде қарт әже құлап қалды. Сен не істер едің?

3 сұрақ Сіз мектепте біреудің сөмкесін тауып алдыңыз? Қандай әрекет

жасар едіңіз.

4 сұрақ. Сіз дүкенде кезекте тұрсыз. Сізден кейін егде тартқан қарт

адам келіп тұрды. Қайтер едіңіз?

5 сұрақ. Сыныптас екі құрбың театрда отырып, қатты күліп, дөрекі сөйлеп,

басқалардың көңілін өздеріне аударып отыр. Құрбыларыңа не

айтар едің?

6 сұрақ. Көшеде, мектепте, үйде таныс адамдармен кездескенде не істеу

керек?

Топпен ән айту.

«Қазақ қызы» әні.
Сөзі: И. Сапарбаевтікі
Әні: Р. Таймановтікі.

Шығармашылық жұмыс.
Суретке қарап, «Біз қалай достасып кеттік» тақырыбына әңгіме құрастырыңдар.

Үйге тапсырма.

Берілген сұрақтарға толық жауап беру.

Соңғы тыныштық сәті

Бүгін біз нәзіктік, батылдық , адамгершілік, имандылық туралы мағлұмат алдық. Сіздер қай жерде болсаңдар да әдепті, тәртіпті, батыл, ақылды болып, жамандықты жақсылыққа баурап жүрулеріңіз керек. Өмір сіздерден осыны талап етеді. Сабақтан алған әсерлерімізді жүрегімізге нық түйіп алайық. Рахмет.


© 2010-2022