Өзін-өзі тану пәнінің ерекшеліктері

Раздел Школьному психологу
Класс 9 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Өзін-өзі тану пәнінің ерекшеліктері .

Мақсаты: Өзін-өзі тану пәнінің ерекшелігімен таныстыру.

Көрнекілігі: карточкалар, жүректің макеті, слайд, нақыл сөздер , .

Сабақтың түрі . Сайыс

Сабақтың барысы

Шаттық шеңбері: Барлығы шеңбер бойына тұрып , бүгін сайысқа дайындала отырып бірнеше кітаптарды қарап шықтым сонда менің ойыма адамдар осы кітаптарға ұқсас-ау деген ой келді. Олар өте көп және әр түрлі, олар адамдарға көлемімен, мазмұнымен ұқсас секілді болып көрінді.Қазір маған сіздер де өздеріңізді осы кітаптардың біріне ұқсатып, талдап айтсаңыздар деймін. Бүгінгі біздің сабағымыз сайыс түрінде өтеді, онда үш топ болады

  1. ата-аналар

2.ұстаздар

3.оқушылар

Өзін-өзі тану пәнінің ерекшелігі 4-тараудан тұрады яғни

1.Өзін -өзі тану әлемі

2.Қарым-қатынас жарастығы

3.

4. Адам мен әлем тұтастығы

ІІ «Қарым-қатынас жарастығы»

  1. Адамға қарым-қатынас жасау үшін қандай қасиеттер керек сол туралы жазу.

  2. Притча. Шындық болмайтындай ештеңе емес.

Бір ғимараттың алдында көзі соқыр адам аяғының жанында бас киімі және табличкада «Мен соқырмын маған көмектесіңіздерші ,өтінемін.»жазылған сөзбен қайыр сұрап отырады. Өтіп бара жатқан жолаушы тоқтап, оның бас киіміне қарайды онда аздаған тиын жатыр олда салады, Бірақ оның рұқсатынсыз табличкаға басқа сөз жазып кетеді.

Кешке ол қайтып келіп қараса бас киім ақшаға толып қалыпты. Соқыр оның аяқ басысынан танып ,сенбе таңертең мына табличканың сөзін ауыстырып жазып кеткен деп сұрайды. Ол оған не деп жазып кеткенін білгісі келеді.

Ол оған « Шындық болмайтындай ештеңе емес» мен оның мазмұнын өзгерттім деп жымиып күліп кетіп қалады.

Сіздердің ойыңызша ол жерде не деп жазылған.

Табличкадағы жаңа сөз былай болатын: «Қазір көктем, бірақ мен оны көре алмаймын».

Сіздердің ойыңызша өтіп бара жатқан адам не деп жазып кетті деп ойлайсыздар?

ІІІ «Әсемдік әлемі»

Біз осы тарауда салт дәстүр мен салауаттылық туралы өтеміз.

  1. Кросворд шешу

  2. Сұрақтарға жауап беру.

1.Төрт түлік

2.Жылқы пірі- (Қамбар ата)

3.Сиыр жібі - (бас жіп)

4.Үш би - Төле би, Қазбек би, Әйтеке би.

5.Киіз үйдің төбесі не? (шаңырақ)

6.Түйе сүті -шұбат

7.Апалы сіңілі баласы.- бөле

9.Қойды көктемде жүнін не істейді - қырқады.

10. Ұлттық ойындарды ата

11.Қолкесер деген не?

1. Ауыз бекіту - ораза

2. Жылқының өсуі бойынша ата

3.Ерулік деген не?

4.Қойды қырықса түйені не істейміз?

5.Үш жұрттыңды ата?

6.Қой пірі - Шопан ата

7. Жылқы жібі -жүген

9. Ұлы істің ұлы күні?

10. Киіз үйдің қабырғасы не? -уық

11. Бас табақ?- бас, жамбас , ортан жілік, қонаққа ірі қара малдың шұңқыршағы тартылмайды. Әр қонаққа лайықты мүше болмаса ол білімсіздік белгісі болып табылады.

1.Үш арсыз -ұйқы, тамақ, күлкі

2. Жылқы сүті

3. Әйелінің сіңлісі - балдыз

4. Бес қару? - 1) Садақ, мылтық, найза, қылыш, айбалта.

5.Жылқыны не істейді? - күзейді

6. Ешкіні не істейді? - тарайды

7.Ұлттық тағамдар ата?

8. Кешке қарай жастар оразадан кейін айтатын ән? Жарапазан

9.Сиырдың өсуі бойынша ата?

10. Айттың түрлері - ораза, құрбан.

11.Күйеу табақ - төс, асықты жілік, омыртқа

3.«Салауаттылық өмір салты» тақырыбында коллаж жасау.

Салауаттылық өмір салтын қалай дәріптейсіздер соған байланысты шығармашылық жұмыс жасаймыз. Керек заттар плакат, қайшы, желім,фломастер, суреттер денсаулыққа байланысты.

ІV.Адам мен әлем тұтастығы.

Адам мен табиғат тұтас , біз барлық керекті табиғаттан аламыз

Сондықтан мына суретерге мінездеме беріп көрейік.

Суреттерге мінездеме беру

Сайысымыз өз мәресіне жеткен сияқты енді әділқазылар нәтижемін шығарғанша мына аяқталмаған сөйлемдерді аяқтап көрелік.

Ана бақыты ол--------------------------------------------------------------------------------

Бала бақыты ол-------------------------------------------------------------------------------

Ұстаз бақыты ол------------------------------------------------------------------------------

Ананың бақытын бала жаза аламекен, баланың бақытын ана мен ұстаз білемекен, ұстаздың бақытын бала мен ана біле ме екен салыстыру.

Марапаттау.



© 2010-2022