Школьному психологу

  • Методические рекомендации педагога – психолога по привлечению обучающихся пропускающих занятия в школеДанная разработка разработана для психологов работающих в вечерних школах. Методические рекомендации по привлечению обучающихся пропускающих занятия в школе. Методическая разработка с использованием НЛП технологий. Как более верно пригласить обучающегося в школу? Что говорить обучающемуся если он отказывается посещать уроки?В вечерних школах учатся обучающиеся которые не смогли учиться в дневных школах, работающие обучающиеся и обучающиеся которые вынужденны обучаться в таких школах в силу жизне...
  • Беседа на тему: «Под единым шаныраком»Цели: 1. Активизировать познавательный интерес у ребят к истории своего государства, развивать общий кругозор, способствовать формированию у детей понятий Шанырак, чувства гордости за свою страну. 2. Развитие речи, обогащение словарного запаса, коррекция внимания, памяти, восприятия. 3. Воспитывать уважительное отношение к прошлому Казахстана и толерантное отношение друг к другу. Оборудование: государственная символика, эпиграф урока, Астана — сердце Евразии — иллюстрационный материал с изображением достопримечательностей столицы РК, пословицы и поговорки о Родине, государственный гимн РК (аудиозапись). Ход занятия: 1. Организационный момент 2. Психологический настрой Звучит гимн РК, 3. Сообщение темы - Ребята, тема нашего занятия: Под единым шаныраком. Казахи мы и русские, карелы и корейцы, Мы черные, и русые, и смуглые, и белые. В Казахстане — на земле родной, Живем мы все большой и дружной семьей. 4. Работа над темой Ребята, мы живем в государстве, где единой семьей живут 15 миллионов человек, представители более ста национальностей и народностей. И все мы живем в общем доме, под единым шаныраком. ( на доске картинки с изображением юрты, шанырака) Шанырак — это верхняя часть юрты, от которой в виде солнечных лучей расходятся уыки (опоры). Появление образа шанырака уходит в далекое прошлое. Шанырак символизирует отчий дом, а в более широком смысле, всю вселенную. Образ шанырака — это образ общего дома, все... Эта школа — наш дом, Наше общее счастье, С нею встречи мы ждем, Чтобы вместе собраться, Разных народов сыны — Здесь как одна мы семья. Разные мы, но равны, Будь это ты или я. Родина…Это слово знакомо и дорого каждому человеку. И для каждого она имеет свой смысл, свое значение. Что такое Родина? Все, что сердцем пройдено: Отчая сторонка, братья и сестренка, Зорек полыхание, первое свиданье, Памяти следы, счастья и беды, Вечный зов полей, стаи журавлей, Неба голубень, от березок пень, Долы и леса, на траве роса… Да, конечно, Родина — место, где мы родились, где живем, это дома, леса, поля, которые окружают нас. Очень точно такое место называют малой родиной. У каждого человека своя маленькая Родина. Для многих — это наш город Аркалык. А Республика Казахстан — это общая Родина для всех, кто живет на этой земле. Человек не может жить без родины. Очень хорошо говорят об этом народные пословицы. Человек без родины, словно соловей без песни. Ребята продолжают и приводят свои пословицы. Вопросы учащимся: После обретения статуса независимости в государстве произошли большие преобразования. Одним из них является новая столица. Астана — это символ обновления Казахстана. Это символ надежды и уверенности нации, обретшей свободу, в своем процветающем будущем и в будущем своих потомков.
  • Тема: Сказкотерапия «Могучий дуб и маленький кабанчик»І- часть ( вступительная ). 1. импульс пожатием Организационный момент. ( участники занятия входят под соправождение музыки звучит классическая музыка. 2. Приветствие в виде упражнения: Импульс участники садятся в круг, держась за руки передают руки. 3. Упражнение Колобок из серии геометрические фигуры рисуем глазами для коррекции зрения, развитие воображения. ІІ- часть занятия (основная). 4. Вступительная беседа к теме занятия используя книгу Р.М.Ткач 5. Могучий, чудо-трава, кроно, колючие ветра. Словарная работа 6. Чтение и анализ сказки по книге Р.М.Ткач (страницы 49-51) 7. Проигрывание некоторых эпизодов носящие воспитательный характер например: как был обижен и был ранен дуб, обсудить данное поведение кабанчика; - Правильно ли поступил кабанчик? - Как бы ты поступил? (узнать мнение участников) - Чтобы вы сделали чтобы не допустить такой ситуации? - Какие слова вы бы использовали для того чтобы получить желуди? и.т.д Нужно ли прислушиваться к советам и рекомендациям взрослых? Послушался ли кабанчик советов и рекомендации сороки? Проигрывание ситуации: как кабанчик добывал чудо-траву, как лечил дуб? Обсуждение и анализ данной ситуации, кто помогал кабанчику? Какие слова вы бы еще использовали если бы лечили кого-нибудь? (назвать вежливые слова) Назовите какими положительными качествами должен обладать школьник ? и.т.д Нужно ли беречь и сохранять окружающую среду? Что вы делаете для этого? 8. Рефлексия по сказке? Что вам в больше всего понравилось в этой сказке? Что для вас было самым трудным в проигрывании по ролям? В чьей роли вы бы не хотели быть? 9. Повторение и закрепление скороговорк для развития звукопроизношения и дикции. А) Клара-краля кралась к Ларе. Б) У ежа ежата, у ужа ужата
  • Программа по профилактике и преодолению детско-родительских конфликтов «Гармония»Программа призвана помочь подросткам и их родителям гармонизировать отношения, наладить общения и понимание между поколениями, носит просветительский характер, рассказывает родителям об особенностях подросткового кризиса, способствует поиску ответов на вопросы воспитания подростка. Программа рассчитана на 8 занятий.Актуальность профилактики и преодоления детско-родительских конфликтов связана с тем, что непонимание и конфликты в отношениях детей и родителей или пренебрежение их основными потре...
  • Деловая игра по воспитанию толерантности «Позволим другим быть другими»Деловая игра по воспитанию толерантности Позволим другим быть другими предназначена для детей среднего школьного возраста. Невозможно нравиться всем, любить всех, невозможно чтобы все дети в классах были преданными друзьями. Потому что у нас разное воспитание, образование, интеллект, желание учиться, потребности, характер, вкусы, темперамент и т.д. Но мы можем жить в согласии друг с другом, ценить друг друга, принимать его таким, кокой он есть, то есть быть толерантным. Поэтому цель данного з...
  • Психологическая игра для старшеклассников «Курить или не курить - вот в чём вопрос»Психологическая игра для учащихся средних и старших классов в рамках Всероссийской акции Спорт – альтернатива пагубным привычкам. Тема: Курить или не курить – вот в чём вопрос!!!. Данные ежегодного районного социологического исследования Современный подросток: интересы, ценности, риски проводимого среди учащихся 8-9 классов, показывает постепенное увеличение числа курящих как среди юношей, так и среди девушек. На вопрос Почему вы стали курить?, ребята в равной степени выбирают ответы: курение успокаивает, просто хотел попробовать, хотелось повзрослеть, повлияла компания. В связи с этим, всё вышесказанное по... Цель: развивать умения принимать собственные решения и сопротивляться социальному давлению, помочь молодым людям видеть преимущества некурения. Задачи: - введение в проблему, познакомить детей со статистикой последствий курения и отношением к табачному дыму в цивилизованных странах; - познакомить детей с реальными фактами и мифическими и представлениями, помочь им научиться различать их. Адресат: учащиеся старших классов. Форма: деловая игра. Методы работы: -групповая работа, метод мозгового штурма, -интерактивные технологии, -психотехнические упражнения, ролевые игры, -КТД.
  • «Тәуекел» тобындағы балалармен психологиялық жұмысТәуекел тобындағы балалармен жұмыс жасау барысында әрбір баланың психо- физиологиялық даму бағыттарын ескеру қажет. Баланың отбасы жағдайының толық еместігі, ата- ана тарапынан балаға психологиялық қолдаудың болмауы, мұғалім тарапынан оқушыға жасалынған қысым және елемеушілік әркеттердің өзі баланың бойыбндағы қиындықтарға әкеледі. Сондықтан тәуекел тобындағы балалармен жұмыс жасау барысында оқушының даму маршрутына да мән берген жөн. бұл құралда қысқаша бағытта келтіріліп және нұсқау ретін...
  • «Откуда берутся плохие дети. .. »В материале даётся определение трудный ребёнок. Приводятся причины нарушения поведения. Среди них: 1. Борьба за внимание. Дети очень часто не получают от родителей того количества внимания, которое им необходимо для нормального развития и благополучия. Родители в наши дни слишком заняты, детям трудно примириться с родительским невниманием.2. Борьба за победу. Стремление взять верх над родителями возникает каждый раз, когда подростку кажется, что ущемляются его права на самостоятельность, независимость и самоопределение. Это чувство возникает тогда, когда преобладающими формами общения взросл... 3. Желание отомстить. Дети, особенно подростки, часто бывают обижены на родителей. Причины могут быть разными. И в глубине души подростка - переживания и даже страдания. А на поверхности все те же протесты, непослушание, неуспеваемость в школе. Смысл плохого поведения здесь можно выразить так: Вы мне сделали плохо - пусть и вам тоже будет плохо. 4. Сдвиг неблагополучия. У ученика могут не сложиться отношения с одноклассниками, следствием будет запущенная учеба. В основе механизма смещения неблагополучия лежит низкая самооценка. Накопив горький опыт неудач и критики в свой адрес, он теряет уверенность в себе. Внешним же поведением он показывает: ему все равно, и пусть плохой, и буду плохой. 5. Безвольность характера. Отсутствие какой-либо свободы действий, постоянный контроль со стороны взрослых формируют безвольную, комфорную личность. Особое внимание при работе с такими детьми отводится семейному воспитанию.В деле воспитания, просвещения, профилактики значима и велика роль социального педагога. Цели и задачи социальной службы школы в работе с трудными подростками и их родителями.
  • Мектептегі психологиялық қызмет жүйесіндегі бірыңғай әдістемелер тізіміМектептегі психологиялық қызмет жүйесінде бірнеше психологиялық әдістемелер қолданылады. Дегенмен оқушының жас ерекшелігіне орай тиімді әдістерді таңдап пайдалану , мектептегі психологиялық қызмет жүйесінің нәтижелі әрекетін қамтамасыз етеді. Бұл материалда оқушының таным процестерін, жекелік ерекшеліктері, тұлғаның интеллектуалдық, эмоционалдық тұрғысынан зерттеу , мінез ерекшеліктері, мәдени қатынас жасау ерекшеліктеріне сәйкес әдістемелер қарастырылды. Сонымен қатар мектеп ұжымымен психологи...
  • Р. М. Бельбин тесті\ Тұлғаның командалық топта жұмыс жасау қабілетін анықтауР. М.Бельбин тесті әрбір тұлғаның командалық топта жұмыс жасау қабілетін анықтауға мүмкіндік беретін бірден- бір кәсіби тест болып табылады. Бұл тест арқылы әрбір жеке тұлға өзінің командалық жұмыс барысында қандай мүмкіншіліктерінің басым екендігін анықтай алады және қандай қабілеттерінің аз екенін ескере отырып, сол бағытты дамыту жолында жұмыстар жасауға көмек береді. Әрбір жеке тұлғаның психологиялық жақтарын ескере отырып жасалынған тест сұрақтарының мазмұны өте түсінікті және мағыналы. бұл...
  • Шетелге шығатын оқушыларға психологиялық жаднамаШетелге шығатын оқушыларға әрбір елдің психологиясының өзгешелігіне орай, сонымен қатар оқушылардың мәдени- этикалық білімін көтеру үшін жаднама құрастырылды. Жаднамада әрбір елдің этикалық, мәдени ерекшеліктері жазылған. Сонымен қатар сол елдегі халықпен қалай амандасу, қалай сөйлесу керектігіде қысқаша мағыналы түрде айтылып өтеді. Қарым- қатынас жасау этикасы да мазмұндалған. Назарбаев Зияткерлік мектебіндегі зияткер балалардың Шетелге шығуына көмек ретінде жасалындыжәне әрбір педагог- пси...
  • «Психолого-педагогическое сопровождение детей с ограниченными возможностями здоровья в общеобразовательной школе»В статье показана важность формирования и реализации механизмов преемственности и непрерывности психолого-педагогического сопровождения детей с ОВЗ в массовой общеобразовательной школе. Автор считает, что существует тесная взаимосвязь здоровья учащихся и образовательного процесса, который может быть недостаточно эффективным из-за ограничений, связанных со здоровьем учеников. Образовательное учреждение и родители заинтересованы в наращивании здоровьесберегающего потенциала. Важное место в соврем...
  • Білімді ұрпақ ел болашағы.Тақырыбы: Білімді ұрпақ-ел болашағы! Мақсаты: Бала тәрбиесінде ата-ананың алатын орнының ерекше екенін түсіндіру, ата-ана бойында өздерін тәрбиеші мұғалім ретінде қарайда қызығушылықтарын дамыту, баламен дұрыс тіл табысуға, сөйлеу мәдениетін үнемі қолдауға ой салу. Түрі: Тренинг Керекті құралдар: интерактивті тақта, формат А3, түрлі-түсті қиылған қағаздар, жағымды музыка, майшам, маркер, карточкалар. Жоспары: Есімдер аллитерациясы Жаттығу Жанұя шаттығы жаттығуы Ситуациялық сұрақтар. Біз біргеміз! жаттығуы Сөйлемді аяқта әдістемесі ҰБТ қарсаңындағы мектеп психологы тарапынан қолдау Хат Ақ тілек ҰБТ қарсаңындағы мектеп психологы тарапынан қолдау ( Хат ) Тілек алма ағашы жаттығуы Тілек шамы жаттығуы Ой-толғаныс Есімдер аллитерациясы Жаттығу Мақсаты: Тренингке қатысып отырған ата - аналар мен оқушыларды таныстыру. Оқушыларға қойылатын сұрақтар: - Есімің кім? - Өз атыңыздың алғашқы әріпінен басталатын бойыңыздағы жақсы қасиетті атап өту. Ата - аналарға қойылатын сұрақтар: -Есіміңіз кім? -Қандай мағына береді? -Сіз қаншалықты өз балаңызды толық қанды, жақсы білесіз? Жанұя шаттығы жаттығуы Мақсаты: ата-ананың бала тәрбиесіндегі қарым-қатынасы туралы түсініктер беру арқылы ата-аналардың білімін көтеруге көмектесу. Жанұя шаттығы атты тренингімізді бастайық. Тренингтің шарты: Жанұя шаттығы моделін құру. Яғни, ата-ана өзінің отбасын салу және отбасы бақытын сурет арқылы көрсетіп, суреттің жан жағына отбасы сөздері арқылы жеткізу керек. Ситуациялық сұрақтар. Сынақ; Мына стол үстінен кез – келген билетті алып ситуациялық сұраққа жауап берулеріңіз керек. Сұрақты алмас бұрын 7 топқа бөлінгеніміз дұрыс. (Топпен жұмыс). Біз біргеміз! жаттығулар Мақсаты: Отбасындағы қарым –қатынасты нығайтуға өзара түсінушілікте ата-аналар мен балаларға қолдау көмек көрсету. Сөйлемді аяқта әдістемесі v Мен өз отбасымды жақсы көрем, себебі ... v Отбасы бұл ... v Отбасым бақытты болу үшін ... v Отбасымда зорлық-зомбылыққа жол жоқ, себебі ... v Мен қалар едім отбасымның ... ҰБТ қарсаңындағы мектеп психологы тарапынан қолдау (Хат) “Менің сүйікті де қымбатты ата-анам! Мен сіздерге хат жазып отырмын. Мен ҰБТ-ны өте жақсы тапсыруды армандайтын,ЖОО-ның грантын иеленуді қалайтын ұрпағыңызбын. Мен үшін сіздердің маған деген қарым- қатынасыңыз өте маңызды. Қазір, тестілеу күніне аз уақыт қалғанда маған сіздердің қолдауларыңыз өте қажет, мен оған зәрумін.Сіздер де мен үшін қатты қобалжып жүрсіздер, алайда сіздер менімен жиі сөйлесіп, қолдау көрсетпейсіздер, маған көбінесе сенімсіздік ұялатасыздар. Қазір менде қорқыныш бар. Ол – “... Тест тапсыра алмай сіздердің үміттеріңізді ақтай алмаймын ба де... Мен сіздерден қолдау күтемін. “ Сөз адамды өсіреді, немесе өшіреді”. Таңдау сіздерде, мен сіздерді қатты жақсы көретінімді біліңіздер” ҰБТ қарсаңындағы мектеп психологы тарапынан қолдау Хат Ақ тілек Біздің қымбатты да сүйікті оқушымыз! Біз саған хат жазып отырмыз. Сен ҰБТ-ні өте жақсы тапсыруды армандайтын, Қазақстанның беделді жоғары оқу орнында оқуды қалайтын мектеп бітірушісің. Қазір сенде қорқыныш бар. Ол қорқыныш ҰБТ-ны тапсыра аламын ба, сіздердің үміттеріңізді ақтай алмаймын ба? – деген қорқыныш. Сен үшін қорқатын еш нәрсе жоқ. Сен мықтысың, білімдісің. Сондықтан ҰБТ-ны жақсы тапсырасың! Ал егер сен төмен баға алсаң да, біз сені түсенітінімізді, әрқашан саған қолдау танытып, бұрынғыша жақсы көретінімізді ұмытпағайсы... Тілек шамы жаттығуы Мақсаты: Тренинг туралы пікірлерін ортаға салу,жақсы тілектер айту Отбасы, ұшқан жанұя-жылылықтың, жылулықтың мекені. Отбасы атауының мәніне үңілер болсақ,оттың да үлкен маңызы бар екенін сеземіз.Сондықтан оттың басы,ошағымыздың түтіні түзу болу үшін Тілек шамы жаттығуын бір-бірімізге тілек айта отырып жүргізейік. Ой-толғаныс
  • МЕКТЕП ОҚУШЫЛАРЫН САЛАУАТТЫ ӨМІР САЛТТАРЫНА БЕЙІМДЕУДені саудың – тәні сау деп көне рим ойшылы Ювенал айтпақшы, әр адам өз денсаулығының кепілі. Әу бастан өскелең ұрпаққа салауатты өмір салтының қағидаларын құлаққа сіңіре берсе, оған қоғам мен ата-аналардың ақыл-кеңестері, берер үлгілері үлкен сабақ болары анық. Қай қоғамда болсын дені сау, алға қойылған мақсат-міндеттерді орындай алатын, қажет болған жағдайда өз елін дұшпаннан қорғай алатын жан-жақты дамыған, көзі ашық, көкірегі ояу азамат қажет. Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә.Назарбаевтың салауатты өмір салтын қалыптастыру жөнінде шығарып жатқан өкімдері мен жарлықтары жетерлік. Олардың барлығы өз уақытында іске асып жатыр. Бұл орайда Жаңа онжылдық – Жаңа экономикалық өрлеу - Қазақстанның стратегиялық мақсаттарына жетудегі табыстарының ажырамас құрамдас бөлігі деп көрсетілгендігін атап кеткен орынды. Қазақстан-2030 стратегиялық даму бағдарламасында Салауатты өмір салтын ынталандыру әрқайсымыздың дене тәрбиесімен айналысуымызға, дұрыс тамақтануымызға, есірткілерді, темекі мен алкогольді тұтынуды қойып, тазалық пен санитария шараларын сақтауымызға бағытталғанын атап көрсеткен. Денсаулық – тек әр адамның ғана құнды игілігі емес, қоғамның да игілігі болып табылады. Ол бізге жоспарларымызды орындауға, негізгі өмірлік міндеттерді сәтті шешуге, қиындықтарды еңсеруге, қажет болған жағдайда шам...
  • Мінез-адам айнасыТақырыба: Мінез-адам айнасы. Мақсаты: Жанжал жағдайларында мінез-құлықтың сындарлы амалдарын дамыту, сенімділік тәжірибесін толықтыру. Оқушыларға әр түрлі жағдайларда өздерін қалай ұстау керек екендігін үйрету Түрі: тренинг Керекті құрал-жабдықтар: Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу. Көңіл-күйлерін сұрау. Барысы: - Барлық оқушыларды дөңгелетіп тұрғызамыз, бүгінгі біздің тренингміздің тақырыбы: Мінез-адам айнасы деп аталады. Оқушыларға қағаз таратылады, бүгінгі тренингтен не күтесіңдер? Оқушылар қағазға жазып, тақтаға жапсырады. - Тренинг ережесімен тасынтырамыз. - Таныстырған ережелерді тақтаға ілеміз. Тренинг ережесі: Ø Бір-бірін тыңдау Ø Уақыт үнемдеу Ø Белсенділік таныту Ø Достық қарым-қатынас Ø Жағымды эмоция тудыру Жоспары: v Танысу v Ақ лента v БИП v Детектив v Жұмсақ ойыншық сыры v Мейірімді жүрек 1 жаттығу: Танысу Бір күнгі танысыңа, қырық күн сәлем дегендей, алдымен бір-бірімізбен сәлемдесіп алайық. Енді сәлемдесіп болсақ, дәстүрден тыс амандасудың түрлерін көрсетейік. І нұсқа Бір-біріне күлімсірей қарап алақанның ішін және сыртын тигізіп сәлемдесу ІІ нұсқа Оң жақ және сол жақ тізелерін тигізу арқылы сәлемдесу ІІІ нұсқа Оң жақ және сол жақ иықтарын тигізіп сәлемдесу. ІV нұсқа Маңдайларын бір-біріне тигізіп сәлемдеседі. Сәлемдесу рәсімі аяқталғаннан кейін қойылатын сұрақтар: 1) Сәлемдесу кезінде қандай әсерде болдыңыз? 2) Сізге қандай әдіс түрі ұнады? 3) Осы әдістердің қайсысын пайдаланып көрдіңіз? 2 жаттығу: Ақ лента Мақсаты: Өмірлік мақсатын анықтай алу қабілетін дамытып, болашаққа өз-өзін баулуға үйрету, жағымсыз мінезден арылуға көмектесу. Плакатқа МЕН деген жазу ілінеді, балалардың алдына ақ лента салынады. Балаларға егер болашағыңыз үшін жауапкершілікті сезінсеңіз, өміріңіздің жақсы болғанын қаласаңыз мына лентадан аттаңыз, аттар алдында қандай жаман мінезіңізден құтылғығыз келетінін стикерге жазып, плакаттағы МЕН әріптеріне жапсыру сұралады. Бәрі өздерінің бойларындағы жағымсыз мінездері жазылған стикерді МЕН әріптеріне жапсырып ақ лентаны аттайды. Болған соң плакаттағы әріптер өртеледі. 3 жаттығу БИП Қатысушылар бір-біріне өте жақын аралықта шеңбер құрып отырады. Бір қатысушының көзін байлап ортаға жібереді. Ол 2-3 рет айналып, шеңбердегі бір қатысушының аяғына отыруы тиіс. Аяқтың иесі БИП деген дауыс шығарады. Ал көзі жұмулы қатысушы дауыс кімдікі екенін табуы тиіс. Дұрыс тапқан жағдайда екеуі орындарын ауыстырады, ал дұрыс таппаса, ойын ары қарай жалғасады. Жаттығуды ойынға қатысушылардың қызығушылығы бәсеңдегенше жүргізуге болады. Талдау: - Дауыс иесін табу оңай болды ма? Неліктен? - Қатысушылардың аяқтарынан кім екенін сезінуге бола ма? 4 жаттығу Детектив Қатысушылардың темпераментін, мінез-құлқын, байқағыштығын, зейінділігін бақылау. Лидерді анықтау. Шарты: Қатысушылар 20-22 адам дөңгелене орындыққа отырады, бір отырғыш бос болады. Жүргізуші әр қатысушыға әңгімеде кездесетін сөздерден ат береді: ал олар әңгімені тыңдап отырып өз аты кездескен кезде ұшып тұрып тез бос орынға барып отыруы керек. Жүргізуші әңгімені жайлап бастап шыңына жетуіне орай дауысын қатайтып, әсерлі де тезірек, шапшаңдата айтады. Сол кезде қатысушылар орынға қарай барлық сақтықты, ұялшақтықты ұмытып, шынайы мінезін көрсетіп жүгіретін болады. Сол кезде адамны... Мысалы: 5 жаттығу Жұмсақ ойыншық сыры Ойынның шарты: Әр түрлі жұмсақ ойыншықтар қойылады. Балалар өздеріне ұнаған ойыншықты кезекпен таңдап алады. Шеңбер құрып отырып қолдарындағы ойыншық атауына байласыты бір оқушы ертегі бастайды. Психолог белгі бергенде екінші бала жалғастырып кетуі керек. Соңында балалардың өз ойларынан құралған керемет, қызықты ертегі пайда болады.
  • Методическая разработка заседания методичеякого объединения классных руководителей «Воспитываем патриота»Данная разработка включает в себя заседание методического объединения классных руководителей, на котором рассматривается работа по патриотическому воспитанию обучающихся. В разработку включены результаты анкетирования, проведённого в школе и общие данные по стране. Работа методического объединения ведётся в группах, где преподаватели играют роль родителей, преподавателей и обучающихся. Приёмы, которые включены в разработку, можно использовать так же и на родительском собрании, и на педагогическо...
  • Статья «Развитие коммуникативной компетентности педагогов-психологов через участие в работе методического объединения»Работая организатором и руководителем методического объединения педагогов-психологов более 10 лет, я столкнулась с проблемой молодых специалистов в том, что на начальных этапах своей деятельности им сложно представить себя, свой малый опыт и наработки. Причиной этого было не отсутствие знаний или умений, а недостаток коммуникативных навыков, зачастую боязнь быть непонятыми или непринятыми более опытными коллегами. Поэтому было решено провести ряд мероприятий, помогающих начинающим психологам в р...
  • Статья: «Роль самооценки в обучении и воспитании в младшем школьном возрасте»В реальной жизни ученики большую часть времени проводят в малых группах: в школах, дома, в семье, с друзьями. Возникает проблема общения, умения осуществлять совместную деятельность, принимать самостоятельные и совместные решения, идти на компромисс, то есть совместная деятельность занимает значительную часть жизни младших школьников. В современном мире наиважнейшим умением является умение общаться: договариваться, выстраивать свои отношения с партнёрами, осваивать принятые в обществе нормы п... Проблема несформированности межличностных отношений – одна из острейших в современном начальном образовании. Неумение детей общаться, сотрудничать друг с другом – основные причины конфликтов в детской среде, вследствие чего, у детей, не находящих общий язык с одноклассниками, появляется неадекватная самооценка. Совместная деятельность младших школьников создаёт благоприятные условия развития навыков взаимодействия, для навыков самоанализа и самооценки. Из наблюдений и педагогической практически выявила: что при организации работы в парах, и группах каждый ученик мыслит, выражает своё мнение, а также есть дети, которые стесняются высказывать своё мнение при всём классе. В более узком кругу сверстников стеснительные в себе ученики начинают говорить, поскольку знают, их выслушают, при необходимости им... В практической педагогической деятельности важно также помочь ребенку проявить себя – осуществить свои возможности в той области, в которой у него наметились особые успехи. Это поможет ему заслужить уважение одноклассников. Неспособных детей нет, каждый к чему-то имеет особые склонности. Один хорошо рисует, другой мастерит, у третьего дома живой уголок. Младшие школьники, особенно дети с ЗПР очень чувствительны к внешним оценкам, чутко улавливают отношение окружающих. Именно в групп...
  • Доклад На тему: «Социально-педагогическая поддержка подростков находящихся в трудной жизненной ситуации»Трудные жизненные ситуации бывают в жизни каждого из нас. Хотим мы этого или нет, но даже в самые спокойные времена человек не может пройти свой жизненный путь без встречи с трудностями. Для одного это смена места жительства, вида деятельности, для другого – болезнь близкого человека или своя собственная, развод, уход из жизни близких людей. Так было всегда. Трудная жизненная ситуация может возникнуть в жизни детей, подростков, целых семей. Трудная жизненная ситуация - ситуация, объективно нарушающая жизнедеятельность человека (инвалидность, неспособность к самообслуживанию в связи с преклонным возрастом, болезнью, сиротство, безнадзорность, малообеспеченность, безработица, отсутствие определенного места жительства, конфликты и жестокое обращение в семье, одиночество и др.), которую он не может преодолеть самостоятельно. Трудную для человека жизненную ситуацию можно определить как временную, объективно ил... Виды работ по поддержке подростков находящихся в ТЖС Профилактическая работа с несовершеннолетними заключается в проведении индивидуальных и групповых коррекционных занятий, направленных на профилактику отклонений в поведении и аномалий личного развития несовершеннолетних. Большую работу в реабилитации с несовершеннолетними проводит педагог-психолог учреждения, который определяет степень психического здоровья ребенка, уровень развития познавательных процессов, уровень эмоционального, волевого развития. Большое внимание уделяется занятиям по профил... Обеспечение возможности творческого и интеллектуального развития, через организацию активной жизнедеятельности подростков в школе. Вовлечение в разнообразную деятельность дает шанс подростку попробовать себя в тех видах деятельности, которые он, возможно, в силу трудных жизненных обстоятельств, никогда раньше не пробовал. Параллельно происходит поиск такого дела, в котором он будет успешен. В школе большое внимание уделяется разностороннему развитию подростков. Постоянно работают спортивные сек... Организация летнего отдыха. Ежегодно в летнее время детям выделяются из фонда Всеобуч путевки в оздоровительный лагерь Искра. В этом году работа в лагере разбита на 5 сезонов. Из нашей школы в лагерь были отправлены…. детей, из них…. находятся в трудной жизненной ситуации. Благодаря работе лагеря, эти дети заняты весь летний период. Там они развиваются и получают поддержку сверстников и воспитателей. Таким образом, создание особых социально-педагогических условий способствует расширению возможностей своевременного оказания помощи подросткам, оказавшимся в ТЖС, и профилактики девиантного поведения несовершеннолетних.
  • Выступление психолога «Семейная педагогика»Выступление практического психолога на родительской общешкольной конференции на тему Семейная педагогика. Выступление содержит теоретический материал. сконструированный таким образом,что воспринимается легко любой категорией слушателей. Также применяются наочнор-практические материалы, что позволяет мотивировать, заинтерисовывать родителей, увлечь их актуальными проблемами взаимоотношений школы, учителя, родителей и учеников. Предварительно проводиться любая анкета о взаимоотношении школы-роди...
  • Профессиональные самоопределения старшеклассниковЯ интересуюсь своим будущим, потому что собираюсь провести в нем всю свою жизнь. Ч. Кеттерлинг Первая серьёзная проблема, с которой сталкиваются старшеклассники, – это выбор будущей профессии. Вопрос Кем я буду? задает себе каждый молодой человек. Старший подростковый возраст и раннее юношество (14-17 лет) – это нелегкий переходный этап в жизни любого человека. Он связан, прежде всего, с трудностями роста – с поиском своего места в жизни, реализацией интеллектуального, личностного, творческого потенциала. И здесь главное – не растеряться, сориентироваться и сделать правильный выбор, соо... Правильно сделанный выбор – это начало пути к успеху, к самореализации, к психологическому и материальному благополучию в будущем. Вопрос профессионального самоопределения начинает осознаваться учащимися уже в 14-15 лет. Согласно ежегодно проводимым исследованиям лишь 10-15% обучающихся имеют твердые профессиональные намерения. Примерно столько же вообще не задумываются о своих профессиональных планах. Около 70% не имеют ч...
  • УрокТақырыбы: Адамзатқа төнген қауіпті дерт Мақсаты: Көрнекіліктер: плакаттар, презентация, көрме Сабақтың барысы: Құрметті, сабаққа қатысушы оқушылар. Қазіргі таңда адамзатқа төнген қауіпті дертке не жатқызар едіңіздер? Яғни, ғасырдың өлім тұзақтары дегеніміз не? -Жарайды, өте жақсы. Олай болса, осының әрқайсына да тоқталып өтсек, себебі, бұлар бір-бірімен тығыз байланысты. -Балалар, сендердің жастарың нешеде? -14-15-те, яғни сендер қазір жасөспірімсіңдер. Бұл сендердің тұлға болып қалыптасуларыңа ықпалын тигізетін кезең. -Ал сен өздеріңнің есейіп келе жатқандарыңды сезесіңдер ме? -Ал, сендер үлкендерге ұқсағыларың келе ме? -Қалай ойлайсыңдар, жасөспірімдер не себепті темекі шегіп, ішімдік ішеді? Темекі шегетін оқушы мектепте қалыптасып қалатын тәртіп жүйесін бұзады, ата-анасын тыңдамайды. Л.Толстойдың Жастық повесінде: ...Шылымның иісі жағымды көрінді, аузымда қышқылтым дәм сезілді, тынысым тарылды. Бірақ жүрегімді қолыма алып, мен шығаруға тырстым, көп ешікпей бөлменің іші көгілдір түтінге толды. Аздап басым айналды. Мен әрекетімді тоқтатып, қолымдаы түтікшемен айнаға қарау үшін орнымнан көтерілдім, бірақ буындарым босап, бөлменің іші шыр көбелек айнала бастады, әрең деп айнаның алд... -Иә, алғашында осылай бола тұрса да, жасөспірімдер елігіп, шылым шегуді жалғастырады. Бірнеше рет шеккен адамға алғашқыдай жағымсыз әсер туғызбайды, керісінше, никотинге тәуелділік қалыптасады. Әрі қарай темекіге деген құштарлық туады. Ал ағзаға темекінің әсері туралы бізге оның қаншама зияндылығы болатынын айтып жеткізу мүмкін емес. Ал балалар, қалай ойлайсыздар есірткінің басын неден басталады? Есірткіні не себепті қолданады? Оқушылар өз ой-пікірлерін ортаға салды. Алкоголь-ол да есірткі. Алкоголь-қосындыларды ашытудан алынатын, күллі әлемге таралған ертеден келе жатқан есірткі. Біздің қоғамда алкоголь қалыпты өмірдің бір бөлігі сияқты. Алкоголь қанға араласады, одан әрі миға шабады екен. Алкоголь адам ағзасы үшін өте улы. Егер адам шамадан тыс ішсе, гастрит, жүрек ауруы, бауыр циррозы т.б ауруларға шалдығуы мүмкін. Ал, балалар осы есірткінің арты неге әкеліп соқтырады? -ЖИТС біріншіден дұрыс білінбейді. Адам өзін сау адамдай ұстайды, ештеңе сезбейді. АИТВ адамның жасушасына жабысып, дамиды екен. Дами келе, ЖИТС-қа айналады. Ол алғашқы 3-4 айдың ішінде білінбейді. Ал осы дертке қарсы ешқандай дәрі-дәрмек жоқ. Әрине, адам өмірін ұзартатын дәрі бар. Бірақ вирус күшейіп кетсе, иммунитет істен шығып, соңы өлімге әкеледі. Сонымен, балалар жоғарыда айтылғандардың барлығын ой легімізден өткізіп, қандай қорытындыға келеміз. Осы бастан Өз денсаулығым-өз қолымда деген сөйлемді ұран етіп алыңыздар. Сонымен конференциямызды Жамбыл атамыздың сөзімен аяқтағы келеді: Денсаулықты ешкім де, ешқашан да сатпайды, сатып алмайды, сондықтан оны қадірліген жөн-дей отырып, біз сіздермен қоштаспаймыз, келесі кездескеше сау болыңыздар!
  • Занятие «Игры с песком»Каждый родитель знает, что песок действует на ребенка как магнит. Неосознанно руки тянутся в кучу песка, пересыпают и просеивают его, строят тоннели или горы, выкапывают ямки. Если в песочнице предложить малышу различные игрушки, тогда он погружается в собственный мир, где можно выдумывать и фантазировать, и, в то же время, учиться создавать, добиваться цели. Песочная терапия – это уникальная возможность исследовать свой внутренний мир с помощью множества миниатюрных фигурок, подноса с песком, некоторого количества воды – и ощущения свободы и безопасности самовыражения. Это возможность выразить то, для чего трудно подобрать слова, соприкоснуться с тем, к чему трудно обратиться напрямую, увидеть в себе то, что обычно ускользает от сознательного восприятия. Это необычная техника, благодаря которой ребенок строит собственный мир в миниатюре из песка и небольших фигурок. Он с удовольствием использует миниатюрные фигуры людей, животных, деревьев, зданий, автомобилей, мостов. В процессе игры ребенок может смешивать песок с водой, формировать холмы, горы, создавать влажные ландшафты. При этом малыш выражает на песке то, что спонтанно возникает в его сознании. Другими словами, ребенку на час предоставляется неведомая вселенная, внутри которой он может со...
  • Қиын балаҚиын балада кездесетін қиындықтар Оқуға енжар,тәртібі нашар,семья тәрбиесіне көнбейтін жағымсыз істермен шұғылданатын оқушыны Қиынбала дейді.Ондай қиын баланың тізімін алып,мектеп оны мен жұмыс істейтін тәжірибелі педагогты бөледі.Мұндай қиын баламен жергілікті милиция қызметкерлері де әңгімелесіп,қамқорлы-ғына алып отырады.Баланың әрбір ісіне мән беру керек.Бала ісі білместіктен болған ғой,ештеңе етпес деуден аулақ болған жөн.Баланың жағымсыз ісін айтып,жөнге салып отырмаса,бала бұзылып,ақыры бұзақылыққа салынады. Семьяда баланың әрбір ісіне мән бергенде,жақсы ісін жақтап,жаман ісін даттап,оның неліктен жаман екенін түсіндіріп,енді жаман іске жолаттырмау жағын ойластырған жөн.Осы ретте баспа беттерінде жариаланған оқушы тарапынан істелген жақсы істер жөнін де оқып беру де пайдалы.Бір үйде бірнеше бала болса,бірінің жақсы ісін біріне айтып,үлгі етуде дұрыс.Семьяда балаға орынсыз ұзақ шұбаланқы ақыл айта беру де пайдасыз.Осындай сөздерден әбден қажыған бала семья тарапынан айтылған ешқандай сөзге мән бермейді.Бала ісіндегі кездейсоқ болған бір сәтсіздікті қазбалай бермей,ескерту жасаса да жеткілікті.Семьяда балаға өрескел қаталдық жасау да дұрыс ... Ата-ананың бақылауында болмауы,семьяда бірінғай талаптың болмауы,тәрбие мәдениеттілігінің төмендеуі,өрескел қаталдық,баланың сана-сезімін төмендетіп, қиынбалаға айналдырады.Сондықтан қиынбаланы тәрбиелеуден гөрі оны тудыратын себептерді болдырмау керек.Бала мінезінде,ісінде болған жағымсыз өзгерістерді де жоя алмаймыз.Кейде бала мен ата-ана арасында қайшылық туған кезде,ата-ана баласынан түңіліп,бала не істеседе оған дәрменсіздік білдірумен болады.Осыдан барып бала өз дегенін істеп,төмен қ...
  • Барлығы махабаттан басталадыБарлығы махаббаттан басталады. /атты балалар ән –кешінің сценариі/ Жүргізуші: Қымбатты балалар,қонақтар! Ұстаздар! Бүгін біз осы әсем залда Өзін-өзі тану пәнінен өткен онкүндік шараның Бәрі де махаббаттан басталады атты қорытынды кешіне қош келдіңіздер! Кешімізді ашық деп жарияалаймыз. Біз бақытты баламыз еркелеген , Тындап өскен ән мен күй ,ертегі,өлең. Туған жердің аймалап самал лебі, Отан ана біздерді мәпелеген дей отырып ортаға 5-сынып оқушысы Нұрлыжанды шақырамыз Отан өлең оқу. Жүргізуші: Бәрінің бастауы-махаббат! Жанына нұр сепкен шапағат. Еңбектің рахатын сездірген, Гүлдерге құлпырған түр берген. Бәрінің бастауы-махаббат. Сәбидің шырағын жандырған, Бұлағы мейірін қандырған. Шуағы жылытқан жүректі, Жаңғыртып айтамын қайталап. Бәрінің бастауы –махаббат!-деп ортаға 8-сынып оқушысы Маржанды шақырамыз ән: Бота Бейсенованікі . Туған жер Жүргізуші: Табады асып сөзді ер данасы, Шығады білімдіден сөз сарасы. Салшы бір әсем әнге шарықтатып Ән: Туған жер. Орындайтын 11-сынып оқушысы Жаңылды шақырамыз. Жүргізуші: Міне бізде мереке, Көңілденіп билейік. Шырқатып ән-жырымызды, Шашу етіп төгейік. Би: Испан биі орындайтын 9-сынып оқушысы Жібек. Жүргізуші: Шырқағын балапаным өз тіліңде, Күнің шықты алдыңнан,сен күлімде. Мерекеде ән айтып,би билетіп, Құштар болғын өнерге сен білімге. Өлең: Қазақстан оқитын 5-сынып оқушысы Жангерім. Жүргізуші: Тамсандырып өнерімен, Осы кештің барысы. Жадыратсын жанымызды 6-сынып оқушысы. Ортаға 6-сынып оқушысы Мырзатайды шақырамыз Ән: Мен қазақпын. Жүргізуші: Өнеріне қыздардың бас иемін, Тыңдап өскен үлкендер өсиетін. Мен қазақтың баласы өнер сүйген, Қадірлеген елінің қасиетін. Өлең: Өзен оқитын 5-сынып оқушысы Гауһар. Жүргізуші: Балалар ,жер бетіндегі ең әдемі сөз-Ана!Әрбір адам өзіне ,ата-анасына,туған еліне,Отанына сүйіспеншілікпен қарайды.Әлемдегі бар жақсылық махаббат арқылы келеді.Мейірімділік,махаббат,қайырымдылық,адалдық ақ жүректен шығады. Ән: Ана орындайтын 11-сынып оқушысы Нұрланды шақырамыз. Жүргіземіз: Бал-балалық ,балдырған шақ сан арман, Барлық бала армандауға жаралған. Кел,достарым әндетіңдер,билеңдер, Гүлденсің деп атамекен қара орман. Ән: Туған жер 5-сынып оқушысы Ерасыл Жүргізуші: Болашақтың иесіміз бәріміз, Туған жердің түрлендірер нәріміз. Алтын бесік –ұлан –байтақ елімде, Жарқын болсын шырқап айтар әніміз. Ән: Жаса Қазақстан 9-сынып оқушысы Алтайды ортаға шақырайық. Жүргізуші: Балалар ,кішіпейілділік адам бойындағы ізгі қасиетті білдіретін ұғым. Кеңпейілділік пен бауырмалдылық адамдарды татулыққа ,бірлікке ,достыққа,ынтымақтыққа жетелейтінін ұмытпаңдар.Талапты оқушылар адал, Өнерлі,сенімді,мейірбанды болуларыңа тілектеспін.Әрбір күндерің жұлдызды ашық күндерге ұлассын!Осымен Бәрі де махаббаттан басталадыән кешімізді аяқтаймыз.Барлықтарыңызға сәт сапар тілейміз!
  • «Вместе с мамой!»Взаимодействие ребенка с родителями является первым опытом взаимодействия с окружающим миром. Этот опыт закрепляется и формирует определенные модели поведения с другими людьми, которые передаются из поколения в поколение. Родителями создается определенная атмосфера общения в семье, где с первых дней жизни малыша происходит становление его личности. Простые игры и упражнения, способствующие развитию ребёнка, помогут родителям познакомиться со способами правильного взаимодействия с детьми. Действительно и, к большому сожалению, некоторые родители не считают игру полезным делом. Но, так ли это на самом деле? Игра - это ведущий вид деятельности дошкольника. Она формирует всё то, что необходимо для полноценного развития личности дошкольника. Именно в игре ребёнок действует, как активный деятель, он вникает в смысл (замысел) игрового сюжета и реализует его в процессе игры. В игре у ребёнка реализуется творческий потенциал. Данное мероприятие способствует повышению педагогической комп...
  • Арман – жарқын болашақ бейнесіТақырыбы: Арман – жарқын болашақ бейнесі. Мақсаты: арман құндылығы туралы түсініктерін кеңейту. Арманның мәні, жету жолы туралы өзіндік пікірін қалыптастыру. Өз арманына сену және орындалатына күмән келтірмеу. Мұғалімнің сөзі: Балалар, бүгін біздер АРМАН аралға сапар шегетін боламыз. Ол үшін көзімізді жұмып, терең тыныстап дем аламыз. 1,2,3,4,5. Сынып терезесі арқылы соққан сиқырлы самал бізді ақ көгершінге айналдырып, арманға жетелейтін періште біз армандаған әсем де сиқырлы әлемге жетелей жөнелді. Ол аралда мәңгілік жаз. Көз қуантар түрлі жұпар шашқан гүлдер. Гүлдердің күлте жапырақтарында би билеген әдемі көбелектер, сайраған құстардың әсем даусы. Жарқыраған күн сәулесі. Бұл аралда ойыңа не мақс... Мәтінмен жұмыс: М.Шахановтың Арман өлеңі ұсынылған. Осы өлеңнен оқушының білуге тиісті нәрсесі- арманның алыс көк жиектерді қамтитыны, әр адамның өресіне қарай арманның түрлілігі, қоғамның талаптар деңгейінде болуы, адам болашағына әсері, осы жағдайларды талдап, зерделеуде оқушылар ой түйеді., пікірлерін қорытады. Сахналау: Арман поэмасына қойылым ұйымдастырылады. Қария ролінде: Аманғали Дойыл ролінде: Ислам Әбу ролінде Алишер Автор: Айгерім Дойыл айтты:сөзі Қария сөзі: Әбу айтты: Қарт жымиды: Ойланайық, пікірлесейік айдарымен өтетін кезеңінде жеке-жеке пікір ұйымдастырылады. - Армансыз адам бола ма? - Арманның үлкен кішісі бола ма? - Арман мен қиял, мұрат ұғымдарын қалай түсінесіңдер? - Әбу еліне қандай пайда келтірді? Оқушылар: Әбу Насыр Әл Фараби туралы өз ойларын айтады. . Жаңа ақпарат: Мұғалім сөзі: Арман дегеніміз ақыл-ойдың шындығы. Құс ұшсам дейді, бала-өссем дейді, қарт-жүзге жетсем дейді, ұстаз-шәкіртіне үлгі болсам дейді. Арманына адаспаған жетеді, адасқан арманына жете алмайды. Арманына ақылды жетеді, ақымақ бұл өмірден түңіліп өтеді. Біз күн сайын Нағыз өмір туралы армандаймыз. Егер терең ойлайтын болсақ адамға шындығында арман керек ақ, ол бізге бағыт, күш-қуат береді, үмітімізді жалғап отырады. Арманы адамзат игілігіне бағытталған адамда ұлы даналық бар, - дейді француз жазушысы А. Франс. Ендеше адам тек жеке басының қамын ойламай, болашағын, өз ортасымен, елімен байланыста армандайтын болса ел азаматы болғаны.Арман алға жетелейтін жарық жұлдыз, адам адал еңбек етіп, қиындыққа мойымай, қажырлылық танытқанда ғана өз ... Тапсырма: Оқулықта тапсырма берілген, өлең жолдарын жаныңа жақынын таңдап ал, да түсіндіріп беріңіздер. Түйіндеме. Шығармашылық жұмыс ретінде Мен басқаның көзімен болашақта тренингі жүргізіледі. Достар, жүрек тұсымызда отырған адаммен жұптасайық. Ол адамның алақанына өз алақаныңды қойып, жанарына тура қара. Алдыңда отырған жанның жақсы қасиеттерін есіңе түсір. Енді көзіңді жұмып, досыңның болашақтағы бейнесін көз алдыңа елестет. Досыңның болашақтағы өмірі қандай, қызметі, мінезі, жеткен жетістіктерін бағала. Енді көзімізді ашып, елестеткен қиялымызды ақ парақ бетіне түсіреміз.немесе айтамыз Арман деген көп белес- Біріне шықсаң, бірі бар. Б.Ж.Тилеубаева
  • «Темперамент и выбор профессии»Занятие Темперамент и выбор профессиипо профориентации, которое поможет старшеклассникам соотнести свой тип темперамента с выбираемой профессией. Данное занятие может быть проведено как самостоятельное, так и в системе профориентационной работы со старшеклассниками. Практическая часть занятия по исследованию своего типа темперамента делает это занятие более привлекательным. Учащиеся с удовольствием познакомятся с историческими личностями-обладателями самых разных типов темперамента и сделаю...
  • Профориентация в школеФакторы, влияющие на выбор профессии Что влияет на выбор профессии человеком? Помните о том, что некоторые люди меняют профессию несколько раз в жизни.Факторов, влияющих на выбор нами профессии, очень много и они меняются в течение жизни. Но, бывает так, что какой-то фактор приводит к тому, что человек недоволен своим выбором (например, родители настояли на своем), а иногда он же способствует успешной профессиональной самореализации: у человека все получается, он доволен собой и все им довольны.К факторам выбора профессии можно так... - свойства личности и черты характера (ответственность, артистичность, коммуникабельность, интересы и др.);- свойства школьника как субъекта деятельности (успеваемость, опыт в выполнении каких-либо трудовых операций, ассистирование в каких-либо профессиях и др.); - индивидуальные особенности (творческая работа, индивидуальные предпочтения в выполнении тех или иных заданий, индивидуальный стиль деятельности, хобби).
  • Беседа-тренинг «Самопрезентация»В жизни большинства взрослых людей профессия играет значительную роль. Профессия позволяет не только существовать в экономических условиях государства, но также дает возможность важных социальных контактов и часто является существенным источником личностного саморазвития. Большое значение в профессиональной деятельности имеет выбор профессии, а, следовательно, и успешный жизненный выбор. Одним из этапов в профориентационной работе является рассмотрение проблемы устройства на работу, а именно собеседование с работодателем. Цель: формирование представлений об использовании навыка эффективной самопрезентации в различных областях жизнедеятельности, в том числе, в профессиональной. Задачи: · познакомить учащихся с приемами расположения к себе; · снизить неуверенность при собеседовании; · раскрыть способы эффективной самопрезентации; · получить для себя первые результаты принятия решения.
© 2010-2018