Дара және күрделі етістік

Х.Шаяхметов атындағы орта мектеп            ТАҚЫРЫБЫ:     СЫНЫП: 6 ҰСТАЗ: Мукушева А.Н.                   Сабақтың мақсаты: 1) етістік туралы түсінік беру, етістік түрлерін ажырата білуге дағдыландыру, толық терең, сапалы берік білім алуын қамтамасыз ету.  2) Оқушылардың сөйлеу машықтарын, шығармашылық қабілеттерін дамыту, сөз байлығын молайту. 3) Қазақ тілін қадірлеуге үйрету. Адамгершілік қасиеттерге, ұлттық құндылықтарды сүйе білуге тәрбиелеу. Сабақтың әдіс-тәсілі: сұрақ-жауап, талдау-жинақтау Сабақтың көрнекілігі: сөзжұмбақ шешу, ...   1 ж е т і     2 ж і к т е у     3 с і л т е у     4 с ұ р а у 5 т е г і с 6 б е л г і с і з д і к 7 ө з д і к     1.     Есімдіктің неше түрі бар? (7) 2.     Мен, сен, сіз, ол есімдіктің қай түрі? (жіктеу) 3.     Мегзеу, нұсқау мағынасын білдіретін есімдік. (сілтеу) 4.     Ауа-райы қандай? Деген сөйлемде қандай есімдік бар. (сұрау) 5.     Көп нүктенің орнына жалпылау есімдігін қой. Олар бүгін .....сабаққа қатысты. (тегіс немесе түгел) 6.     Біреу, кейбіреу, әрбір есімдіктің қай түрі. (белгісіздік) 7.     Бір ғана түбірден жасалатын есімдік. (Өздік)   Кілт сөз арқылы оқушылар сабақтың тақырыбын, мақсатын... Бір ғана түбірден (негізгі немесе туынды) тұрады. Мысалы: баста, аяқта, тара т.б.   Кемінде екі сөздің тіркесуі арқылы жасалады. Бірінші сыңары негізгі етістік (сөз), ал кейінгі тұрғандары көмекші етістік болып саналады. Мысалы: бара жатыр еді, жазып отыр т.б   Етістік құрамына қарай:                     221-жаттығу. Етістіктің негізгі түбірін жазып көрсету. 223-жаттығу. Дара және күрделі етістіктерді ажыратып көрсету. 224-жаттығу. Дара және күрделі етістіктерді ажыратып көрсету. Ауызша орындату 226-жаттығу. Есім сөздерді етістікке айналдыру. Қорытынды: Тест интервью Бүгінгі сабақ ұнады ма? Несімен     Бүгінгі сабақтың мен үшін маңыздылығы     Жасаған қорытындың       Үйге тапсырма. 227-жаттығу   Бағалау.
Раздел Русский язык и Русская литература
Класс -
Тип Рабочие программы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Дара және күрделі етістікДара және күрделі етістікДара және күрделі етістікДара және күрделі етістікДара және күрделі етістікДара және күрделі етістікДара және күрделі етістікДара және күрделі етістікДара және күрделі етістікДара және күрделі етістікДара және күрделі етістікХ.Шаяхметов атындағы орта мектеп











ТАҚЫРЫБЫ:

СЫНЫП: 6

ҰСТАЗ: Мукушева А.Н.





Сабақтың мақсаты: 1) етістік туралы түсінік беру, етістік түрлерін ажырата білуге дағдыландыру, толық терең, сапалы берік білім алуын қамтамасыз ету.
2) Оқушылардың сөйлеу машықтарын, шығармашылық қабілеттерін дамыту, сөз байлығын молайту.
3) Қазақ тілін қадірлеуге үйрету. Адамгершілік қасиеттерге, ұлттық құндылықтарды сүйе білуге тәрбиелеу.

Сабақтың әдіс-тәсілі: сұрақ-жауап, талдау-жинақтау
Сабақтың көрнекілігі: сөзжұмбақ шешу, оқулықпен жұмыс, қосымша сұрақтар

Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі:

-Амандасу.
Сабақтың тақырыбын, мақсатын, сабақтың жоспарын анықтау.
2. Үй тапсырмасын тексеру.
3. Кіріспе сөз
4. Оқулықпен жұмыс
5. Үй тапсырмасын беру.
6. Сабақты қорытындылау, бағалау.

Бүгінгі сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтау үшін сөзжұмбақ шешеді


1

ж

е

т

і

2

ж

і

к

т

е

у

3

с

і

л

т

е

у

4

с

ұ

р

а

у

5

т

е

г

і

с

6

б

е

л

г

і

с

і

з

д

і

к

7

ө

з

д

і

к



  1. Есімдіктің неше түрі бар? (7)

  2. Мен, сен, сіз, ол есімдіктің қай түрі? (жіктеу)

  3. Мегзеу, нұсқау мағынасын білдіретін есімдік. (сілтеу)

  4. Ауа-райы қандай? Деген сөйлемде қандай есімдік бар. (сұрау)

  5. Көп нүктенің орнына жалпылау есімдігін қой. Олар бүгін .....сабаққа қатысты. (тегіс немесе түгел)

  6. Біреу, кейбіреу, әрбір есімдіктің қай түрі. (белгісіздік)

  7. Бір ғана түбірден жасалатын есімдік. (Өздік)

Кілт сөз арқылы оқушылар сабақтың тақырыбын, мақсатын табады.

Оқушылар етістіктің білдіретін мағынасын, атқаратын қызметін өздері айтып шығады. Бәрін жинақтап сызбаға түсіреміз.

ЕТІСТІК

Заттың қимылын, іс-әрекетін білдіретін сөз табы.



СҰРАҚТАРЫ:

Не істеді? Не қылды? Қайтті?

МЫСАЛДАР

Қоңырау кеш соғылды. Ол немересін қалаға шығарып салды.

Оқушылар ауызша мысал айтады, өздері сол мысалдан етістікті табады.

Бір ғана түбірден (негізгі немесе туынды) тұрады.

Мысалы: баста, аяқта, тара т.б.

Кемінде екі сөздің тіркесуі арқылы жасалады. Бірінші сыңары негізгі етістік (сөз), ал кейінгі тұрғандары көмекші етістік болып саналады. Мысалы: бара жатыр еді, жазып отыр т.б

Күрделі етістік

Дара етістікЕтістік құрамына қарай:





221-жаттығу. Етістіктің негізгі түбірін жазып көрсету.

223-жаттығу. Дара және күрделі етістіктерді ажыратып көрсету.

224-жаттығу. Дара және күрделі етістіктерді ажыратып көрсету. Ауызша орындату

226-жаттығу. Есім сөздерді етістікке айналдыру.

Қорытынды: Тест интервью

Бүгінгі сабақ ұнады ма? Несімен

Бүгінгі сабақтың мен үшін маңыздылығы

Жасаған қорытындың

Үйге тапсырма. 227-жаттығу

Бағалау.

© 2010-2022