Конспект по русской литературе «А. Байтұрсынов «Ақын ініме»

"Описание материала: Сабақтың тақырыбы: А. Байтұрсынұлының «"Ақын ініме» өлеңі Сабақтың мақсаты: А) Білімділік: Оқушыларға А.Байтұрсынұлының өмірі, шығармашылығы, «Ақын ініме» өлеңі жайлы оқып, танысу, оқушылардың бойына өзіндік ой пікірін қалыптастыру. Ә) дамытушылық: ой – өрісін, ойлау белсенділігін, сөйлеу шеберлігін, тіл мәдениетін дамыту, сөздік қорын молайту,шығармашылық ізденіске баулу. Б) тәрбиелік: елін, жерін, Отанын қадірлеуге, адамгершілікке, адалдыққа, еңбексүйгіштікке тәрбиелеу Күілетін нәтиже: ақын өмірі мен шығармашылығын ан толық мәлімет алады, өзіндік пікірі қалыптасады, топтық жұмыс арқылыбірлесе шешім қабылдауға, ынтымақтаса жұмыс жасауға дағдыланады. Сабақтың түрі: сындарлы оқыту Сабақтың әдісі: оқу, түсіну, түсіндіру, суреттеу, салыстыру, сұрақ- жауап,сөздікпен жұмыс, бағалау, бекіту, қорытындылау. Сабақтың көрнекілігі: көркем әдебиеттер, бейнелі суреттер, слайдтар Сабақтың формасы: жұптық, топтық жұмыс Сабақтың кезеңдері. Ұйымдастыру кезеңдері, үй тапсырмасы, қорытындылау, жаңа сабақты түсіндіру, қорытындылау. Сабақтың барысы: а) ұйымдастыру кезеңі: 1. Сәлемдесу 2. Кезекші мәлемдемесі 3. Журнал бойынша түгендеу 4. Жаңа сабаққа дайындық. Психологиялық ахуал туғызу 5. Бағалау критерийлері жазылған бағалау парағын тарату. Ә) Үй тапсырмасы Абай құнанбаев шығармашылығын қорытындылау мақсатына деңгейлік тапсырмалар орындау (топтық жұмыс) Бағалау парағына балдарын қою Жаңа сабақ 1. Жаңа сабақтың тақырыбын хабарлау 2. Жаңа сабақтың тақырыбын, мақсатын, оқушылармен бірге айқындау 3. Ақынның өмірі мен шығармашылығы бойынша оқушыларға тапсырма берілген, сол бойынша топтарға бөлініп отыру I Әдебиетшілер тобы: Ақынның өмірі мен шығармашылығы II Суретшілер тобы. Ақынның өскен ортасы қызметі жайлы суреттер жинау III Тілшілер тобы. Ақынның өмірі мен шығармашылығы жайлы сұрақтар дайындау IV Шығармашылық топ: ақынның өлеңдерін оқу, арнау, ой толғау жазу Б) Жаңа сабақты түсіндіру I Әдебиетшілер тобы: Ақынның өмірі мен шығармашылығы жайында таныстырып өтеді: (слайд арқылы көрсетеді)
Раздел Русский язык и Русская литература
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат rar
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

«№8 жалпы орта білім беретін көркемдік- эстетикалық білім және тәрбие беру мектеп- кешені» КММ



















Кіріктірілген ашық сабақ

А. Байтұрсынов «Ақын ініме»

















Пән: әдебиет

Сыныбы: 7 «Ә»

Пән мұғалімдері: Айсрахунова А.М, Бұянбаева А.Ә





Пәні: қазақ әдебиеті

Тоқсан: I

Күні, айы, жылы: 21.10. 2013ж

Сыныбы: 7 «Ә»

Сабақтың тақырыбы: А. Байтұрсынұлының «Ақын ініме» өлеңі

Сабақтың мақсаты:

А) Білімділік: Оқушыларға А.Байтұрсынұлының өмірі, шығармашылығы, «Ақын ініме» өлеңі жайлы оқып, танысу, оқушылардың бойына өзіндік ой пікірін қалыптастыру.

Ә) дамытушылық: ой - өрісін, ойлау белсенділігін, сөйлеу шеберлігін, тіл мәдениетін дамыту, сөздік қорын молайту,шығармашылық ізденіске баулу.

Б) тәрбиелік: елін, жерін, Отанын қадірлеуге, адамгершілікке, адалдыққа, еңбексүйгіштікке тәрбиелеу

Күілетін нәтиже: ақын өмірі мен шығармашылығын ан толық мәлімет алады, өзіндік пікірі қалыптасады, топтық жұмыс арқылыбірлесе шешім қабылдауға, ынтымақтаса жұмыс жасауға дағдыланады.

Сабақтың түрі: сындарлы оқыту

Сабақтың әдісі: оқу, түсіну, түсіндіру, суреттеу, салыстыру, сұрақ- жауап,сөздікпен жұмыс, бағалау, бекіту, қорытындылау.

Сабақтың көрнекілігі: көркем әдебиеттер, бейнелі суреттер, слайдтар

Сабақтың формасы: жұптық, топтық жұмыс

Сабақтың кезеңдері. Ұйымдастыру кезеңдері, үй тапсырмасы, қорытындылау, жаңа сабақты түсіндіру, қорытындылау.

Сабақтың барысы: а) ұйымдастыру кезеңі:

  1. Сәлемдесу

  2. Кезекші мәлемдемесі

  3. Журнал бойынша түгендеу

  4. Жаңа сабаққа дайындық. Психологиялық ахуал туғызу

  5. Бағалау критерийлері жазылған бағалау парағын тарату.

Ә) Үй тапсырмасы

Абай құнанбаев шығармашылығын қорытындылау мақсатына деңгейлік тапсырмалар орындау (топтық жұмыс)

Бағалау парағына балдарын қою

Жаңа сабақ

  1. Жаңа сабақтың тақырыбын хабарлау

  2. Жаңа сабақтың тақырыбын, мақсатын, оқушылармен бірге айқындау

  3. Ақынның өмірі мен шығармашылығы бойынша оқушыларға тапсырма берілген, сол бойынша топтарға бөлініп отыру

I Әдебиетшілер тобы: Ақынның өмірі мен шығармашылығы

II Суретшілер тобы. Ақынның өскен ортасы қызметі жайлы суреттер жинау

III Тілшілер тобы. Ақынның өмірі мен шығармашылығы жайлы сұрақтар дайындау

IV Шығармашылық топ: ақынның өлеңдерін оқу, арнау, ой толғау жазу

Б) Жаңа сабақты түсіндіру

I Әдебиетшілер тобы: Ақынның өмірі мен шығармашылығы жайында таныстырып өтеді: (слайд арқылы көрсетеді)

Тірек сызбамен жұмыс:

Мысал өлеңдері

Өлеңдері

Мақалалары

Ғылыми еңбектері

«Аққу, шортан Һәм шаян»

«Қасқыр мен қозы»

«Қайырымды түлкі»

«Өгіз бен бақа»

«Ат пен есек»

«Қартайған арыстан»

«Адамдық диханшы»

«Досыма хат»

«Жауға түскен жан сыры»

«Анама хат»

«Қазақтың бас ақыны»

«Тағы да народный сот хақында»

«Қазақ жерін алу турасындағы низам»

«Земство»

«Оқу құралы»

«Тіл құралы»

«Баяншы»

«Сауат ашқыш»

«Әліп - би астары»

II Суретшілер тобы. Ақынның өскен ортасы қызметі жайлы суреттер жинау

Ақынның өмірі, өскен ортасы, қызметі жайлы суреттер жинап, оны постерге түсіріп, оқушыларға түсіндіреді.

III Тілшілер тобы. Ақынның өмірі мен шығармашылығы жайлы сұрақтар қояды:

1.Ахметтің әкесі Байтұрсын Шошақов және балалары қандай адамдар болған?(Әкесі қарапайым шаруа адамы болған, Шошақтың 4 ұлы: Байтұрсын, Ақтас, Ерғазы, Данияр, жаратылысынан қажырлы, намысқор болған, М Әуезовтың сөзімен айтқанда «ірі мінезді адамдар» болғанға ұқсайды).

2.Ақтас пен Байтұрсынды және бірнеше туыстарын 15 жылға «Итжеккенге »- Сібірге каторгіге кескен кез қай жылы еді және Ахмет сол уақытта неше жаста еді? (1886 жыл болатын, Ахмет 13 жаста еді)

3.Ахмет не үшін түрмеге қамалдыжәне өлеңмен кімге хат жазады?(патша режиміне қарсы пікірлер білдіргені үшін 1909 жылы Семей түрмесіне қамалады , анасына өлеңмен хат жазады.

4.А Байтұрсынұлының шығармалары қандай атаумен жарық көрді, жинақтарының атауы неге осылай аталады деп ойлайсың (Қырық мысал- орысытың атақты мысалшысы ИКрыловтың аударылған және соның ізімен, идеясымен жазылған өлеңдер)

«Маса» деген жинағының осылай аталуының себебі ақын қараңғылықта ұйықтап жатқан қазақ елін «аяқтары ұзын сары маса» болып ызыңдап, ұйықтап жатқан халқын оятпақшы болды.

IV Шығармашылық топ: ақынның өлеңдерін оқу, арнау, ой толғау жазу

«Ақын ініме» өлеңін мәнерлеп оқу, мағынасын ашу, негізгі идеясын айқындау, өлең құрылысына талдау жасау:

Кітаппен жұмыс:

Автордың ақын інісіне кекесінмен айтқан ақындығындағы ирониялық сарынды тап.

Мысалы:

«Нашардың көбірек же , хақын інім,

Айғырсып момындарға ақыр, інім

Кісімсіп, ең болмаса қақыр, інім»

Тақтамен жұмыс: Өлеңді құрылысына қарай талдайды.

Сөздікпен жұмыс:

Милләт- араб сөзі, халық ұлт деген мағынаны білдіреді

Аплатон- Платон- ертедегі грек оқымыстысы

Сабақтың қорытындысы:

  1. Әр топтан бір- бір оқушы бүгінгі сабақта не үйрендім, қандай ой түйдім деген сұрақтар төңірегінде өз ойын айтады.

  2. Бағалау парақтарын, мұғалімнің бақылауын негізге ала отырып, оқушы білімдерін бағалау

  3. Үйге тапсырма: А. Байтұрсынұлының өмірі, шығармашылығы, «Ақын ініме» өлеңін оқу, жаттау.

© 2010-2022