Программа открытого урока Образ Абая и Кунанбая

Это программа рассчитана для учителей национальных школ, в которых преподается предмет - казахская литература. В разработке описывается сравнение образов Абая и Кунанбая. Применены новые педагогические технологии. Учитель может подробно остановиться на родословии Абая Кунанбаева. В имеющейся таблице конкретно выделены и указаны положительные и отрицательные стороны главных героев. Абай - сторонник традиций казахского народа, который готов прийти на помощь простому крестьянину. А Кунанбай, его от...
Раздел Русский язык и Русская литература
Класс -
Тип Рабочие программы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Программа открытого урока Образ Абая и КунанбаяПрограмма открытого урока Образ Абая и КунанбаяПрограмма открытого урока Образ Абая и КунанбаяПрограмма открытого урока Образ Абая и КунанбаяПрограмма открытого урока Образ Абая и КунанбаяПрограмма открытого урока Образ Абая и КунанбаяПрограмма открытого урока Образ Абая и КунанбаяПрограмма открытого урока Образ Абая и КунанбаяПрограмма открытого урока Образ Абая и КунанбаяПрограмма открытого урока Образ Абая и КунанбаяПрограмма открытого урока Образ Абая и Кунанбая11 сынып. Әдебиет.

Сабақтың тақырыбы:

«Абай және Құнанбай бейнелерін салыстыру». - 2 сабақ,

Сабақтың мақсаты:

  • Абай бейнесін талдау арқылы оның даналығын дәледеу;

  • Құнанбаймен салыстыру, халық өміріне кқңіл бөлу;

  • Өмірінің әр кезегіне тоқталу

  • Қоғам қайрапкері екенін дәлелдеу, аудармашы екенін дәлелдеу.

  • Абай - ұлы адамгершілікке, кішпейілдікке, ерлікке тәрбиелеу

Сабақтың әдіс тәсілі:

интерактивті әңгімелеу, инсепт стратегиясы, топтау, семантикалық карта, сызбалар.

Сабақтың бай- ы: тарих

Сабақтың барысы:

1

Программа открытого урока Образ Абая и Кунанбая

Үй таптырманы тексеру.

2. Инсепт сратегиясы

  • - білемін;

? - мені таңғалдырды;

+ - мен үшін ақпарат;

  • - білмеймін;

Тест сұрақтары:

  1. «Абай жолы» эпопея - роман авторы М. Әуезов;

  2. Абай 17 жасынды әке болды;

  3. Ұлжан - Оспанның әйелі - Құнанбай жеңгелей алған әйелі;

  4. Абай болыс болған ба? (1893 - 1894жж.)

  5. Өмірде әкесін «тәтеә деп айтқан;

Абай ата - тегі туралы шежіре.

3. Топтау стратегиясы

Мұхтар Әуезов кім? Абай кім?

20 жастан астам ізденді қазақтың қасиетін аудармашы гуманист

танытқан адам

( роман арқылы)

ақын дана

Қазақ өмірінің жарты Үлы адамның

ғасырлық ғұмырын өмір жолын ақын

қантитын энциклопедиясы жазған


4. Кітаппен жұмыс

Үзінді кітаптан

Абай ойы

Құнанбай ойы

Менің ойым

Осы жиынға қараған бетімен, екі жолдасынан озып кеп бұрын түскен Абайдың атын біреу алып кете берді. Баласы шешесіне қарай жүгірді

Үшкіру, ішірткі жазу, қасында оқу үйрендің ғой әжеңді, емдесенші

Анама сәлем берейін,

Зере мен Ұлжанға қарады,

Әкенмен амандас деді. Әкесіне қарай бұрылды

Абай бұған ыза болды

Балам, бойың өсіп, ер жетіп қалыпсың - ау!

Молда болдың ба? Бойыңдай болып білімің өсті ме?

Кекете сөйлегені Абайға ұнамады

Абайға аналары жақын екенін білінді.

Ұл бала болса да, бірінші шешеге - анаға жүгірді.

Абай мейірімі

Сана - сезімдері сондай төмен екенін байқадым



  1. Шығармашылық жұмыс

Мінездеме беру

Мінездеме

Абай

Мінездеме

Құнанбай

Түйын мақал - мәтел түрінде

Ақылды

Шәкіртті

Бір ұстаз ғана

Тұған жеріне сағыныш,

Мейрімді, адамгершілігі мол

Білімі мол, композитор

Ақылы қысқа

Патша әкімі,

Мықты тұлға

Мейрімсіздік,

Қатал адам

Абай келісе алмаса да, ішпей қобалжиды

Қең ойлаған, кем болмас!

Ақылды өзінен көреді,

Ақылсыз біреуден көреді.

Шәкіртті зейінді келсе, ұстазды бейілді болса.

Тұған жердей жер болмас,

Тұған елдей ел болмас.

Адамгершілік - асыл қасиет!

Жақса адам қартайса,

Жазып, қойған хаттай.

Жаман адам қартайса,

Бықсып жанған оттай.


  1. Қорытынды жасау

Үйге жұмыс:

  1. Мен Мұхтар Әуезов болсам, Абай бейнесін былай сүреттей едім... .

( ойды жалғастыру)

  1. Құнанбай - ірі тұлға ... .

(шағын шығарма)

© 2010-2022