Открытый урок на тему Ғабит Мүсіреповтың Жаңа достар әңгімесіне әдеби талдау

Раздел Русский язык и Русская литература
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Сабақтың тақырыбы: Ғ. Мүсіреповтың «Жаңа достар» әңгімесіне әдеби талдау.

Сабақтың мақсаты: Әңгіменің мазмұнын аша отырып , көркем шығарманы талдауға дағдыландыру.

Тәрбиелік:Оқушыларды адамгершілікке,кішіпейілділікке, ерлікке,тазалыққа, оптимист болуға тәрбиелеу.

Дамытушылық: Әдеби шығармаларды сүюге, аяушылық, қияли сезімдерін дамыту.

Сабақтың түрі:

Әдіс-тәсілі: интерактивті, сұрақ жауап, әңгімелеу, француз пед.шеберханасы.

Пәнаралық байланыс:тарих, музыка пәні.

Сабақтың көрнекілігі:кестелер, сызбалар.

Техникалық құралдар:компьютер.

Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезең

2.Үй жұмысын тексеру

Тест сұрақтары

1.Ғабит Мүсірепов қай жылдары өмір сүрген?

а)1841-1889

б)1902-1985

в)1845-1904

г)1905-1975

2. «Жаңа достар» әңгімесі қай романнан алынған үзінді?

а) «Қарағанды»

б) « Оянған өлке»

в) «Қазақ солдаты»

г) «Солдат»

3.Қайроштың прототипі кім?

а )Қайрош Сарталиев

б)Сәмед Абдоллаев

в)Қайырғали Рахимов

г)Қайырғали Смағұлов 4. «Жаңа достар» әңгімесі қай кезеңдегі оқиғаны суреттейді?

а)соғыс кезіндегі оқиға

б)тың кезеңі

в)бейбітшілік өмір

г)қазіргі өмір суреті

5.Шығармадағы басты кейіпкер

а)Шеген б)Мария апай

в)Бораш с)Қайрош

6. «Жаңа достар» әңгімесінің тақырыбы:

а )достық в)батырлық

б)ерлік с)бірлік

7.Кейіпкердің жасы нешеде?

а)8-де в)12-де

б)10-да с)13-те

Талдау үшін жетелеу сұрақтары:

1.Әңгіме қалай басталады?

2 «.Сиырдың таяғын Әліптің таяғына айырбастаймын»-деген күдігі оқырманды неге жетелейді, баланы не күтіп тұр?

3.Қайрош қалаға неге қашып келеді?Ауылдың ескі өмірі Қайырғалиды неге қанағат етпеді?

4.Бала арманы неде?

5. Қалаға келе жатқан Қайырғали не деп күдіктенді?

6.Оның тағдырына біз неге аяуменен болдық?

7.Қалаға келген Қайрошқа кімдер кезікті?

8.Шеген кім,ол қандай бала?

9.Бораш кім, қандай бала?

10. Шегеннің портретін ашу үшін автор қандай теңеулер қолданған?

11.Шеген Қайрошқа неліктен сеніммен қарайды, қандай қамқорлық жасады?

12.Шеген қандай шарт қойды?

13.Күн көріс жолындағы балалар әрекеті?

14.Олар балалар үйіне қалай әкелінді?

15.Ана құшағында Қайрош қандай сезімге бөленді?

16.Ол неге ауылға қайтпай қойды?

17.Қайрош нені арман етті ?

18.Апасы қандай аманат қалдырды?

Шеген ойы

Қайрош ойы

Менің ойым


Мінездеме

Дәлелдеме

Менің ойым

Семантикалық карта

Шығармадан үзінді

теңеу

эпитет

мақал-мәтел

1.Ауыл балалары мазақтай беретін «Әліпті таяқ деп білмейсің»

2. «Жаман дос көлеңке»-деп әлдекім дұрыс айтқан

3. «Бақташы байымайды»-деп бекер айтты деймісің.

4.қалыңдығы тоқымдай жамау шапан

5.Бұраңдаған Жайық

6.Жалғыздық жасқаншақ та етеді, жау жүрек те етеді

7.Жаңа туған бұзаудың көзіндей

8.Мөлдір қара көз

9.Қабысқан қарын

10.әміркен етіктің ұлтанындай


Моу «Кош-Агачская средняя общеобразовательная школа имени В.И.Чаптынова»


Открытый урок на тему Ғабит Мүсіреповтың Жаңа достар әңгімесіне әдеби талдау

Открытый урок на тему Ғабит Мүсіреповтың Жаңа достар әңгімесіне әдеби талдау

Открытый урок на тему Ғабит Мүсіреповтың Жаңа достар әңгімесіне әдеби талдау

Сынып:5

Сванкулова Г.К.

© 2010-2022