Сабақ тақырыбы: «Сан есім»

Сабақ мақсаты: Оқушыларға қанша? неше? нешінші?  нешеу?сұрақтары  заттың санын білдіретінін дұрыс игерттіп,түсінік беру Сұрақтарды дұрыс қоя білгізіп,оларды бір-бірінен ажыратуға үйрету. Күтілетін нәтижелер Пәндік нәтижесі:Сан есімге байланысты  тапсырмалар орындату арқылы білімдерін кеңейту. Жетісу  өңірі туралы ақпарат беру Жүйелі іс әрекет нәтижесі : Тапсырма мен жаттығуларды  орындау арқылы оқушыладың  байқампаз іскерлігін арттыру,өз ойларын дұрыс жеткізе білу дағдыларын қалыптастыру ,шығармашылығын дамыту. Тұлғалық нәтижесі:Жер жаннаты –Жетісу өңірінің шығу тарихы мен,оның табиғатының сулулығы мен танысытыра отырып табиғатты қорғауға бағалауға баулу Отансүйгіштікке тәрбиелеу Өз жерінің табиғатын мақтан ету  Сабақ түрі:аралас Пәндік байланысы:дүниетану ,математика Сабақ көрнекілігі:Жетісу өңірі туралы бейнебаян,ребус,карта,тізбек сөздер Сабақ барысы І.Ұйымдастыру кезеңі Құралдарын дайындату, назарын аударту ІІ.Үй тапсырмасын тексеру Үйге берілген жаттығуды тексеру Сұрақтар 1.Қандай сөз таптарын білесіңдер? 2.Зат есім дегеніміз не? 3.Зат есім нешеге бөлінеді? 4.Айтылуына қарай зат есім нешеге бөлінеді? 5.Етістік дегеніміз не? 6.Етістік нешеге бөлінеді? 7.Сын есім дегенімізне? 8. Сан есім дегенім не? ІІІ.Жаңа сабақ Қызығушылықты ояту 5жаттығу      /ауызша/ Ребус : Жетісу    жеті,су-ыр
Раздел Русский язык и Русская литература
Класс -
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Сабақ тақырыбы: «Сан есім»

Бастауыш сынып мұғалімі

Нукербекова Камшат Қабдоллақызы

Жалпы білім беретін№77 мектеп-балабақша кешені

Қарағанды қаласы

Қазақ тілі 2 сынып

Сабақ мақсаты: Оқушыларға қанша? неше? нешінші? нешеу?сұрақтары заттың санын білдіретінін дұрыс игерттіп,түсінік беру Сұрақтарды дұрыс қоя білгізіп,оларды бір-бірінен ажыратуға үйрету.

Күтілетін нәтижелер

Пәндік нәтижесі:Сан есімге байланысты тапсырмалар орындату арқылы білімдерін кеңейту. Жетісу өңірі туралы ақпарат беру

Жүйелі іс әрекет нәтижесі : Тапсырма мен жаттығуларды орындау арқылы оқушыладың байқампаз іскерлігін арттыру,өз ойларын дұрыс жеткізе білу дағдыларын қалыптастыру ,шығармашылығын дамыту.

Тұлғалық нәтижесі:Жер жаннаты -Жетісу өңірінің шығу тарихы мен,оның табиғатының сулулығы мен танысытыра отырып табиғатты қорғауға бағалауға баулу Отансүйгіштікке тәрбиелеу Өз жерінің табиғатын мақтан ету

Сабақ түрі:аралас

Пәндік байланысы:дүниетану ,математика

Сабақ көрнекілігі:Жетісу өңірі туралы бейнебаян,ребус,карта,тізбек сөздер

Сабақ барысы

І.Ұйымдастыру кезеңі

Құралдарын дайындату, назарын аударту

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру

Үйге берілген жаттығуды тексеру

Сұрақтар

1.Қандай сөз таптарын білесіңдер?

2.Зат есім дегеніміз не?

3.Зат есім нешеге бөлінеді?

4.Айтылуына қарай зат есім нешеге бөлінеді?

5.Етістік дегеніміз не?

6.Етістік нешеге бөлінеді?

7.Сын есім дегенімізне?

8. Сан есім дегенім не?

ІІІ.Жаңа сабақ

Қызығушылықты ояту

5жаттығу /ауызша/

Ребус : Жетісу жеті,су-ыр

7 Сабақ тақырыбы:«Сан есім»

Бүгін біз тапсырма орындау арқылы Жетісу өңірі туралы бірнеше ақпарат білеміз

Жеті деген сан менсу деген затесімнің бірігуіне сөз жасалып түр

Ұрпағының ырысы,

Ел жұртының тынысы.

Бесік болған Жетісу.

Өз ұлты мен ұлысқа ,

Несіп болған Жетісу.- дей отырып Жетісу өңір болып табылады

Біздің еліміздің жеріне қарай Оңтүстік,Солтүстік ,Шығыс, Батыс,Сарыарқа,Жетісу деп өңірге бөліп атайды.

Сонымен қатарЖетісу өңірінде « Жетісу»- атты телеарнасы бар Оның өзінің эмблемасы бар Бүгінгі сабақта біз сол эмблеманы жинау арқылы бағаланамыз Сондықтан сабаққа жақсы қатысып тәртіпті болып отырыңдар

ІV.Көркем жазу минуты

1.Тапсырма

Табиғатына байланысты қазақ елі «Жер жаннаты -Жетісу»- деп атап кеткен Неліктен солай айтқан деп ойлайсыңдар?

Дәптерлерінді ашып

Жер жаннаты- Жетісу деп көркем етіп жазайық тақтаға жазып көрсету

V.Керекті дерек

Қазақ даласында осы Жетісудың аталуына байланысты екі аңыз бар Оның бірі жеті саны киелі сан болғандықтан деседе Екінші аңыз бойынша мұнда жеті өзеннің болуына байланысты делінген

VІ.Тақтамен жұмыс

2тапсырма

Ендеше жеті өзен аттарын білу үшін тақтадағы ілінген сөздерді дұрыс орналастырайық

1жаттығу ауызша

Сегізбай,сегіз,алтын,алты

тоқсандық баға,тоқсан,жүзгіш,жүз бір,қырықтық,қырық, Елубай,елу

Сегіз,алты, тоқсан.жүз бір,қырық елу

Сандардың ішінде жүз бір неліктен ерекше жазылған?

Күрделі өйткені екі сөзден құралған және бөлек жазылады

Ұнаған сөздеріне ауызша сөйлем құрайық

Тақтаға жасырылған өзен аттарын ілу

Тақтаға Лепсі ,Ақсу, Көксу, Сарқан, Қаратал, Іле,Шу

Неліктен бас әріппен жазылған?Қай сөз табының, қай түріне жатады?

VІІ.Өздік жұмыс

3 тапсырма

2 жаттығу тақтаға орындату

Нешеу ?сұрағына жауап беретін сан есімдерді жазыңдар?

Сөйлем құрастыр

Тақтаға жаздырту

Біреу ,екеу,үшеу,төртеу,бесеу,алтау,жетеу

Дәптерге сөйлемдерін құрастыру тапсырманы ауызша оқыту арқылы тексеру

Тақтаға Жетісу -туристік өлке деген сөйлемді ілу

4. тапсырма

Сергіту сәтін жасату

Тақтаға «Жетісу» футбол командасы деген сөйлемді ілу суретін көрсету

VІІІ.Оқулықпен жұмыс

5 тапсырма

3 жаттығу өз бетімен орындау

Жұмбақ

Қатар өскен дос құсап,

Екі жақтан қос бұтақ.

Әрқайсысында

Біреуі қысқа,

Біреуі ұзын

Бес бұтақ /Қол/

Қос сөзін қай санмен алмастыруға болады?

Қос-екі,жұп

Жетісу Университеті деген сөйлемді тақтаға ілу /Талдықорған қаласында І. Жансүгіров атындағы Жетісу Университетінің суретін көрсету

ІХ.Қызықты ойын

6 тапсырма

Адасқан ойын

жер көлемі, тоғызыншы ,Қазақстан ,орын .алады бойынша

Қазақстан жер көлемі бойынша тоғызыншы орын алады

Тақтаға Жетісудың әуендері

Жетісу өңірі әні мен жырымен,әуенімен танымал.Атақты СүйінбайАронұлы шыққан,жыр алыбы Жамбыл Жабаев жырлаған ,ән серкесі Кенен Әзірбаев әуендеткен Жетісу өңірі аңыз адамдарға толы

/Атақты үш түлғаның суреттерін көрсету/

Жетісу өңірі туралы не білдік? /тақтадағы ілінген сөздерді оқытып шығу/

Х.Сабақты бекіту

а/Видио слайд

Ендеше Жетісу өңірінің табиғатын өз көзімізбен көріп бейне баян арқылы тамашалайық

Бейне баяндағыдай шұрайлы жеріміз бен ,туған елімізбен әрқашанда не істеуіміз керек?

Әрқашанда мақтан етіуіміз керек.

ә/ Бүгінгі сабақта не істедік? Не үйрендік ? Нені білдік? Не ұнады ?

Сонымен сан есім дегеніміз не?Сұрақтарын айтындар?

Сан есім түрлерін ата? /күрделі,дара, есептік, реттік/

ХІ.Үй тапсырмасы

4 жаттығу ережені жаттау

ХІІ.Бағалау

Жиналған эмблемалар бойынша бағалау





© 2010-2022