С. Шаймерденов «Ит ашуы» повесіндегі Марғау бейнесі

ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР   ПӘН МҰҒАЛІМІ Избасова С.А ПӘНІ Қазақ әдебиеті КЛАСЫ 7 САБАҚТЫҢ ТАҚЫРЫБЫ С.Шаймерденов «Ит ашуы» повесіндегі Марғау бейнесі. САБАҚТЫҢ  МАҚСАТЫ   Шығарма кейіпкерлерінің образын талдау,идеясын анықтау. 1.Шығармашылық  белсенділіктерін қалыптастыру. 2.Қосымша деректер арқылы дүниетанымын кеңейту. КҮТІЛЕТІН НӘТИЖЕ   Топтасып шығарма мазмұнын талқылауға,сараптай білуге, өзін-өзі бағалай білуге үйренеді. Таным әрекеті негізінде қарым-қатынас шеберлігі артады. ТҮЙІНДІ ИДЕЯ   «Ит-адамның досы.» Ресурстар Оқулық, АКТ, Үлестірме материалдар, маркерлер,итің суреттері,жұлдызшалар,ағаштың суреті.   Сабақ кезеңдері / уақыты Сабақтағы іс-әрекет Бағалау уақыты Кіріспе (сабақ басталмас бұрын оқушылар алдын-ала нені білетіндігін анықтау жұмыстары)            Ø  Амандасу. Ø     Психологиялық тренинг: «Менің бойымдағыерекшке қасиет» Ø  Топқа бөлу. Суреттер арқылы. Ø  Үй жануарлары мен жыртқыш аңдар арқылы. Ø  Үй тапсырмасын тексеру. Ø  «Сиқырлы қалпақ» әдісі сұрақ-жауап.       Жазушының өмір жолы мен шығарма мазмұнына     байланысты сұрақтар қою. Ø  I топ. 1.С.Шаймерденов қай жерде дүниеге келген? 2.Қандай шығармаларын білесіңдер? 3.Ол қандай қызметтер атқарған? Ø  II топ. 4.Басты кейіпкердің есімі кім? 5.Лезбай неліктен ұлына ит әкелуге та...   Үш шапалақ               Ит                   5 мин           10 мин Жаңа материалдың таныстырылымы (оқушылардың жаңа тақырыпты оқып-үйренуі үшін қолданылатын жұмыс түрлері)    Ø  I.Топпен жұмыс.   1.Салыстыру.Шығармадағы Марғау бейнесін М.Әуезовтың «Көксерек»повесіндегі Аққасқамен салыстыру. Венн диаграммасы. 2.Зерделеу. Шығарманың идеясын табу. «Ти»кестесі арқылы.             Жұлдызша         10 мин Жаңа материалды қолдану (сабақта қолданылатын нақты мысалдар, проблемалар, жобалар және т.б. ) Ø  Сергіту сәті. Ø  II.Топпен жұмыс. 1 топ.Итке байланысты ырым-тыйымдар 2топ. Итке байланысты мақал-мәтелдер     Бас бармақпен       10 мин 3 мин Қорытынды (оқушылардың оқып-үйрену нәтижесін анықтау үшін бағалау тәсілдерін (кері байланыс) қолдану)   Үйге тапсырма                                   Ø  «Мен саған, сен маған» топтар бір-біріне сұрақтар қояды.   Ø  Кері байланыс «Ізгі тілек» ағашы. Бүгінгі күннен алған әсерлерін,тілек лебіздерін стикерге жазып «Жеміс ағашына»жапсырады. Повестегі кейіпкерлерге талдау жасап,мінездеме беру.       5 мин           2 мин Не сәтті өтті?   Сұрақ-жауап,ВЕНН диаграммасын орындау барысында жұмыстары жақсы болды.     Не сәтсіз өтті?   Топпен жұмыс кезінде қиыншылықтар болды.       Нені өзгерткіңіз келеді?Нені дамыта аласыз?                                                                                                                                                        
Раздел Русский язык и Русская литература
Класс -
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:















ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР

ПӘН МҰҒАЛІМІ

Избасова С.А

ПӘНІ

Қазақ әдебиеті

КЛАСЫ

7

САБАҚТЫҢ ТАҚЫРЫБЫ

С.Шаймерденов «Ит ашуы» повесіндегі Марғау бейнесі.

САБАҚТЫҢ МАҚСАТЫ

Шығарма кейіпкерлерінің образын талдау,идеясын анықтау.

1.Шығармашылық белсенділіктерін қалыптастыру.

2.Қосымша деректер арқылы дүниетанымын кеңейту.

КҮТІЛЕТІН НӘТИЖЕ

Топтасып шығарма мазмұнын талқылауға,сараптай білуге, өзін-өзі бағалай білуге үйренеді.

Таным әрекеті негізінде қарым-қатынас шеберлігі артады.

ТҮЙІНДІ ИДЕЯ

«Ит-адамның досы.»

Ресурстар

Оқулық, АКТ, Үлестірме материалдар, маркерлер,итің суреттері,жұлдызшалар,ағаштың суреті.

Сабақ кезеңдері / уақыты

Сабақтағы іс-әрекет

Бағалау

уақыты

Кіріспе (сабақ басталмас бұрын оқушылар алдын-ала нені білетіндігін анықтау жұмыстары)


  • Амандасу.

  • Психологиялық тренинг: «Менің бойымдағы ерекшке қасиет»

  • Топқа бөлу. Суреттер арқылы.

  • Үй жануарлары мен жыртқыш аңдар арқылы.

  • Үй тапсырмасын тексеру.

  • «Сиқырлы қалпақ» әдісі сұрақ-жауап.

Жазушының өмір жолы мен шығарма мазмұнына байланысты сұрақтар қою.

  • I топ.

1.С.Шаймерденов қай жерде дүниеге келген?

2.Қандай шығармаларын білесіңдер?

3.Ол қандай қызметтер атқарған?

  • II топ.

4.Басты кейіпкердің есімі кім?

5.Лезбай неліктен ұлына ит әкелуге тапсырды?

6.Лезбай неліктен күшіктің есімін Марғау қояды?

Үш шапалақ



Ит

5 мин


10 мин

Жаңа материалдың таныстырылымы (оқушылардың жаңа тақырыпты оқып-үйренуі үшін қолданылатын жұмыс түрлері)

  • I.Топпен жұмыс.

1.Салыстыру.Шығармадағы Марғау бейнесін М.Әуезовтың «Көксерек»повесіндегі Аққасқамен салыстыру. Венн диаграммасы.

2.Зерделеу. Шығарманың идеясын табу. «Ти»кестесі арқылы.


Жұлдызша


10 мин

Жаңа материалды қолдану (сабақта қолданылатын нақты мысалдар, проблемалар, жобалар және т.б. )

  • Сергіту сәті.

  • II.Топпен жұмыс.

1 топ. Итке байланысты ырым-тыйымдар

2топ. Итке байланысты мақал-мәтелдер

Бас бармақпен

10 мин

3 мин

Қорытынды (оқушылардың оқып-үйрену нәтижесін анықтау үшін бағалау тәсілдерін (кері байланыс) қолдану)

Үйге тапсырма


  • «Мен саған, сен маған» топтар бір-біріне сұрақтар қояды.


  • Кері байланыс «Ізгі тілек» ағашы.

Бүгінгі күннен алған әсерлерін,тілек лебіздерін стикерге жазып «Жеміс ағашына»жапсырады.

Повестегі кейіпкерлерге талдау жасап,мінездеме беру.

5 мин


2 мин

Не сәтті өтті?

Сұрақ-жауап,ВЕНН диаграммасын орындау барысында жұмыстары жақсы болды.

Не сәтсіз өтті?

Топпен жұмыс кезінде қиыншылықтар болды.

Нені өзгерткіңіз келеді?Нені дамыта аласыз?













© 2010-2022