- Преподавателю
- Русский язык и литература
- Шерхан Мұртаза Тұтқын бала
Шерхан Мұртаза Тұтқын бала
Раздел | Русский язык и Русская литература |
Класс | - |
Тип | Рабочие программы |
Автор | Конысова К.И. |
Дата | 15.02.2015 |
Формат | docx |
Изображения | Есть |
Сабақтың тақырыбы: Шерхан Мұртаза «Тұтқын бала» («Қызыл жебе» романынан үзінді)
Сабақтың мақсаты: білімділік - жазушының өмірі мен шығармашылығана шолу жасау, азаматтық тұлғасын ашу, қызыл империяның құрбаны - Тұрар Рысқұловтың балалық шағындағы саналы да, батыл бейнесін ашу.
дамытушылығы: әдеби тілді меңгерте отырып, оқушының сөздік қорын молайту, ой түю, талдау қабілетін дамыту, өз пікірін ашып айту қабіліетін арттыру, шығармашылықпен жұмыс жасауға дағдыландыру, жүйелі түрде мазмұндау қабілетін қалыптастыру;
тәрбиелік - бір - бірінің пікірін бағалауға, отанды сүюге, патриоттық рухқа, тарихи тұлғаларымызды құрметтеуге, адамгершілікке, адам бойындағы асыл қасиеттерді өз бойына сіңіруге әділ, батыл,шыдамды болуға тәрбиелеу;
Түрі: жаңа сабақ, ізденіс сабағы, білік пен дағдылы қалыптастыру
Формасы: топпен жұмыс
Әдісі: шығармашылық ізденіс, ой қозғау, венн диограммасы, ББҮ кестесі, деңгейлік тапсырмалар (ҮӘЖ технологиясы бойынша)
Көрнекілігі: әдеби материалдар, баспасөз материалдары, деңгейлік парақшалар, тарихи тұлғалардың портреттері, «ашық журнал».
Техникалық құрал: интерактивті тақта
Пән аралық байланыс: Тарих, қазақ тілі, география.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу, оқушылардың назарын сабаққа аударту, дайындау, оқу құралдарын түгендеу, жоқтарды белгілеу.
I кезең. Үй тапсырмасын сұрау.
-
Әбдіжәміл Нұрпеиісовтың «Балықшылар» үзіндісі бойынша Елеманға мінездеме беру
-
Үй тапсырмасын бекіту. Әр топтан Еламанға, Андрейге тентек Шодырға 5 жолды өлең құрастыру.
II кезең. Жаңа тақырыпты меңгерту
Әр топқа үйден ізденіс жұмысына Шерхан Мұртаза мен Тұрар Рысқұловтың өмір жолын зерттеп келуі керектігі хабарланады.
Бірінші топ:Шерхан Мұртаза - әдебиет әлемінің майдангері, қоғам қайраткері.
Екінші топ: Тұрар Рысқұлов - қоғам қайраткері, таудай алып тарихи тұлға.
Үшінші топ: «Қызыл жебе» романы қалай жазылды? Мұхтар Әуезовтың Тұрар Рысқұлов туралы қандай шығармасы бар? Тұрар туралы қандай кинофильм білесің?
Мағынаны таныту:
-
Үзіндінің үш бөлігін үш топқа бөліп беру
Қойылатын талаптар:
ә) мәтінді түсініп оқы;
б) мәтіндегі негізгі ойды анықта;
в) мәтіннің мазмұнына сай жоспар жаса;
г) мәтіндегі оқиғаның өз пікіріңмен көзқарысыңмен, ойыңмен тұжырымдай біл, кейіпкерлерді сарапта.
д) оқушылардың түсінбеген сұрақтарына мұғалімнің жауап беруі.
-
Сөздік жұмысың жүргізу
-
Оқулықтағы сұрақтарға жауап беру.
-
Эпопея дегеніміз не?
Жаңа сабақты бекіту: топтарға сұрақтар беру.
Бірінші топ:Оқулықтағы басты кейіпкерлерді ата.
Екінші топ: Шығарма қандай жанрға жатады?
Үшінші топ: Шығармада жазушы қандай көркемдік тәсілдерді пайдаланған? ( баяндау, суреттеу, диолог элементтері бар ма?)
Деңгейлік тапсырмалар.
I деңгей
-
Шерхан Мұртаза кім, оның қазақ әдебиетінде алатын орны қандай?
-
Тұрар Рысқұлов кім? Оның қайраткерлік тарихи тұлғасын аш.
-
Шығармадағы жағымды, жағымсыз кейіпкерлерді ата.
Жағымды кейіпкерлер. Несімен жағымды?
Жағымсыз кейіпкерлер. Несімен жағымсыз?
II деңгей
-
Әке мен бала арасындағы сезімді жазушы қалай суреттейді?
-
Бала Тұрар басынан қандай қиындықтар өткізді?
-
Тұрар неге шоқынбады? Тұрардың бойында қандай қасиеттер бар?
-
Аркаша мен Тұрарды венн диограммасы арқылы салыстыру
Тұрар Ортақ Аркаша
III деңгей
-
Әке мен баланың қоштасу сәтіндегі диалогты оқы.
-
Шығарманың тәрбиелік мәні қандай?
-
Рысқұл мен Тұрардың арасында қандай тарихи үндестік бар? Олар шынайы өмірде болған ба?
-
Бала Тұрардан қандай Тұрар шықты?
IV деңгей
-
« Әке көрген оқ жонар» халық мәтелін Тұрар өмірімен байланыстырып ой толғау жазу.\
Қорытынды: Бағалау. Үйге тапсырма үзіндіні аяғына дейін оқу, Тұрарға мінездеме жазып келу.
Қызылорда №222 Т. Рысқұлов атындағы мектеп.