Історія очима митця (за романом В. Скотта «Айвенго»)

Сьогодні у нас незвичайний урок, а інтегрований. Слово «інтеграція», від якого походить термін «інтегрований», латинського походження і означає об'єднання в одне ціле різних частин, елементів чого-небудь. Інтегрований урок — це урок, заснований на розгляді однієї теми з погляду різних наук, предметів, в даному випадку, з погляду історії і літератури. Учитель літератури:Що це дає? — запитаєте ви. А те, що, якщо ми розглядатимемо один і той же предмет, одну і ту ж тему з різних боків, то у нас ви...
Раздел Русский язык и Русская литература
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Тема уроку: Історія очима митця (за романом В. Скотта «Айвенго»)

Мета: поглибити поняття про історичний роман; показати, що роман В. Скотта - це художній синтез мистецтва та історичної науки; розвивати навички аналізу образів, давати оцінку їхнім вчинкам, сприяти вихованню в учнів орієнтації на загальнолюдські духовні цінності.


Чисте світло лицарства вчить нас не боятися нічого,

окрім ганьби.

В.Скотт


Кожна епоха народжує свого героя.

Корейське народне прислів'я

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

Учитель літератури: Доброго дня, шановні учні!

Учитель історії: Доброго дня, шановні гості!

Учитель літератури: Сьогодні урок ведуть відразу два вчителі: я і вчитель історії Людмила Яківна. В школі ми вивчаємо літературу та історію як окремі предмети , але ці науки дуже близькі і часто перетинаються.

II. Повідомлення теми уроку

Учитель історії: Сьогодні у нас незвичайний урок, а інтегрований. Слово «інтеграція», від якого походить термін «інтегрований», латинського походження і означає об'єднання в одне ціле різних частин, елементів чого-небудь. Інтегрований урок - це урок, заснований на розгляді однієї теми з погляду різних наук, предметів, в даному випадку, з погляду історії і літератури.

Учитель літератури: Що це дає? - запитаєте ви. А те, що, якщо ми розглядатимемо один і той же предмет, одну і ту ж тему з різних боків, то у нас виробиться глибше і об'єктивніше знання про цей предмет, про цю тему. Епіграфом до нашого уроку обрано цитату з роману В Скотта :

Чисте світло лицарства вчить нас не боятися нічого, окрім ганьби.

Учитель історії: Сьогодні мова на нашому уроці піде про епоху Середньовіччя. Епоху суперечливу і драматичну, але одну з найяскравіших в історії людства. Сьогодні ми узагальнимо знання про лицарство, звернувшись до історичних фактів і сторінкам роману Вальтера Скотта "Айвенго".

Учитель літератури: Сьогодні на уроці ми продовжимо знайомство з твором

В. Скотта «Айвенго» як історичним романом, подивимося на історичні події очима письменника, спробуємо знайти відповідь на питання: «Чи може бути присутня вигадка в історичному романі?»

Отже, ми починаємо нашу подорож Середньовіччям та сторінками роману В. Скотта «Айвенго» .

  • Який внесок В. Скотта у розвиток світової літератури?

  • Давайте згадаємо, що таке історичний роман?

  • Який історичний період знайшов відображення у романі «Айвенго»?

(Середньовіччя)

  • Скажіть, чому письменник ХIХ століття звертається до подій ХII? (Щоб краще зрозуміти свій час)

  • Середньовіччя. Що це за епоха в історії людства?

Учитель історії: Епоха Середньовіччя охоплює період V-XV ст., цей період прийнято називати феодальним. Період Середньовіччя характеризується процесами створення цілої низки держав, більшість з яких, переживши епоху феодальної роздробленості, сьогодні займають належне місце на політичній карті Європи. Важливою ознакою Середньовіччя стали Хрестові походи.

Хрестові походи організовували європейські монархи у країни Сходу з метою визволення Гроба Господнього з рук невірних. Усього їх було вісім.

Починаючи з кінця XI століття, французькі, німецькі та англійські рицарі, очолювані феодалами, розпочали Хрестові походи на Схід. Метою цих походів було "визволення гробу Господнього з рук невірних" - мусульман.

Феодали сподівалися поживитися в багатьох містах Сходу, розбагатіти на грабежі і створити там нові земельні володіння. Проте значна частина рицарства щиро вірила в необхідність звільнення християнських святинь, і саме це було для них головною метою у поході.

Під час другого походу хрестоносці завоювали Єрусалим і на вузькій смузі землі вздовж морського узбережжя Сирії та Палестини створили свої держави. Головною з них вважалося Єрусалимське королівство.

Наприкінці XII ст. мусульмани створили сильну державу, до якої увійшли Єгипет, частина Месопотамії та Сирії. На чолі цієї держави стояв єгипетський правитель Юсуф Салахад-Дін, який повів наступ на християн і відвоював Єрусалим.

Намагаючись повернути Єрусалим, західні феодали організували третій хрестовий похід (1189-1192), в якому взяв участь і англійський король Річард . Похід закінчився невдачею, Єрусалим в черговий раз відвойований не був.

Учитель літератури:

Дія роману «Айвенго» розгортається у 1194 році. Ця дата пов'язана з поверненням короля Англії - Річарда Левове Серце (1157-1198) з хрестового походу, якій після полону таємно повертається до Англії.

В романі «Айвенго діють як вигадані ,так і історичні особи? Назвіть їх, будь ласка.

Якими були ці особистості в історії?

Учитель історії : Для отримання відповіді на це питання ми надаємо слово юним історикам.

(Розповідь підготовлених учнів)

Історичні особи в романі "Айвенго"

Вільге́льм I Завойовник (Вільгельм Нормандський) - король Англії (з 1066 року), організатор і керівник нормандського завоювання Англії, один із видатних політичних діячів Європи XI століття. Вільгельм І народився в Нормандії. Він був незаконним, але єдиним сином герцога Нормандії Роберта ІІ. Роберт оголосив Вільгельма своїм спадкоємцем.

У 1066 р. Вільгельм заявив про свої права на англійську корону, хоча у нього не було кровних родичів серед англосаксонських королів. Проте у жовтні 1066 р. війська Вільгельма атакували англосаксів біля Гастінгса і у жорстокій битві розбили їх. Битва при Гастінгсі стала переломним моментом в нормандському завоюванні Англії. Влада нормандців опиралася на військову силу. Землі англосаксонської знаті конфіскувалися і передавалися у володіння північнофранцузьким лицарям і баронам.

Історичні особи в романі "Айвенго" Вільгельм ІІ (1070-1100) - англійський король, другий син Вільгельма І. По волі батька успадкував престол замість старшого брата Роберта. Був деспотичним і жорстоким. Застрелений під час полювання.

Едуард ІІІ (1312-1377) - англійський король (з 1327 р.). Його домагання французької корони стали причиною Столітньої війни.

Принц Джон (1167-1216) - англійський король (з 1199 р.). Зайняв престол після смерті свого брата Річарда І. Втратив більшу частину англійських володінь у Франції, за що його прозвали Безземельним. Своєю жорстокістю і утисками викликав невдоволення народу, лицарства й навіть феодалів, які відкрито повстали проти нього і змусили підписати в 1215 р. Велику хартію вольностей. Річард І Левине Серце (1157-1199) - англійський король (з 1189 р.) Учасник Третього Хрестового походу (1189-1192), який закінчився невдало. Повертаючись до Англії, потрапив у полон до австрійського герцога і звільнився лише тоді, коли сплатив викуп. Реальний король Річард був жорстоким і грубим. Він вчиняв блискучі, але непотрібні подвиги. Слава воїна була для нього вище за славу правителя.

Учитель літератури: Чи таким ми бачимо Річарда у творі?(Ні)

  • Реальний Річард був грубим, жорстоким, непорядним у питаннях честі. Але в романі він відважний, благородний лицар, простий у спілкуванні, добре почувається у будь - якому товаристві.

Як ви вважаєте, чим було викликано таке вільне поводження з історичним фактом. Чи є такий підхід виправданим? (Так. У романі "Айвенго" письменник дещо ідеалізує Річарда, наслідуючи народні шотландські балади.

В. Скотт розумів, що це лише поетична правда. Та саме вона відповідала головній ідеї усього роману).

А зараз, щоб краще уявити місця, де відбуваються події ,здійснемо невеличку екскурсію місцями роману «Айвенго» (Учнівська презентація)

Учитель літератури: А зараз слово просить телеканал «Шкільний світ»

(Виступ учнів, знайомство з замком Седріка Сакса)

Учитель світової літератури

Було життя осяяне красою,
любов і честь цінились над життя.
І що там смерть з великою косою? -
мужчина, лицар, сонячне дитя!
В моїх садах мелодії Провансу,
і жінка, жінка, жінка всіх віків! -
за неї лицар гинув без авансу,
вона чекала цокоту підків.

В монастирях, фортецях і столицях,

з глухих палаців, схожих на тюрму,
якщо він лицар, -
о, якщо він лицар!
вона троянду кидала йому.

Так писала в одному з своїх віршів «Апологія лицарства» Л. Костенко.

Сторінки роману, присвячені лицарству, найкращі у творі.

  • Але що уявляло собою лицарство як історичне явище?

Учитель історії:

  • Хто таки лицарі?

  • Що вам відомо про їх спосіб життя?

  • Що вам відомо про кодекс честі лицаря?

(Повідомлення учня про середньовічне лицарство та його закони)

  • Що говорить про лицарство В. Скотт у своєму романі?

Учні зачитують з твору цитати:

«Суворе розуміння приписів лицарської честі не дозволяло йому здійснити хоч би яке насильство над лицарем, не здатним через свій безпорадній стан себе захистити »

«Бій - то наш хліб щоденний, дим бойовиська, хочемо жити не інакше, як в ореолі перемоги і слави! Такі закони лицарства, ми присягнулися виконувати їх і жертвуємо заради них усім, що дороге нам у житті».

«…чистий світильник лицарства, допомогою якого тільки й можна розпізнати,

що шляхетне, а що нице. Лицарська наснага відрізняє хороброго войовника від простолюдця від дикуна, вона вчить нас цінувати своє життя значно нижче ніж,

честь, не зважати на жодні не статки, турботи і страждання, не боятися нічого,

крім неслави! Лицарство! Воно є джерелом найчистіших і найшляхетніших прихильностей, підпора пригноблених, захист скривджених, твердиня захисту супроти сваволі владарів! Без нього честь дворянина була б пустим звуком.

Свобода теж знаходить своїх найкращих заступників у списах і мечах лицарів!»

  • Учитель історії В історичній науці існує допоміжна наука, яка вивчає правила складання гербів, - геральдика. Герб для лицаря мав величезне значення. У ті часи люди зобов'язані були вміти "читати" герб адже в Середньовіччі грамотність не була поширена, а ось умовні знаки всі розуміли і запам'ятовували швидко. Дивлячись на герб, можна було дізнатися про лицаря дуже багато. Звідки він родом, який у нього характер, а на полі бою він допомагав закованим в залізні обладунки воїнам пізнавати один одного і відрізняти соратників від супротивників.

Учитель літератури: Звернемося знову до тексту роману. В.Скотт старався історично точно слідувати відтворенню епохи лицарів. На турнірі в Ашбі ми бачимо численних лицарів і їх щити, на яких зображені герби. Знайдіть, будь ласка, ці описи, тільки не називайте герб головного героя.
(Учні зачитують описи)

Що ви можете сказати про цих доблесних лицарів по скромному опису їх гербів?
Учитель літератури: Зараз ми пропонуємо вам скласти герб доблесного лицаря Айвенго. Але не відтворивши його, а склавши свій, використовуючи ті символи, які, на ваш погляд, найкраще підходять головному герою роману і могли б розташовуватися на його щиті.

На ваших столах конверти, де знаходиться все необхідне для створення герба, включаючи пам'ятку, з якою ми вас більш детально зараз ознайомимо.
Учитель історії: Перш за все, вам слід вибрати щит - основний елемент будь-якого герба. Найпершим отримав застосування щит трикутної форми, але через те, що на такому щиті могло поміститися не дуже велике кількість фігур, він був поступово витіснений іншими формами. Вам запропоновані найбільш часто зустрічаються форми щитів:

  • французький щит

  • іспанський щит

  • варязький щит

  • німецькі щити

  • англійські щити

Кольори, що використовувалися на гербах, служили символами тих чи інших достоїнств. У класичній геральдиці існує 7 кольорів.

Жовтий колір - символ багатства, справедливості і великодушності.

Білий колір - символ чистоти і невинності.

Червоний (червоний колір) - символ хоробрості, мужності і безстрашності.

Блакитний, синій колір - символ краси, м'якості і величі.

Зелений колір - символ надії, радості і достатку

Бардовий - символ гідності, сили, могутності

Чорний колір - символ печалі, розсудливості і смиренності.

Тварини (рослини)

Дуже часто на гербах зображали тварин, не тільки реальних, але і фантастичних, а також рослини і предмети, які теж мали символічне значення.

Лев - відвага, сила, гнів, великодушність.

Лілія - розквіт і успіх;

Єдиноріг - непереможність,

Гриф - безстрашність і лютість;

Вовк - злість, жадібність;

Кабан - безстрашність;

Півень - войовничість;

Троянди - чистота, святість;

Орел - влада, могутність,сміливість,швидкість.

Бик - родючість, праця, терпіння.

Кінь - поєднує хоробрість лева, зір орла, силу бика, швидкість оленя і спритність лисиці.

Девіз Внизу щита містився девіз - короткий вислів, що мають якесь відношення до герба

Можете приступати до виготовлення. Працюєте в парах. Не забудьте, що ви повинні пояснити свій вибір.

Учитель літератури: Отже, герби готові і вам належить довести, що саме такий

герб міг бути у лицаря Айвенго.

(Після виконання завдання група захищає свій герб, пояснюючи вибір форми, кольору і т.п.)

Учитель історії: Ви чудово впоралися із завданням, але я хотіла б пояснити, чиї ж девізи ви використовували в роботі, адже не придумані нами вирази.

"З нами Бог" - російський,

"Бог і моє право" - британський,

"Силою Вишнього тримаюся" - Державін

"Жереб мій Ісус"- Лєрмонтови

"Відданість і ретельність" - гр. Толстой

"Поки живу - сподіваюсь" - Шотландський, місто Сант-Ендрю.

Учитель літератури: А тепер згадайте, а що ж насправді було зображено на гербі головного героя? Поясніть, чому саме це? Як це пояснює історії життя лицаря Айвенго? (відповіді учнів)

Назвіть двох найхоробріших воїнів - лицарів, яких ми зустрічаємо в романі.

(Айвенго та Бріана де Буагільберга, які належать до різних ворогуючих таборів).

  • Що це були за люди? Звернемося до твору, зачитаємо опис наших героїв.

Чи відповідає кодексу честі лицаря життя Айвенго та Бріана де Буагільберга? (Айвенго живе за лицарськими законами - він мужній і хоробрий; стає на захист єврея Ісаака, коли той заночував у замку Седрика, вірно служить королю, йде з ним у хрестовий похід за віру; не користолюбний, головне для нього честь, а не здобич; рятує Ребекку; здійснює подвиги в ім'я коханої Ровени…

Бріан не завжди сповідує закони лицарства, часто поступається ними задля своїх інтересів, хоча мужній і рішучий, але цінує багатство, користолюбний, у коханні вимагає взаємності.)

  • Які лицарські традиції зображує автор у своєму романі? (Лицарські турніри)

Повідомлення учня:

Лицарський турнір - військове змагання лицарів у середньовічній Західній Європі. Імовірно, турніри стали проводитися з другої половини XI століття. Батьківщина турнірів - Франція.

«Батьком» турніру називають Жоффруа де Прейлі (помер В 1066 році). Він написав правила для перших турнірів. Цікаво, що Жоффруа де Прейлі був убитий на турнірі, для якого сам же написав правила.

Призначення турніру - демонстрація бойових якостей лицарів, що складали головну військову силу Середньовіччя. Турніри зазвичай влаштовувалися королем або баронами, великими сеньйорами по особливо урочистих випадках: на честь шлюбів королів, у зв'язку з народженням спадкоємців, укладанням миру і т. Д. На турніри збиралися лицарі з усіх кінців Європи. Він проходив публічно, при широкому збігу феодальної знаті і простолюду.

(Перегляд відеофрагменту)

Як склалася доля Айвенго? (Доля нагородила Айвенго славою і коханням)

- А що отримав Бріан ?(Лицар , переможений у турнірі мав виплатити…

Вчитель літератури: Роман « Айвенго» закінчується весіллям Айвенго та Ровени, і присутні під час одруження знатні нормани і сакси розуміють, що «мирними засобами могли досягти набагато більших успіхів, ніж у результаті ненадійного успіху в міжусобовій війні», « побачили в союзі цієї сім'ї запоруку майбутнього миру і згоди двох племен; з того часу ці ворогуючі племена злились і втратили свою відмінність.

-Чи може бути присутня вигадка в історичному романі?

Підсумок: Лицарський кросворд.

1.Ім'я письменника, який написав роман "Айвенго". (Вальтер)

2.Як звали батька Айвенго? (Седрик)

3.Місце, де судили Ребекку. (Прецепторія)

4.Імя дружини Айвенго. ( Ровена )

5.Лікар Уілфреда ( Ребекка )

6.Товариш Гурта . ( Вамба )

7.Ким був Седрик Сакс ? ( Феодал )

8.Місце проживання багатих саксонських феодалів. ( Замок )

9.Батько Ребекки. ( Ісаак )

10.Країна, в якій побував Айвенго разом з Ричардом. ( Палестина )

11.Єдиний спадкоємець саксонської корони. ( Ательстан )

12.Що було зображено над девізом Дездічадо ? ( Дуб )

13.Місце , де був викарбуваний девіз лицаря ? ( Щит )

14.«Посада « Гурта в замку Седрика. ( Свинопас )

15.Ким був Вамба ? ( Блазень )

16.Титул Джона. ( Принц )

17.Який девіз був викарбуваний на щиті Айвенго ? (Лицар без спадщини )


1


2


3



4


5


6


7


8


9


10



11



12

13

14


15


16


Учитель історії : Середньовіччя стало історією, а слово лицар продовжує жити Запишіть у зошиті риси сучасного лицаря ( Наприклад: благородство, честь, мужність, вірність слову, вірність Батьківщині, слава…)

  • Зачитуємо записане. Діти, ви ,мабуть, помітили, що час змінився, життя стало геть іншим, а моральні цінності людини лишились незмінними.

Учитель літератури: Звернемося до епіграфу уроку, що таке ганьба для лицаря? (Зрада, несправедливі вчинки, пиха, кривда інших, заздрість…)

Отже, немає значення, англієць ти чи українець, представник минулого чи сучасності, чоловік чи жінка, хлопчик чи дівчинка - головне бути чесною і справедливою людиною, вміти давати слово й дотримувати його, бути готовим прийти на допомогу, любити й захищати свою Батьківщину, пишатися нею. Тож треба бути лицарем.

(Заключні кадри кінофільму«Балада про доблесного лицаря Айвенго», звучить пісня В. Висоцького)

Учитель літератури:

Чистоту, простоту мы у древних берем,
Саги, сказки из прошлого тащим, -
Потому что добро остается добром -
В прошлом, будущем и настоящем.

Учитель історії: Жити за законами честі .... Так старалися жити люди в Середньовіччі, в 17 столітті, в 20 столітті ... Так повинні намагатися жити і ми в 21 столітті.

Бути сміливим, відважним - так ..., бути сильним - так .... Але слід бути і добрим, милосердним, який вміє співчувати, готовим прийти на допомогу іншим. Це значно важче. Але саме так повинна прагнути жити людина честі.
Учитель літератури:

Слово для любви и для молитвы:

Шпагу для дуэли, меч для битвы

Каждый выбирает по себе.

Каждый выбирает по себе

Щит и латы. Посох и заплаты.

Меру окончательной расплаты

Каждый выбирает по себе.

Каждый выбирает для себя...

Выбираю тоже - как умею.

Ни к кому претензий не имею...

Каждый выбирает для себя.

Учитель історії: Нам би дуже хотілося, щоб ви впродовж свого життєвого шляху завжди чинили по - совісті, щоб не упустили свою людську гідність, щоб не заплямували свою честь. Ми щиро вам цього бажаємо.

Домашнє завдання: Написати твір - мініатюру «Якою я побачив Англію

ХІІ століття»

Література

При підготовці уроку використані матеріали Інтернету


© 2010-2022