- Преподавателю
- Русский язык и литература
- Ана тілі. Абай Боран 3 класс
Ана тілі. Абай Боран 3 класс
Раздел | Русский язык и Русская литература |
Класс | 3 класс |
Тип | Конспекты |
Автор | Рысбаева А.Т. |
Дата | 01.04.2015 |
Формат | docx |
Изображения | Есть |
№23 орта мектеп-лицейі.
Бастауыш класс мұғалімі: Рысбаева Айнур Тилеулиевна.
Тақырыбы: Боран
Сабақтың мақсаты: 1. Мәтіндегі негізгі ойды, идеяны ұғындыра отырып, қысқы табиғат құбылыстары туралы түсінік беру.
2. Оқушының оқу мен жазу арқылы сыни тұрғысынан ойлауын дамыту, қиялын дамыту және сезімін ояту.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ, пысықтау.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Балалар бүгін ана тілі сабағына қонақтар қатысып отыр.
ІІ. Үйге берілген тапсырма
І топ. А.Құнанбаевтың өмірбаянын айту. Абай туралы не білеміз?
ІІ топ. Абайдың лирик ақын екенін білеміз.
Ол кісі жылдың төрт мезгілінде өлең жазды.
Абайдың «Қыс» өлеңін жатқа айту.
ІІІ топ. Сұрақ-жауап.
- Автор қысты кімге теңеп тұр? (Қысты адамға, кәрі шалға теңейді)
- Шалдың киімдері қандай? (Ол ақ киімді, үстін ақ қырау басқан)
Қорытындылау
Тірек сызба. Абай кім болған? (Абай - ұлы тұлға, ұлы ақын, аудармашы, сазгер, лирик)
Сергіту сәті:
Абайдың «Желсіз түнде жарық ай» әнін айту.
Мұғалімнің түсіндірмесі
М.Әуезовтың өмірбаянынан мағлұмат беру.
Жаңа сабағымыздың тақырыбы
«Боран»
Сабақтың мақсаты.
Әңгіменің авторы Мұхтар Әуезовтың өмірбаянынан мағлұмат алу.
Сұрақ-жауап
Қыста болатын қандай табиғат құбылыстарын білесіңдер?
Топтастыру
Боран
Аяз - Қыс - қар
Қырау
Оқулықпен жұмыс
Ақ қалпақ-мәтін не туралы?
Қызыл қалпақ-қандай эмоция алдың?
Сары қалпақ -Қуанышты тұстарын тауып оқы.
Қара қалпақ- Қорқынышты, үрей тудыратын тұстарын тауып оқы.
Жасыл қалпақ-нені өзгертер едің?
көк қалпақ -Ары қарай немен аяқталды?
-
Мәтінді мұғалім оқып береді.
-
Оқушылар оқиды талдайды.
ІV. Білімдерін тексеру.
V. Венн диаграммасы бойынша
І топ. Қыс, көктем мезгілінің ерекшеліктерін салыстыр.
ІІ топ. Ауа-райын ата-бабаларымыз қалай болжаған?
ІІІ топ. Қыс мезгіліне байланысты мақал-мәтелдер айту.
ІҮтоп. Әңгімеге сүйеніп үсінуден қалай сақтануға болатынын айт.
Ү топ. Әңгімеден жазушының боранды неге теңегенін тауып оқыту
ҮІ топ. Боран кезінде қандай іс шаралар қолданады?
VІ. Қорытындылау.
Бұл мәтін арқылы автор М. Әуезов не айтқысы келеді?
-
Бұл мәтіннен табиғат құбылыстарын адам баласы өзгерте алмайтынын білдік.
VI. Қорытынды.
Абай - қазақ халқының ұлы перзенті, ұлы ақыны.