Қазақ тілі пәнінен жаттығу жұмыстары

Сабақ жоспары 1.Пән аты: Қазақ тілі. Сабақтың тақырыбы: Жаттығу жұмыстары  Сабақтың мақсаты: 1.Білімділік: сөйлем ішіне қойылатын тыныс белгілері жәнеқұрмалас сөйлемдерге қойылатын үтір  туралы  білімдерін  бекіту. 2 Тәрбиелік: Оқушыларды адамгершілікке, ізгілікке баулу, ұлтжандылыққа тәрбиелеу. 3. Дамытушылық: Оқушылардың  дүниетанымдарын кеңейту, тыныс белгілерін дұрыс қоя білуге, сауатты жазуға үйрету. Сабақтың типі: аралас Сабақтың түрі: бекіту сабағы Сабақтың әдіс-тәсілі: сұрақ-жауап, әңгі... №         Біріңғай  мүше   Жалпылау ыш сөз Қосарлы айқындауыш Оңашаланған айқындауыш Қаратпа сөз Қыстырма сөз Одағай  сөз А Ә   Б   В   Г   Ғ Д 1 Аптаның соңғы күні, сенбі күні, саяхатқа шығамыз.               2 Әйтсе де, сізді танымай тұрмын.               3 Бұлардың сөзін Баян бәйбіше келіп бөлді.               4 Ой, тәйірі, шаруа қайда қашатын еді.               5 Шіркін, ақын болсаң осындай бол.               6 Ермек пен Едіге Өмірбектің үйіне асыға кіріп барды.               7 әрине, оның айтқаны дұрыс.               8 Тпа, бәлекет, өзіңмен кет.               9 Жә, тоқтат!               10 Әрине, айта беріңіз, апа.                 №         Біріңғай  мүше   Жалпылау ыш сөз Қосарлы айқындауыш Оңашаланған айқындауыш Қаратпа сөз Қыстырма сөз Одағай  сөз А Ә Б   В   Г   Ғ Д 1 Ұста Болат оң қолынан өнері тамған шебер адам.               2 Ой, байғұс бала-ай!               3 Ата, қалаға қашан барамыз?               4 Біздің үйге, қалқам, тезірек жет!               5 Мен не қылдым, япырмау?               6 Ләйлә оған бір қарады да, шығып кетті.               7 Қысқасы, мүмкін, осы дұрыс болар.               8 Пай-пай , не еткен киелі жер!               9 Ей, отағасы, қай жаққа барасың?               10 Арман, Асқар және мен-үшеуіміз бұларды жататын үйлеріне апарып, орналастырып келдік.                               №         Біріңғай  мүше   Жалпылау ыш сөз Қосарлы айқындауыш Оңашаланған айқындауыш Қаратпа сөз Қыстырма сөз Одағай  сөз А Ә Б   В   Г   Ғ Д 1 Уа, шіркін, ән деп осыны айт!               2 Әукім-әукім, торпағым.               3 Тәйт, қалжыңды қой.               4 Жарайсыңдар, жігіттер!               5 Мәкіш өз туысына, інісіне, тамашалай қарады.               6 Кел, балалар, оқылық!               7 Аптаның соңғы күні, сенбі күні, саяхатқа шығамыз.               8 Ермек пен Едіге Өмірбектің үйіне асыға кіріп бард.ы.               9 Ұста Болат оң қолынан өнері тамған шебер адам.               10 Біздің үйге, қалқам, тезірек жет!                 №         Хабарлы сөйлемнен кейін Екпінсіз айтылған бұйрықты сөйлемнен кейін Дарамалық шығармада кейіпкер атынан соң Авторлық ремаркадан кейін Сөздер қысқарып жазылғанда Жақшадағы үзіндінің авторын айқындайтын сөзден кейін А Ә Б   В   Г   Ғ 1 Білім – елге, су –жерге.             2 Жамбыл Жабаев – Ж.Ж.             3 Ағатай, мені де ала кетші.             4 Терлемеген – терең білмес. (Мақал).             5 Қараман. Солар үшін шықсаң етті әуелі.             6 Оқусыз білім жоқ.             7 Т.б. , т.с.с. , т.т.             8 Шуақ. Ел ме, жау ма қайдан жүр? (Шығады.)             9 Көке, мені таңертең ерте оятыңызшы.             10 Ақырын жүріп, анық бас, Еңбегің кетпес далаға (А.Қ.)                 №       Бірыңғай мүшелер арасына қойылған Оқшау сөзге қатысты қойылған Оңашаланған айқындауыштың екі жағынан қойылған Құрмалас құрамындағы  жай сөйлемдер арасына қойылған. Хабарлау мақсатындағы төл сөзден кейін, автор сөзі  алдынан қойылған. А Ә Б   В   Г   1 Қазақ осы: Ағыл – тегіл, Көл – көсір.           2 Бұлт ыдырап, жел тынып, майда жаңбыр бүркіп тұр.           3 Туу, сөз бар ма?           4 Әй, шырағым, балам, әуелі ар жағыңда әкең тұр... Сәлем бер!           5 Сіздің халық, менің аңғаруымша, ақын халық.           6 Ол әндер ерлікті де, елдікті де, сұлулықты да сыйдырған.           7 Бұл өңірде, әсіресе өзеннің бұл жағында, Абайды дос көрер жан жоқ.           8 «Ырыс алды – ынтымақ,» - дейді халық даналары.           9 Кеше келді ме екен, ә?           10 Мынау қай ауыл, қалқам?             Өткен сабақты пысықтау. 1.Пунктуация деп нені айтады? 2.Тыныс белгілері не үшін керек? 3.Сөйлем мүшесіне қарай талда  Бұл уақыттың ішінде ел де өзгеріп кетті, адамдар да өзгерді. (Б.Б.) 1.Тыныс белгілерінің қандай түрлері бар? 2.Тыныс белгілерін қоюдың қандай принциптері бар? 3.Сөйлем мүшесіне қарай талда Қайыр сөзді әрі қарай тереңдеткісі келмеді, сондықтан әңгіме желісін бұрып жіберді. (З.Ш.)   1.Тыныс белгілерінің қандай түрлері бар? 2.Тыныс белгілерін қоюдың қандай принциптері бар? 3.Сөй...
Раздел Русский язык и Русская литература
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Сабақ жоспары

1.Пән аты: Қазақ тілі.

Сабақтың тақырыбы: Жаттығу жұмыстары

Сабақтың мақсаты:

1.Білімділік: сөйлем ішіне қойылатын тыныс белгілері және құрмалас сөйлемдерге қойылатын үтір туралы білімдерін бекіту.

2 Тәрбиелік: Оқушыларды адамгершілікке, ізгілікке баулу, ұлтжандылыққа тәрбиелеу.

3. Дамытушылық: Оқушылардың дүниетанымдарын кеңейту, тыныс белгілерін дұрыс қоя білуге, сауатты жазуға үйрету.

Сабақтың типі: аралас

Сабақтың түрі: бекіту сабағы

Сабақтың әдіс-тәсілі: сұрақ-жауап, әңгімелесу, жаттығу

Сабақтың көрнекілігі: Оқулық, кестелер

Пәнаралық байланыс: Қазақ әдебиеті, әлеуметтану, тарих.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен сәлемдесу.

2.Оқушылардың зейіндерін сабаққа аудару. 3.Оқушылардың сабаққа қатысын тексеру.

4.Оқушыларға сабақтың тақырыбы мен мақсаты туралы хабарлау

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру:

1. Құрмалас сөйлемдерге қойылатын үтір

2. 181-жаттығу

ІІІ. Қайталау сабағы:

Жаттығу жұмысы


Біріңғай мүше

Жалпылау ыш сөз

Қосарлы айқындауыш

Оңашаланған айқындауыш

Қаратпа сөз

Қыстырма сөз

Одағай сөз

А

Ә

Б

В

Г

Ғ

Д

1

Аптаның соңғы күні, сенбі күні, саяхатқа шығамыз.


2

Әйтсе де, сізді танымай тұрмын.


3

Бұлардың сөзін Баян бәйбіше келіп бөлді.


4

Ой, тәйірі, шаруа қайда қашатын еді.


5

Шіркін, ақын болсаң осындай бол.


6

Ермек пен Едіге Өмірбектің үйіне асыға кіріп барды.


7

әрине, оның айтқаны дұрыс.


8

Тпа, бәлекет, өзіңмен кет.


9

Жә, тоқтат!


10

Әрине, айта беріңіз, апа.




Біріңғай мүше

Жалпылау ыш сөз

Қосарлы айқындауыш

Оңашаланған айқындауыш

Қаратпа сөз

Қыстырма сөз

Одағай сөз

А

Ә

Б

В

Г

Ғ

Д

1

Ұста Болат оң қолынан өнері тамған шебер адам.


2

Ой, байғұс бала-ай!


3

Ата, қалаға қашан барамыз?


4

Біздің үйге, қалқам, тезірек жет!


5

Мен не қылдым, япырмау?


6

Ләйлә оған бір қарады да, шығып кетті.


7

Қысқасы, мүмкін, осы дұрыс болар.


8

Пай-пай , не еткен киелі жер!


9

Ей, отағасы, қай жаққа барасың?


10

Арман, Асқар және мен-үшеуіміз бұларды жататын үйлеріне апарып, орналастырып келдік.





Біріңғай мүше

Жалпылау ыш сөз

Қосарлы айқындауыш

Оңашаланған айқындауыш

Қаратпа сөз

Қыстырма сөз

Одағай сөз

А

Ә

Б

В

Г

Ғ

Д

1

Уа, шіркін, ән деп осыны айт!


2

Әукім-әукім, торпағым.


3

Тәйт, қалжыңды қой.


4

Жарайсыңдар, жігіттер!


5

Мәкіш өз туысына, інісіне, тамашалай қарады.


6

Кел, балалар, оқылық!


7

Аптаның соңғы күні, сенбі күні, саяхатқа шығамыз.


8

Ермек пен Едіге Өмірбектің үйіне асыға кіріп бард.ы.


9

Ұста Болат оң қолынан өнері тамған шебер адам.


10

Біздің үйге, қалқам, тезірек жет!




Хабарлы сөйлемнен кейін

Екпінсіз айтылған бұйрықты сөйлемнен кейін

Дарамалық шығармада кейіпкер атынан соң

Авторлық ремаркадан кейін

Сөздер қысқарып жазылғанда

Жақшадағы үзіндінің авторын айқындайтын сөзден кейін

А

Ә

Б


В


Г


Ғ

1

Білім - елге, су -жерге.


2

Жамбыл Жабаев - Ж.Ж.


3

Ағатай, мені де ала кетші.


4

Терлемеген - терең білмес. (Мақал).


5

Қараман. Солар үшін шықсаң етті әуелі.


6

Оқусыз білім жоқ.


7

Т.б. , т.с.с. , т.т.


8

Шуақ. Ел ме, жау ма қайдан жүр? (Шығады.)


9

Көке, мені таңертең ерте оятыңызшы.


10

Ақырын жүріп, анық бас, Еңбегің кетпес далаға (А.Қ.)



Бірыңғай мүшелер арасына қойылған

Оқшау сөзге қатысты қойылған

Оңашаланған айқындауыштың екі жағынан қойылған

Құрмалас құрамындағы жай сөйлемдер арасына қойылған.

Хабарлау мақсатындағы төл сөзден кейін, автор сөзі алдынан қойылған.

А

Ә

Б


В


Г


1

Қазақ осы:

Ағыл - тегіл,

Көл - көсір.


2

Бұлт ыдырап, жел тынып, майда жаңбыр бүркіп тұр.


3

Туу, сөз бар ма?


4

Әй, шырағым, балам, әуелі ар жағыңда әкең тұр... Сәлем бер!


5

Сіздің халық, менің аңғаруымша, ақын халық.


6

Ол әндер ерлікті де, елдікті де, сұлулықты да сыйдырған.


7

Бұл өңірде, әсіресе өзеннің бұл жағында, Абайды дос көрер жан жоқ.


8

«Ырыс алды - ынтымақ,» - дейді халық даналары.


9

Кеше келді ме екен, ә?


10

Мынау қай ауыл, қалқам?


Өткен сабақты пысықтау.

1.Пунктуация деп нені айтады?

2.Тыныс белгілері не үшін керек?

3.Сөйлем мүшесіне қарай талда

Бұл уақыттың ішінде ел де өзгеріп кетті, адамдар да өзгерді. (Б.Б.)

1.Тыныс белгілерінің қандай түрлері бар?

2.Тыныс белгілерін қоюдың қандай принциптері бар?

3.Сөйлем мүшесіне қарай талда

Қайыр сөзді әрі қарай тереңдеткісі келмеді, сондықтан әңгіме желісін бұрып жіберді. (З.Ш.)

1.Тыныс белгілерінің қандай түрлері бар?

2.Тыныс белгілерін қоюдың қандай принциптері бар?

3.Сөйлем мүшесіне қарай талда

Қайыр сөзді әрі қарай тереңдеткісі келмеді, сондықтан әңгіме желісін бұрып жіберді. (З.Ш.)

1.Тыныс белгілерінің стиль түрлеріне қатысы бар ма?

2.Қандай тыныс белгілері сөйлем соңында қойылады?

3.Сөйлем мүшесіне қарай талда

Таяқ тиген жер жаныма батып барады, алайда сыр берген жоқпын. (Б.Мом)

1.Нүкте қандай орындарда керек?

2.Сұрау белгісі қандай жағдайда қойылады?

3.Сөйлем мүшесіне қарай талда

Тағы да екі-үш күн бөгейтін амалын тапсаң өзің, қозыдай көгендеп қолыңа берейік. (Х.Ерғ.)

1.Леп белгісі не үшін қажет?

2.Қабаттасып қойылатын тыныс белгілерінің ерекшелігі неде?

3.Сөйлем мүшесіне қарай талда

Жаңа ғана талып қалғандай, Әбіш ешбір белгі бермей сұлық жатты. (М.Ә.)

V . Үй тапсырмасын беру.

Қайталау

VІ. Оқушылардың жауаптарын бағалау.

VІІ. Сабақтың аяқталуы:





© 2010-2022