Конспект відкритого уроку по зарубіжній літературі

Раздел Русский язык и Русская литература
Класс 7 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Сатиричне зображення в повісті англійської дійсності.

Ліліпутія - Англія крізь зменшувальне скло.

Мета :розкрити значення сатири як засобу зображення англійської дійсності ХVІІІст., дослідити на основі тексту приклади сатиричного змалювання подій і героїв;вчити учнів аргументовано доводити свою думку, використовуючи цитати твору; поглибити теоретико - літературні знання; виховувати толерантність, негативне ставлення до насилля, несправедливості.

Обладнання: книги "Мандри Гуллівера", мультимедійна презентація, проектор, сітка - кросворд "Ліліпутія", ілюстрації учнів.


Сатира - є вид дзеркала

Дж. Свіфт

Хід уроку


  1. Активізація уваги учнів. Налаштування на робочий лад.

Гра «Назви одним словом» (необхідно знайти узагальнююче слово):

алгебра, географія, світова література….

«Вільшаний король», «Рукавичка», «Пісня про віщого Олега»….

Остап, Тарас, Андрій….

гумор, іронія, сатира…

  • Який з названих термінів означає легкий сміх, а який різкий, осудливий?

1а. Дидактична гра «Вибери потрібне»

Із наведеного переліку випишіть лише ознаки, які притаманні сатирі:

М'який, доброзичливий сміх, нищівне висміяння, поблажливе підсміювання, гостре викриття подій, авторська симпатія до героїв, свідоме загострення уваги на найнегативніших рисах, сміливе порушення пропорцій зображуваних явищ, перебільшення їх безглуздості.

Бесіда

  • Назвіть мена письменників, які в своїй творчості зверталися до комічного (Крилов, Езоп, Марк Твен, Гоголь, Чехов)

Слово вчителя. Сьогодні ми продовжуємо знайомство з творчістю Дж. Свіфта, який також створював сатиричні твори.

Перевірка домашнього завдання. Налаштування на тему уроку.

Рольова гра + інтелектуальна гра

Гуллівер (учень в образі Гуллівера входить в класну кімнату):

  • Так, так, так. Чую ім'я свого літературного батька, думаю, Ви здогадалися, хто я? Вітаю всіх і приємно вражений, що сьогодні, коли пройшли тисячоліття, нас пам'ятають. 14 серпня 1725 року Дж. Свфт повідомив, що завершив свої «Мандри», а в 2011році знову говорять про нього.

А чи добре ви знаєте того, хто мене створив? Перевіримо.

В кожного з вас є сітка кросворду, вписавши в неї відповіді на мої запитання, ви дізнаєтесь, в яку з країн я потрапив першою.


Кросворд «Ліліпутія»





Конспект відкритого уроку по зарубіжній літературі





1.Країна, батьківщина письменника ( Ірландія)

2. Рідне місто Свіфта, де він народився. (Дублін)

3.Вельможа, у якого Свіфт служив секретарем. (Темпл)

4. Країна, з якою було укладено "свіфтівський мир".(Франція)

5. Невеликий за обсягом прозовий твір публіцистичного характеру на злободенну тему, призначений для прямого впливу на громадську думку. (памфлет)

6.Назва маєтку Вільяма Темпла, де розпочалася літературна кар'єра. (Мур - парк)

7. Ім'я Свіфта. (Джонатан)

8. Яке високе наукове звання отримав Свіфт в галузі мистецтва? (магістр)

9. Духовний сан Джонатана Свіфта. (священик)

Отже, яку назву ви отримали? Перевірте один одного в парах (Взаємоперевірка) Молодці. Свіфт говорив, «Головною метою кожного мандрівника мусить бути удосконалення розуму та вдачі людей, наведення як гарних так і поганих прикладів з життя чужих країн». Спробуйте разом розібратися: Ліліпутія - це гарний чи поганий приклад? І дарую вам ось це збільшуване скло. До побачення.

Вчитель Дякуємо.

Учень А навіщо нам лупа на уроці літератури?

Вчитель: зверніть увагу на епіграф до уроку. Що таке сатира? З чим порівнював Свіфт сатиру? Що ми бачимо в дзеркалі?

Так і сатира дозволяє зображувати предмети, явища в непривабливому вигляді. А подарунок Гуллівера - натяк на те, що твір Свіфта непростий. За його казковою формою прихований глибокий зміст. І наше завдання сьогодні на уроці - спробувати його розгадати. Тому і тема уроку звучить так: Сатиричне зображення в повісті англійської дійсності. Ліліпутія - Англія крізь зменшувальне скло.

Передбачення «Вільний мікрофон»

Гуллівер , вирушаючи в дорогу, навіть уявити собі не міг, що його чекає попереду. А ми з вами давайте спробуємо висловити свої передбачення: про що ви почуєте на уроці чи щоб ви хотіли дізнатися:

  • можливо, ми більше дізнаємось про Англію;

  • з'ясуємо, якою була країна, в яку потрапив Гуллівер;

  • порівняємо Ліліпутію і Англію;

  • спробуємо розібратися які недоліки життя впали під пильне око сатирика…

Робота над темою уроку. Запис теми в зошит

Вчитель прочитавши твір, ви познайомились зі сміливим мандрівником та дивовижною країною і її жителями. Фантазія кожного з вас намалювала своє бачення героїв книги. Дехто втілив це на папері за допомогою олівців, фарб.

Ілюстрована вікторина.

Прокоментуйте малюнки, коротко лаконічно декількома реченнями з використанням цитат. Яке враження про країну у вас склалося.

  • Ліліпутія гарна країна " вся місцевість здавалася суцільним садом, а обгородженні лани, приблизно 40 футів кожний, нагадували грядки квітів

  • Ліліпутія розвинена монархічна держава " Імператор був чудовим вершником. На зріст він майже на цілий ніготь вищий своїх придворних; самого цього вже досить, щоб викликати особливу пошану до нього. Його вбрання було дуже просте і являло собою щось середнє між азіатським та європейським одягом"

  • Ліліпутія - країна, де живуть працьовиті люди "Вчені вимірювали довжину мого тіла, встановили, що вона більша за їхній зріст. Тоді вони вирахували, що … і їжі я потребую більше. Цей факт свідчить, які здібні люди оті ліліпути"

  • столиця країни Мілдендо "міцні вежі, мури. Гульвіси, незважаючи на суворий наказ "

  • в Ліліпутії живуть освідченні люди "Ці люди - чудові математики. Вони досягли великих успіхів у математиці… Є багато пристроїв на колесах"

  • в Ліліпутії цінуються науки «наука в усіх галузях завжди процвітала в країні.» Ліліпути мали особливе письмо «не від лівої руки до правої як у європейців, і не від правої до лівої, як у арабів, і не згори вниз як у китайців, а навскоси через сторінку»

Висновок: Отже, яке загальне враження про країну позитивне чи негативне?

Чи можемо ми знайти країну на географічній карті?

Жителі, події описані Свіфтом здаються фантастичними, та чи можемо ми однозначно стверджувати, що перед нами звичайні казкові герої?

Чому? (Ні, бо змальована країна має реальні ознаки держави: король, закони, уряд, вчені)

Яку, на вашу думку, країну міг зобразити Свіфт? Чи не ту, яку він добре знав?

Дійсно. Це Англія ХІІІст. Спробуємо знайти докази, проаналізувавши історичні факти і художній текст.

  1. Індивідуальне випереджувальне завдання. Повідомлення учня на тему: Англія 18 сторіччя.


Історичний факт


Художній текст

Англією правив король Георг І

Який дуже любив вихвалятися.


Конспект відкритого уроку по зарубіжній літературі

Король Ліліпутії теж був самозакоханою особою «Він був на цілий ніготь вищий за першого - ліпшого із своїх придворних, самого цього досить, щоб викликати особливу пошану»

При дворі отримували нагороди. Найпопулярніші з них це Орден Підв'язки, вищий лицарський орден, носили його на нозі нижче коліна. Кого нагородити цим орденом вирішував сам король без будь-яких консультацій з міністром.

Орден Бані, заснований Георгом І в 1725р., перед врученням претенденту потрібно було пройти певну церемонію.

Орден святого Андрія .

В Ліліпутії теж отримували державні нагороди - шовкові нитки, колір яких дуже нагадує кольори, присутні на державних нагорКонспект відкритого уроку по зарубіжній літературіодах Англії: синій, зелений, червоний.

Королі часто воювали. Англія вела сторічну війну з Францією

Між Ліліпутією та Блефуску точилася запекла боротьба.

Політичне життя Англії пов'язане з боротьбою двох політичних партій віги і торі

В Ліліпутії тремексени і слемексени не могли дійти згоди.



Отже, Ліліпутія - англійське суспільство в мініатюрі. Населяли країну ліліпути.

3 Словникова робота. Цікаво, що Ліліпут - неологізм Дж. Свіфта, утворений від англ. little, що означає - маленький та від латинського putidus - зіпсований, італійської putta, старофранцузької - put, pute. Так цими мовами називали хлопчиків та дівчаток з недоліками дорослих. Дослівно можна перекласти як «маленька зіпсована людина»

4 В чому ж виявляється їх зіпсованість. А сама Ліліпутія - це добрий чи поганий приклад з життя чужих країн?

Щоб дати відповідь обґрунтовану, ви спробували дослідити життя в Ліліпутії з усіх боків, працювали в групах, об'єднавшись за кольором стрічок. Кожна група отримала завдання в буклетах.

5. Міні проекти. Групова робота

І група. Державний устрій

1. Опишіть імператора. Якими титулами наділено його величність. Що в цих характеристиках є комічного? (На зріст він майже на цілий ніготь вищий своїх придворних; самого цього вже досить, щоб викликати особливу пошану до нього В описі імператора кидаються в очі деякі деталі: пронизливий голос та зріст на цілий ніготь вищий від своїх придворних., що начебто надає королю перевагу. Це виглядає комічно, коли маленька людина називає себе найвищим серед всіх людей)

2. Прокоментуйте слова з трактату імператора, який говорить про себе «гордість та жах всесвіту, монарх над усіма монархами; найвищий серед усіх синів людських, що ногами спирається на центр землі, а головою торкається сонця.»

3. Які вчинки імператора доводять його жорстокість, царську чванливість (забажав, щоб Гуллівер привів весь флот Блефуску та обернути всю країну в провінцію; намагався осліпити Гуллівера через хірургічну операцію, що підло по відношенню до людини, яка зробила для них дуже багато

«У ліліпутів є звичай, який запроваджений нинішнім імператором та його міністрами і дуже відмінний від практики колишніх часів: якщо, задовольняючи мстивість монарха або злість його фаворита суд дає особливо суворий вирок, імператор проголошує промову про свою лагідність та добрість. І ніщо не жахає народ так, як це вихваляння милосердя його величності, бо що довша промова, то жорстокіша буває кара і безневинніша жертва». Всі ці вчинки доводять жорстокість, чванливість імператора)

4.Хто складає уряд країни? Розкажіть, як можна зробити кар'єру. Що є основним при призначенні на державну посаду моральні якості чи здібності? Чи правильно це на вашу думку?

(на посаду призначають того, хто вище підстрибне на канаті Більшу увагу звертають на моральні якості і тільки потім на здібності найбільша небезпека - віддавати посади рук несумлінних людей, адже помилка, зроблена з незнання, але з добрим наміром ніколи не має таких фатальних наслідків для загального добра, як вчинки людини, схильної до зловживань і обдарованої здібностями приховувати, множити і захищати їх. Але Гуллівер, розповідаючи про звичаї постійно звертав увагу, що мав на увазі тільки споконвічні закони країна а не сучасне їх перекручення внаслідок звироднілої людської природи).

Що висміює Свіфт, зображуючи танцюристів? (висміює закони людського суспільства, що дозволяє бездарним та лицемірним займати найвищі посади)

5. За що і які нагороди отримують ліліпути? (нагороди за вміння пролізати під палицею, яку тримає імператор, за вміння стрибати на канаті, тобто за те, що ніяк не може слугувати показником таланту, здібностей. «І рідко трапляється вельможа, не прикрашений таким поясом»)

6. Що висміює автор, зображуючи такі порядки при дворі? (Критикує монархів, які отримують владу не за заслугами, а за спадковістю. Засуджує розкішне життя, паради, видовища, на які витрачають великі гроші. Підлість, ницість можновладців, підлабузництво підлеглих)

7Конспект відкритого уроку по зарубіжній літературі. Дайте поради людині, що приходить до влади.

ІІ група.

Система виховання та навчання. (розділ 6)

  1. Де навчаються діти? Які навчальні заклади існують в Ліліпутії? В чому їх особливість?

  2. Яку роль у вихованні дітей відіграють батьки? (батьки не займаються вихованням, своїх дітей вони бачать декілька разів на рік тай то під пильним оком вихователів. Але це не правильно, бо батьки повинні піклуватися самі про своїх дітей, бачити як ростуть їхні діти. Самим же дітям важлива увага, материнська любов, батьківська турбота. Тільки у повній дружній сім'ї можна бути щасливим)

  3. Дітям, який соціальних верств приділяють більшу увагу? Чому? (Дітей готують до життя відповідно до становища їхніх батьків у суспільстві. Їхнє майбутнє визначається вже в дитинстві. Та це несправедливо, бо всі повинні мати рівні права і можливості розвивати свої здібності. В Конституції України ст..53 про це сказано так… )

  4. Як ви думаєте, чи правильно це?

  5. А взагалі, потрібно навчатися чи можна обійтись без нього? Приведіть приклад прислів'їв, які б підтверджували важливість знань.

  • Вчення в щасті красить, а в нещасті тішить.

  • Грамотний - видющий і на все тямущий.

  • Хто вчиться змолоду, не зазнає на старість голоду.

  • Хто грамоти вміє, той краще сіє.

  • Хто добре учиться, той буде й добре робить.

Що в молодості навчишся, то на старість як знайдеш

ІІІ група.

Політичне життя країни.

  1. Розкажіть, які партії існують в Ліліпутії. Чи є суттєва різниця в їхніх позиціях?

  2. Блефуску - це?

  3. Хто населяє сусідню країну? Чому вони стали вигнанцями з Ліліпутії?

  4. Поясніть значення фразеологізму « не варто виїденого яйця». Чи погоджуєтесь ви, що причина боротьби між Ліліпутією та Блефуску безглузда? (Політичні чвари носять дріб'язковий характер, але міністрів це влаштовує, бо вони дбають тільки про свої інтереси, їм байдуже, яка доля простого люду)

  5. Що засуджує сатирик, детально описуючи політичне життя країни? (засуджує жорстокість, безглуздість такої боротьби. ( Показує справжнє обличчя політиків, які піклуються тільки про власні інтереси. Виступає проти кровопролиття, пропагує мирне співіснування з іншими країнами)

6. Рефлексія уроку. Узагальнення матеріалу.

Отже, Дж.Свіфт зосереджує увагу на певних проблемах. І тепер, після досить детального дослідження, кожен з вас може зробити власні висновки: яким же прикладом, добрим чи поганим, є країна, вигадана автором.

Твір одним рядком

Представити свої думки я вам пропоную у вигляді твору одним рядком:

Ліліпутія - поганий приклад державного устрою, тому що….

Ліліпутія - добрий приклад державного устрою, тому що…

Ліліпутія - типовий прилад державного устрою, тому що….

Що ви дізналися на уроці? Чи справдились ваші сподівання? Чому ви навчилися, читаючи Свіфта?

Ліліпутія

Маленька, незалежна

Свої закони має

Не все гаразд в державі

Країна

Слово вчителя:

Ми познайомились з законами та звичаями острова ліліпутів, переконалися, що є в них досить багато позитивного, але придворні інтриги, боротьба політичних партій за власні інтереси, війна з сусідньою країною; атмосфера підлабузництва, прислужництва перетворюють людей на маріонеток, зводять нанівець всі позитивні починання. І щоб підкреслити це Дж. Свіфт відправляє свого героя після країни ліліпутів у країну велетнів - де править мудрий гуманний монарх.

7. Оцінювання: за технологічною картою уроку

8. Домашнє завдання: Образ Гуллівера, цитати

© 2010-2022