- Преподавателю
- Русский язык и литература
- Открытый урок по казахской литературе на тему Мұхтар Әуезов «Көксерек» 7 класс (на казахском языке)
Открытый урок по казахской литературе на тему Мұхтар Әуезов «Көксерек» 7 класс (на казахском языке)
Раздел | Русский язык и Русская литература |
Класс | 7 класс |
Тип | Конспекты |
Автор | Койбагарова А.С. |
Дата | 15.02.2016 |
Формат | docx |
Изображения | Нет |
Қазақ әдебиеті
7 сынып
Сабақтың тақырыбы : Мұхтар Әуезов «Көксерек»
Сабақтың мақсаты: а) білімділік
Әңгіменің идеясын жан - жақты талдай отырып ашу.Адамдар мен
көк бөрінің іс - әрекеттерін саралай отырып, адамзаттың табиғатпен
психологиялық тепе - теңдікті сақтау керектігіне көз жеткізу.
ә) дамытушылық
Өз ойларын еркін жеткізе білуге дағдыландыру, іскерлік дағдыла -
рын қалыптастыру ,ойларын еркін жеткізуге баулу.
б) тәрбиелік
Табиғатты сүйіп , аялай білуге дағдыландыру.
Сабақтың әдісі: талдау, жинақтау,дәлелдеу
Сабақтың түрі: сыни тұрғысынан ойлау,игерілген білімді қорытындылау.
Сабақтың көрнекілігі: сурет
Сабақ барысы:
1. Психологиялық даярлықты қамтамасыз ету.
2. Үй тапсырмасын пысықтау, жинақтау.
1 слайд
р/с
Әңгіменің композициялық элементтері
Композициялық
жоспар
Әңгіменің
Көркемдік әдіс-тәсілдері
1
Оқиғаның басталуы
Қараадыр табиғаты.Қасқырлар мекені.
Суреттеу
2
Оқиғаның байланысуы
Адамдар шабуылы.Көксеректі асырауы.
Баяндау, диалог
3
Оқиғаның дамуы
Көксеректің ауыл тірлігін жатсынуы.
Баяндау, суреттеу
4
Оқиғаның шиеленісуі
Көксеректің өз қандастарына қосылуы.
Суреттеу
5
Оқиғаның шарықтау шегі
Көксеректің жойқын күшке айналуы.
Баяндау, суреттеу
6
Оқиғаның шешімі
Құрмаштың қазасы.
Диалог
2 .Композициялық жоспарға сүйене отырып , нақты дәлелдермен Көксерекке мінездеме беру.
3. Семантикалық карта.
3 слайд
Кейіпкер сөзі
Ауыл адамдары
Жұмаш
Құрмаш әжесі
Бейсембай
Қураған - ай,неңді алып ем? Не жазып ем?
+
Кәпір қырыс неме,кеудесін бермейді,жасымайды.
+
Мына кәпірдің екі көзі жап- жасыл болып кетіпті, тұқымын сезген екен,мұны өлтіріп,терісін алайық.
+
Қасқырың болса қайтейін , менің қара ала төбетім бір - ақ соғады.
+
Іздегендеріңнің өзі сол,бәрін істеп жүрген - сол.Енді, соны бір қолға берсе- ау.
+
4. Кубизм . Оқушылар кубикті лақтырып, келген тапсырманы орындайды.
1. Көксеректің сыртқы кескін - келбетін суреттеңіз.
2. Салыстыр.Аққасқа мен Көксеректі салыстырыңыз.
3.Зертте. Көк бөрінің қадір - қасиеті туралы әңгімелеңіз.
4. Талда. Кейіпкердің тағдырын талқыға салыңыз.
5. Проблемалық сұрақтар.
1.Жазушының бұл әңгімені жазуына не себеп болды?
2.Адамдардың бөлтірікке жасаған іс - әрекетіне қалай қарайсың?
3. Әңгіменің идеясы не?
4. Көксерек Құрмашпен неге тіл табысты?
5. Құрмаштың өліміне не кінәлі?
Сабақты қорытындылау:
-
Ата - бабамыз қасқырды « Көк бөрі» деп, оның атын атамай, ұлыма, итқұс, жаманауыз деп атаған.Оны орман санитары деп те атайды. Әңгімедегі бейкүнә бала Құрмаштың өлімі - табиғаттың адамға берген жауабы секілді. Табиғаттың заңдылығын бұзуға болмайды.Табиғатты күшпен бағындыру мүмкін емес.
Үй тапсырмасы: Әңгімені оқу.