- Преподавателю
- Русский язык и литература
- Тема знедоленого дитинства у романі Ч. Діккенса «Пригоди Олівера Твіста»
Тема знедоленого дитинства у романі Ч. Діккенса «Пригоди Олівера Твіста»
Раздел | Русский язык и Русская литература |
Класс | - |
Тип | Конспекты |
Автор | Усыпенко Е.А. |
Дата | 20.01.2015 |
Формат | doc |
Изображения | Нет |
Тема знедоленого дитинства у романі Ч. Діккенса «Пригоди Олівера Твіста»
(Урок - підсумок у 10 класі)
Усипенко Олена Олександрівна
вчитель російської мови
та світової літератури
Дяківської гімназії
імені І. М. Стрельченка
Тема. Тема знедоленого дитинства у романі Ч. Діккенса «Пригоди Олівера Твіста»
Мета: аналізуючи роман, підвести учнів до висновку: вибір в житті повинен робити сам; яким він буде - залежить від людини; розвивати усне мовлення учнів, логічне мислення; вчити відстоювати свою думку; виховувати доброзичливе ставлення до інших, толерантність.
Обладнання: портрет письменника, малюнки учнів, твори Ч. Діккенса.
ХІД УРОКУ
«Май душу, май серце і будеш
Людиною на всі часи»
(Ч. Діккенс)
«Спешите делать добрые дела»
(О.Яшин)
1.Повідомлення теми уроку та сприйняття матеріалу.
Слово вчителя.
Підсумовуючи вивчений матеріал, ми повинні дійти висновків, що в світі існує протистояння добра і зла, який шлях обирати - вибір за вами.
-
Мозковий штурм.
-
назвати героїв роману;
-
дати влучну характеристику Монксу, Сайксу, містеру Бамблу, місіс Сауербері, Фейгіну;
-
де народився Олівер Твіст?
-
Яким було життя хлопчини у трунаря?
-
За що Олівер потрапив до суду?
-
Як змінилося життя хлопця після зустрічі з містером Браунлоу?
-
Назвіть людей, які співчували Оліверу, старалися допомогти.
2. «Впізнай місце дії»:
«Мальчиков кормили в большом зале с кирпичными стенами… Миски никогда не приходилось мыть. Мальчики скоблили их ложками, пока они не анчинали снова блестеть; покончив с этой операцией., они сидели впиваясь в котел такими жадными глазами , словно собирались пожрать кирпичи, которыми он был обложен, и занимались тем, что жадно обсасывали себе пальцы в надежде найти крупицы каши, случайно на них оставшейся..»(у робітному домі)
«…Оливер поставил лампу на верстак и робко осмотрелся вокруг с чувством благоговения и страха, которое без труда поймут многие люди значительно старше его…на сердце у него было тяжело; и когда он забрался на узкое ложе, ему захотелось, чтобы это ложе было гробом, а его спящего безмятежным и непробудным сном, зарыли на кладбище, где тихо шелестела бы над его головой высокая трава и баюкал густой звон старого колокола…» (у конурі Сауербері)
«…если он просил милостыню, в девяти случаях из десяти грозили натравить на него собаку…сначала ему было страшно, потому что ветер уныло завывал над оголенными полями. Ему было холодно, он был голоден и никогда не чувствовал себя таким одиноким…»(по дорозі до Лондону)
«Почервонівши від люті, Олівер скочив на ноги, перекинув стілець і стіл, схопив Ноя за горло, трусонув так, що в того аж зуби клацнули, і , вклавши всю силу в один удар, звалив його з ніг..»(у домі Сауербері - захищає честь матері)
«Зрештою хлопець заснув тим глибоким сном, який приходить лише після недавніх страждань, тим безжурним, тихим сном, з якого так важко повертатися до дійсності..» (у будинку Браунлоу)
«Скільки разів його кидало в дрож і холодний піт виступав на його чолі, коли, нажаханий раптовим тупотом чиїхось ніг, він вирішив, що сталося те, про що страшно навіть подумати! І чи можна порівняти всі попередні його молитви з тими, які він звертав до неба тепер, ревно, нестямно благаючи зберегти життя милій добрій дівчині, що стояла на краю могили…»(хвороба Рози)
3.Робота у групах.
- Які 2 світи представлені письменником у творі? Наведіть приклади, доведіть свою думку.
- Чи є місце благородству на дні суспільства? (пояснити вислів «дно суспільства»)
(приклади з тексту)
- Чи згодні ви з думкою: людину формують обставини її життя? Чи, навпаки, людина сама обирає свій шлях, свою долю?
- «Є темні сили на землі, але, поруч з ними, яскравішим здається світло».Хто в книзі є осередком світла?
- Чого більше в романі: добра чи зла? Чи завжди добро отримує визнання? Чи завжди буває щасливою добра людина? Від чого це залежить?
4. Перевірка домашнього творчого завдання.
5. Бесіда.
- В яких творах української та зарубіжної літератури розкривається тема знедоленого дитинства?
- Чи існує у сучасному суспільстві тема знедоленого дитинства? В якому вигляді?
6. Творча робота у класі
- скласти і написати лозунг - заклик, який би заставив почути крик дитячої душі, закликав би творити добро у світі.
7. Підсумок уроку.
Спішімо робити добрії справи!
Домашнє завдання: підготувати біографію Ф. Достоєвського.