Презентация к урокам А. Экзюпери

Тема.  А. де Сент-Екзюпері. Життєпис письменника. «Маленький принц». Притчовийхарактер твору, його гуманістичний зміст Мета: ознайомити учнів із життям і творчістю А. де Сент-Екзюпері, зацікавити його особистістю та творами; допомогти засвоїти поняття «філософська казка-притча», зрозуміти ідейно-художній та філософський зміст твору «Маленький принц», його гуманістичну спрямованість;   розвивати навички узагальнення побаченого та прочитаного матеріалу, робити висновки; сприяти морально-етичному...
Раздел Русский язык и Русская литература
Класс -
Тип Рабочие программы
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Урок №1

Тема. А. де Сент-Екзюпері. Життєпис письменника. «Маленький принц».

Притчовий характер твору, його гуманістичний зміст

Мета: ознайомити учнів із життям і творчістю А. де Сент-Екзюпері, зацікавити його особистістю та творами;

допомогти засвоїти поняття «філософська казка-притча», зрозуміти ідейно-художній та філософський зміст твору «Маленький принц», його гуманістичну спрямованість;

розвивати навички узагальнення побаченого та прочитаного матеріалу, робити висновки; сприяти морально-етичному вихованню учнів.

ХІД УРОКУ

Найскладніший політ - це політ над собою.

А. де Сент-Екзюпері

I. Оголошення теми, мети уроку.

II. Мотивація навчальної діяльності

Слово вчителя: «Найскладніший політ - це політ над собою», - казав Антуан де Сент-Екзюпері . Як розуміти ці слова французького письменника? Хто він: льотчик-герой чи письменник-казкар? Чи кожна людина здатна на політ над собою?

III. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу.

1. Повідомлення заздалегідь підготовлених учнів про життя і творчість А. де Сент-Екзюпері.

Презентація: слайд № 1

«А. де Сент-Екзюпері: людина і письменник»

А. де Сент-Екзюпері народився 1900 року у місті Ліоні в сім'ї збіднілих аристократів.

Презентація: слайд № 2

Батько його був страховим інспектором, мати - талановитою художницею, людиною високої культури. Саме мати розкривала перед дітьми чарівний світ життя, навчала сприймати красу душею. Вона зуміла створити таку атмосферу, яка допомогла розвинути розумові й творчі здібності дітей.

Презентація: слайд № 3

Дитячі роки залишили в душі письменника такий глибокий слід, що він навіть у зрілому віці завжди говорив: «Я родом із Дитинства». Хлопчик був мрійником, писав вірші, малював, грав на скрипці, хоча захоплювався і технікою. А ще він марив небом.

Презентація: слайд № 4

У 13 років Антуан уперше здійснив політ на літакові, й у нього з'явилася мрія стати льотчиком. Заради неї Антуан кинув навіть улюблену архітектуру. Він став пілотом. На ще недосконалих машинах пілот Сент-Екс (так називали його друзі) оволодів технікою нічних польотів, вчився керувати гід­ролітаком, прокладав перші повітряні траси. Не один раз він розбивався, але завжди боровся за життя і перемагав, часто ризикуючи, летів на допомогу друзям. Сент-Екзюпері завжди відчував відповідальність за людей і перед людьми. І чим часті­ше бачив смерть, тим більше любив життя. Чим довше бував у небі, тим більше вабила його земля. Йому хотілося бачити її мирною та щасливою. З'являлися думки, якими не можна було не поділитися з людьми. Так пілот Сент-Екс став письмен­ником Сент-Екзюпері.

Презентація: слайд № 5

Він почав із повістей «Південний пош­товий» (1929) і «Нічний політ» (1931) - про життя та працю льотчиків. Під час громадянської війни в Іспанії письменник із тривогою пише про майбутню долю Європи, якій загрожує фашизм. Турботою та любов'ю до людей пройнята повість «Пла­нета людей» (1939).

Коли почалася Друга світова війна, льотчикові Сент-Екзюпе­рі лікарі заборонили літати: далися взнаки старі рани. Та він повертається і воює аж до того дня, коли Францію захопили фашисти. Потім письменник змушений був емігрувати до СІЛА. Скорботою про долю Франції, гнівом до ворога, що топче землю Європи, вірою в світле майбутнє планети, на якій має перемогти розум, наповнені сторінки повісті «Військовий льотчик». В ім'я незалежного мирного життя на всій планеті Сент-Ек­зюпері знову добивається права літати. Скалічений, поранений, він навіть не міг без допомоги товаришів одягти комбінезон і сісти в кабіну - але ще міг вести машину й літати у розвідку.

Жодного зі своїх творів Антуан де Сент-Екзюпері не виношував так довго, як «Маленького принца». Насправді мотиви цього твору з'явилися з початком Другої світової війни. У той час письменник постійно малював той самий малюнок: маленький хлопчик з крильцями і без них здивовано дивиться з-за хмар на Землю. Цей хлопчик не давав письменникові спокою Казка була написана протягом 1942 року і вийшла друком навесні 1943 року. Це був останній твір Антуана де Сента-Екзюпері.

Однак 31 липня 1944 року його літак не повернувся на базу... Пілот Сент-Екс назавжди залишився у небесах, а письменник Сент-Екзюпері прийшов до людей, щоб допомогти їм зрозуміти самих себе.

Презентація: вірш слайду № 5

Перегляд навчального DVD-фільма

Бесіда: Що нового ви дізналися з фільму?

Яки епізоди життя привернули вашу увагу?

Якою людиною на ваш погляд був Антуан де Сент-Екзюпері?

2. Робота з текстом.

Перечитати присвяту на початку твору

Бесіда.

  • Кому присвячений твір?

  • У чому значення присвяти?

  • Як вона характеризує письменника?

  • Як ви розумієте слова: «Адже усі дорослі спочатку були дітьми, тільки мало хто з них про це пам'ятає»?

  • Поміркуйте над назвою твору. Які почуття вона викликає ?

3.Робота в групах (Первинне розуміння тексту

  • Якими спогадами свого дитинства автор починає твір?

  • Як ви вважаєте, чому оповідач показував свій малюнок тим, «хто, здавалося, мав світлий розум»?

  • Які цінності людського життя захищає у своєму творі А. де Сент-Екзюпері?

  • Який образ твору допомагає усвідомити беззахисність людини?

  • У чому полягає гуманістичний зміст твору?

4. Словникова робота

Презентація: вірш слайду № 6

Притча - старовинна назва алегоричних оповідань про людське життя з яскраво висловленою мораллю.

Афоризм - яскраве висловлювання з літературного твору, яке має самостійне існування.

Які, на вашу думку, повчальні моменти містить казка-притча А. де Сент-Екзюпері?

5. Робота з теорії літератури.

Спробуйте визначити жанр оповідання «Маленький принц».

  • Знайдіть ознаки казки й притчі у творі.

  • Які, на вашу думку, повчальні моменти містить казка-притча А. де Сент-Екзюпері?

казка

притча

казка-притча

Незвичний сюжет і персоніфікація рослин, тварин (Лис, Троянда, Змія) - це

елементи казки.

У творі багато алегорій (баобаби, вода), подаються морально-філософські роздуми письменника - це елементи притчі.

Твір містить філософські роздуми про сенс життя людини.

IV. Підсумок уроку.

1. Опитування:

  • Що вас вразило у розповіді про життя письменника?

  • Які думки привернули вашу увагу?

  • У чому бачив своє покликання А. де Сент-Екзюпері?

  • Як розуміти слова французького письменника: «Найскладніший політ - це політ над собою»? Чи кожна людина здатна на політ над собою?

  • Яке враження справив на вас казка-притча «Маленький принц»?

  • У чому особливість жанру цього твору?

2. Слово вчителя:

Твір пройнятий любов'ю до людини, прагненням достукатися до її душі, сколихнути, змусити замислитися й очиститися від усього нещирого й непотрібного, повернути втрачену дитячу щирість, чистоту, безпосередність. Письменник прагне переконати людей, що головне - це їхні душі, ставлення до матеріальних та моральних цінностей. Треба любити життя, людей і ти будеш щасливим.

3. Оцінювання роботи учнів.

V. Домашнє завдання:

  • Читати текст, зробити ілюстрації до епізодів;

  • заповнити у зошиті сторінку № 117- 118;

  • добрати афоризми з тексту казки-притчі.

Урок №2


Тема. Алегоричні образи. Головні життєві цінності у казці.

Мета: донести до учнів алегоричний зміст казки А. де Сент-Екзюпері;

розвивати навички аналізу художнього тексту, узагальнення прочитаного, логічне мислення, зв'язне мовлення;

сприяти морально-етичному вихованню школярів.

ХІД УРОКУ

Життя - це безперервний лан­цюг власних відкриттів.

Г. Гауптман, німецький письменник

I. Оголошення теми, мети уроку.

II. Мотивація навчальної діяльності

1.Літературна гра «Перевір себе»

Презентація: слайд № 6

2. Робота з епіграфом.

Як ви розумієте зміст епіграфа?

Як ви вважаєте, чи обмежуються життєві відкриття віком?

III. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу.

1. Обговорення проблемного запитання.

Які відкриття зробив Маленький принц під час своєї подорожі?

Назвіть їх, розкажіть про них.

(Діти називають афоризми. Пояснюють їх зміст)

2. Бесіда.

  • Як ви думаєте, відкриття Маленького принца стосуються тільки дітей чи й дорослих теж? (Усіх.)

  • У чому полягає важливість цих відкриттів? (Усі вони гуманні за своєю сутністю.)

  • Яке значення мав ряд відкриттів для Маленького принца?

  • Яке ваше власне ставлення до цих проблем? (Наведіть приклади втілення названих принципів у казці.)

  • У чому, на вашу думку, полягає актуальність цих проблем сьогодні?

3. Словникова робота.

Пригадайте, що таке алегорія?

Презентація: слайд № 7,8,9

Алегорія (іномов­лення) - спосіб двопланового художнього зображення, що ґрун­тується на приховуванні реальних осіб, явищ, предметів під конкретними художніми образами із відповідними асоціаціями та характерними ознаками прихованого. Алегорія ґрунтується на асоціативному переосмисленні самої сутності явищ і предметів у їх сукупності.

У яких літературних жанрах використовується алегорія? (У байках.)

4. Робота в групах Творче завдання.

  • Знайдіть алегоричні образи у творі, поясніть їх.

  • Яка їхня роль у творі?

Презентація: слайд № 10,11

IV. Підсумок уроку.

1. Запитання для контролю.

  • У чому полягає алегоричний зміст казки?

  • У чому її значення?

2. Розгадайте кросворд і у виділених клітинках ви прочитаєте назву прийому, який використовує автор.

1



2


3



4



5



6



7



8


1. Рослина, яку вирощував Маленький принц. (Троянда.)

2. Той, хто відкрив істину Маленькому принцові. (Лис.)

3. Господар другої планети. (Честолюбець.)

4. Почуття, яке охопило Маленького принца, коли він розлу­чився з Трояндою. (Горе.)

5. Господар першої планети. (Король.)

6. Господар шостої планети.. (Географ.)

7. Господар четвертої планети.. (Ділок.)

8. Господар третьої планети. (Пияк.)

Художній прийом - алегорія

2.Слово вчителя

Мешканці планет, на яких побував Маленький принц, є втіленням різних проявів людського єства; троянда - символ краси; баобаби - зло; Лис, змія - мудрість; криниця, вода - істина, що відкривається людині. Вони допомагають авторові глибше розкрити філософський зміст казки, наводять читача на гли­бокі роздуми над життям, змушують замислитися над його сенсом.

V. Домашнє завдання


  • Пояснити зміст алегоричних образів за вибором

  • Переказувати розділ XVI, розділ XX.

  • заповнити у зошиті сторінку № 120

Урок №3

Тема. Розкриття основ духовно осмисленого життя. Проблема персональної відповідальності за вчинок.

Мета: розкрити філософський зміст казки, її проблематику;

навчати робити узагальнення й висновки; розвивати логічне мислення, навички виразного читання, зв'язного мовлення;

сприяти вихованню високих моральних якостей школярів, відповідаль­ності за свої вчинки.

ХІД УРОКУ

У кожної людини свої зорі...

Бути людиною - це відчувати від­повідальність.

А. де Сент-Екзюпері

I. Оголошення теми, мети уроку.

Перевірка домашнього завдання.

Презентація: слайд № 12

II. Мотивація навчальної діяльності.

1. Вступне слово вчителя.

Коли настає таємнича ніч, на небі з'являються зорі. Ці яскраві й незвичайні квіти неба притягують погляди й душі людей. Одні довіряють їм найпотаємніше, інші - освідчуються в коханні, хтось загадує бажання, а комусь вони служать дороговказами.

Як знайти дорогу до щастя - тема твору А ще, дивлячись на неосяжний простір зоряного неба, відчуваєш себе маленьким та беззахисним, і охоплює якесь нестримне А. де Сент-Екзюпері бажання бути щасливим. Про те, як знайти дорогу до щастя, що означає бути щас­ливим на своїй планеті,- філософська казка-притча А. де Сент-Екзюпері «Маленький принц».

2. Бесіда.

  • Згадайте, де жив Маленький принц? (На маленькій планеті, астероїді В-612.)

  • Опишіть його планету. Що на ній було? (Трави корисні й шкід­ливі, баобаб, троянда.)

  • За яким правилом жив герой? (Вставши вранці, вмийся, прибери свою планету.) Подумайте, у чому полягає символічне значення опису маленької планети героя. (Маленька планета стає уособленням усього того, що має кожна людина)

  • Чого не вистачало Маленькому принцу? (У нього не було друга.)

  • Як ви вважаєте, чи міг стати його другом хто-небудь із жи­телів тих планет, де він уже побував?

III. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу.

1. Постановка проблемного запитання.

Як стати щасливим на своїй планеті?

2. Переказ тексту.

Розкажіть, якою зображена у казці Земля (розділ XVI).

3. Бесіда.

Чому автор пише: «Земля - планета не проста»? Поясніть. (Реальне життя - річ складна.)

Як почувається на Землі Маленький принц? (Самотньо.)

Кого шукає він на Землі? Чи знайшов герой те, що шукав? (Герой шукає людей, а бачить тільки високі гострі скелі.)

Чому Маленький принц заплакав? (Він відчув себе безсилим і самотнім.)

Яку трагедію пережив герой на Землі? (Дорога привела його в сад, де росли троянди. їх було дуже багато. Виявилося, що його квітка не була єдиною.)

Подумайте, яку проблему порушує автор у цьому розділі (розділ XX). (Маленький принц зрозумів, як він помилявся. Квітка його гордості й утіхи виявилася звичайною трояндою і втратила свою неповторність. Маленький принц теж боїться втратити себе, загубитися у світі, стати таким, як усі.)

Хто допоміг Маленькому принцу? (Лис.)

4. Робота в групах

Подумайте, які істини відкрив Лис героєві.

Знайдіть у тексті вислови, що розкривають погляди Лиса.

Дайте тлумачення фраз:

«Нема нічого досконалого на світі».,

«Люди усі однакові»,

«Пізнати можна тільки те, що приручив»,

«Мова - джерело непорозуміння».,

«Треба бути терплячим»,

«Справжнього очами не побачиш…»

5. Евристична бесіда.

Моральний зміст твору

У чому, на вашу думку, полягає мудрість фрази Лиса: «Ти завжди відповідаєш за того, кого приручив»?

Який секрет відкрив Лис герою? («Добре бачить тільки серце. Найголовнішого очима не побачиш».) Що мається на увазі під словом «найголовніше»?

Чому після всього Маленький принц ще більше полюбив троянду? (Бо це була його троянда. А ми найбільше любимо те, у що вклали душу.)

6. Бесіда з елементами аналізу (за розділами XXIV-XXV).

Чому льотчик і Маленький принц прийшли до криниці? (їх обох мучила спрага.)

Як ви розумієте фразу: «Вода буває потрібна і серцю»?

Подумайте, символом чого є криниця?

7. Бесіда.

Як зрозуміти фінал казки?

Як Маленький принц пояснював свою смерть?

Як ви розуміє­те його слова?

Чому він подарував льотчикові зорі?

8. Узагальнююче слово вчителя.

Фінал твору (його тлумачення).

Маленький принц помирає. Та читач бачить смерть його фі­зичного тіла. А душа героя перероджується. Маленький принц не помер, а переродився в іншу форму, значно вищу - духовну. Він помирає, щоб воскреснути у тих зорях, які подарував льотчикові.

Зорі стають символом високого й прекрасного, що існує в лю­дині. Зоряний світ душі посилається усім нам від народження, та не завжди люди бережуть його.

IV. Підсумок уроку

1. Робота з епіграфами.

Як ви розумієте слова: «У кожної людини свої зорі»?

Як слова епіграфа перегукуються зі словами Лиса про те, що «людина відповідає за того, кого приручила»?

Доберіть синонім до слова приручати. (Піклуватися.)

2. Бесіда.

Як стати щасливим на своїй планеті?

Які основи духовно осмисленого життя закладає А. де Сент-Екзюпері у своїй казці?

3. Заключне слово вчителя.

А. де Сент-Екзюпері разом зі своїм улюбленим героєм Ма­леньким принцем лише у вічному польоті до людей із нагаду­ванням, що всі вони живуть на єдиній планеті. В ім'я її збере­ження потрібно змінитися духовно, очиститися від вад, забути непорозуміння, прагнути до самовдосконалення, берегти чистим світ своєї душі. І тоді ти будеш щасливим на своїй планеті.

V. Домашнє завдання

  • Твір-мініатюра - пояснення афоризму за вибором

  • Дібрати матеріали про стосунки головного героя з іншими персонажами казки-притчі.




Презентация к урокам А.Экзюпери

© 2010-2022