11-класс Ғ. Мүсірепов Әйелдер бейнесі

Раздел Русский язык и Русская литература
Класс 11 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Қандыағаш қалалық № 4 орта мектебінің қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі

Мамбеталина Дина Агалбаевна

Тақырыбы: Ғ. Мүсіреповтің шығармаларындағы әйелдер бейнесі

Пәні: Қазақ әдебиеті

11-сынып

Тақырыбы: Ғ. Мүсіреповтің шығармаларындағы аналар бейнесі

Мақсаты: 1. ғ. Мүсіреповтің шығармаларын оқу арқылы аналар бейнесін ашу;

2. Оқушы қиялына ерік бере отырып, өзінше ой түюге, пікір айтуға баулу, шығармашылық жұмыс арқылы таным-түсініктерін дамыту;

3. Оқушыларды адами қасиеттерге баулып, әйел-ананы сыйлауға,

қадірлеуге тәрбиелеу;

Сабақ түрі: Білім бекіту сабағы

Әдісі: сұрақ-жауап, талдау, салыстыру, қорыту, жеке топпен жұмыс,

деңгейлік тапсырма, сахналық көрініс, мәтінмен жұмыс.

Көрнекілігі: Ғ.Мүсіреповтің портреті, эпиграф «Құрметтейік те, қадірлейік ананы...», «Зергердің зері» кітап бұрышы, схема-сызбалар, кеспелер, буклет, слайд

Пәнаралық байланыс: қазақ тілі, орыс әдебиеті, тарих, география, театр

Сабақ барысы:

І. Ұйымдастыру

ІІ. Кіріспе сөз (қызығушылықты ояту)- Оқушылар, ең ардақты, асыл адамды естеріңе алған кезде қандай сезімде боласыңдар?

  • Бүгінгі сабақтың мақсаты да аналар бейнесін ашу, аналарға деген сүйіспеншілікті арттыру;

Ғ.Мүсіреповтің өмір жолы мен шығармашылығын еске түсіреміз. Сандарды сөйлетейік. 1902,1923,1928,1932,1933,1950,1974,1985 жыл.

ІІІ. Сұрақ-жауап.

  • Әлем деңгейіндегі әдебиеттерден аналар тақырыбына жазылған қандай шығармаларды білесіңдер?

  • Мына буклеттегі әйелдер бейнесі қай шығармалардан таныс? («Абай жолы» романы, М.Әуезов)

ІҮ. Жұмбақ-аңыздың жауабын тауып көріңдер. (Әйел ананың тапқырлығы)

  • Әміршіге әйелдің қандай сөзі әсер етті?

  • Ғ.Мүсіреповтің аналар тақырыбына арналған шығармаларын атаңдар.

Ү. Сахналық көрініс.

- Қай әңгімесінен үзінді? (Ғ.Мүсірепов «Өлімді жеңген ана»)

ҮІ. Мәтінмен жұмыс.

  • Шешендік сөз қай әңгімеден алынған?

Кеспелер №1,2,3.

ҮІІ. Әңгімелерді қысқаша мазмұндау. (схема арқылы)

11-класс Ғ.Мүсірепов Әйелдер бейнесі11-класс Ғ.Мүсірепов Әйелдер бейнесіӘ11-класс Ғ.Мүсірепов Әйелдер бейнесі11-класс Ғ.Мүсірепов Әйелдер бейнесі11-класс Ғ.Мүсірепов Әйелдер бейнесі11-класс Ғ.Мүсірепов Әйелдер бейнесі11-класс Ғ.Мүсірепов Әйелдер бейнесіңгіме басы Ана бейнесін талдау

11-класс Ғ.Мүсірепов Әйелдер бейнесі11-класс Ғ.Мүсірепов Әйелдер бейнесібайланысы

дамуы мінезі сөзі портреті

шарықтау шегі

шшімі мақсаты

ҮІІІ. Деңгейлік тапсырмалар:

ІҮ деңгей

а) Қазақстандағы қайраткер әйел-ана туралы не білесің?

ә) Әғгімеге рецензия жазу.

ІІІ деңгей

а) Анаға арнап 1 шумақ өлең құрастыр

ә) Осы тақырыпты қандай эпиграфпен аяқтар едің?

ІІ деңгей

а) Анаңды қатты қуантқан, ренжіткен сәттеріңді әңгімеле

ә) Ана сенімін қалай ақтайсың?

І деңгей

а) Ана туралы мақал-мәтел жаз

ә) Анаңның жақсы көргенде айтатын сөздерін есіңе түсір

ҮІІІ. Үйге тапсырма: Ғ.Мүсіреповтің драмасын оқу. Ана тақырыбына шығармаға әзірлену

Эпиграф: Ғ.Мүсірепов аса қайратты, қуатты әйел тұлғасын жасап, рухын көтере білді.

ІХ. Қорытынды. Бағалау.

Сабақтың соңы.








© 2010-2022