Урок «Журналистика дегеніміз не?»

Сілтеме: Оқулық,  интерактивті  тақта, интернет.Мақсаттары : Журналистика дегеніміз не? мәтіні туралы жаңа мәліметтер беру. Ауызекі сөйлеу, әңгімелесу дағдыларын қалыптастыру, сөздік қорын молайту, өтілген грамматикалық материалдарды қайталау. Өз жерін, халқын сүюге баулу. Жаңа тақырыпты толықтай меңгеріп, білімдерін толықтыру; жуан және жіңішке сұрақтар қоя алу; жаңа сөздермен құрмалас сөйлем құрау. Сыни  тұрғысынан ойлау дағдыларын  қалыптастыру. Диалогтық  оқытудың  элементтерін  пайдалану.  ...
Раздел Русский язык и Русская литература
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Пәні: қазақ тілі Күні : Кластары: 11

Сабақтың тақырыбы

Журналистика дегеніміз не?

Сілтеме

Оқулық, интерактивті тақта, интернет.

Мақсаттары

Журналистика дегеніміз не? мәтіні туралы жаңа мәліметтер беру. Ауызекі сөйлеу, әңгімелесу дағдыларын қалыптастыру, сөздік қорын молайту, өтілген грамматикалық материалдарды қайталау. Өз жерін, халқын сүюге баулу.

Оқыту нәтижесі

Жаңа тақырыпты толықтай меңгеріп, білімдерін толықтыру; жуан және жіңішке сұрақтар қоя алу; жаңа сөздермен құрмалас сөйлем құрау.

Түйінді идеялар

Сыни тұрғысынан ойлау дағдыларын қалыптастыру. Диалогтық оқытудың элементтерін пайдалану. Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер.

уақыты

стратегиялар

ресурстар

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

1 минут


таныстырылым

смайликтер

Сәлеметсіздер ме? Балалар, көңіл -күйлеріңіз қалай? Сыныпта бүгін кезекші кім? Сабақта кім жоқ?

Орындарынан тұрып мұғаліммен амандасады, көңіл-күйлерін смайликтер жапсыру арқылы көрсетеді.


2 минут

Флеш-тренинг

автоматический улучитель настроение

Енді, балалар интерактивті тақтаға назар аударыңыздар. Қазір мен сіздердің көңіл-күйлеріңізді көтеру үшін видео роликті қосамын автоматический улучитель настроение..

Тақтаға назарларын аударады, көңіл-күйлері тез арада көтеріледі.

1 минут

Топқа бөліну

Телеканалдарға бөліну

Балалар, енді «Хабар», «Қазақстан», «КТК» деп үш топқа бөлінейік.

Барлығы өз топтарына отырады.

3 минут

«Атысу»

әдісі

Үй тапсырмасын топтық бағалау, яғни «Атысу» әдісімен тексерейік.

үй тапсырмасының дұрыс, толық орындалғанын тексеру; -білімдеріндегі кеткен кемшіліктерді, тапсырма орындау барысында қиындықтарды анықтау; -кеткен кемшіліктерді жою.

3 минут

Жаңа сабақ

Миға шабуыл жасау

Сұрақтар:

1. Журналистика термині нені білдіреді?
2. Қай тілден енген?

3. Журналистиканың неше түрі бар?

4. Қазіргі заманғы журналистер қандай болуы керек?

5. Тұңғыш қазақ газеті қай жылы шықты?

6. Тұңғыш қазақ журналын атаңдар.

7. «Айқап» журналын шығарған кім?

8. Тұңғыш журналистерді атаңдар.

Жауап береді, тыңдайды.

1. Журналистика термині «күнделік», «журнал» дегенді білдіреді.

2. Француз тілден енген.

3. Журналистиканың публицистикалық, көркем және ғылыми, т.б. түрі бар.

4. Қазіргі заманғы журналистер ақылды, парасатты, көзі ашық, жан-жақты болуы керек.

5. 1870ж.

6. «Айқап».

7. Мұхамеджан Сералин

8. Ешмұхамед Абылайханов,

Дінмұхамед Сұлтанғазин

5 минут

Қосымша мәлімет

Ғаламтормен жұмыс

Журналистиканың әрбір түрі (газет, журнал, радио немесе телебағдарлама) нысанды қай жағынан ашып көрсетуді өзі таңдап, әрқайсысы оған өз тұрғысынан келеді. Әйтсе де олардың ішінде публицистикалық, көркем және ғылыми, т.б. шығармалар журналистика табиғатын тереңірек танытады. Мысалы, қоғамдық-саяси журналистика кең аудиторияны қамтумен бірге заманауи мәселелерді көтере отырып, әр түрлі бұқаралық аудитория қабаттарына ағымдағы ақпараттарды жеткізуде негізінен публицистика жанрына басым мән береді. Сонымен қатар аса маңызды қоғамдық мәселелерді қозғайтын ғылыми, көркем, т.б. шығармалар да публицистикалық формада таратылады. Журналистика өзі өмір сүріп отырған кезеңнің барлық өзекті мәселелеріне кеңінен араласуы қажет болғандықтан, барлық ақпарат құралдары жанрлық және стильдік тұрғыдан әр түрлі тақырыптардан тұратын шығармалар жиынтығынан құралады (қ. Баспасөз жанрлары). Басылымдар мен бағдарламалар, тіпті жекелеген материалдар мен көрсетілімдер кейде мүмкін болатын аудиторияның барлығына бірдей бағытталса, кейде белгілі бір әлеуметтік және саяси топтарға (мамандығы, кәсібі, мүддесі, жас ерекшелігі, жынысы, т.б. бойынша) арналады. Журналистика салаларындағы осындай ерекшеліктерді ажырата білу барлық адамдар мен әлеуметтік топтарға белгілі бір газеттер, журналдар, радио және телебағдарламаларға тікелей байланысу арқылы өздеріне қажетті әлеуметтік және кәсіби ақпараттар алуға мүмкіндік береді.

Жаңа мағлұматпен жұмыс жасайды.

3 минут

«ЖИГСО» әдісі

Оқулықпен жұмыс

Мұғалім 116 беттегі, 56 сабақты өз тобымызда оқимыз, аударамыз, талқылаймыз, түсіндіреміз.


Оқушы жаңа ақпаратты өз бетінше, кейін топпен бірге отырып талқылайды. Сосын әр топтар бір- біріне түсіндіреді, сұрақтар қояды.

8 минут

Миға шабуыл

Слайдтар

Негізгі бөлім. «Қазіргі заманғы журналистер қандай болу керек?» тақырыбына постер дайындандар, кейін әр топ өзінің жұмысын қорғайды.

Оқушылар постер салады, қорғайды, қарсы топқа сұрақтар қояды, жауап береді, өз пікірлерін «Екі жұлдыз, бір тілек» арқылы білдіреді.

5 минут

Жоба қорғау

Слайдтар

Мұқият тыңдайды, сұрақтар қояды.

Дарынды оқушылар үйден дайындап әкелген презентацияларын қорғайды.

3 минут

Жазбаша жұмыс

1 тапсырма

117 беттегі жаңа сөздермен құрмалас сөйлемдер құраймыз.

Оқушылар тапсырманы орындайды.

3 минут

Жазбаша жұмыс

2 тапсырма

117 беттегі, 1.1 тапсырманы орындаймыз. Сұрақтарға жауап беріңдер.

Дәптерлеріне жазбаша орындайды.

1 минут

Оқулықпен жұмыс

3 тапсырма

117 беттегі, 1.2 тапсырманы орындаймыз. Аударыңдар.

Жазбаша орындайды.

2 минут

Оқулықпен жұмыс

4 тапсырма

117 беттегі, 1.3 тапсырманы орындаймыз. Жағдаяттық тапсырма.

Жазбаша орындайды.

3 минут

«ББҮ» әдісі

Бүгінгі тақырып бойынша «ББҮ» сызбасын толтырындар.

толтырады

2 минут

Бағалау

Бос бланктер

Үйге тапсырма:117 беттегі, 56 сабақты аудару; жаңа сөздерді жаттау; топтық бағалау 3-шапалақ, жетондар арқылы қай топтың оқушылары озық екендігін анықтайды, ашық сұрақтар.

Журналистиканың әрбір түрі (газет, журнал, радио немесе телебағдарлама) нысанды қай жағынан ашып көрсетуді өзі таңдап, әрқайсысы оған өз тұрғысынан келеді. Әйтсе де олардың ішінде публицистикалық, көркем және ғылыми, т.б. шығармалар журналистика табиғатын тереңірек танытады. Мысалы, қоғамдық-саяси журналистика кең аудиторияны қамтумен бірге заманауи мәселелерді көтере отырып, әр түрлі бұқаралық аудитория қабаттарына ағымдағы ақпараттарды жеткізуде негізінен публицистика жанрына басым мән береді. Сонымен қатар аса маңызды қоғамдық мәселелерді қозғайтын ғылыми, көркем, т.б. шығармалар да публицистикалық формада таратылады.

Журналистика өзі өмір сүріп отырған кезеңнің барлық өзекті мәселелеріне кеңінен араласуы қажет болғандықтан, барлық ақпарат құралдары жанрлық және стильдік тұрғыдан әр түрлі тақырыптардан тұратын шығармалар жиынтығынан құралады (қ. Баспасөз жанрлары). Басылымдар мен бағдарламалар, тіпті жекелеген материалдар мен көрсетілімдер кейде мүмкін болатын аудиторияның барлығына бірдей бағытталса, кейде белгілі бір әлеуметтік және саяси топтарға (мамандығы, кәсібі, мүддесі, жас ерекшелігі, жынысы, т.б. бойынша) арналады. Журналистика салаларындағы осындай ерекшеліктерді ажырата білу барлық адамдар мен әлеуметтік топтарға белгілі бір газеттер, журналдар, радио және телебағдарламаларға тікелей байланысу арқылы өздеріне қажетті әлеуметтік және кәсіби ақпараттар алуға мүмкіндік береді.

Журналистиканың әрбір түрі (газет, журнал, радио немесе телебағдарлама) нысанды қай жағынан ашып көрсетуді өзі таңдап, әрқайсысы оған өз тұрғысынан келеді. Әйтсе де олардың ішінде публицистикалық, көркем және ғылыми, т.б. шығармалар журналистика табиғатын тереңірек танытады. Мысалы, қоғамдық-саяси журналистика кең аудиторияны қамтумен бірге заманауи мәселелерді көтере отырып, әр түрлі бұқаралық аудитория қабаттарына ағымдағы ақпараттарды жеткізуде негізінен публицистика жанрына басым мән береді. Сонымен қатар аса маңызды қоғамдық мәселелерді қозғайтын ғылыми, көркем, т.б. шығармалар да публицистикалық формада таратылады.

Журналистика өзі өмір сүріп отырған кезеңнің барлық өзекті мәселелеріне кеңінен араласуы қажет болғандықтан, барлық ақпарат құралдары жанрлық және стильдік тұрғыдан әр түрлі тақырыптардан тұратын шығармалар жиынтығынан құралады (қ. Баспасөз жанрлары). Басылымдар мен бағдарламалар, тіпті жекелеген материалдар мен көрсетілімдер кейде мүмкін болатын аудиторияның барлығына бірдей бағытталса, кейде белгілі бір әлеуметтік және саяси топтарға (мамандығы, кәсібі, мүддесі, жас ерекшелігі, жынысы, т.б. бойынша) арналады. Журналистика салаларындағы осындай ерекшеліктерді ажырата білу барлық адамдар мен әлеуметтік топтарға белгілі бір газеттер, журналдар, радио және телебағдарламаларға тікелей байланысу арқылы өздеріне қажетті әлеуметтік және кәсіби ақпараттар алуға мүмкіндік береді.


© 2010-2022