• Преподавателю
  • Русский язык и литература
  • План - конспект уроку зарубіжна література на тему О. Генрі (1862-1910) «Останній листок». Взаєморозуміння та прагнення зробити добро іншому як засіб подолання життєвих негараздів ( 7 клас) до презентації

План - конспект уроку зарубіжна література на тему О. Генрі (1862-1910) «Останній листок». Взаєморозуміння та прагнення зробити добро іншому як засіб подолання життєвих негараздів ( 7 клас) до презентації

Раздел Русский язык и Русская литература
Класс 7 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

План - конспект уроку зарубіжна література

Вчитель зарубіжної літератури та російської мови

Категорія «Спеціаліст»

Єлизаветівський НВК Лозівської районної ради Харківської області

Майстренко Світлана Леонідівна

Клас: 7

Тема: О. Генрі (1862-1910) «Останній листок». Взаєморозуміння та прагнення зробити добро іншому як засіб подолання життєвих негараздів

Мета: Навчати учнів вмінню відстоювати власну позицію при аналізі художнього твору; удосконалювати вміння аналізувати ідейний зміст твору на прикладі новели О. Генрі

« Останній листок»;

закріпити знання учнів про новелу як жанр;

розвивати творчі здібності, логічне і критичне мислення учнів, вміння аналізувати та робити висновки;

формувати в учнів власного відношення до героя;

вдосконалювати навички виразного читання;

виховувати почуття доброти, милосердя, співчуття, розуміння, готовність допомогати іншим.

Обладнання: Портрет письменника, презентація, уривок кінострічки « Останній листок» режисер Олена Тарасова ( відео файл в мережі інтернет на сторінці ютюба), картки до асоціативного грона, текстові завдання, кубики, тлумачні словники, «квітка доброти», аудіо запис

А. Вівальді, бук трейлер « Останній листок».

Тип уроку: вивчення нового матеріалу з використанням ІКТ.

Епіграфи

Дива потрібно створювати своїми руками.

О. Грін

Добро все переможе. Милосердя дорожче , ніж золото.

Народна мудрість

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань

  1. Слово вчителя

Життя - нелегка річ. Особливо це стосується людини, яка вболіває за долі інших. А письменники, як відомо, є такими. Дуже часто їхнє життя - це суцільні труднощі.

Складною виявилася і доля американського митця О. Генрі. Але він мужньо боровся із негараздами. О. Генрі любив повторювати: "Життя - не трагедія і не комедія. У ньому поєднуються і комічне, і трагічне одночасно…" Можливо, саме тому, читаючи твори письменника, людство ось уже століття весело сміється і невтішно плаче одночасно. Чому? Це секрет письменника, який ми спробуємо розгадати.

« Мікрофон»

  • Які у вас залишилися враження про письменника?

Квітка доброти За кожну правильну усну відповідь на уроці ви будете отримувати пелюстки квітки. В кінці уроку ви зможете зібрати «квітку доброти». Бажаю вам усім успіху!

  1. Вправа «Так чи ні ?» (слайд № 5)

− Пропоную перевірити відомості про автора вправою «Так чи ні ?»

1) Справжнє ім'я О. Генрі Вільям Сідні Портер. Так чи ні?

2) О. Генрі - американський письменник. Так чи ні?

3) Вихованням хлопця в дитинстві займався батько. Так чи ні?

4) В 15 років став фармацевтом в аптеці батька. Так чи ні?

5) О. Генрі мав власну газету. Так и ні?

6) Псевдонім у письменника з'явився саме у в'язниці. Так чи ні?

7) Секрет свого псевдоніма письменник не розкрив. Так чи ні?

8) Між 1904- 1910 р. вийшло 9 збірок новел. Так чи ні?

9) Життя О. Генрі було важким, повне випробування. Так чи ні?

10) Жанр, в якому працював О. Генрі - це новела. Так чи ні?

11) Письменник прожив 48 років, з них близько 10 років займався літературною діяльністю. Так и ні?

12) Літературна спадщина О. Генрі - 273 новели, роман «Королі й капуста»

− Звірте свої відповіді з моїми

  1. Вправа «Розумний куб» ( слайд № 6,7)

− Наступна вправа нам дасть змогу повторити питання теорії літератури, які нам знадобляться на уроці.

Оповідання -…… (невеликий прозовий твір про одну и кілька подій із життя персонажа).

Новела -…. (невеликий за обсягом прозовий епічний твір про незвичайну життєву подію з несподіваним фіналом).

Композиція - …… (будова твору, особливості розташування частин, епізодів).

Ідея - ….. (основна думка художнього твору).

Тема - ……(коло життєвих явищ, зображених у творі).

Іронія - …… (засіб комічного, прихована насмішка).

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів

1. Слово вчителя

  • Ми з вами прочитали та обговорили вже багато літературних творів. Кожен з вас має певний життєвий досвід. Ви, мабуть, не раз замислювалися над питанням: що в людському житті найголовніше? Без чого людина не може бути людиною, незалежно від того, якою б сильною, сміливою, розумною вона не була? Згадаймо вже знайомих нам Робінзона і Маленького принца..

  • Це, так би мовити, найбільша розкіш на землі - розкіш людського спілкування.

  1. Говорячи про спілкування, дайте відповідь на запитання:

  • якими повинні бути людські взаємини?

Яке слово вам перш за все спадає на думку, коли ми говоримо про людські взаємини?

(слайд № 8) (Прийом «Вільний мікрофон») (Вірність, міцність, постійність, надійність...)

  • Це все правильно й цікаво, й дуже потрібно і в житті літературних героїв, і в нашому реальному житті, але сьогодні тема нашої розмови - «Краса чистих людських взаємин».

І веде нас до цієї розмови дослідження творів письменника О. Генрі.

ІV. Оголошення теми і мети уроку (Слайди № 1,2)

V. Формування нових знань, умінь та навичок учнів

1. На слайді № 9 з'являється проблемне питання (Як ви вважаєте, із зображуванням чого ми зустрілися у творі О. Генрі? (Описом реального життя найнижчих верств населення)).

2. Перегляд кінострічки О. Тарасової за твором О. Генри «Останній листок»

Після перегляду та прочитання новели які у вас виникли почуття і чому?

3. Читання тексту в класі й обговорення прочитаного з одночасною роботою над виразним читанням.(Завдання на слайдах № 10, 11, 12, 13, 14 які вспливають поступово)

1) Від початку оповідання до фрази «так і виникла спільна студія»

  • Що ми можемо сказати про фінансовий стан наших героїнь? Доведіть свою думку.

  • Які настрій та вдача героїнь, на перший погляд?

2) Від: «Це було в травні» до «вона матиме один шанс із п'яти замість одного з десяти»

  • Як зображує письменник лихо, що навалилося на дівчат? Як зветься цей художній засіб? Чому автор використав такий прийом?

  • Яким був стан Джонсі, за словами лікаря?

  • Чому він так розмовляв зі Сью?

3) Від «Після того як лікар пішов» до «Не ворушись, поки я не прийду»

  • Доведіть, що Сью виконає настанови лікаря за будь-яких умов.

  • Що надає їй сили триматися самій та підбадьорювати подругу?

4) Від «Старий Берман був художник» до «Ми всі поїдемо звідсіля. Так, так!»

  • Яке перше враження склалося у вас про художника? Що ми можемо сказати про його талант, майстерність? (Полотно для шедевра - і реклама)

  • Назвіть, будь ласка, ключові слова, які характеризують Бермана. («Невдаха», «пив», «злющий стариган», «знущався над всілякою сентиментальністю», «дивився на себе, як на пса-охоронця, що спеціально захищає двох молодих художниць»)

  • Це про художника чи про звичайну людину?

  • Чому Сью розповіла йому про Джонсі все: і про її хворобу, і про її думки-фантазії? (Більше нікому було розказати, довіряла)

  • Які слова свідчать про справжнє ставлення цього похмурого старого п'янички до дівчат? («Коли-небудь я напишу шедевр, і ми всі поїдемо звідсіля»)

5) Від «Джонсі думала» до «з низької голландської покрівлі»

  • Який проміжок часу описано у цьому уривку? (1,5 доби: вечір - ніч - день - вечір - ніч) Чому час сприймається ніби спресований?

  • Що в центрі уваги цього уривку? (Листок: три рази згадується про нього у тексті розміром у півсторінки плюс детальний опис листка).

  • Який ще опис подій присутній у цьому уривку?

  • Як почуває себе Джонсі? Чому можна, на вашу думку, допомогти хворій?

6) Від «Тільки-но розвиднілося...» до «...ви переможете» (Читати, поділяючи на абзаци)

  • Чому про Джонсі сказано «нещадна»? До кого це вона немилосердна?

  • Чому речення «Листок плюща все ще залишався на місці» утворює цілий абзац?

  • Які деталі свідчать, що Джонсі починає одужувати? (Люстерко і бажання написати фарбами неаполітанську затоку)

  • Як звучить прогноз лікаря цього разу?

7) Від «А тепер мені треба навістити...» до «форма хвороби дуже важка» (не забігати наперед!)

  • Як ви вважаєте, чому захворів старий Берман?

8) Від «Наступного дня лікар сказав Сью» до «І більше нічого не треба»

  • Здавалося б, історія молодої художниці скінчилася. Про що, по-вашому, йтиметься в останньому абзаці оповідання?

9) Від «Того ж дня ввечері...» до «Разом із подружкою».

  • Подивіться: у цьому уривку є два дуже важливих слова. Одне підкреслює повне одужання ще слабкої Джонсі («із задоволенням»), друге ніби готує нас до трагедії («зовсім не потрібний»).

  • А чому яскраво-синій шарф «зовсім не потрібний»?

  • Що трапилося зі старим Берманом?

10) Від «Мені треба тобі щось сказати» до «Ніхто не міг зрозуміти, куди він виходив у цю останню ніч».

  • А ви зрозуміли?

11) Від «Потім знайшли ліхтар» до кінця.

  • Яке враження справив на вас цей твір?

  • Як сказано про останній вчинок Бермана? («Це й є шедевр»)

  • Чому старий художник вчинив саме так? (Не сперечався із хворою, не намагався її запевнити у чомусь, не покладався на лікаря)

  • Чи можна сказати, що це імпульсивний вчинок, несподіванка? (Турбота про дівчат, шарф, який плете Джонсі)

4. Завдання : правильно розташуйте пункти плану новели «Останній листок»

( Слайд № 15)

1. Останній шедевр

2. Старий Берман

3. Сью біля хворої

4. Колонія на Грінвич-Вілідж

5. Підступний пришелець

6. Хвороба Джонсі

7. Листя старого плюща

Завдання : правильно розташуйте пункти плану новели «Останній листок» (Слайд № 16)

  1. Колонія на Грінвич-Вілідж

  2. Підступний пришелець

  3. Хвороба Джонсі

4. Сью біля хворої

5. Листя старого плюща

6. Старий Берман

7. Останній шедевр

5. Асоціативний аналіз назви новели. Демонстрація ілюстрацій. (Слайди № 17, 18).

- Доберіть асоціації до слів Листя, Останній, Осінь.

- Визначте пряме та переносне значення словосполучення «останній листок».

- Назва твору - це головна думка, основна ідея твору. Сформулюйте, будь ласка, ідею цього твору.

6. Завдання: дайте оцінку вчинку Бермана за технологією «Вибери позицію»

( Слайд № 19)

  • Берман - герой

  • Берман - звичайна людина

  • Берман -не звичайна людина

Прихильники першої позиції:

Ми вагаємося з відповіддю, бо, як відомо, герой - це видатна своїми здібностями людина, відважна, самовіддана, яка розуміє небезпеку, але здійснює подвиг. Берман далеко не героїчна постать, він не має видатних здібностей. Але він, ризикуючи власним життям, рятує життя Джонсі. Отже, виходить, він - герой?

Прихильники другої позиції:

Берман - звичайна людина, непоказна, здатна на високий моральний вчинок. Звичайно, він не думав про себе як про героя, коли видирався по драбині, щоб намалювати листок плюща, він не думав про негоду, про трагічні наслідки своєї справи. Він думав тільки про Джонсі.

Прихильники третьої позиції:

Вчинок Бермана - це вчинок людини, якій нема що втрачати; у нього немає сім'ї, немає улюбленої справи, нема для чого жити. Можливо, таке життя йому вже давно набридло. Можливо, він і не думав, що захворіє в ту холодну ніч.

Слово вчителя

Так, Берман - самотня людина. Але ви пропустили важливу деталь: він сприймає себе як '' сторожового пса '', який повинен захищати дівчат, отже, він ПОТРІБЕН Сью і Джонсі, у нього є про кого піклуватися. Значить, йому є що втрачати.

7. Розглянемо ілюстрацію до оповідання художника Г. Кузнєцова. (Слайд № 20, 21)

  • Який епізод з твору вона ілюструє ?

  • Чи могли б ви '' відтворити '' думки Бермана у ці хвилини?

  • Чи думав він про смерть? (Ні, звичайно. Він, як буркітливий дідок, міг би бубоніти собі під ніс:'' Бідолашне дівчисько! Вбило собі в голову дурниці! Листок упаде - і вона помре! Ото дурниці! Листок я ще спроможний намалювати. Ану побачимо, що ти вранці заспіваєш, коли побачиш, що листок тримається?! Клятий вітер…І дощ періщить…Нічого. Ти обов'язково видужаєш, Джонсі, моя люба дівчинко. І ми всі виберемося звідси! '')

7. Висновок(Слайд № 22)

  • Людина живе доти, доки про щось мріє.

  • Як це гарно - подарувати людині надію, віру в себе, в свої сили.

  • Гріх втрачати надію.

  • За життя треба боротися.

  • У людини відкриваються найкращі якості, коли вона робить щось для іншої людини.

8. Заключне слово вчителя.

Життя - дивна штука! Іноді хтось потребує одного лагідного слова, щоби забути образу і витерти сльози, або від одного листка може залежати чиєсь життя, чи невдаха виявиться генієм. Тож будьмо уважними до людей, що нас оточують! Можливо поряд є той, хто вас так любить і поважає, а ви цього не ціните! Можливо хтось поряд потребує не матеріальної, а саме духовної підтримки! Тож будьмо уважні!

Я щиро вірю в те, що ви виростите добрими і милосердними, щирими і співчутливими і обов'язково в житті кожен із вас створить свій шедевр, який можливо врятує чиєсь життя!

VI. Підсумок уроку.

1. Вправа « Вільний мікрофон»

  • Чого навчив твір?

  • Чи сподобався вам урок?

  • Які висновки зробите для себе?

2. Заповнити таблицю кожному учневі коремо

Прізвище та ім'я учня

Показники

Бали

1. Ви брали активну участь у роботі

2. Ви навчились аналізувати зміст твору

3. Ви приймали участь у обговоренні

4. Ви вмієте переказувати зміст твору

5. Ви визначаєте жанрові особливості твору

6. Ви відповідали на запитання, даючи пояснення при потребі

VII. Домашнє завдання ( слайд № 23)

Підготуватись до позакласного читання О. Генрі «Дари Волхвів», характеризувати Джонсі, Льюїс, Бермана; намалювати плющ або листок плюща (за бажанням).



© 2010-2022