Конспект уроку Творчість Джека Лондона

Раздел Русский язык и Русская литература
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Бердянська загальноосвітня школа № 9

Бердянської міської ради Запорізької області



Інтегрований урок - гра

зі світової літератури

в 6 класі

Людина в екстремальній ситуації

( за творами Дж. Лондона та інших письменників світової літератури на аналогічну тематику)



Учитель російської мови

та світової літератури

ЗОШ І - ІІІ ступ. № 9

Піперкова В. Я.





Бердянськ -2015







Тема. Людина в екстремальній ситуації (за творами Дж. Лондона та інших письменників світової літератури на аналогічну тему).

Мета:

  • навчальна: пов'язати знання учнів з літератури із життєвою практикою, з сучасністю;

  • розвивальна: розвивати навички роботи з додатковою ( довідковою ) літературою, роботи в групах інтерактивними методами;

  • виховна: виховувати кмітливість, оптимістичний погляд на життя, впевненість у своїх силах.

Обладнання: тлумачний словник, словник іншомовних слів, мапа Північної Америки ( Аляски ), портрет письменника Дж. Лондона, відеопрезентація.

Тип уроку: інтегрований урок літератури та основ безпеки життєдіяльності - урок - гра.

Життя - як терниста нива: не пройдеш,ноги не вколовши.

Біда помучить і мудрості научить.

Українські народні прислів'я

Здоров'я - скарб, який завжди з тобою.

Китайське народне прислів'я

Є воля до життя - є людина.

О. Довженко



Хід уроку

І. Оголошення теми й мети уроку

Мотивація навчальної діяльності

Учитель. Відома така думка, що література - це підручник життя. Народна мудрість застерігає: «Краще вчитися на чужих помилках, ніж на своїх», «Не повторюй чужих помилок».

Світова література дає нам багато життєвих прикладів поведінки людей у різних ситуаціях. І, як ви, напевне, помітили, вижити людині в екстремальній ситуації допомагають практичний досвід, сила, витривалість та воля, а також товариська підтримка. Отже, подивимось на літературу ще з цієї точки зору, залучивши свої знання з уроків ОБЖ.

1. Робота в групах

  • «Мовознавці» з'ясовують значення слів: екстремальна ситуація, сила волі, мужність, відвага, кмітливість, обачність, обережність - та назви інших вольових якостей людини за тлумачним словником, словником іншомовних слів.

  • «Літературознавці» стисло описують екстремальні ситуації, в які потрапляли герої творів світової літератури, та з'ясовують, завдяки чому ті з честю виходили зі складного становища.

  • «Географи» визначають природні умови, клімат Північної Америки (Аляски), де відбувається дія в оповіданнях Джека Лондона.

  • «Знавці ОБЖ» виписують усі екстремальні ситуації, в які потрапляють герої оповідання Дж. Лондона «Жага до життя».

Матеріали для роботи груп.

«Мовознавці»

  • Екстремальна ситуація - важкі, дуже складні, з ризиком для життя і здоров'я людини обставини;

  • сила волі - свідоме прагнення до якої-небудь мети, що полягає ук владі над собою та керуванні своїми діями і вчинками;

  • мужність-вияв хоробрості, стійкості, рішучості;

  • сміливість - здатність переборювати труднощі, ризикувати заради благородної мети;

  • відвага - смілива поведінка людини в небезпечній ситуації, здатність до такої поведінки;

  • кмітливість - здатність людини легко схоплювати, добре розуміти суть явища; тямущість, здогадливість, спостережливість;

  • обережність, обачність - якості людини, яка поводиться стримано, помірковано, передбачливо, не наражаючись на можливу небезпеку.

«Літературознавці»

Робінзон Крузо, потрапивши на безлюдний острів унаслідок морської катастрофи, зайнявся натуральним сільським господарством, використавши рештки корабля для облаштування житла (роман Д. Дефо).

Щасливо закінчилася пригода п'ятнадцятирічного капітана завдяки його знанням, кмітливості та сміливості (роман Ж. Верна).

Вижили у своїх мандрах та пригодах Том Сойєр та Гекльберрі Фінн, герої творів Марка Твена.

Герой оповідання Дж. Лондона «Жага до життя» знав, що потрібно хоч що-небудь їсти,якщо навіть не хочеться; не рухатися, коли ведмідь міг на нього напасти,- він не побіг (бо й не втік би), а завмер на місці, здивував звіра тим, що стояв прямо і не злякався,- і врятувався; знав, як краще зберігати сірники; не кинув відерця, бо це давало можливість кип'ятити воду, зігріватися й не загинути.

«Географи»

Аляска - півострів на північному заході Америки, протяжністю близько 700 км, завширшки 170 км. Поверхня гориста - тут проходить Алеутський хребет з діючими та погаслими вулканами. Переважає тундрово-лугова рослинність, у горах - хвойні ліси, зарості вільхи. Клімат холодний, континентальний. Основне заняття населення - рибальство та звіробійний промисел.

Клондайк - річка в Північній Америці, на північному заході Канади, права притока Юкону. Бере свій початок у горах Маккензі. Довжина 180км.

У басейні Клондайка наприкінці ХІХ ст. були відкриті родовища золота. Почалася золота лихоманка, і тисячі золотошукачів вирушили за щастям. Багато з них загинуло від морозу, цинги, через брак досвіду виживання в суворих північних краях.

«Знавці ОБЖ»

«Жага до життя» Дж. Лондона:

  • безлюдна місцевість, пошкоджена нога і неможливість медичної допомоги;

  • відсутність їжі та можливості її роздобути; можливість нападів хижих звірів;

  • суворий клімат, неможливість швидко пересуватися.

2. Виступи - повідомлення представників творчих груп з результатами міні-досліджень; обговорення виступів; перегляд відео презентації; коментар і підсумок учителя.

ІІ. Робота над темою уроку

Гра «Останній герой»

( Гра - змагання проводиться в три тури. У ІІ турі беруть участь 6 учнів, які набрали найбільшу кількість балів. У ІІІ турі беруть участь 3 учні, які набрали найбільшу кількість балів.

І тур

  • Знайдіть помилки в діях героїв і поясніть, як слід було б вчинити.

  1. Учні під час літніх канікул працювали на полі одного сільськогосподарського підприємства. Раптом почався дощ із громом і блискавкою. Діти весело побігли під велике дерево, що стояло біля дороги.

  2. Восени діти допомагали батькам збирати залишки кукурудзи на полі після комбайна, Раптом почулося хрюкання, тупіт, тріск стебел. «О, подивимося на диких вепрів!»- радісно загукали дорослі та діти.

  3. Уночі була буря. По дорозі до школи Петрик помітив обірваний електродріт. «Ти подивись, - подумав він, - тепер спокійно можна відрізати собі шматок: у господарстві, як кажуть, знадобиться! І не лаятиме ніхто! Або здам у пункт прийому кольорових металів».

  4. - Глянь, Оленко, яка гарна собачка!

  1. Та це ж не собачка, а справжнісінька лисиця! Я її погладжу, дивись, зовсім не боїться людей, вона свійська?

  1. - Ой-ой-ой! Я поранив руку! - закричав Сергійко.

-А ти поплюй, присип земелькою, і нічого не буде, до весілля заживе, -порадив Ігор.



  1. - Подивись, які гарні лілії он цвітуть на воді; давай попливемо, назбираємо.

- Та я не дуже добре плаваю, до того ж там зарості!

- Ну й боягуз же ти!



  1. О, гляньте, скільки патронів вимило весняною водою на берег!- сказав Олексій друзям.

  1. Перевіримо, чи вони годяться, - запропонував Сашко.

  1. «Треба зробити для мами щось приємне, - подумала Іринка. - Мабуть, поставлю я варити суп на газову плиту, а сама тим часом сходжу до крамниці, куплю чогось смачненького на вечерю».

  2. - Бабусю, бабусю, у нас щось ніби горить!- кричала онука.

- Відчини вікна і двері, дитинко, це праска чомусь загорілася!- сказала бабуся. - А вогонь ми зараз водичкою заллємо - і все.

  1. Дзвінок у двері: «Відчиніть, це контролер тепломережі». Оленка: «Зараз, зараз, я не можу так швидко відчинити, а нікого з дорослих вдома немає».

  2. Оля вирішила прибрати на кухні, навести порядок на полицях. «Так, що це у нас у пляшках? Оцет, спирт чи засіб від тарганів? Спробую на смак, то вже напевно дізнаюся!»- подумала вона.

  3. - А я вмію феєрверки робити,- сказав Павло другові.

  • Покажеш? - запитав Андрій.

  • Звісно. Треба взяти сірки з сірників, порох із патронів і ще дещо. Знаєш, як класно спалахує! - відповів Павло.

ІІ тур

  • Знайдіть вихід із ситуації.

  1. Ваш товариш зламав руку або ногу. До лікарні далеко. Що ви робитимете?

  2. Максим порізав ногу, тече яскраво-червона кров. Немає ні бинтів, ні ліків. Як йому допомогти?

  3. Допливаючи до берега, Оля стомилася. Дівчинка хотіла перевірити ногами дно, але потрапила в яму, наковталася води, добре, що неподалік були хлопці і швидко її витягли. Вона лежить на піску непритомна. Що робити?

  4. Під час походу закінчилася питна вода. «Нічого,- сказали хлопці,- ми поп'ємо з цього озерця». А ви що б зробили?

  5. Ви заблукали в лісі, дроги не знаєте і не уявляєте, де ви. Що робити?

  6. Переходячи болітце, ви раптом потрапляєте по пояс в багнюку і відчуваєте, що вас засмоктує. Ваші дії?

  7. Якось взимку, катаючись на санчатах на річці. Миколка випадково потрапив у ополонку, яку пробили рибалки, Як допомогти?

  8. Пізньої осені в селі ви випадково впали в холодну воду, коли пасли бабусину корову. До житла далеко, на вулиці дуже холодно. Який вихід?

  9. Ваша подруга вирішила засмагнути на сонці й лежала на пляжі, поки спина, плечі та руки не стали червоними. Як допомогти дівчині?

  10. Під час прогулянки по парку у ваше тіло впився кліщ. Як його видалити?

  11. Коли ви йшли до школи, біля вас зупинилася машина і якийсь незнайомий чоловік запропонував вас підвезти, кажучи, що він добрий знайомий ваших батьків. Як бути?

  12. Під час екскурсії ви відстали від класу в метро, загубившись у натовпі, і не встигли сісти у вагон. Куди тепер їхати, ви не знаєте, бо недочули, розмовляючи з товаришем про маршрут екскурсії. Ваші дії?

ІІІ тур

  • Скласти ситуативне завдання про екстремальну ситуацію.

  • Пояснити одне з прислів'їв, винесених як епіграф до уроку, або скласти твір-мініатюру.

  • Схарактеризувати улюбленого героя, який із честю вийшов із критичної ситуації.

Визначення «Останнього героя» та його нагородження.

ІV. Закріплення вивченого матеріалу

Бліцтурнір для учнів класу

  1. Яка річ виявилася найнепотрібнішою, коли герой оповідання Дж. Лондона «Жага до життя» потрапив у складну ситуацію ( це ж було і з Робінзоном Крузо)? (Золото, гроші)

  2. Які географічні назви ви запам'ятали з досліджень ваших товаришів та з північних оповідань Дж. Лондона? (Аляска, Клондайк, Алеутські острови, Юкон та ін..)

  3. Як можна виробити в собі силу волі? Хто може бути для вас взірцем у цьому (з героїв літератури чи в реальному житті)?

  4. Які екстремальні ситуації можливі у школі?

  5. Які навчальні предмети (крім ОБЖ) допомагають людині знаходити вихід із складних життєвих ситуацій (пояснити чому )?

  6. Яку роль у подоланні критичної ситуації відіграють такі риси, як товариськість, гуманність, порядність?

  7. Чому б ви хотіли (чи не хотіли ) потрапити в екстремальну ситуацію в житті?

V. Підбиття підсумків уроку

Учитель. Дуже правильні, на ваш погляд, слова видатного українського письменника О. Довженка: « Є воля до життя - є людина». Але тільки читати хороші книжки, вболівати за героїв та радіти їхнім перемогам - замало для підготовки до реального життя, до подолання можливих екстремальних ситуацій. Необхідно загартовуватися фізично, мати багато різноманітних практичних навичок, ґрунтовні знання з різних галузей наук, і не лише тих, які вивчають у школі. Треба виробляти в собі витривалість, обачність, силу волі, долаючи свої лінощі, неорганізованість. Перемагають, досягають успіхів у житті зазвичай ті, хто дуже любить це життя, намагається бачити його кращі сторони і зосереджуватися на них. Тож бажаю вам вирости сильними й здоровими і не потрапляти в екстремальні ситуації, а тільки читати про них у книжках.



© 2010-2022