Мен және менің отбасым

Раздел Русский язык и Русская литература
Класс 2 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Мен және менің отбасымМен және менің отбасымМен және менің отбасымМен және менің отбасымМен және менің отбасымМен және менің отбасымМен және менің отбасымМен және менің отбасымМен және менің отбасымМен және менің отбасымМен және менің отбасымМен және менің отбасымМен және менің отбасымМен және менің отбасымМен және менің отбасымМен және менің отбасымПән:қазақ т сынып:2 күні:4.09

Сабақтың тақырыбы: Мен және менің отбасым

Сабақтың мақсаты:

  1. Білімділік. Модуль бойынша оқушылардың сөздік қорын қалыптастыру. Оқылым, тыңдалым, айтылым, жазылым әрекеттерін жүйелі түрде қолданып, тілдесім әрекетіне жетелеу.

  2. Тәрбиелік. Оқушыларды саналы білім алуға баулу және өз бетімен жұмыс жасауға бағыттау.

  3. Дамытушылық. Байланыстырып сөйлеу дағдыларын дамыту. Сөздік қорын байыту.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі.

ІІ. Модуль құрамын түсіндіру.

ІІІ. Сабақтың мақсатын, барысын айту.

ІҮ. Сөздік жұмысы.

  1. Жаңа сөздермен таныстыру. Сөздерді мұғалім оқиды, оқушылар қайталайды.

  2. Оқушылар жаңа сөздерді тізбектеп айтып шығады.

  3. Әр түрлі әдістер арқылы жаңа сөздерді пысықтау.

а) Мұғалім сөздік бойынша сөздің орысшасын айтып, допты бір оқушыға лақтырады, оқушы допты қағып алып, сөздің қазақшасын айтып, допты мұғалімге қайтарады. Осылай барлық сөздермен жұмыс жасалады. Көп сөз меңгерген оқушы алғыр атанады.

ә) тақтаға бір оқушы шығып, жаңа сөздерді қазақ тілінде жазып тұрады, ал сол сөздің аудармасы дұрыс тапқан оқушы тақтаға келіп, аудармасын жазады.

б) Жаңа сөздер деректі заттар болса, оларды мұғалім көрсетіп отырады, басқа оқушылар сол заттың атауын дәптерлеріне жазып отырады. Кейін оқушылар кезек- кезек тақта алдына шақырылып, сөздердің сауатты жазылуы тексеріледі.

Ү. Тапсырмалармен жұмыс.

1-тапсырма. Тыңдалым және айтылым әрекеттеріне берілген тапсырманы мұғалімнің көмегі арқылы іске асыру. Әр оқушымен жеке жұмыс жүргізу. Өз отбасытуралы айтуға дағды қалыптастыру. Сыныптағы барлық оқушыларды тілдесімге жетелеу.

2-тапсырма. Диалогты оқу.

3-тапсырма. Үлгі бойынша берілген тапсырмамен жұмыс жасау.

4-тапсырма. Жұптық жұмыс. Бұл тапсырманы оқушының ана тілінде сұрақ-жауап жасап, бекітуге болады.

5-тапсырма. Сурет бойынша тапсырманы сыныптағы барлық оқушылармен орындау. Тапсырмадағы қайда? Сұрағының мағынасын түсіндіру.

6-тапсырма. Тапсырмада берілген сергітуді оқылым, тыңдалым, айтылым әрекеттерімен ұштастырып, хормен айтып, қимылдармен жалғастырып, жаттап алу.

ҮІ. Сабақты бекіту.

ҮІІ. Сабақты қорытындылау. Оқушылардың білімін бағалау.

ҮІІІ. Үй тапсырмасын беру. Сергітуді жаттау.









Пән: қазақ тілі Күні: 11.09

Сынып 2

Сабақтың тақырыбы: Өзім туралы.

Сабақтың мақсаты: а) білімдік: тақырып бойынша жан-жақты мәлімет бере отырып,

сауатты жазуға және сөйлеуге үйрету;

ә) дамытушылық: ауызша және жазбаша тілді дамыту,

қызығушылығын арттыра отырып, танымдық көзқарастарын

қалыптастыру;

б) тәрбиелік: өз елін, жерін, Отанын сүюге, мемлекеттік тілді

құрметтеуге, қоғамдық ортада өзін-өзі ұстауға тәрбиелеу;

Сабақтың түрі: пысықтау сабағы

Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, тірек - сызба

Сабақтың көрнекілігі: кітап, сөздік

Пәнаралық байланыс: орыыс тілі

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру бөлімі

- Оқушылармен амандасу - Кезекшінің мәліметі

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру

ІІІ. Жаңа сабақ

1-тапсырма. Сызба бойынша өздерің туралы айтып беріңдер.

ТАНЫСУ

Аты-жөні

Туған жылы, айы, күні

Туған жері

Мекен-жайы

Ұлты

Оқитын мектебі, сыныбы

Бос уақыты

Ермегі

2 - тапсырма. Өзің туралы мәліметті толықтыр.

3 - тапсырма. Көп нүктенің орнына керекті сөздерді қойып жазыңдар.

атым- ... . атың - ... .

Менің Сенің

фамилиям - ... . фамилияң - ... .

... жастамын. ... жастасың.

Мен Сен

... қуаныштымын. ... қуаныштысың.

Сөздер

атым-

Жас-

Сен-

Мен-

Менің-

Сенің-

Оқулықпен жұмыс жасау

  • Сөздерді дұрыс айтып үйрену

  • Сергіту сәті

  • Топ топ балақан

Соқ соқ алақан

Изе изе басыңды

Міне жақсы балақан

2-тапсырма

Сөдерді дұрыс оқып көшіріп жазу

3-тапсырма Сұраққа жауап беру

ІV. Бекіту бөлімі

Сұрақтар қою арқылы бекіту.

V. Үйге тапсырма

VІ. Бағалау бөлімі

Сабаққа қатысы бойынша бағалау.

VІІ. Сабақты қорытындылау











Сыныбы: 2

Пәні: қазақ тілі

Сабақтың тақырыбы: Әкем мен шешем.

Мақсаты:

Білімділік: оқушылардың еркін сөйлеумәдениетін көтеру, сөздік қорын байыту, тәуелдік жалғауының І,ІІ жақ , жекеше түрі мен ілік септігі мен сілтеу есімдігін үйрету.

Дамытушылық: шығармашылық жұмыстарын жетілдіру, тілін ұштау, сауатты жазуға үйрету.

Тәрбиелік: туған бауырларына, ата-анасына деген сүйіспеншілікке тәрбиелеу, қазақ тіліне деген ынтасын, қызығушылығын арттыру. Отанына, туған жеріне, отбасына адал азамат пен азаматша болуға баулу.

Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап,әңгімелесу, суретпен жұмыс, ойын, шығармашылық жұмыс.

Сабақтың көрнекілігі: Суреттер, оқулық.

Сабақтың түрі: дәстүрлі.

Пәнаралық байланыс: әдеп, орыс тілі, бейнелеу өнері.

Сабақ барысы:

І. Ұйымдастыру:

- Сәлеметсіздер ме, оқушылар! Бүгін қандай күн?

Сабаққа дайынбыз ба?

Сабақта кім жоқ?

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.

Өлең жолдарын жатқа айту

ІІІ. Сөздікпен жұмыс. Сөздік дәптерге жазамыз

Шеше-мама

Әпке - старшая сестра.

ІV. Жаңа сабақ.

Әкем мен шешем деп - бізді аялап өсіріп, оқу оқытып жүрген аяулы жандар. Ата -анасыз өмір сүру өте қиын. Сондықтан, әке-шешемізді құрметтейік балалар.

Әке көрген - оқ жонар,

Ана көрген - тон пішер.

1-тапсырма. Диалогпен жұмыс

2-тапсырма. Сызбаға қарап, есіңе сақта, сөйлеп үйрен.

атам

әжем

әкем

шешем

Менің ағам

әпкем

қарындасым

(сіңлім)

атаң

әжең

әкең

шешең

Сенің ағаң

әпкең

қарындасың

(сіңлің)

3-тапсырма. Үлгі бойынша сөйле, жаз.

Үлгі:

  1. Кім? 1. Мұғалім.

  2. Кім келді? 2.Мұғалім келді.

  3. Мұғалім қайда келді? 3. Мұғалім мектепке келді.

4-тапсырма. Жаңылтпашты тез оқып үйрен, жатта.

Жаңылтпаш

Топ балаМен және менің отбасым

Допты ала.

Қуып жүр

Топтала.
5-тапсырма. Өз отбасың туралы жаз.

Біздің отбасымызда .... адам бар. Олар: ..., ...., ...., ....., ....., ... . Атам ... . Әжем ... . Мен ... жастамын.

IV Қорытынды .

Бүгін нені білдік?

V Үйге тапсырма.

Сөздерді жаттау.тапсырманы аяқтау. Өз әке-шешелерің туралы мәтін құрап келу.

ҮІ. Бағалау: сабаққа қатысуына қарай, білген деңгейлеріне қарай бағалаймын.







Пән: қазақ тілі күні ---------

Сыныбы:2

Тақырыбы: Достар

Мақсаты: 1. Достық, жолдастық туралы білімдерін толықтыру, білімдерін жүйелеу

2. Оқушылардың сөйлеу қабілеті мен танымдық деңгейін арттыру, сөздік қорын байыту; дұрыс сөйлем құру, сауатты жазу мәдениетін дамыту.

3. Оқушыларды татулыққа, адал достыққа, сыйластыққа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Аралас сабақ.

Сабақтың әдісі: Түсіндіру,сұрақ-жауап,

Көрнекілігі:түрлі суреттер, компьютер. Мақал-мәтелде

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру

- оқушылармен сұхбат,

ІІ. Үй тапсырмасын пысықтау

Достық туралы өлеңді жатқа айту.

ІІІ. Жаңа сабақ

- Достарың мен жолдастарыңның болғаны

қандай жақсы! Олармен бірге жүргенде өзіңе-өзің сенімді боласың! Сен бірде ауырып, оқуға бара алмай қалдың. Бірнеше күннен кейін жалғызсырайсың, зерігесің. Достарыңды көргің келеді, өйткені бірде-бір жан жалғыз өмір сүре алмайды. Дос деген - өзіңмен мақсат-мүддесі, арман тілегі бір адам. Одан жасырар сырың жоқ. Ол да сенен ештеңе жасырмайды. Егер осындай досың болса, сен оны ренжітпе. Оған жәрдем беруге әзір бол.

І. Сөздік

Тыңдаймыз

Достық, сыйластық, балабақша, жәрдемдесу, ойлау, сабақ әзірлеу

Оқимыз. Мұғалімнен кейін қайталап оқу.

Оқылым

Мәтін бойынша сұрақтарға жауап бер

Достық дегеніміз не?

қашаннан доссыңдар?

Халықта қандай қанатты сөз бар?

Достарың қандай?

Сен нені мақтан етесің?

1.Жұмбақты шешу

ІV. Пысықтау

1.тақтадағы мәтіндегі көп нүктенің орнын толықтырып достарың туралы айтып үйреніңдер

2.Достық туралы мақал-мәтелдердің орыс тіліндегі б

Жаман жолдастан таяғым артық

Крепкая палка лучше плахого попутчика

Күлме досыңа -келер басыңа

Над бедой друга не смейся, тоже может случиться и стобой

Досы көппен сыйлас,

Досы азбен сырлас.

Дружи с тем, у кого приятелей много, откровейничай с тем, у кого друзей мало.

Заттың жаңасы жақсы,

Достың ескісі жақсы

Одежда хороша новая,

А друг старый.

Жақсымен жолдас болсаң - жетерсің мұратқа. Жаманмен жолдас болсаң-қаларсың ұятқа.

С добрым человеком сдружишься-цели своей достигнешь,

С дурным сдружишься - в дураках останешься.

2.Оқулықпен жұмыс

3.Қорытындылау

Достық туралы мақалдарды толықтыр

1) … … жау алмас,

Ақылы көпті дау алмас.

2) … жолдас жауға бермес.

3) Жүз сомның болғанша, …

4) Адам … мықты,

Ағаш тамырымен мықты

( дау, жақсы,жүз досың,досы)

V. Үйге тапсырма. «Менің досым »тақырыбына 4сөйлем құрып келу








Пән: қазақ тілі Күні:

Сыныбы: 2

Сабақтың тақырыбы: Бақалау жұмысы

Сабақтың түрі: Аралас сабақ

Формалары: , жекелей

  1. Ұйымдастыру кезеңі:

  1. Сәлемдесу.

  2. Оқушылармен сұхбаттасу

  1. Үй тапсырмасын тексеру кезеңі:

Оқушылар бірнеше сұрақтарға жауап береді

  1. Білімді тексеру кезеңі:

  2. Мақсат қою кезеңі: оқушылардың алған білімдерін тексеру

Ой өрістерін кеңейту

  • Мақалдармен жұмыс жүргіземін.

Бақылау тапсырмаларының орындалуын қадағалау:


  1. Көп нүктенің орныныа тиісті әріптерді қойып, көшіріп жаз.

Мен..ң отбасы...да бес адам бар. Олар әк..м, шеше..., Мә...жем,ағ..м және мен. М..н өз от...ас..мды жа..сы көр...м.

  1. Берілген сөздерді орыс тіліне аудар.

Отбасы-

Тату-

Жақсы-

Достар-

Достық-

Аға-

Әке

Әже-

Ата-

Іні-

  1. Өздеріңнің достарың туралы шағын әңгіме құрып жазыңдар

  2. Өздерің білетін бір өлеңді жатқа айтыңдар

  3. Бекіту кезеңі:

  4. Үйге тапсырма: сөздерді қайталау



Пән: Қазақ тілі Күні:---------

Сыныбы: 2

Сабақтың тақырыбы: Меніңде дене мүшелерім

Сабақтың мақсаты:
Білімділік:Дене мүшелерін атап айтады. Мәтінмен жұмыс жасайды, аударады, әңгімелейді, сөйлем құрайды.
Дамытушылық: Оқушыладың сөздік қорын дамыту. Ойлау қабілеттері дамиды, ойын толық жеткізуге үйренеді.
Тәрбиелік: Денсаулық туралы пайдалы кеңестер алады. Спортқа сүйіспеншілік сезімдері оянады.

Сабақтың әдісі: түсіндіру ,талдау, сұрақ-жауап
Сабақтың көрнекілігі:суреттер ,тапсырмалар
1. Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі.
1.Сұрақ -жауап.
-Сыныпта кім кезекші?
-Сыныпта кім жоқ?
-Қазір қай ай?

-Аптаның нешінші күні?
II.Үй тапсырмасын тексеру.

2. Жаңа сабақ

Жаңа сөздермен жұмыс.
дене мүшелері; бас, көз, мұрын,құлақ,ерін,саусақтар,аяқ т.б (сөздердің орыс тіліндегі баламасымен дұрыс айтуға дағдыландыру

  • Жоғарыдағы сөздермен сөз тіркестерін құрастырып жазу: көк көз, қалқан құлақ, ұзын саусақтар, үшкір мұрын, қалың қас .

  1. Дене мүшелеріміздің атқаратын қызметтерін атап айту

  • Көз-көреді

  • Құлақ -естиді

  • Мұрын- иісін сезеді

  • Тіл- дәм сезеді

  • Ауыз-сөйлейді

  • Тіс -шайнайды

  • Қол-жазады

  • Аяқ - жүреді

  1. Оқулықпен жұмыс 1-тапсырма. Мәтінмен жұмыс

Сұраққа-жауап беру

Сергіту сәті: ( Орнымыздан тұрамыз)

  1. 2-тапсырма көп нүктенің орнына тиісті әріптерді қойып көшіріп жазу

  2. Жұмбақты оқып жауабын табу

  3. Құлақ-Мұрын ойыны

( оқушылыр мұғалімнің айтқаны бойынша құлақтарын немесе мұрындарын қолдарын айқастыру арқылы көрсетеді: мұрын-құлақ,құлақ-мұрын)

  1. Қорытынды: -Адамның дене мүшелерін атап беру

-атқаратын қызметтерін атап айту

9. Үйге тапсырма: Күнделікті енді ашайық,

Үй тапсырмасын жазайық,

Бүгінгі алған білімді,

Ұмытпай есте сақтайық.












Пән: қазақ тілі Күні:----------

Сыныбы:2

Сабақтың тақырыбы: Тазалық.

Сабақтың мақсаты:

1. Білімділік. Тапсырмаларды дұрыс орындау дағдысын қалыптастыру. Оқылым, тындалым,айтылым,жазылым әрекеттерін жүйелі қолдану.

2. Тәрбиелік. Тазалық туралы тәрбиелік маңызы зор әңгімелер жүргізу. Неліктен партада түзу отыру керектігін ұғындыру, әрі әрдайым талап ету. Оқушылардың эстетикалық талғамдарын ояту.

3. Дамытушылық. Бейнелеу өнері арқылы оқушылардың байланыстырып сөйлеу дағдыларын дамыту.

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап

Көрнекілігі: мақал, суреттер

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі.

ІІ. Сабақтың мақсатын, барысын айту.

ІІІ. Сөздік жұмысы.

1. Жаңа сөздермен таныстыру. Сөздерді мұғалім оқиды, оқушылар қайталайды.

2. Оқушылар жаңа сөздерді тізбектеп айтып шығады.

3. Әр түрлі әдістер арқылы жаңа сөздерді пысықтау.

а) Мұғалім сөздік бойынша сөздің орысшасын айтып, допты бір оқушыға лақтырады, оқушы допты қағып алып, сөздің қазақшасын айтып, допты мұғалімге қайтарады. Осылай барлық сөздермен жұмыс жасалады. Көп сөз меңгерген оқушы алғыр атанады.

ІҮ. Тапсырмалармен жұмыс.

1-тапсырма.Тапсырма бойынша жұптық жұмыс орындау. Жұмысты іс-қимылдармен жалғастыру. «Оң және сол» сөздерінің мағынасын жеке түсіндіру.

2-тапсырма. Тапсырма бойынша дене мүшелерін көрсету. Әр оқушымен жеке-жеке жұмыс жасау.

Әдептілік әліппесі мен салауатты өмір салтына берілген қанатты сөзбен тәрбиелік әңгіме өткізу.

3-тапсырма. Оқылым, тыңдалым, айтылым әрекеттеріне берілген қанатты сөзбен тәрбиелік әңгіме өткізу.

Сергіту сәті Бейне ролик

4-тапсырма. «Неше?» деген сұрақ бойынша жұмыс. Әр оқушымен жеке-жеке жұмыс жасау.

5-тапсырма. Үлгі бойынша берілген тапсырмамен жұмыс.Үндестік заңын еске түсіру.

Ү Сабақты бекіту. «Кім жылдам» ойыны

ҮІ. Сабақты қорытындылау. Оқушылардың білімін бағалау.

ҮІІ. Үй тапсырмасын беру. Сөздерді жаттау. 5-тапсырма








Пән: қазақ тілі Күні:---------

Сынып:2

Сабақтың тақырыбы: Тісіңді тазала

Сабақтың мақсаты:

1.Білімділік:Тазалық туралы әңгіме жүргізу, ақыл-ойларын, сөйлеу дағдыларын дамыту.

2. Дамытушылық: оқушылардың сөйлеу қабілеті мен танымдық деңгейін арттыру, сөздік қорын байыту. Дұрыс сөйлем құру, сауатты жазу мәдениетін дамыту.

3. Тәрбиелік: Денсаулықтарын, тазалықты сақтауға тәрбиелеу.

Сабақтың әдісі: ой қозғау «миға шабуыл», сұрақ-жауап, сөйлесу, іздендіру.

Сабақ көрнекілігі : ноутбук

Сабақтың барысы.

І. Ұйымдастыру кезеңі. Бір, екі,үш

Отырамыз тып-тыныш.

Жалқаулықты тастаймыз,

Сабақты біз бастаймыз.

ІІ. Денсаулық туралы мақал-мәтелдер

Сабақтың тақырыбына шығу. (Видеоролик арқылы)

ІІІ. Жаңа тақырып

1.Денсаулық туралы кіріспе сөз.

2. Мәтінмен жұмыс

Тазалық-денсаулық кепілі

Адам баласы денсаулығы мықты болуы үшін тазалықты сақтау керек. Таң сәріден жатар мезгілге дейін гигиеналық талаптарды мұқият орындау керек. Ең бірінші - ұйқыдан оянғанда, жуынып, тіс тазалау, жаттығулар жасап, сергектікті сақтау керек. Күні бойы қайда жүрсең де, тазалықтың ережелерін ұмытпау керек. Ережелер: ас ішер алдында қолыңды жуу, тамақтың әзірленуінде тазалықты міндетті түрде сақтау, көкөніс, жеміс-жидектерді қанша қызықтырса да, жуып қана жеу, көпшілік орындарынан қайтып келгенде, міндетті түрде беті-қолды жуу, жатар алдында жеке гигиеналық талаптарды орындау. Өз денсаулығын ойлаған адам осы ережелерді қадағаласа жөн болады.

- Тісті тазалауға қандай заттар керек?

(тіс пастасы, тіс щеткасы, сүлгі,) осы сөздермен сөйлем құрасытыру;

Мысалы: Мен күнде таңертең тісімді тазалап отырам.

  • Сурет бойынша сөйлеп үрену( суретте тазалыққа керек құралдар)

Сергіту сәті

Орнымыздан тұрамы з,

Қолды белге қоямыз,

Отырамыз тұрамыз,

Біз демалып қаламыз.

3.Үлгі бойынша сұхбат құрастыр.

- Сіз зиянды нәрселер мен пайдалы нәрселерді ажырата білесіз бе?

- Иә, мен оларды ажырата білемін.

- Зиянды нәрселерге не жатады?

- Зиянды нәрселерге ...,....,..... жатады.

- Пайдалы нәрселерге не жатады?

- Пайдалы нәрселерге ....,....,..... жатады.

Берілген сөздерді кестеге толтыр.

Пайдалы нәрселер;

Зиянды нәрселер:

Арақ ішу, темекі тарту, спортпен шұғылдану, дұрыс тамақтану, дұрыс киіну, есірткі пайдалану, уақытымен ұйықтау.Т.Б

ІV. (тест арқылы, бір-бірін тексереді)

Тест

1. Денсаулық жақсы болу үшін не істеу керек?

А. спортпен жаттығу керек

В. темекі шегу керек

С. диванда жату керек

Д. нан көп жеу керек

2. Тазалық, денсаулық кепілі, ағза

3. Мақалды аяқта: «Денсаулық-.......».

А. көп байлық

В. зор байлық

С. үлкен байлық

Д.кең байлық

4. Адамның дене мүшелерін белгіле.

А. Шаш, өкпе, бауыр

В. Аяқ, қол, бас

С. Көйлек, өкпе, жүрек

Д. Көз, аяқ, асқазан

5. Көзге көрінбейтін ағзаларды белгіле.

А. Өкпе, асқазан, жүрек

В. Аяқ, қол, бас

С. Бала, үй, мектеп

Д. Бауыр, кірпік, тіс.

VІ. Қорытынды Сұрақ-жауап

ҮІІ. Үйге тапсырма: «Күнделікті енді ашайық...........

Тақпақты жаттау. Сөздерді қайталау


Пән:қазақ тілі

Сынып:2

Сабақтың тақырыбы: Қысқы киімдер

Сабақтың мақсаты:

1. Білімділік. Оқушылардың тақырып бойынша сөздік қорын қалыптастыру.Білім деңгейлерін оқылым, тыңдалым, айтылым, жазылым әрекеттері ароқылы көтеру.

2. Тәрбиелік. Оқушылардың өз ойын еркін жеткізе алуға төсілдіру. Қысқы және күзгі киімдер тақырыбында әңгімелер жүргізу.

3. Дамытушылық. Тақырып бойынша оқушылардың байланыстырып сөйлеу дағдыларын дамыту.

Сабақтың барысы:І. Ұйымдастыру кезеңі.

ІІ. Модуль құрамын түсіндіру.

ІІІ. Сабақтың мақсатын, барысын айту.

ІҮ. Сөздік жұмысы.

1. Жаңа сөздермен таныстыру. Сөздерді мұғалім оқиды, оқушылар қайталайды.

2. Оқушылар жаңа сөздерді тізбектеп айтып шығады.

3. Әр түрлі әдістер арқылы жаңа сөздерді пысықтау.

Киім - одежда

Сырт киім - верхняя одежда

Қысқы киім - зимняя одежда

Құлақшын-шапка

Қолғап-варешки

Пальто-пальто

Шуба-тон

Етік-сопаги

Пима-вальенки

а) Мұғалім сөздік бойынша сөздің орысшасын айтып, допты бір оқушыға лақтырады, оқушы допты қағып алып, сөздің қазақшасын айтып, допты мұғалімге қайтарады. Осылай барлық сөздермен жұмыс жасалады. Көп сөз меңгерген оқушы алғыр атанады.

ә) тақтаға бір оқушы шығып, жаңа сөздерді қазақ тілінде жазып тұрады, ал сол сөздің аудармасы дұрыс тапқан оқушы тақтаға келіп, аудармасын жазады.

б) Жаңа сөздер деректі заттар болса, оларды мұғалім көрсетіп отырады, басқа оқушылар сол заттың атауын дәптерлеріне жазып отырады. Кейін оқушылар кезек- кезек тақта алдына шақырылып, сөздердің сауатты жазылуы тексеріледі.

Ү. Тапсырмалармен жұмыс.

1-тапсырма. Сурет бойынша қысқы, күзгі киімдердің атауларын есте сақтау, жазылым әрекетімен жұмыс жасау.

2-тапсырма. Айтылым әрекетін тапсырмада берілген сөздермен жандандыру.Оқушыларды көрнекілік бойынша жұмыс жасау.

3-тапсырма. Қыста не киесің? Атты айтылым әрекетін жандандыру.

Сергіту сәті.

4- тапсырма. Жазылым әрекеттеріне берілген тапсырмамен жеке жұмысты орындату тақта алдында тексеру.

5-тапсырма. Жазылым әрекеті мұғалім көмегімен орындау. Жеке жеке жұмыс.

6-тапсырма. Берілген тақырып бойынша сөз арқылы жұптық жұмыс жасау.

ҮІ. Сабақты бекіту.

ҮІІ. Сабақты қорытындылау. Оқушылардың білімін бағалау.

ҮІІІ. Үй тапсырмасын беру. Сөздікті жаттау. Қысқы киім суретін салып келу








Пән:қазақ тілі Күні:-----------

Сынып:2

Сабақтың тақырыбы: Күзгі киімдер.

Сабақтың мақсаты:

1. Білімділік. Оқушылардың тақырып бойынша сөздік қорын қалыптастыру.Білім деңгейлерін оқылым, тыңдалым, айтылым, жазылым әрекеттері арқылы көтеру.

2. Тәрбиелік. Оқушылардың өз ойын еркін жеткізе алуға төсілдіру. Қысқы және күзгі киімдер тақырыбында әңгімелер жүргізу.

3. Дамытушылық. Тақырып бойынша оқушылардың байланыстырып сөйлеу дағдыларын дамыту.

Сабақтың барысы:І. Ұйымдастыру кезеңі

-оқушылармен сұхбат

-қызығушылықтарын ояту

ІІІ. Сабақтың мақсатын, барысын айту.

ІҮ. Сөздік жұмысы.

1. Жаңа сөздермен таныстыру. Сөздерді мұғалім оқиды, оқушылар қайталайды.

2. Оқушылар жаңа сөздерді тізбектеп айтып шығады.

3. Әр түрлі әдістер арқылы жаңа сөздерді пысықтау.

Киім - одежда

Сырт киім - верхняя одежда

Күзгі киім - осенняя - одежда

Курте - куртка

тақтаға бір оқушы шығып, жаңа сөздерді қазақ тілінде жазып тұрады, ал сол сөздің аудармасы дұрыс тапқан оқушы тақтаға келіп, аудармасын жазады.

Жаңа сөздер деректі заттар болса, оларды мұғалім көрсетіп отырады, басқа оқушылар сол заттың атауын дәптерлеріне жазып отырады. Кейін оқушылар кезек- кезек тақта алдына шақырылып, сөздердің сауатты жазылуы тексеріледі.

Ү. Тапсырмалармен жұмыс.

1-тапсырма. Сурет бойынша қысқы, күзгі киімдердің атауларын есте сақтау, жазылым әрекетімен жұмыс жасау.

2-тапсырма. Айтылым әрекетін тапсырмада берілген сөздермен жандандыру.Оқушыларды көрнекілік бойынша жұмыс жасау. Сурет салу. Кімнің суреті әдемі деген сайыс өткізу.

3-тапсырма. Қыста не киесің? Атты айтылым әрекетін жандандыру.

Сергіту сәті.

Қане балалар тұрамыз,

Қолды белге қоямыз.

Отырамыз тұрамыз,

Біз тынығып қаламыз.

4- тапсырма. Жазылым әрекеттеріне берілген тапсырмамен жеке жұмысты орындату тақта алдында тексеру.

5-тапсырма. Жазылым әрекеті мұғалім көмегімен орындау. Жеке жеке жұмыс.

6-тапсырма. Берілген тақырып бойынша сөз арқылы жұптық жұмыс жасау.

ҮІ. Сабақты бекіту.

ҮІІ. Сабақты қорытындылау. Оқушылардың білімін бағалау.

ҮІІІ. Үй тапсырмасын беру. Сөздікті жаттау. Күзгі киімдердің суретін салу

Пән: қазақ тілі

Сынып:2

Сабақтың тақырыбы: Жазғы киімдер.

Сабақтың мақсаты:

1. Жазғы киімдер,жалпы өтілген тақырыптарды қайталау, лексикалық тақырыпқа байланысты сөздерді дұрыс қолдана, айта білу.

2. Ауызекі сөйлеуге жаттықтыру, сөздік қорын молайту, мәнерлеп оқу дағдыларын дамыту.

3. Қазақ тілін қастерлеруге тәрбиелеу, ұқыпты болуға баулу.

Сабақтың түрі:

Сабақтың әдісі:сұрақ жауап

Көрнекілік: киім түрлері

Сабақтың барысы:

1. Сәлем бердім досыма

Кел менің құшағыма

Қалың қалай? Жақсы ма?

Жақсы болса? Жасырма!

2. - Сәлемдесу. Кезекшімен сұхбат.

Бүгінгі сабақтың тақырыбын білу үшін, ребусты шешуіміз керек.

- Бұл не?

- Бұл көз.

- Соңғы екі әріпті алып тастаймыз. Қандай әріп қалды?

- «И»- әріп

- Бұл не?

- Бұл тіс.

- Бірінші және соңғы әріптерді алып тастаймыз.

- Бұл не?

- Бұл алма.

- Алдынғы екі әріпті және соңғы әріптерді алып тастаймыз. Түсінікті ме?

- Бүгін сабақта біз «Жазғы киімдер» туралы айтамыз

Жаңа сөздермен жұмыс

3. - Балалар, киім түрлерін қайталайық!

- Мынау не?

- Бұл шалбар. Қайталаңдар.

- Сендерде карточкалар бар. Сөздің басы мен соңын табыңдар. Бір түспен бояймыз.

көй

құлақ

шал

күр

шын

бар

лек

ғап

жей

те

қол

де

- Бұл қай жыл мезгілі?

- Бұл жаз.

- Сендер жазғы киім білесіңдер ме?

- Иә, білеміз. Көйлек, туфли, қалпақ, жейде, шалбар.

- Жазда сендер не киесіңдер?

(на слайде летняя одежда вылетает поочередно)

Бір оқушы жазғы киім туралы әңгімелейді.

« Жазғы киімдер»

Жазда күн ыстық болады. Мен жазда басыма қалпақ, аяғыма туфли, үстіме көйлек киемін.

5. Балалар, кәне сергіту сәтті өткізейік.

6. - Балалар, кәне ойнайық! Мен мәтінді оқимын, сендер мәтінді тыңдап, керекті суретті көрсетесіңдер.

Бұл дүкен. Дүкен үлкен, жарық, таза. Дүкенде үш адам бар. Олар: екі қыз және ұл бала. Ұл бала киімге қарап тұр. Қыздар: Жанар мен Әлия киім сатып алды. Жанар көк шалбар сатып алды. Әлия қызыл көйлек сатып алды.

7. - Балалар, ал мынау не? Киім дүкені туралы әңгімелесейік.

- Сәлем Марина!

- Сәлем Настя!

- Сен қайдан келе жатырсың?

- Мен дүкеннен келе жатырмын.

- Сен не сатып алдың?

- Мен көйлек, қалпақ, сатып алдым.

- Қандай көйлек, көрсет.

Қорытынды: Сұрақ -жауап

Үйге тапсырма:

Бағалау





Пән:қазақ тілі Күні;--------------

Сынып :2

Сабақтың тақырыбы: Киім атаулары
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: модуль бойынша алған
білімдерін саралап, қорытынды жасау;
Дамытушылық: оқушының ақыл-ойын, білімге деген ынталарын дамыту, сұрақ-жауап беруге машықтандыру;
Тәрбиелік: ұлттық салт-дәстүрге, оның ішінде ұлттық киімге деген сүйіспеншілігін арттыру.
Сабақтың түрі: қорытынды сабақ
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, сөйлесу, әңгімелесу, топтық жұмыс.
Көрнекіліктер: киімдердің, ұлттық киімдердің суреттері, сиқырлы сандық, доп, қуыршақтар, қағазға жазылған сөздер, плакаттар.
Сабақтың мазмұны мен жүрісі.
І. Ұйымдастыру кезеңі: оқушылармен амандасу,
оқушылар қонақ мұғалімдермен сәлемдеседі,
оқушыларды түгендеу,
оқушыларды сабақ тақырыбымен және мақсатымен таныстыру.
Мұғалім сөзі: - Сәлеметсіңдер ме, балалар! Отырыңдар.
Сабаққа дайынсыңдар ма?
Топқа бөлініп отырдыңдар ма? Дайын болсаңдар, сабағымызды бастайық.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. Сұрақ-жауаптармен жұмыс.
- Менің қойған сұрақтарыма жауап беріңдер.
Бүгін аптаның қай күні? (бүгін аптаның бейсенбі күні)
Қазір қай ай? (қазір қараша айы)
Желтоқсан айы қай мезгілге жатады?(желтоқсан айы қыс мезгілге жатады)
Тағы қандай жыл мезгілдерін білесіңдер?(қыс, көктем, жаз, күз жыл мезгілдері)
ІІІ. Жоспар бойынша жаңа материалды баяндау.
- Балалар, бүгін біз сабақта осы жыл мезгілдерінде киетін киімдерді қайталаймыз).
Олар: «қысқы киімдер» тобы, «көктемгі киімдер» тобы, «жазғы киімдер» тобы, «күзгі киімдер» тобы.
Енді тапсырмаларға көшейік. (Әр топқа плакаттар таратамын).
Қыста, көктемде, жазда, күзде қандай киімдер киесіңдер? Екі минут уақыт беріледі. Оқушылар жауаптарына қарай «3», «4», «5» деген ұпай алады.
! топ: көктемгі киімдері (күртке, шалбар, бәтеңке, джемпер)
ІІ топ: жазғы киімдері (жейде, көйлек, қалпақ, туфли
ІІІ топ: күзгі киімдері (пальто, күртке, бәтеңке, джемпер
IVтоп: қысқы киімдері (тон, құлақшын, бөкебай, пима, етік, қолғап)
- Ұлттық киімдер (қазақша киім, қазақ халқының ұлттық киімі)
- Қазақ халқының тағы қандай ұлттық киімдерін білесіңдер?
- Тақия, бөрік, сәукеле, қамзол, ішік бүрмелі көйлек, шапан, мәсі. .

IV. Бекіту. Дәптермен жұмыс.
- Ал, бізге Дымбілмес келді. Сендер оған 2-тапсырманы орындауға көмектесесіңдер ме?
- Иә, көмектесеміз.
- Тапсырманы тыңдаңдар. Берілген сөздердегі жоқ әріпті тауып, фонетикалық талдау жасаңдар.(тақтаға әр топтан бір оқушы шығады)
Қ...лақшын, ет...к, к...йлек, бәте...ке
- Балалар, тақтаға қарап, тапсырманы тексерейік.
Ойын: «Қуыршақты киіндіру» деп аталады. (сурет қуыршақты әр топқа жыл мезгіліне қарай киіндіріп, қандай киім кигізгендерін айтады)
Үлгі: Мен қуыршақтың басына құлақшын, аяғына пима, қолына қолғап, үстіне тон кигіздім.
Мен қуыршақтың басына қалпақ, аяғына етік, үстіне күрте кигіздім.
Мен қуыршақтың үстіне жасыл көйлек кигіздім.
Мен қуыршақтың аяғына қара, жаңа туфли кигіздім.
Сергіту сәті: Басымда бөрік,
Аяғымда етік,
Сөйлеймін мен жетік,
Күнде аламын «бестік»
V. Пысықтау. «Сұрақ-жауап» ойыны. ...
VІ. Cабақтың қорытысын шығару.
- Балалар, бүгін не туралы сөйлестік?
- Қандай киімдер туралы сөйлестік?
- Біздің қонақтарымыз қандай киімдер киіп келді?
- Дымбілмеске нені үйреттік?
- Бүгін сабақта тағы біз не істедік?
- Сабақтан сендер қандай білім алдыңдар?
VІІ. Бағалау. Алған ұпай сандары бойынша бағалау.
VІІІ. Үй жұмысы. Қазақтың ұлттық киімдерінің суретін салу және атын жазу.




Пәні:Қазақ тілі Күні:---------------------

Сынып: 2

Сабақтың тақырыбы: Менің ойыншықтарым.

Сабақ құрылымы

Сабақтың мазмұны

Сабақтың тақырыбы:

Менің ойыншықтарым. Ойындар.

Сабақтың мақсаттары:

Білімділік:





Дамытушылық:


Тәрбиелік:

Балалардың ойыншықтар туралы ұғымдарын кеңейту. Ойыншықтар арқылы түрлі қимыл қозғалыс жасату. Үйренген сөздерден сөйлем құрату. Дыбыстарды дұрыс анық айта білуге жаттықтыру.

Ауыз тілінің дағдысы дамуы, диалог, монолог дағдысы дамуы. Балалардың ойыншыққа деген қызығушылығын арттыру, сөздік қорларын молайту.

Ойыншықтармен қалай ойнау керектігін түсіндіре отырып, ұқыптылыққа, тату ойнауға, ойыншықты күтіп ұстауға тәрбиелеу

Сабақтың түрі:

Жаңа сабақ

Сабақтың әдістері:

Сөзжұмбақ, ойын элементтері, сұрақ-жауап.

Күтілетін нәтижелері:


Білу керек: «Ойыншықтар» тақырыбына лексикалық бірліктер білу, тәуелдік жалғаулары.

Болу керек:тақырып бойынша сұраққа жауап беру, сұрақ қою, оларға жауап беру, сөз тіркестері құру

Негізгі лексикалық бірліктер:

Ала - пестрый

Жаңа - новый

Көп - много

Ойнайды - играет

Домалақ - круглый

Көрнекіліктер:

Төл әріппен жазылған карточкалар, екі ватман: сұрақтармен, жауаптармен, сөзжұмбақ, ойыншықтардың суреттері.

Сабақ барысы:

Сабақ кезеңдері:

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Уақыт

І. Ұйымдастыру кезеңі


  1. Амандасу


  1. Ауызекі сөйлеу



  1. Психологиялық көңіл


  1. Фонетикалық жаттығу



ІІ. Үй жұмысы тексеру

Жаңа сөздермен жұмыс





Ой қозғау




ІІІ. Жаңа сабақ


  1. Сабаққа жаңа лексикалық бірліктер енгізу


Сергіту сәтті

6.Меңгерту кезеңі





ІҮ. Бекіту кезеңі

Ү. Бағалау. Үйге тапсырма беру.


Ойын жүріс тоқталды, Қазақ тілі сабағы басталды.

Сәлеметсіңдер ме, балалар!

Қал қалай сендерге?

-Кім бүгін кезекші?

Балалар, кезекшіге сұрақтар қойындар. (оқушылардың сұрақтары мен кезекшінің жауаптары тексеремін)

Карточкада жазылған төл әріптерді көрсетемін.

Мен сөздерді айтамын



Мұғалімнің сұрақтарына жауап береді

Ала - пестрый

Жаңа - новый

Көп - много

Ойнайды - играет

Домалақ - круглый

Мен оқимын, балалар қайталайды.

«Жұмбақ ойдан шығару» ойын. Мен ойын шарттары түсіндіремін. Үлгі бойынша жұмбақ құрастыру.

Үлгі:

«доп»

Қандай? Осымен ұқсас не?

домалақ глобус

ала жіп

қызыл сәбіз

домалақ, бірақ глобус емес

ала, бірақ жіп емес

қызыл, бірақ сәбіз емес

бұл не?

-оқулықпен жұмыс

2-тапсырма

-мәтінді оқып аудару

-мәтінге сұрақ қою

Мен ойыншықтардың суреттері көрсетемін. Оқушылардың мақсатты: ойыншықтардың атауларын үлгі бойынша айту. Үлгі: бір қызыл домалақ доп, және т.с.с.


Амандасады.

Өзінің көңіл-күйі көрсетеді.

Оқушылар кезекшіге сұрақтар қояды. Кезекші сұрақтарға жауап береді.

Оқушылар мұғаліммен қайталайды.

Оқушылар бір-бірінен осы әріппен сөз айтады. Оқушылар осы сөздер ішінде төл дыбыстарды болса оны көрсетеді. (әр оқушыда бар)


Сұратарға жауаптары береді және өзі тексереді.

Тәуелдік жалғау есіне алады.

.


Оқушылар қайталайды, дәптерге жазылады.


Сергіту сәттің жаттығулары орындалады.

Үлгі бойынша жұмбақтар құрастырылады, және оларды дәптерге жазады.

Бір оқушы оқиды, аударады, егер дұрыс аударса балалар алақанмен бір рет «хлоп» деп жасайды, егер дұрыс аудармаса ештене істемейді. Төл әріппен сөздер дәптерге жазып қоя




Пән: қазақ тілі Күні:

Сынып: 2

Сабақтың тақырыбы: Үй жануарлары. Жылқы малы

Сабақтың мақсаты:

1. Білімділік.Сөздік қорын қалыптастыру. Оқылым, тыңдалым, айтылым, жазылым түрлерін қолдану, тілдесім әрекетін жетелеу.үй жануарлары туралы толық мәлімет беру.

2. Тәрбиелік. Оқушыларды үй жануарларын қамқорлыққа алуға баулу.

3. Дамытушылық. Еске сақтау және байланыстырып сөйлеу дағдыларын дамыту.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі.

ІІ. Модуль құрамын түсіндіру.

ІІІ. Сабақтың мақсатын, барысын айту.

ІҮ. Сөздік жұмысы.

1. Жаңа сөздермен таныстыру. Сөздерді мұғалім оқиды, оқушылар қайталайды.

2. Оқушылар жаңа сөздерді тізбектеп айтып шығады.

3. Әр түрлі әдістер арқылы жаңа сөздерді пысықтау.

а) Мұғалім сөздік бойынша сөздің орысшасын айтып, допты бір оқушыға лақтырады, оқушы допты қағып алып, сөздің қазақшасын айтып, допты мұғалімге қайтарады. Осылай барлық сөздермен жұмыс жасалады. Көп сөз меңгерген оқушы алғыр атанады.

ә) тақтаға бір оқушы шығып, жаңа сөздерді қазақ тілінде жазып тұрады, ал сол сөздің аудармасы дұрыс тапқан оқушы тақтаға келіп, аудармасын жазады.

б) Жаңа сөздер деректі заттар болса, оларды мұғалім көрсетіп отырады, басқа оқушылар сол заттың атауын дәптерлеріне жазып отырады. Кейін оқушылар кезек- кезек тақта алдына шақырылып, сөздердің сауатты жазылуы тексеріледі.

3-тапсырма. «жылқы» атты өленді мәнерлеп оқу. Мәнерлеп оқудың сайысын ұйымдастыру.

Сергіту сәті.

4- тапсырма. Үлгі бойынша жұмысты орындау. Қисынды ойлау қабілетінжандандыру.

5-тапсырма. Жазылым әрекеттеріне берілген тапсырманы жеке жұмыс жасау.

6-тапсырма

ҮІ. Сабақты бекіту.

ҮІІ. Сабақты қорытындылау. Оқушылардың білімін бағалау.

ҮІІІ. Үй тапсырмасын беру. Сөздікті жаттау. 6тапсырма





Пән:қазақ тілі Сынып:2 Күні:

Сабақтың тақырыбы: Төрт түлік.
Сабақтың мақсаты:
1.Оқушылардың төрт түлік туралы олардың пайдасы,өмірдегі қажеттіліктері туралы біліктіліктерін білгізу
2.Оқушылардың тіл байлығын дамытып, ой-өрісін кеңейтіп,іскерлік дағдысын, шығармашылық қабілетін дамыту, сауатты жазуға, мәдениетті сөйлеуге дағдыландыру.
3.Оқушыларды мейірімділікке, төрттүлікке деген сүйіспеншілікке, еңбексүйгіштікке,ұйымшылдыққа баулу;
Сабақтың әдіс-тәсілдері:оқыту,салыстыру,талдау-жинақтау,топтастыру стратегиясы,ақпараттық технологияны пайдалану.
Сабақтың барысы:
I.Ұйымдастыру кезеңі.
II. Психологиялық көңіл-күй қалыптастыру.
Біз бақытты баламыз,
Биікке қанат қағамыз.
Болашаққа талпынып,
Оттай лаулап жанамыз.
III. Үй тапсырмасын тексеру.
Оқушылар осы сызба бойынша білетіндері туралы сызбаға түсіру
ІV.Сөзжұмбақ
1.Жылқы төлінің атауларының бірі.
2.Жыл атауларынын құр қалған жануарлар.
3.Ешкі төлі.
4.Сиыр сүтінен жасалатын тағам.
5.Қойдың күзем жүнінен жасалатын зат
VБірнеше оқушыдан өлеңді жатқа сұрау.
VI. Қайталау-білім кілті.Түйе-киелі жануар.(топтастыру стратегиясы)
1.Пірі-Ойсылқара.
2.Қос өркешті және бір өркешті болады.
3.Көлік ретінде пайдаланады.
4.30-40 жылға дейін өмір сүреді.
5.Еті,сүті,жүні пайдалы.
6.Шөлге шыдамды, 10 күнге дейін су ішпей жүруге шыдамды.
7.Ыстыққа,ұзақ жүріске шыдамды.
VII. Жаңа сабақтың мақсатын айқындау.
«Жұмбақ шешіп үйренейік» ...
Иір-иір денесі,
Сахараның кемесі.
Ащы шөптер тамағы,
Шөлге шыдап бағады. (Түйе)
Екі айнасы бар,
Екі найзасы бар.
Сыртылдаған тұяғы бар,
Бір желпуіші бар. (Сиыр)
Өзі жуас,өзі момын,
Бір шешпейді тонын.(Қой)
Қамбар ата- баласы,
Шөптің жеймін түр-түрін.
Дертке дауа қымызым,
Берік арқан қыл, түгім. (Жылқы)
Бүгінгі өтетін тақырыбымыз. «Төрт түліктің кеңесі» мәтінімен танысамыз.
Интерактивті тақтамен жұмыс жасау.Тақтадан мәнерлеп оқып беру.
Мәтінді бірнеше оқушыға рөлмен оқыту.
VIII.Төрт түліктің қалай дыбыстайды? Төрт түлікті шақыру туралы оқушылардан сұрау
Шығармашылық жұмыс:
Әр оқушы өзінің жануары туралы жаттаған өлең тақпақ жұмбақ ізденіс жұмыстарын айтып береді
VI. Дәптермен жұмыс.Дәптерімізді ашып,күннің жадын жазайық.Сөздік жұмысын жазып алайық.
Сөздік жұмыс:Мал төлдегенде ешкі лақтады,қой қоздады, бие құлындады, түйе боталады, сиыр бұзаулады дейді.
IX. Сергіту сәті. «Қошақаным» әнін айтқызу.
X. Ой түйін. «Түліктің пайдасы қандай?»сұрағына жауап берейік.
Түйе-байлық,
Қой-мырзалық,
Ешкі-жеңілдік,
Жылқы-сәндік,
Сиыр-ақтық.
XI. Сабақты қорытындылау.
Қазақ халқы ежелден мал баққан ел.Мал мінсе көлігі, ішсе-сусыны, жесе-тамағы, кисе- киімі, тұтынса- бұйымы,байлығы мен салтанаты осы мал болған.Қазақ елін малсыз елестету мүмкін емес.Сондықтан біз кейінгі ұрпақ ата дәстүрін сақтап,қасиетті төрт түлікті,ұлтымыздың бай тәжірибесін қадірлеуіміз керек.
XII. Үйге тапсырма беру. «Төрт түліктің кеңесі» 57-59 беттер.
Мәтінді мәнерлеп оқып, сызбаны дәптерге толтыру.
XIII. Оқушылардың білімін бағалау.







Пән:қазақ тілі Сынып:2 Күні:12.02.2016ж

I. Сабақтың тақырыбы:Гүл атаулары.Септіктер

II.Сабақтың мақсаты: 1) Гүл атаулары туралы түсінік беру,сөздік қорларын арттыру

2) Жаңа сөздерді қатыстырып сөйлету.

3) Білімділікке баулу

III.Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, баяндау, көрсету,

IY.Сабақтың көрнекілігі: сөздер,сөзжұмбақ ,тапсырмалар

Сабақ кезеңдері

I.Ұйымдастыру кезеңі: Амандасу, түгендеу, кезекшімен сұхбат .Дыбыстық жаттығу: Шаршасаңдар балалар,

Қолдарыңды созыңдар

III.Үй тапсырмасын тексеру: Ауызша алған білімдерін бекіту

  • Сөзжұмбақты шешу арқылы сабақты анықтау

IY.Жаңа сабақ барысы: Оқушыларды жаңа сабақта өтетін сөздермен таныстыру.

Жаңа сөздермен жұмыс

Нарғызгүл-георгин

Таушымылдық-пион

Лалагүл-лилия

Қалампыр-гвоздика

Жұлдызгүл-астра

Бақытгүл-хризантема

Қызғалдақ-роза

Түймедақ- тюльпан

Жаңа сөздермен жұмыс

-Жаңа сөздерді буынға бөліп жазу.

-Мәтінмен ж ұмыс:

Мәтінді тізбекпен оқып, аудару. Мәтінге бірнеше сұрақ қою

Бұлар - Санжар мен Әсем. Олар аулада жүр. Әсем гүл отырғызды. Санжар гүлдерді суғарды. Олар гүлдерді баптап отырады. Әсем қызғалдақ гүлін өсіргенді жақсы көреді.Санжар гүлдерді күтуге көмектеседі

Қызғалдақ сөзін септеп жазу

Y.Бекіту :

Не білемін

Не білгім келеді?

Не білдім

YI. Қорытынды: Сабақты қысқаша қортындылаймын.

YII. Бағалау: Жұмыс түрлеріне байланыстысабақты бағалаймын.

YIII.Үй тапсырмасын беру:Гүл атауларын жаттау

№44 Сабақ Қазақ тілі 2сынып 19.02.2016ж

Сабақтың тақырыбы: Менің оқу құралдарым. Тәуелдік жалғаулар

Сабақтың мақсаты:
Білімділік:Тақырып бойынша жаңа білімді меңгерту. Грамматикалық тақырыптарды бекіту мақсатында тапсырмаларды орындау.Тәуелдік жалғауы.
Дамытушылық:Сөздік қорын,тілдесу қарым-қатынасын дамыту.
Тәрбиелік: туған елін, жерін қадірлеу,үлкенді сыйлауға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: білімін, іс-әрекеттерін жетілдіру.
Әдіс-тәсілдер: сұрақ-жауап, әңгімелесу.
Сабақтың дидактикалық қамтамасыз етілуі:
суреттер, тірек-сызба.
Пәнаралық байланыс: өзін-өзітану.
Сабақтың барысы:
I Ұйымдастыру кезеңі.
1.Амандасу.
2.Гимн айту.
3.Түгелдеу.
4.Мұғалім мен оқушының мейірімді көңіл- күйі.
5.Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.
6.Тіл дамыту жаттығуын жүргізіп,оқушылардың көңілін сабаққа аудару.
ІІ Үй тапсырмасын тексеру кезеңі.
1.Оқушылардың үй тапсырмасын толық дұрыс және түсініп орындауын анықтау.
130-бет.3-тапсырма.
2.Кездескен кемшіліктерді жою.
ІІІ Өткен сабақ пен жаңа сабақты сабақтастыру.
Өтілген материалдарға шолу,пысықтау,бекіту.
ІV Жаңа сабақты оқып-білу кезеңі.
1.Сабақ тақырыбын хабарлау.
2.Сабақ мақсатын айту.
Балалар, біздің бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: «Менің оқу құралдарым»деп аталады.
1) Алдымен сабағымыздың жаңа сөздерімен танысайық.Суреттерін тақтаға ілу, көрсерту.
Оқу құралдары-учебные принадлежности
Оқулық-учебник сурет дәптері-тетрадь для рисования
Ұштағыш-точилка желім-клей
Қайшы-ножницы
2)Сұрақтар беру арқылы жаңа сөздерді дұрыс айтуға тілдерін жаттықтыру.
Жаңа сөздерді жазып алу. Есте сақтау.

2) Сөйлесім.2-тапсырма.Сөйлеп үйрен,көрсет.
Мынау-менің оқулығым.
Мынау-менің дәптерім.
Мынау-менің күнделігім.
Мынау-менің қаламым.
Мынау-менің қарындашым.
Мынау-менің сызғышым.
Ү Жаңа білім және іс-әрекет амалдары кезеңі.
Оқылым. Мәтінді оқу.3-тапсырма.
Оқу құралдары.
Сөйлесім.4-тапсырма.
Енді,балалар,4-тапсырмаға қарайық.Санамақты мәнерлеп оқы,жауап бер.
Санамақ
Ал санайық,санайық,
Ретімен алғашқы.
Құралдарды табайық,
Мектепке алып барайық.

Кітап,дәптер,сызғыш,
Күнделік пен ұштағыш.
Қалам,қорап,қарындаш.
Болды,болды,жетті,
Қанша болып кетті?
Болды сегіз барлығы
Керекті оқу құралы.
Жазылым.5-тапсырма.Сұраққа жауап бер,жаз.
Кімнің несі бар?
У кого что есть?
Сайраның кітабы,күнделігі,сызғышы бар.
Никитаның қаламы,сөмкесі бар.
Аянның дәптері,қарындашы бар.
ҮІІ Жаңа білім және іс-әрекет амалдарын қорыту кезеңі.
1.Сонымен,балалар,бүгін қандай сөздерді білдік?
2.Қандай сұрақтармен таныстық?
3.Қандай оқу құралдарын білдік?
ҮІІІ Рефлексия кезеңі.
Енді,балалар,шаршап қалған шығарсыңдар.Олай болса,өлеңді оқып,жаттап алайық.
Мұғалім 1рет оқып,оқушылармен қайталап оқиды.
Шаршасаңдар,балалар,
Қолдарыңды созыңдар.
Бір,екі,үш,төрт,бес.
Бір,екі,үш,төрт,бес.
Саусақтармен ойнаңдар,
Бір демалып алыңдар.
Бақылау және өзін-өзін бақылау кезеңі.
Бүгінгі сабақтан не түсіндім? Нені түсінбедім? Не білгім келеді? сұрақтарына жауап алу.
ІХ Үй тапсырмасы.
Міндеттері: оқушыларға үй тапсырмасының мақсатын,мазмұнын,орындау тәсілдерін түсіндіру;
Жаңа сөздерді жаттау.134- бет.3-тапсырма.
Х Сабақты бағалау кезеңі.
Міндеттері:өзара бақылау;жеке оқушының және сыныптың жұмысы мен қабілеттілігіне
сапалы баға беру;(ынталандыру,мадақтау,ескерту т.б.)


© 2010-2022