Сөз таптары: зат есім, сын есім, сан есім бойынша білімді бекіту

Раздел Русский язык и Русская литература
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Сабақтың тақырыбы: Сөз таптары: зат есім, сын есім, сан есім бойынша білімді бекіту.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: - Морфология, оның зерттеу нысаны, сөз таптары мен сөз таптары бойынша

меңгерген білімді тереңдету, пысықтау, тиянақтау;

- Сөз мағынасы, ұғымы бірлігі жөнінде біліктілік дағдыларын қалыптастыру;

- Теориялық білімді практикада жүйелі түрде қолдана білу.

Тәрбиелік: ана тілін сүюге, қадірлеуге баулу, Абай өлеңдері арқылы сөз өнерін

құрметтеуге, тіл құдіретін сезіне білуге, сөз мағынасын келістіре отырып құбылтып оларды дұрыс қолдануға, түсінуге тәрбиелеу.

Дамытушылық: Оқушылардың ой-өрісін, сөздік қорын, тіл байлығын арттыру, ауызша,

жазбаша тіл мәдениетін сақтауға, өз бетінше ізденіспен тапта жұмыс істеуге қабілеттерін арттыру.

Сабақ түрі: Бекіту сабақ.

Сабақ типі: Білімді қорыту және жүйелеу.

Сабақ әдістері: Талдау, жинақтау, жаттығу. Сұрақ-жауап, қайталау.

Пәнаралық байланыс: Әдебиет, қазақ тілін оқыту әдістемесі, бейнелеу өнері, психология

Сабақ көрнекілігі: тірек сызбалар, дидактикалық үйлестірме материалдар, слайд, графопроектор.

Сабақ барысы:

І Ұйымдстыру кезеңі:

ІІ Психологиялық дайындық:

ІІІ Сабақ кезеңдері:

1) «Қорғау жобасы»

2) Зерделі сұрақ, дәлелді жауап.

3) Талдау - табыс кілті.

4)Қызықты сабақ - қиялға қанат.

5) Шығармашылық жұмыс.

6) Поэзия минуты

7)Қорытынды

ІV Үйге тапсырма

VБілімді бағалау

І Ұйымдастыру кезеңі:

1)Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру, назарын сабаққа аудару.

2)Әр сабағымыз бізге қуаныш әкеледі. Атамыз қазақ қуанышқа шашу шашқан. Олай болса, бүгінгі сабағымызға өлеңмен шашу шашайық.

ІІ Психологиялық дайындық:

Алыстан сермеп,

Жүректен тербеп.

Шырымлап бойға жайылған

Қиуадан шауып

Қисынын тауып.

Тағыны жетіп қайырған

Толғауы тоқсан қызыл тіл

Сөйлеймін десең өзің біл,

  • дей келе көркем де, сұлу қазақ тілімізге арналған сабағымызды ұлы ақын Абай Құнанбаевтың өлеңімен бастаймыз.

  • Сабағымызды неге Абайдың өлеңімен бастаймыз деп ойлайсыңдар?

ІІІ Сабақ мақсатымен таныстыру.

1.Бүгінгі сабағымызда тіл білімінің саласы - морфология, сөз таптарынан өтілген білімді бекітеміз.

2.Сабағымызды ұлы Абайдың асыл мұрасына, шығармашылығына арнаймыз.

3.Біз 3 топпен жұмыс жасаймыз. Әр топтың жетекшісін анықтап алайық.

Сабақ барысы:


І «Ой қозғау» стратегиясы

Эпиграф

«Білімдіден шыққан сөз

Талаптыға болсын кез»

Абай

І кезең - «Қорғау жұмысын ұсыну»

Шарты: Әр топқа алдын ала үйге тапсырма берілген. өздеріңе берілген сөз таптарын

көрнекіліктер арқылы қорғайды.

1-топ: Зат есім білім пирамида

2-топ: Сын есім күн

3-топ: Сан есім даналық ағышы.

(Әр топ ақылдаса отырып, оқушы шығарады.)

ІІ кезең - «Қызығушылықты ояту» стратегиясы

«Зерделі сұрақ, дәлелді жауап»

Эпиграф

«Жүрегімнің түбіне терең бойла.

Мен бір жұмбақ адаммын оны да ойла», деп ұлы Абай

айтқандай, тіл білімі салаларының бірі морфология тереңіне үңілейік.

1) Әр топқа тапсырма

Тірек сызбалармен жұмыс

(Тақтада 1 оқушы)

1-топ:Сөз таптары.

2-топ: Сөздің құрамы.

3-топ: Қосымша.

2)Әр топ бір-біріне 3 сұрақ қояды:

Тақтада 1 оқушы

3)Ұжымдық жұмыс.

ССөз таптары: зат есім, сын есім, сан есім бойынша білімді бекітуСөз таптары: зат есім, сын есім, сан есім бойынша білімді бекітулайд Дыбыстар жиынтығы сөз ұғым

Слайд Нәтижеге жету үшін не істеу керек?

ОСөз таптары: зат есім, сын есім, сан есім бойынша білімді бекітуСөз таптары: зат есім, сын есім, сан есім бойынша білімді бекітуСөз таптары: зат есім, сын есім, сан есім бойынша білімді бекітуйлау Ұғым Сөз Мағына

Слайд Тіл білімінің салалары - морфология

ІІІТалдау - табыс кілті. Эпиграф

«Білгенге маржан

Білмеске арзан»

№1карточка: синонимдерді табу, зат есімге морфологиялық талдау.

№2карточка: тура, ауыспалы мағынаны табу. Синтаксистік талдау.

№3карточка: Сөз мағынасы мен қолданысын талдау. Сөз құрамына талдау.

ІV Қызықты сабақ - қиялға қанат.

Эпиграф

Кемді күн қызық дәурен тату өткіз

Жетпесе біріңдікін бірің жеткіз

Сендер болашақ мұғалім боласыңдар. Сондықтан теориялық білімдеріңді практикада тиімді пайдалануларың керек. Қосымша, оның түрлері, сөз таптары тақырыптарын бастауыш сыныпта қалай өткізер едіңдер? Қызықты, мазмұнды, сапалы сабақ - терең білім көрсеткіші.

1) Әр топ өздері дайындаған сабақ түрін көрсетеді және өздері құрастырған жинақ кітапшаларын көрсетеді.

2) 1-топ: «Жетіген» 4сынып Септік жалғау

2-топ: 2сынып

3-топ: Сөз таптары бойынша грамматикалық ойындар жинағы.

V Шығармашылық жұмыс.

Эпиграф

«Мақсатым - тіл ұстартып

Өнер шашпақ»

Абай шығармашылығы, поэзиясы, табиғат лирикасынан алған әсерлерің қандай болды? Осы тақырыпта ойтолғау жазу.

Ақын қыздарымыз өлеңдерін айтады.

VІ Поэзия минуты.

Эпиграф

«Өлең сөздің патшасы сөз сарасы.

Қиыннан қиыстырар ер данасы»

Зат есім, сын есім, сан есімдері бар ақын өлеңдерінен үзінді оқу, қара сөздері.

VІІ Қорытынды «Ой қозғау стратегиясы»

Абайдың аңсағаны қандай адам?

Жауаптарда сын есімді келтіру.

Көкірегі байлаулы берік болу.

Ойлы, сезімді

Сөз таптары: зат есім, сын есім, сан есім бойынша білімді бекітуСөз таптары: зат есім, сын есім, сан есім бойынша білімді бекіту

Айтылған сөзді ұмытпау-дың төрт түрлі себебі

Үлгі алу, көңілденіп, тұшынып, ынтамен ұғу.

Қайтарып, ойланып, көңілге бекіту.

Кеселді нәрселерден қашы болу.

Үлгілі, ынталы

Ұғымтал, білімді, зерекСөз таптары: зат есім, сын есім, сан есім бойынша білімді бекітуСөз таптары: зат есім, сын есім, сан есім бойынша білімді бекітуСөз таптары: зат есім, сын есім, сан есім бойынша білімді бекітуСөз таптары: зат есім, сын есім, сан есім бойынша білімді бекітуСөз таптары: зат есім, сын есім, сан есім бойынша білімді бекітуСөз таптары: зат есім, сын есім, сан есім бойынша білімді бекітуСөз таптары: зат есім, сын есім, сан есім бойынша білімді бекіту




Қорытынды:

Бүгін біз сабағымызды Абай шығармашылығына арнадық. Сөз таптары бойынша білімімізді тексердік. Ал енді сендердің қаншалықты зейінді, зерделі екендіктеріңді сынағым келіп тұр. Кімнің есінде қандай эпиграф қалғанын тексергім келіп тұр.

Үйге тапсырма:

Абайдың сөз өнері туралы өлеңдерін жаттау

«Ұлыдан ұлағат» тақырыбында ойтолғау жазу.


№1карточка

«Абайды тану арқылы біз Қазақстанды әлемге танытамыз. Абай әрқашан біздің ұлттық ұранымыз болуы тиіс»

(Н.Назарбаев)

Тапсырма: Зат есімдерді табу, морфологиялық талдау.

Ұранымыз - лексикалық, грамматикалық мағынасын ажырату.

№2 карточка

«Ана тілін үйретіп, ой-өрнегін танытқан, көркем сөз қатесін көкірегіме тоқығаны

үшін Абайға мәңгі қазырдармын»

(Әзілхан Нұршайықов)

Тапсырма: Тура, ауыспалы мағынаны табу, түсіндіру

Синтаксистік талдау.

№3 карточка

«Мен Абай тереңінен шөміштеп қана іштім» (М.Әуезов)

«Абай - қазақтың классик әдебиетінің атасы, қазақ поэзиясының күн шуақты

асқар биігі».

(М.Әуезов)

Тапсырма: Сөз мағыналары мен қолданыстарына талдау жасау,

сөз құрамына талдау.


© 2010-2022