Сәкен Сейфуллин. «Далада» өлеңі. 6 - сынып

Сабақтың мақсаты: ·         Білімділігі: Қазақтың көрнекті ақыны Сәкен Сейфуллиннің өмірі мен шығармашылығы туралы білімдерін тереңдету. «Далада» өлеңімен таныстыра отырып,өлеңдегі негізгі идея-оқу-білімге шақыру,болашақ жастарға деген сенім мәселесін көтеру. ·         Дамытушылығы: Өлеңді мазмұнына сай мәнерлеп оқу дағдыларын дамыту.Оқушылардың алған білімдерін ары қарай дамытып,өз ойларын толық қорытып жеткізе білуге ұмтылдыру.Сауатты жазуларын қадағалау. ·         Тәрбиелігі:Оқушыларға өлеңд...
Раздел Русский язык и Русская литература
Класс -
Тип Рабочие программы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Тақырыбы: Сәкен Сейфуллин. «Далада»өлеңі.

Сыныбы: 6

Сабақтың мақсаты:

  • Білімділігі:

Қазақтың көрнекті ақыны Сәкен Сейфуллиннің өмірі мен шығармашылығы туралы білімдерін тереңдету. «Далада» өлеңімен таныстыра отырып,өлеңдегі негізгі идея-оқу-білімге шақыру,болашақ жастарға деген сенім мәселесін көтеру.

  • Дамытушылығы:

Өлеңді мазмұнына сай мәнерлеп оқу дағдыларын дамыту.Оқушылардың алған білімдерін ары қарай дамытып,өз ойларын толық қорытып жеткізе білуге ұмтылдыру.Сауатты жазуларын қадағалау.

  • Тәрбиелігі:

Оқушыларға өлеңді оқыта отырып, эстетикалық тәрбие беру.

Сабақ түрі: Дамыта оқыту
Сабақтың типі: Жаңа білім беру
Сабақ көрнекілігі:Сюжетті суреттер, сызбалар, интерактивті тақта арқылы жүргізу.
Сабақ әдістері: Қызығушылықты ояту, ой шақыру, жіңішке және жуан сұрақтар, категориялық топтастыру, автор орындығы, тренинг.

Сабақ барысы:

I . Ұйымдастыру.

Оқушылармен амандасып, сыныптың үй тапсырмасына дайындығын тексеру.

ІІ. Үй тапсырмасы:

5. Жіңішке, жуан сұрақтар стратегиясы бойынша жұмыс.

Жіңішке

Жуан

1) Жазғы даланы автор кімге теңеген?

2) Жазда дала қандай түсе енеді?

3) Жазда даланың иісі қандай болады?

1) Анаға теңейтін себебі не?

2) Ол неліктен?

3) Автор үшінші шумақта жазғы даланы неге теңейді?

6. Бір сәт «Жазғы дала» кейпіне енейік. Бұл ойынның шарты: Жазғы табиғатты бейнелейтін жан-жануар, көк майса шөп, күн қызуы, шыбынсыз жаз, ән салған көкек т.б.бейнесін сомдап сөйлеу.

7. Енді осы ойымызды жинақтау үшін категориялық топтастыру арқылы ой түйіндейік.

-Сонымен бұл кай кезде болады?

-Бұл көк орай шалғын бөктерде жаздыгүні шілде туғанда болады.

III. Бағалау - рефлекциялық кезең

1) Сәкен Сейфуллин ақынымыздың кішкентай ізбасарларын «Автор орындығына» шақырайын. Кімдер өз ойын толғаныстарын білдірер екен?

Өлең шығарған, ұйқас даярлаған оқушылар шығып өз шығармаларын оқиды.

2) Өзін-өзі бағалау парағы жүріп отырады.

IV. Үйге тапсырма

Өлеңді жатқа айтуға дағдылану.

Өзін-өзі бағалау парағы

Р/с

Тапсырмалар

Оқушы ұпайы

Мұғалім ұпайы

Баға

1

Ой елегінен

2

Зеректер деректері

3

Теңеу сөздер

4

Жіңішке,жуан сұрақтар

5

Басқа затқа айналайық

6

Категориялық топтастыру

7

Автор орындығы

15-20 ұпай «3»

20-25 ұпай «4»

25-30 ұпай «5»

Өзін-өзі бағалау парағы

Р/с

Тапсырмалар

Оқушы ұпайы

Мұғалім ұпайы

Баға

1

Ой елегінен

2

Зеректер деректері

3

Теңеу сөздер

4

Жіңішке,жуан сұрақтар

5

Басқа затқа айналайық

6

Категориялық топтастыру

7

Автор орындығы

15-20 ұпай «3»

20-25 ұпай «4»

25-30 ұпай «5»

С.Сейфуллиннің «Дала» табырыбындағы сабағынан суреттер қимасы.



© 2010-2022