Розробка уроку зарубіжної літератури в 7 класі. Р. Л. Стівенсон. Балада про вересовий напій

Раздел Русский язык и Русская литература
Класс 7 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

План-конспект уроку зарубіжної літератури в 7 класі

Тема. Р.Л. Стівенсон. «Балада про вересовий напій».

Цілі уроку:

освітні - коротко познайомити учнів з біографією та творчістю Р.Л. Стівенсона, поглиблювати знання про літературну баладу, вдосконалювати вміння та навички аналізу поетичного тексту;

розвиваючі - удосконалювати логіку, мислення, увагу, пам'ять, грамотне мовлення, навички виразного читання, розвивати творчі здібності учнів (літературні, художні та ін);

виховні - прищеплювати любов до літератури, інтерес до читання.

Обладнання: презентація «Біографія і творчість Р.Л. Стівенсона», виставка книжок, індивідуальні картки з завданнями.

Хід уроку

І. Організаційний момент

II. Вивчення нового матеріалу

Слово вчителя. Сьогодні на уроці літератури ми познайомимось з життям і творчістю відомого шотландського письменника Роберта Льюїса Стівенсона і прочитаємо один з його творів -«Баладу про вересовий напій»; на прикладі твору згадаємо деякі особливості даного літературного жанру.

Для короткого знайомства з життям і творчістю Стівенсона пропоную подивитися невеликий відеофільм. Під час перегляду запишіть у свої зошити основні дати, назви книг, написаних автором.

Перегляд відеофільму.

Отже, про що ви дізналися про Р.Л. Стівенсона під час перегляду фільму?

- Народився у 1850 році в Единбурзі.

- Багато хворів у дитинстві.

- За вимогою батька вступає до юридичного факультету, але пізніше вирішує присвятити себе літературній творчості і в 23 роки стає професійним літератором.

- Багато подорожує, під час однієї з подорожей знайомиться зі своєю майбутньою дружиною - Френсіс Осборн.

- Наприкінці свого життя (1887 рік) їде спочатку до Америки, потім здійснює морську подорож, в кінці 1890 року купує частину землі на одному з островів Самоа і оселяється там.

- Помер у 1894 році у віці 44 роки.

Повідомлення учня. Ім'я Роберта Льюїса Стівенсона пов'язане насамперед з його пригодницьким романом «Острів скарбів». Ця книга дуже популярна і улюблена читачами, вона витримала десятки видань, за її мотивами зняті відомі художні та мультиплікаційні фільми. Кращим перекладачем роману вважається
К.І. Чуковський.

Слово вчителя. Можливо, багато хто з вас вже прочитав роман «Острів скарбів».

А які ще твори були написані Р.Л. Стівенсоном?

- «Чорна стріла».

- «Катріона».

- «Викрадений».

- «Дивна історія доктора Джекіла і містера Хайда»

- «Принц Отто».

- «Власник Баллантре» та ін.

Звичайно, перераховані шедеври творчості Стівенсона складають далеко не повний список. У нас представлена невелика виставка книжок. Якщо вас зацікавив будь-який із творів, можете потім підійти і познайомитися з ним поближче.

Твір, який ми сьогодні будемо читати, називається «Балада про вересовий напій».

Що ж це за рослина - верес?

Презентація учня про рослину.

Слово вчителя. Давайте згадаємо, що в дослівному перекладі назва твору звучить як «Вересовий ель». Верес використовують у виноробстві.

Ми вивчаємо твір у перекладі С. Маршака.

Мова в баладі йде про піктів. Що ж це за народність?

Презентація учня про піктів.

Фізкультхвилинка

Слово вчителя. А зараз перейдемо безпосередньо до твору «Балада про вересовий напій». Виразне читання балади.

Слово вчителя.

Який жанр називається баладою? (Визначення на слайді)

Балада - вірш, в основі якого найчастіше лежить історична подія, переказ з гострим напруженим сюжетом.

Ми вже зустрічалися з творами, написаними в цьому жанрі. І сьогодні прочитали ще один. Давайте назвемо прикмети цього жанру, які ви помітили в прочитаному творі:

- Героїчний характер.

- Легендарний сюжет.

- Незвичайний пейзаж.

- Діалог.

- Емоційне співчуття автора.

III. Закріплення

Слово вчителя.

Деяким учням я зараз роздам індивідуальні завдання. В кінці уроку ми до вас повернемося і перевіримо вашу роботу.

Бесіда за питаннями:

- Про які події йде мова у творі «Балада про вересовий напій»?

- Чи сподобалась вона вам? Про що змусила вас задуматися?

- Кого можна вважати головним героєм балади?

- Яким ми бачимо головного героя?

- Чому старий шотландець не розкрив королю таємницю вересового напою?

- Який вибір зробив герой? Чому?

- Як ви ставитесь до вчинку батька?

- Чому свою таємницю він називає «святою»?

- Яка у творі позиція автора? Як і де вона проявляється у цій баладі?

- Які людські якості прославляються в цій баладі? Примітка. Бажано зосередити увагу учнів на головній події балади: герой жертвує власним сином, щоб зберегти таємницю медоварів.

Примітка. Навряд чи можливо очікувати однозначних відповідей. Думка учнів багато в чому залежить від інтерпретації вчителя, від того, як він прочитає баладу, чого чекає від учнів. Завдання не в тому, щоб знайти «правильну» відповідь, а в тому, щоб показати складність і суперечливість життя, необхідність страшного вибору, перед яким деколи ставить людину життя, трагізм цього вибору.

Слово вчителя.

Деякі з вас намалювали малюнки до прочитаної балади. Прошу вас прокоментувати ваші роботи.

Виставка малюнків

IV. Підсумок уроку

А тепер давайте перевіримо, як впоралися з роботою ваші товариші і, таким чином, підведемо підсумок уроку, перевіримо ваші знання.

Перевірка індивідуальних завдань.

Оцінки за роботу на уроці

V. Домашнє завдання

Читати сторінки підручника 179-180; на сторінці 181 відповісти на запитання (усно).


© 2010-2022