Тема урока-проекта: «Поэт, который постиг глубину человеческой души и необъятность вселенной» (итоговый урок по творчеству С. Есенина)

Задачи урока-проекта: "Создание мини – проектов : расследование «Причины смерти русского поэта С.Есенина», «отображение чувства любви к Родине в лексике стихотворений С.Есенина.» «Отображение чувства любви к Родине в лексике стихотворений С.Есенина». Сочинение стихотворений , посвященных поэту и его творчеству. Создание портрета Есенина, обрамлённого силуэтом берёз. Цели урока – проекта: Углубить знания учащихся о жизни и трагической судьбе С.Есенина. Показать эпоху , формировавшую эстетические идеалы поэта. Показать волшебство есенинской поэзии, основные её темы : любовь к Родине, деревне, природе, любовь ко всему живому, любовь к женщине. Прививать любовь к родной земле, Родине, к поэзии.
Раздел Русский язык и Русская литература
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:


Урок


у 5 класі

на тему:

"Ознайомлення із життям і творчістю Тараса Шевченка.

Т.Шевченко "Не цурайтесь того слова... ". О.Іваненко "Тарас у наймах."

Вчитель Гініятуліна І.П.


Мета: розширити знання учнів про життя і творчість Т.Шевченка; вчити передавати під час читання своє ставлення до прочитаного; вміння працювати над твором; продовжити роботу з вдосконалення навичок читання;розвивати мовлення учнів, пам'ять; виховувати співчуття до головного героя твору.

Обл-ня: портрет Т.Шевченка, виставка книг,презентація до уроку.

Хід уроку:

  1. Організаційний момент.

Мов троянда, розквітає

Вільна Україна.

Народ повік не забуде

Великого сина

І його мудре слово.

  1. Підготовка до сприймання нового матеріалу.

1. Бесіда-розповідь учителя.

- Як називається наша Земля? (Україна). Ми любимо свою країну, шануємо і поважаємо інших людей. А коли згадують про Україну, в якійсь чужій далекій країні, то при цьому обов'язково називають ім'я одного чоловіка...

"Він був сином мужика і став володарем у царстві духа. Він був кріпаком і став велетнем у царстві людської культури..."

І.Я.Франко

2. Розгадування кросворду.

- Давайте ми пригадаємо рядки з творів цьоьго відомого поета. І дізнаємося його ім'я (кросворд на дошці, діти заповнюють клітинки).

1) Любо, любо стало,... зраділа. (пташечка)

2) Світає, край... палає. (неба)

3) Тече... з-під явора. (вода)

4) Зоре моя..., зійди над горою. (вечірняя)

5) Зацвіла у лузі... калина. (червона)

6) Встала й весна, чорну землю... розбудила. (сонну)

7) Садок вишневий... хати. (коло)

8) Пишається..., явір молодіє. (калинонька)

- Отже, то про кого піде мова?

  1. Мотивація навчальної діяльності.

На дошці портрет Т.Шевченка.

- Так, це славетний син України - Т.Г.Шевченко. Це з його ім'ям на вустах піднімалися на боротьбу з панами, це з його ім'ям народжувались нові й нові поети, які славили його, писали про його тяжке життя.

1. -А зараз "Довідкове бюро " надасть нам інформацію про життя великого поета (супровід на екрані, ілюстрації).

- Отже, Т.Шевченко народився в простій селянській сім'ї, де любили дітей, поважали один одного. Це ми можемо побачити на картині "Селянська родина ", яку і написав сам Т.Шевченко ( картина на екрані).

2. Бесіда за картиною.

- Кого ви бачите на картині?

- Як художник зобразив сім'ю? (любов, доброта, ніжність)

- Які барви використовує художник у картині?

- Чи відповідають кольори картини характерам персонажів, їхньому

внутрішньому стану? (використано світлі відтінки - світлі помисли і щирість стосунків, доброту).

3. Вірш " Не цурайтесь того слова ". (читання вчителем)

- Як ви розумієте ці слова? (показана любов до української мови)

а) хорове читання;

б) індивідуальне виразне читання.

  1. Повідомлення теми і завдань уроку.

Тема і завдання на дошці.

Шевченківським словом відкривається наступний розділ Читанки. Сьогодні ми прочитаємо оповідання української письменниці О.Д.Іваненко "Тарас у наймах " з її великої книжки "Тарасові шляхи ", і дізнаємося, що ж довелося пережити Тарасові в пошуках учителя малювання, що допомогло хлопцю здійснити свою мрію - навчитися малювати.( супровід на екрані-портрет О.Іваненко та її книга "Тарасові шляхи ").

.

  1. Вивчення нового матеріалу.

- А зараз послухайте уважно оповідання "Тарас у наймах " і скажете про що саме розповіла письменниця.

1. Виразне читання твору вчителем.

2. Перевірка первинного сприймання.

- Хто головний герой твору?

- Коли Тарас пішов у найми?

- Скільки йому було років?

- Ким хотів стати хлопчик?

- Яке почуття викликало у вас оповідання? (жалю, співчуття)

- До якого жанру ми віднесемо цей твір? (оповідання)

- Позитивний чи негативний герой твору?

3. Фізкультхвилинка ( муз. супровід )

4. Словникова робота.

а) Прочитайте мовчки всі колонки слів:

робитиму голодний дяк

прибиратиму обідраний аркушик

колотитиму сумний козачок

шкодував хороший управителя

мріяв письменний сестричкам

погодився бідний різками

- До яких частин мови вони належать? (прочитати);

- Знайти одно-, дво-, чотирискладові слова.

б) Тлумачення малозрозумілих слів.

- Виберіть пояснення до кожного слова і з'єднайте стрілочками.

1. Дяк хлопчик 12-15 років, обов'язком якого є

виконання дрібних доручень пана.

2. Ляпас тобто, отже, таким чином.

3. Козачок служитель церкви, що допомагає священику.

4. Цебто удар по щоці або шиї долонею.

5. Самостійне мовчазне читання учнями.

6. Відтворення змісту прочитаного.

- Чому Тарас вирішив стати даровим наймитом?

- На кого хотів вчитись Тарас?

- Чим закінчилися пошуки хлопця?

7. Вправи на розвиток швидкості читання.

а) Вибіркове читання:

- Як жилося Тарасові у дяка - п'яниці?

- А у дяка-маляра?

- Як ставився Тарас до своїх сестричок?

- Що він любив робити?

б) Гра "Дочитай речення до кінця."

8. Мовно-логічне завдання. (показ слів на картках, чіпляємо до

відповідного слова).

Тарас Дяк

сумний новий

дарований п'яний

голодний письменний

( залишилось слово сірий, воно зайве, бо стосується аркуша паперу)

9. Фізкультхвилинка для очей.

10. Робота в парах.

- Читання за абзацами;

- Виразне читання пар.

11. Стислий переказ оповідання.

- Визначення головної думки твору (тяжке життя сироти);

- Тема і мета твору.

12. РЗМ. Словесне малювання.

- Яким ви уявляєте Тараса?

- Яку б намалювали ілюстрацію?

  1. Підсумок уроку.

1. Побудова асоціативного куща.

воля Україна

боротьба ТАРАС поет

Кобзар вірші

2. Підведення підсумків поставлених завдань.

3. Виставлення оцінок.

4. Заключне слово вчителя.

- То про кого ми говорили на уроці?

Пам'ятає народ свого Кобзаря, вшановує його пам'ять. Іменем

Шевченка названа центральна вулиця нашого міста. Споруджено

пам'ятник поетові.

Благословен той день і час,

коли прослалась килимами

земля, яку сходив Тарас

малими босими ногами,

земля, яку скропив Тарас

дрібними росами-сльозами.

М.Рильський


© 2010-2022