Урок за технологією «Intel@Навчання для майбутнього». Тема. Людина і гроші в повісті Оноре де Бальзака «Гобсек» та в сучасному житті

Тема. Людина і гроші в повісті Оноре де Бальзака « Гобсек»  та в сучасному житті. Мета: узагальнити знання учнів з повісті Оноре де Бальзака; розвивати критичне мислення учнів, навички мислення високого рівня, вміння аналізувати твори; виховувати інтерес до творчості письменників, культуру почуттів та негативне ставлення до людських вад, акцентувати увагу учнів на справжніх людських цінностях у житті; формувати прагнення та вміння висловлювати власну точку зору. Обладнання: комп’ютери, мультиме...
Раздел Русский язык и Русская литература
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Урок за технологією « Intel@Навчання для майбутнього».

Тема. Людина і гроші в повісті Оноре де Бальзака « Гобсек»

та в сучасному житті.

Мета: узагальнити знання учнів з повісті Оноре де Бальзака; розвивати критичне мислення учнів, навички мислення високого рівня, вміння аналізувати твори; виховувати інтерес до творчості письменників, культуру почуттів та негативне ставлення до людських вад, акцентувати увагу учнів на справжніх людських цінностях у житті; формувати прагнення та вміння висловлювати власну точку зору.

Обладнання: комп'ютери, мультимедійний проектор, принтер, стіннівка « Грошові одиниці в літературі»

Тип уроку: урок узагальнення знань.

Педагогічна технологія: Intel@ « Навчання для майбутнього».

Жити без грошей можна. А прожити?
Володимир Шамша

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань

Учитель. «Життя прожити - не поле перейти», - говорить народна мудрість. А прожити його так, щоб про тебе ще довго пам'ятали, щоб залишити слід по собі, ще важче. Життя - це безцінний дар, яким ощасливив кожного з нас Всевишній. Як ми приймемо цей подарунок і в яке русло вплетемо його, залежить тільки від нас. Як сказав свого часу відомий письменник Бернард Шоу: « Хочеш у пекло - пливи за течією, а хочеш у рай - греби». Кожна людина, якщо хоче досягнути мети свого життя, повинна виховувати в собі завзятість та рішучість, творити добро у світі, де зараз панує хаос. Адже головне у житті не те, що ми від нього одержуємо, а те, що ми йому даємо.

Щодня ми маємо справу з грошима, постійно від них залежимо. Гроші визначають статок родини, заможність фірми, благополуччя держави. Якщо у вас хто - небудь запитає, що таке гроші, то ви, напевно, дуже здивуєтесь, адже навіть маленькій дитині зрозуміло, що гроші - це такі папірці або монетки, за які можна купити майже все, в залежності їх кількості. З дитинства ви знаєте, що гроші завжди потрібні і що найчастіше їх не вистачає. Здавна люди помітили, що не існує тих, хто був би щасливим у всьому. Хто має багатство, той не має душевного спокою, і навпаки. А що краще? Бути багатим і нещасливим? Чи бідним, але щасливим? Важко сказати. Із життєвого досвіду ми помічаємо, як на формування характеру людини впливають гроші, багатство. Ця тема була і є актуальною в усі часи. Тому доречними є слова Володимира Шамші: «Жити без грошей можна. А прожити?», які й є епіграфом до нашого уроку.

Художня література подає нам багато прикладів, як фанатична пристрасть до багатства, до землі, речей, до слави вела людину до морального занепаду, розчарування і трагедій. Сучасний світ дуже змінився, але основні загальнолюдські цінності - чесна праця, порядність, мудрість - залишилися, і, вважаю, залишатимуться завжди. Як завжди буде і прагнення людини бути багатою, забезпеченою.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

Тож давайте сьогодні продовжимо нашу мандрівку художнім світом повісті О. де Бальзака « Гобсек» для того, щоб зрозуміти, яку роль у житті людей відіграють гроші.

Ключове питання: Гроші - благо чи зло для людини?

Тематичні питання:

1. Чи справді гроші руйнують у людини її людську сутність?

2. На що варто витрачати гроші?

3. Чи дійсно все у житті зводиться до грошей?

4. Золото - душа нашого нинішнього суспільства?

ІІІ. Оголошення теми уроку

Щоб дати відповіді на ці та інші непрості запитання, які стосуються людини і грошей, запрошую вас до участі у проекті « Людина і гроші в повісті О. де Бальзака « Гобсек» та в сучасному житті». Прошу об'єднатися всіх у групи: « Фінансисти», « Психологи», « Філософи», « Сучасники».

ІV. Організація роботи у проекті

Група « Психологи»( завдання у буклеті)

Тематичне питання: Чи справді гроші руйнують у людини її людську сутність?

Завдання

1. Чи погоджуєтеся ви з думкою, що гроші мали руйнівний вплив на людську сутність графині де Ресто, Максима де Трая? У чому це виявилося? Обговоріть це питання у групі.

2. Що у портретній характеристиці Гобсека засвідчує, що герой через гроші втратив людську сутність ( став байдужим до чужої біди, жорстоким у стосунках з людьми)?

3. Продовжіть речення: «О. де Бальзак називає Гобсека « людиною - автоматом» тому, що…» ( назвіть декілька аргументів із тексту).

4. Напишіть лист - застереження молоді « Гроші можуть убити в тобі людину!» Наведіть приклади із життя літературних героїв: Гобсека, графині де Ресто, Максима де Трая.

5. Виготовте листівки ( програма Publisher). Розмістіть на них листи - застереження та роздайте їх своїм однокласникам.

Група « Фінансисти» ( завдання у буклеті)

Тематичне питання: На що варто витрачати гроші?

Завдання

1. обговоріть у групі, для чого були потрібні « великі гроші» пану Дервілю? Складіть перелік речей, на які витрачала гроші графиня де Ресто. На що витрачає великі суми грошей Максим де Трай? Що купує за золото Гобсек?

2. Визначте, хто із героїв займається марнотратством. Дайте свою оцінку ставленню Гобсека до грошей як засобу володіння людьми і світом. Оцініть позицію пана Дервіля щодо грошей.

3. Оберіть із чотирьох способів витрат грошей героями той, який ви вважаєте найбільш привабливим. Як фінансисти дайте практичні рекомендації своїм однокласникам, як не втратити свій майбутній « капітал» і на що варто його витрачати ( з наведенням прикладів із життя літературних героїв).

4. Рекомендації оформіть у буклеті « Практичні рекомендації фінансистів майбутнім багатіям» ( програма Publisher). Роздайте їх однокласникам.

Група « Філософи»( завдання у буклеті)

Тематичне питання: Чи справді все у житті зводиться до грошей?

Завдання

1. Гобсек живе за законом, що все зводиться до грошей ( життя, за його думкою, - « машина, яку приводять у рух гроші»). Скнара дійсно мав багато грошей. Перерахуйте, чого не мав Гобсек. Чи важливі ці речі в житті людини? Чи може почуватися людина по - справжньому щасливою без них?

2. Доведіть, що фінал життя Гобсека свідчить про хибність його життєвої позиції.

3. Чи можна вважати щасливими багатих героїв твору: подружжя де Ресто, Максима де Трая? Які людські радощі вони втратили через гроші?

4. Яку філософію життя уособлює проста дівчина Фанні Мальво? Коротко сформулюйте її: « Життя - це…»Назвіть життєві принципи цієї героїні. Доведіть, що її життя склалося щасливо. Чому?

5. У чому схожість життєвої позиції Фанні Мальво та адвоката Дервіля? Чи можна її вважати щасливою?

6. Зробіть висновок та дайте декілька порад однокласникам, чим наповнити своє життя, щоб почуватися щасливими людьми. Розмістіть їх у буклеті « Поради однокласникам, як зробити своє життя щасливим» ( програма Publisher). Роздайте їх однокласникам.

Група « Сучасники» ( формується з учнів, які мають міжособистісний інтелект)

Тематичне питання: Золото - душа нашого нинішнього суспільства?

« золото - ось душа вашого нинішнього суспільства», - говорить Гобсек.

Завдання

Заповніть таблицю « Павутинка дискусії» та зробіть висновок.

Чи можна віднести звинувачення Гобсека на адресу нашого « нинішнього суспільства»?

Так, золото - це дійсно

« душа нашого

нинішнього суспільства».

Ні, не можна вважати

золото « душою нашого

Нинішнього суспільства»


Аргументи



Висновок

V.Робота у проекті

VІ. Презентація результатів роботи груп « Психологи», « Фінансисти», « Філософи» з обговоренням

VІІ. Самооцінювання робіт

VІІІ. Підсумок уроку

Учитель. Ось і настав час висловити свої міркування щодо ключового питання нашого уроку: гроші - це благо чи зло для людини? ( Метод мікрофону). Так, звичайно, однозначно відповісти на це запитання неможливо. Гроші можуть бути благом, можуть бути і злом. Це залежить від того, у чиїх руках вони знаходяться. Людина небайдужа завжди знайде можливість використати гроші на добрі справи; у руках людини егоїстичної і жадібної гроші можуть стати справжнім лихом, як про це свідчить історія старого скнари та інших героїв повісті О. де Бальзака « Гобсек».

Тож давайте плекати в собі доброту, порядність, щедрість своїх душ, цінувати в собі те, що непідвладне золоту, - щирість людських почуттів, людяність, працьовитість, доброту і милосердя!

На закінчення нашого уроку мені хочеться надати слово нашим « сучасникам». Як на мене, вони дискутували з надзвичайно важливого питання. То чи справді майже через 200 років саме до нашого нинішнього суспільства звертається Гобсек: « Золото - ось душа вашого нинішнього суспільства»? До якого висновку ви дійшли і які аргументи вам здалися найпереконливішими?

Група « Сучасники» презентує свою роботу.

Учитель. Гадаю, що висновки, які зробили наші « сучасники», не дозволять нам зараз поставити крапку в дослідженні стосунків людини і грошей. Ця тема хвилювала, хвилює і буде хвилювати людей і далі.

ІХ. Домашнє завдання

Написати твір - мініатюру на одну із тем: « Що допоможе нашому суспільству звільнитися від влади золота?» або « Мої поради сучасним « гобсекам».


© 2010-2022