Урок В гостях у сказки Шарля Перро Золушка

Урок «В гостях у сказки Шарля Перро «Золушка» - итоговый по изучению сказок. Урок интегрировнный, проводился в форме урока-фантазии совместно с учителем трудового обучения и ИЗО. На уроке использованы: -         элементы инсценировки отрывков сказки; -         викторина по тексту; -          работа в группах по созданию коллажей на разные эпизоды сказки, созданию наряда для Золушки в различных техниках аппликации; -         демонстрация презентаций и отрывков из мультипликационного фильма «Золу...
Раздел Русский язык и Русская литература
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Урок 5 клас

Тема. В гостях у казки Шарля Перро «Попелюшка».

Підготували:

Хижняк Тетяна Миколаївна - вчитель російської мови

Козлова Олена Михайлівна - вчитель трудового навчання

Донецька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 149

Мета: підвести підсумки вивчення казки, розкрити причини популярності сюжету про Попелюшку в світовій культурі;

вдосконалювати вміння аналізувати прочитане, робити висновки, висловлювати думки та аргументувати їх, складати характеристику героя;

розвивати асоціативне мислення, зв'язне мовлення, уяву, фантазію, творчі здібності учнів, навички співпраці;

сприяти моральному вихованню учнів, формуванню полікультурної компетенції.

Тип уроку: інтегрований підсумковий урок з вивчення літературної казки.

Жанр уроку: урок-фантазія.

Міжпредметні зв'язки:обслуговуюча праця, образотворче мистецтво, світова література.

Обладнання: малюнки учнів до казки, ілюстрації, каталоги «Бальні сукні» та «Карета для сучасної Попелюшки», роздатковий матеріал для роботи у групах, відеозапис художнього фільму «Попелюшка», аудіозапис пісні «Добрий жук», відеопрезентація «Казка крокує планетою».

Епіграфи:

Чини з людьми так, як ти хотів би, щоб чинили з тобою.

Біблія

Землю прикрашає казка - блискуче, найкраще в світі золото,

те золото, що блищить вогником у дитячих оченятах,

дзвенить сміхом з дитячих вуст і вуст їх батьків.

Г.Андерсен

Хід уроку

І. Мотивація навчальної діяльності

Звучить пісня у виконанні В.Толкунової «Казка гуляє світом»

ІІ. Оголошення теми та мети уроку.

Урок, який щойно розпочався, незвичайний, бо присвячений він сьогодні казці Шарля Перро «Попелюшка». Ми поговоримо про поетизацію працьовитості та скромності героїні, доторкнемося до окремих епізодів її життя, пофантазуємо, як виглядає Попелюшка сьогодення, спробуємо з'ясувати причини популярності сюжету казки в світовій культурі (пригадаємо поняття про мандрівний сюжет); а головне - власноруч допоможемо головній героїні потрапити на бал.

Тема нашого уроку: «Ш. Перро «Попелюшка». Поетизація працьовитості та скромності, ідея винагороди за людські чесноти».

Перенестися у чарівний світ казки нам допоможуть ваші умілі руки, любов до праці, небайдужість до читання та ця вікторина, яку передав мені один казковий герой. Він стверджує, що кожної ночі приходить до гарних та слухняних дітей, відкриває над їхніми головами різнобарвну парасольку, щоб діти поринали у світ казки. Тож і для вас починається казка.

Вікторина «Попелюшка та її кришталевий черевичок»

1.Як називалася збірка казок Ш.Перро, до якої увійшла історія про Попелюшку? («Казка матінки Гуски, або історії та казки минулих часів з повчаннями») 2. У якому столітті вийшла ця книга? (ХУІІ)
3.Яке псевдоім'я використав Ш.Перро для свого збірника?(Узяв ім'я власного сина - Перрод'Арманкура) 4.Коли у СРСР вийшла екранізація «Попелюшки»? (1947)
5.Коли чари чаклунки зникли? ( Опівночі.)

6.Де вперше зустрічаються Король та Лісник? (У лісі. Лісник зрубує дерево)
7. Що сталося з сестрою Мачухи, дуже на неї схожої? (Її з'їв людожер і отруївся)
8.Продовжіть фразу «Це дуже прикро - не їздити на бал, так і ….» (захворіти можливо)

9. Сестер Попелюшки звуть (Ганна й Маріанна)
10. На що фея давно б перетворила Мачуху, якби у тої не було величезних зв'язків? (В жабу)
11.Хто, за наказом Принца, міряв загублений черевичок дівчатам із заможних родин? (Посланці.) 12. Скільки мишей пішло для карети Попелюшки? (4) 13. Хто подарував Попелюшці кришталеві черевички? (Хлопчик-паж, учень Феї)
14. У що, за словами Короля, постійно грає на гроші Хлопчик-з-пальчик? (У схованки)
15.Чим зайнятий сумуючий Принц на балі до появи Попелюшки? (Запускає паперові літаки)

16. Про що запитав Принц Попелюшку, коли побачив її на королівському балі? (Чи не стомилася вона в дорозі)
17. Як звали Міністра бальних танців Королівства? (Пан маркиз де Па-де-труа)
18. Про кого співала Попелюшка? (Про жука) 19. Вперед чи назад наказав Король перевести усі годинники у Королівстві?(Назад)

20. Що мріяла Попелюшка скоштувати на балу? (Морозиво)

ІІІ. Робота за темою уроку.


  1. У Казковій країні. Асоціативний ряд.

Звучить пісня (у виконанні Л.Сенчиної «Хоч повірте, хоч перевірте…), учням необхідно уявити казкову країну, її мешканців; вказати, з чим асоціювався цей чарівний світ і Попелюшка.

2. Зустріч з героями.

Презентація - захист малюнків та аплікацій до казки (випереджальне домашнє завдання).

3. Робота у групах.

Дві групи готуються до інсценування епізодів казки:

«Зіткнення Попелюшки з Мачухою на кухні»

«Сестри збираються на бал»

Дві інші групи розв'язують проблемне питання:

*Чому Попелюшка не збунтувалася і покірно терпіла знущання Мачухи?

4.Збирання на бал. Перегляд відеоепізоду «Сестри збираються на бал» (Фільм-казка О. Роу «Попелюшка») з відповіддю на питання: Чи справедливо було те, що сестри їхали на бал, а Попелюшка - ні?

5. Робота в групах. Виготовлення вбрання для Попелюшки. (Кожна група протягом відведеного часу за допомогою різних технік аплікації прикрашає макет сукні та діадеми). Презентація робіт.

«Платья - девочек наряд.

Платья носят все подряд

Юли, Ани, Маши, Зины,

Каролины и Марины.»

6.Презентація каталогу:

«Бальні сукні»,

7.Поетична хвилинка: дівчата та мода.

Звучать вірш та афоризми

Найголовніше у жіночому одязі - жінка, котра його носить. (Ів. Сен-Лоран)

Дуже довго носити одне плаття шкідливо для організму. (Яніна Іпохорська)

Мода

Є моди на зачіски, плаття, спідниці,

На гострі носки в черевиках,

На декольте на сукні

І на короткі штанці,

На плечі - вузенькі і широкі,

На вуха - малі й великі,

І навіть на форму браслета

На ніжній дівочій руці.

ЛюбовЗабашта

8. Створення колажів «Казка на сучасний лад»

Кожна дівчина, як і Попелюшка, мріє перетворитися на казкову принцесу. Дівочі фантазії малюють її сукню, постать принца, першу зустріч.

Хлопці обирають авто, у якому відвезуть сучасних Попелюшок до святкового палацу.

(За окремими епізодами казки(наприклад: чарівні перевтілення, збирання сестер на бал, побачення з Принцем на балконі, обов'язки Попелюшки) учні готують колаж).

Презентація каталогу:

«Карета для сучасної Попелюшки».

9. Робота в групах. Інсценування епізодів:

«Зустріч Попелюшки з Королем на сходинках палацу».

«Попелюшка взуває черевички сестрі».

Дві інші групи розв'язують проблемне питання:

*Чому Попелюшка заслуговує поїхати на бал?

10. «Вогники палають - запрошують на бал».

Учитель запрошує всіх присутніх до танцювального кола. Виявляється, що зал не готовий прийняти гостей.

Оголошується конкурс гірлянд. Команди протягом певного часу виготовляють гірлянди, прикрашають ними «бальну залу».

11. Парад Попелюшок. Від кожної команди виходить вбрана у святкову сукню Попелюшка.

Вірш «Я приглашаю вас на бал».

12. На балу

Ми опиняємося у святковій залі: блискучий паркет, сяючі дзеркала, бархатні портьєри. Оркестр грає веселу музику, скрізь усміхнені обличчя. Тож настав час і нам потанцювати.

(Учениця- Попелюшка виконує пісню «Добрий жук»,всі учні танцюють у веселому колі).

ІУ. Рефлексія. Казка крокує планетою

Немає меж людській фантазії. Казка про Попелюшку так сподобалася людям, що вони переказували та перекладали її безліч разів, створили багато мультиплікаційних та художніх фільмів. Звісно, кожен автор, режисер, сценарист намагався створити власну історію, щось додавав своє до відомої всім казки Шарля Перро.

(Перегляд відеопрезентації)

Оцінювання

Казкова Попелюшка отримала винагороду. А яку винагороду отримають просто зараз ті, хто добре працював на уроці? (Оцінювання)

Домашнє завдання

Порівняти казку Шарля Перро з іншими версіями.

Текст пісні:

Встаньте, дети, встаньте в круг,

Встаньте в круг, встаньте в круг!

Жил на свете добрый жук,

Старый добрый друг.

Никогда он не ворчал,

Не кричал, не пищал,

Громко крыльями трещал,

Строго ссоры запрещал.

Встаньте, дети, встаньте в круг,

Встаньте в круг, встаньте в круг!

Ты мой друг, я твой друг,

Старый верный друг!

Полюбили мы жука,

Старика, добряка -

Очень уж душа легка

У него, весельчака.

Встаньте, дети, встаньте в круг,

Встаньте в круг, встаньте в круг!

Ты мой друг, я твой друг,

Старый верный друг.

Додаток

Каталог "Бальні сукні"

Урок В гостях у сказки Шарля Перро Золушка





Урок В гостях у сказки Шарля Перро Золушка











Урок В гостях у сказки Шарля Перро Золушка



Урок В гостях у сказки Шарля Перро Золушка



Урок В гостях у сказки Шарля Перро Золушка





















Урок В гостях у сказки Шарля Перро Золушка



















Урок В гостях у сказки Шарля Перро Золушка











Урок В гостях у сказки Шарля Перро Золушка



Урок В гостях у сказки Шарля Перро Золушка



Урок В гостях у сказки Шарля Перро Золушка



Урок В гостях у сказки Шарля Перро Золушка



Урок В гостях у сказки Шарля Перро Золушка









Додаток

Каталог "Авто для сучасної Попелюшки"

Урок В гостях у сказки Шарля Перро Золушка«Ауді» - спортивне авто с потужним двигуном



Урок В гостях у сказки Шарля Перро Золушка

«Лексус» - поєднання комфорту, якості і стилю



Урок В гостях у сказки Шарля Перро Золушка



«Хундай» - автомобіль з комфортним салоном та високим рівнем безпеки



Урок В гостях у сказки Шарля Перро Золушка



«Сузуки» - невеличке авто з найновішою системою безпеки







Урок В гостях у сказки Шарля Перро Золушка

«Каділак» - втілення потужності та технічної досконалості



Урок В гостях у сказки Шарля Перро Золушка

«Джип» - автомобіль підвищеного проходження































© 2010-2022