- Преподавателю
- Русский язык и литература
- Синонимдер
Синонимдер
Раздел | Русский язык и Русская литература |
Класс | - |
Тип | Рабочие программы |
Автор | Мухтарханова Б.Д. |
Дата | 06.05.2014 |
Формат | docx |
Изображения | Есть |
ОҚО. Түлкібас ауданы
№47 М.Шаханов атындағы орта мектебі
қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі
Ермекбаева Айгүл Тәліпқызы
Пәні: қазақ тілі
Сыныбы: 5
Өтілетін күні: 18.10.2013 ж
Сабақтың тақырыбы: Синонимдер
Сабақтың мақсаты:
1. Білімділік: синоним туралы мәлімет беру,жасалу жолдарын түсіндіру.Синонимдік қатарлардың әр түрлі сөз таптарынан жасалатынын байқату.Олардың кез келген сөздермен тіркесе бермейтінін ұғындыру.
2. Дамытушылық: өз ойын жүйелі түрде айта білуге , сөздік қорын дамытуға, шығармашылықпен жұмыс істей білулеріне машықтандыру;
3. Тәрбиелік: ана тілін сүюге , ұлттық салт-дәстүрді құрметтеуге, адамгершілікке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: топтық , деңгейлік тапсырмалар.
Сабақтың әдісі: репродуктивті-түсіндірмелі ,сұрақ-жауап,талдау, шығармашылық тапсырмалар
Пәнаралық байланыс: әдебиет, бейнелеу өнері.
Сабақтың көрнекілігі: грофопроектор, үлестірмелі қағаздар мен кесте
Сабақтың барысы:
Сабақтың міндеті:
-тақырып бойынша оқушылардың сөздік қорларын толықтыру, омониммен салыстыру;
-сауатты жазу,оқу дағдыларын жетілдіру,белсенді ойлау,есте сақтау,ауызекі сөйлеу қабілеттерін дамыту;
-бірін-бірі сабақ барысында тыңдауға дағдыландыру:.
Сабақтың эпиграфы:
Ашық аспан болсын!
Әр күніміз біздің
Сәттілікке толсын!
Қазақ тілі пәнінен,
Білмегенді білейік
Үйренейік ,күлейік!
Сабақты деңгейлік,топтық тапсырма арқылы жүргізу:
Жоспар:
-
І. Ұйымдастыру кезеңі
-
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
-
ІІІ. Жаңа сабақ
-
ІҮ. Синоним белгілері
-
Ү. Деңгейлік тапсырма
-
ҮІ. Жаттығулармен жұмыс
-
ҮІІ. Кім тапқыр?
-
ҮІІІ. Тапсырмамен жұмыс
-
ІХ.Сабақты қорыту мен бағалау
-
Х. Үйге тапсырма
Оқушыларды үш топқа бөлу.
Бірінші топ - "Инабат"
Екінші топ - "Ізет"
Үшінші топ -"Мәдениет»
Үй тапсырмасын сұрау:
Үйге берілген 68-жаттығуды бөліп оқыту.
Үй тапсырмасын қорыту сұрақтары:
1.Омоним дегеніміз не?
2. Омоним қалай жасалады?
3.Омонимдердің көп мағыналы сөздерден айырмашылығы қандай?
Жаңа сабақ
Мағыналары бір-біріне жақын, бірақ әр түрлі дыбысталып айтылатын сөздер тобы синонимдер деп аталады
Синонимдер мынадай белгілеріне қарай топтастырылады
1.Сөздің дыбысталуында өзгешелік болуы керек;
2.Сөздер бір ғана ұғымды білдіруі керек;
3.Сөздер бір ғана сөз табына қатысты болуы тиіс.
Синонимдік қатарлар
әр сөз табының құрамында кездеседі:
1.-зат есімдерден болған синонимдер:
өң, түр, түс, келбет, пішін, ажар,рең.
2.-сын есімдерден болған синонимдер:
салмақты,сабырлы,байыпты, ұстамды.
3.-етістіктерден болған синонимдер:
амандасу, сәлемдесу, есендесу.
4.-үстеулерден болған синонимдер:
тез ,жылдам,шапшаң, лезде.
Дәптерлерді ашайық,
Қолға қалам алайық.
Түп-түзу боп отырып,
Көркем етіп жазайық.
Жаттығулармен жұмыс:
70-жаттығуды берілгеніне қарай орындау.
Ауызша ой дамыт.
Дәрігер суреті
Батыр суреті
Жайлау суреті
Тақтамен, кеспемен жұмыс жүргізу
Сергіту сәті.
-
Барлығымыз еркін отырып, көзімізді кезегімен жоғары-төмен 25 секунд, оң жаққа-сол жаққа 15 секунд қара.
-
Көзіңнің қарашығымен аты-жөніңді жаз, ұзақтығы бір затқа 20 секунд, алдыңдағы қағазға 20 секунд көзіңді тік;
-
Сағат тілі бойынша оған кері қарай көзіңмен үш бұрыш және квадрат сал.
Деңгейлік тапсырмамен жұмыс
І деңгей
-
Берілген "сұлу" сөзінен синоним сөздер шығарып жазыңда
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
-
Берілген синоним сөздерін қатыстырып сөйлем құраңдар.
ұшты,көтерілді, зымырады, самғады
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ІІ деңгей
-
Берілген "құрметтеу" сөзінен синоним сөздер тауып жазыңдар
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
-
"Әдептілік деген не?" ойтолғау жазыңдар
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ІІІ деңгей
-
Берілген "амандасу" сөзінен синоним сөздер тауып жазыңдар
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
-
Берілген сөйлемдерден синоним сөздерін тауып, қай сөз табы болып тұрғанын айтыңдар.
Ұстаз- бала үшін биік тұлға.
Маржан таяуда Алматыдан келеді.
Астанада көрікті жерлер өте көп.
Ойын "Кім тапқыр?"
-
Төмендегі сөздерді сәйкестендіріп қойыңдар.
-
ауру-келбет
-
алыс-қант
-
шекер-шалғай
-
дымқыл-науқас
-
ажарлы-дидар
-
сулы-көрікті
Сөздердің синонимдік қатарларын толықтыр:
Әңгімелеу, ...
Аяқтау, ...
Ауру, ...
Басқару, ...
Тынығу, ...
Оқымысты ,...
Сабақты қорыту:
1.Синоним дегеніміз не?
2.Синоним белгілерін кім айтып береді?
3.Синоним қандай сөз таптарының құрамында кездеседі?
Сабақты бағалау:
№
Оқушы аты-жөні
Үй тапсырмасы
Суретпен жұмыс
Деңгейлік тапсырма
«кім тапқыр?»
Жаттығулармен жұмыс
Сабақты қорыту
Үйге тапсырма:
75-жаттығудағы синоним сөздерді тауып жазып келу және синоним сөздерін қатыстырып өз жолдастарыңа мінездеме беріңдер.