Урок-гра на тему: Права дитини

Раздел Обществознание
Класс -
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Урок-гра на тему: "Права дитини"

Мета: ознайомлення учнів із Декларацією та Конвенцією ООН про права дитини, виховання в них поваги до прав та основних обов'язків людини та громадянина. Формування правової свідомості, сприяння розумінню учнями важливості прав дитини для розвитку особистості, виховання шанобливого ставлення до оточуючих.

Обладнання:. ТСО: відеосюжет про порушення прав дитини.
Конституція України. Статті з Конвенції ООН про права дитини.
Буклети з прав дитини. Картки з завданнями і тексти з пропусками.
Оформлення:
1. Організації, які захищають права дітей в Україні
2. Плакати, прсвячені захисту прав дитини

Основні поняття: права дитини, Декларація про права дитини, Конвенція ООН про права дитини.

Учні 9-их класів готують презентації: "Права дитини"

Хід уроку:

  1. Оголошення теми, мети уроку

Вступне слово вчителя.
Ідея прав людини має давню історію. Кожна держава забезпечує права та свободи особи за допомогою норм національного права, внутрішніх механізмів і процедур. Друга світова війна продемонструвала страхітливі факти порушення прав людини, що підтвердило ефективність забезпечення ефективного міжнародного захисту прав людини. Виникнення гуманної ідеї про необхідність міжнародного сприяння загальній повазі до прав та основних свобод особи припадає на період створення Організації Об'єднаних Націй - загальної організації з підтримки міжнародного миру та безпеки. Під егідою ООН та інших міжнародних організацій розроблений ряд декларацій, конвенцій та інших документів з прав людини.

1-й учень .
Першим міжнародним актом діяльності ООН у затвердженні загальної поваги до прав людини та основних свобод стала Загальна Декларація прав людини, прийнята 10 грудня 1948 р.
Декларація - міжнародно-правовий документ, в якому проголошуються певні принципи. Декларація у перекладі означає "рекомендація, побажання". Проте декларації мають велику морально-політичну силу і за ними судять про позицію держави. Декларації набувають чинності після їх ухвалення.
Декларація - це просто
Оголошення всіх прав,
Є права й в дітей звичайно,
Треба, щоб усяк їх знав

2-й учень.
Конвенції і пакти набувають чинності після їх ратифікації, тобто, затвердження найвищим органом влади. Конвенція, пакт - договір, угода з будь-якого спеціального питання. Держави-учасниці беруть на себе обов'язки, які в них містяться, і повинні їх сурово дотримуватися. Для спостереження за виконанням даних угод створюються відповідні комітети.

Учитель.
Захисту прав дитини присвячена Конвенція про права дитини 1989 р. Європейська Конвенція про права дитини набула чинності в Україні 27 вересня 1991 р.
Знайте ж, що усі ви рівні
Від народження в правах.
І людина змалку вільна,
Наче в небі синій птах…
Знайте, змалечку всіх діток
Треба вчить, оберігати,
І ніхто у всьому світі
Їх не сміє ображати!
Треба діткам всього світу
Не сваритись, а дружити,
Згідно прав Конвенції -
По законах треба жити.
3-й учень.
Права людини - можливість, що охороняється і забезпечується державою, можливість своїми діями реалізовувати свої здібності і задовольняти потреби. Права людини - це те, що дозволено законами й відповідає природі людини.
Свобода людини -це відсутність будь-яких обмежень у діяльності або поведінці, які не суперечать закону і не притісняють права інших громадян.
Головна задача Конвенції - забезпечення дітей особливою турботою і допомогою, надання необхідного захисту і сприяння сім'ї, як основному осередку суспільства і природнього середовища для розвитку та добробуту всіх її членів, а особливо дітей.
Учитель.
А чому особливо дітей?

Учні зачитують зміст статті Конвенції про незрілість дитини та її вразливість.

Вправа "Шафа обізнаності"
У вас на робочих місцях лежать стікери, на них запишіть, як ви знайомі з правами дитини та оцініть свої знання.

Пропоную вам пограти в гру: "Поміркуймо вголос"
Що потрібно дитині для того, щоб вона виросла?( в центрі плаката намальована маленька дитина. Відповіді дітей записуються навколо намальованої дитини у вигляді променів сонця)

4-й учень.
Кожна дитина має право на такий життєвий рівень, включаючи одяг, житло, медичний огляд, який є необхідним для підтримання її здоров'я і добробуту.

Учитель.
Діти мають особливе право на піклування та допомогу з боку держави. Але, на жаль, життя, здоров'я , навчання, щастя дітей усього світу недостатньо захищені.
Сьогодні багато дітей живе за рахунок важкої праці, жебрацтва, пограбувань. 30 млн дітей у світі не можуть навчатися. Кожного року від хвороб помирає 5 млн дітей.
В Україні три чверті дітей - діти з хронічними захворюваннями. Існує таке поняття, як "діти вулиці". Це діти, які з певних причин залишили рідні домівки, живуть та харчуються в жахливих санітарних умовах. Не маючи засобів для нормального життя і підтримки дорослих, вони стають малолітніми злочинцями, наркоманами, торговцями наркотиків.
За офіційними даними, сьогодні в Україні 90 тис. дітей позбавлені батьківської турботи, 7 % з них - круглі сироти, "діти вулиці".

Дискусія

  1. Хто повинен нести за це відповідальність?

  2. Чому дотепер немає відповідних результатів?

  3. Який вихід?

Учитель.
Виконати письмове завдання:
Написати коротку розповідь зі словами: дитина, захист, країна, справедливість, війна, мир, добро, майбутнє, гідність, відповідальність, сім'я, любов, обов'язок.

Гра "Ланцюжок"
Учні по черзі говорять по реченню, даючи відповідь на запитання:
"Мене захищають мої батьки"

Вже звичними стали випадки, коли батьки виганяють дітей з дому, підкидають немовлят до притулків або просто залишають на вулиці. Зростає батьківська жорстокість, дітям завдають тілесних пошкоджень, діти позбавленні турботи батьків, нерідко гинуть.

Розв'язання ситуацій

  1. При розірванні шлюбу батьки(колишнє подружжя) вирішили укласти таку угоду: колишній чоловік не претендуватиме на житлоплощу, яка мала сім'я до розірвання шлюбу, у свою чергу, дружина відмовляється від аліментів на утримання дитини.

  1. Чи були при цьому порушенні права дитини? Які?

  2. Чи правомірна ця угода?

  3. Як необхідно розв'язати цю проблему?

Відповіді учнів

  1. Після розірвання шлюбу мати вирішила змінити прізвище свого сина, попередивши про це батька, з яким вона розірвала шлюб. Батько не дав згоди на зміну прізвища

  1. Як ви вважаєте, чи буде надано дозвіл на зміну прізвища дитини?

  2. Хто надає такий дозвіл?

Відповіді учнів

  1. У молодій сім'ї народилася дитина. Через місяць батьки охрестили її.

Чи не порушили батьки права дитини, охрестивши малюка без його згоди?

Відповіді учнів

Використовуючи Конституцію України, заповніть таблицю:

Культурні права

Особисті права

Соціальні права



Гра "У лабіринті дат і понять".
Виконують завдання на карточках "Дати та поняття", які стосуються теми захисту прав дитини.

Завдання.
Уявіть, що ви вийшли на демонстрацію по захисту прав дітей. З якими лозунгами ви вийдете(намалюйте плакат або напишіть лозунг)?
Учні повинні захистити свою роботу.

Систематизація та узагальнення знань.
Дати відповіді на такі питання:

  1. Що таке права дитини?

  2. Коли вперше у світі почали говорити про права дитини?

  3. Який перший документ було прийнято світовою спільнотою з метою захисту прав дитини?

  4. Що ви про нього знаєте?

  5. Що таке Декларація?

  6. Який наступний документ у сфері захисту прав дитини було прийнято? Коли це було?

  7. Скільки країн ратифікувало Конвенцію ООН про права дитини?

  8. Коли Україна ратифікувала Конвенцію ООН про права дитини?

Завдання "Вставити пропущені слова".
Конвенція про права дитини прийнята (…) в (…). В Конвенції про права дитини читаємо: "Дитина - це особа, яка не досягла (…) віку". Батьки, які виховували дитину, несуть (…) за забезпечення в рамках своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини. Згідно Конвенції про права дитини (…) має бути безкоштовною і обов'язковою. Згідно Українського законодавства, обов'язковою є (…) освіта. Діти мають право на (…) і громадянство. Для захисту своїх прав дитина може самостійно звернутися в суд маючи (…) років.

Презентація учнів "Хай завжди будуть діти"

Домашнє завдання:

  1. Знайти у ЗМІ повідомлення про конкретні порушення прав дітей та їх реалізацію.

  2. Написати есе на тему: "Чи є обв'язки обмеженнями прав? Чому?"

© 2010-2022