Урок - тренінг Туберкульоз - небезпечне інфекційне захворювання

Раздел Основы безопасности жизнедеятельности (ОБЖ)
Класс 7 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Міністерство освіти і науки України

Урок - тренінг Туберкульоз - небезпечне інфекційне захворювання

Урок - тренінг Туберкульоз - небезпечне інфекційне захворюванняУрок - тренінг Туберкульоз - небезпечне інфекційне захворювання

Урок - тренінг Туберкульоз - небезпечне інфекційне захворювання

Підготувала і провела:

вчитель основ здоров'я

Кручанської ЗОШ I - III ступенів

Богодухівської районної ради

Кремениця Л.М.



7 клас

Тема уроку: «Туберкульоз - небезпечне інфекційне захворювання»

Мета: привернути увагу до існуючої проблеми; сформувати в школярів поняття про туберкульоз як про небезпечне інфекційне захворювання; розвивати навички висловлювання своїх думок; виховувати свідоме ставлення до ризику захворювання, співчуття до хворих; виховувати повагу до товариша, дисциплінованість, охайність; розвивати солідарність поколінь з метою забезпечення здорового способу життя.

Обладнання та матеріали: плакат «Правила групи», плакат «Наші очікування» (намальоване дерево, поряд з ним кошик), різнокольорові паперові «яблучка», плакати, що дозволяють показати паличку Коха й ознаки туберкульозу, малюнки, таблиці,інформаційний матеріал за темою, маркери, клей, ножиці, аркуші паперу, стікери, скотч, паперові смайлики.

Базові поняття й терміни: інфекційне захворювання, туберкульоз, збудник.

Тип уроку: комбінований.

Міжпредметні зв'язки: біологія, медицина, соціологія

Форма уроку: тренінг.

Девіз: «Здорова людина не та, яка не має проблем, а та, яка вміє дати їм раду»

(Н. Пезешкіан).

Хід уроку

  1. Організаційний момент

Привітання вчителя. Установка на позитивний настрій.

Добре те, що сонце світить,

Добре те, що вітер віє,

Добре те, що сад цвіте,

Добре те, що ліс росте.

Добре вчитися у школі,

Добре гратися надворі,

Добре плавати в ставку,

Добре те, що я живу!

Діти, а зараз давайте створимо «сонечко» класу і розмістимо його на дошці.

Кожен з вас на промінчику сонечка запише, які фактори зміцнюють здоров'я.

А тепер подивіться на сонечко. Спіймайте сонячний промінчик, який несе вам здоров'я, радість, тепло, світло, ніжність, ласку. Поселіть цей промінчик у своєму серці. Подумки направте його по своєму організму. Ви стали маленькими сонечками. Подаруйте такі промінчики всім - всім.

Вчитель. Здоров'я - то найбільший в світі дар!

Його цінуємо, коли втрачаєм…

Молитви шлемо вище хмар,

Бо повернути як, не знаєм…

Говорять, що купити все

На цьому світі можна,

Кар'єру, дачу, «Део» у кредит.

Ти купиш книгу - та не розум.

І тільки їжу, а не апетит,

Прикраси найдорожчі - не красу,

Як ліжко купиш - про безсоння

Не забудеш,

Придбаєш дім - та не тепло

І тільки ліки.

Бо здоров'я ти - не купиш!

Урок - тренінг Туберкульоз - небезпечне інфекційне захворювання


  1. Слово вчителя (повідомлення теми, мети, завдань тренінгу)

  2. Вправа «Знайомство»

Кожен з учасників на стікері повинен написати своє ім'я. На кожну букву свого імені треба написати риси характеру особистості, наприклад:

С - свідомий

А - активний

Ш - шустрий

А - акуратний

  1. Вправа «Правила»

Ознайомлення учасників тренінгу з правилами, їх обов'язкове виконання на уроці.

Урок - тренінг Туберкульоз - небезпечне інфекційне захворювання

  1. Вправа «Очікування»

Необхідно визначити очікування від роботи під час заняття. Кожний учасник тренінгу на різнокольорових паперових «яблучках» записує свої очікування від уроку, зачитує їх і прикріплює до дерева, яке намальоване на плакаті «Наші очікування».

  1. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності

Д/з - Довідка про історію виникнення туберкульозу (зачитує група істориків) Додаток 1.

► Бліцтурнір

  1. Яке захворювання називають інфекційним?

  2. Наведіть приклади інфекційних захворювань?

  3. Які шляхи передачі інфекційних захворювань ви знаєте?

  1. Вивчення нового матеріалу

  1. Рольова гра

Інсценування казки

Вчитель. Сьогодні ми послухаємо казку про Ромашечку, яка захворіла на туберкульоз. Як в кожній казці, в ній, звісно, багато вигаданого, але багато правдивого про те, що може бути дуже небезпечним для вашого життя.

Але моя мета не налякати вас, розказуючи про страшну руйнівну силу туберкульозу, а застерегти, навчити берегтися, щоб не захворіти.

Тож сідайте зручненько та слухайте уважненько, щоб потім вміти відповісти на всі мої питання.

Автор. В деякому царстві деякої казкової країни жили-поживали, мріяли і дружили різні звірятка і лісові рослини. Зранку разом виходили на зарядку, вмивалися, чистили зуби, снідали: хто зеленою травичкою, хто жуком, хто павучком, а хто грибами-ягодами.

Потім всі дружно бралися до роботи, а щоб веселіше було - лісові дзвоники награвали, а тендітна білявка-красуня Ромашка співала. А ввечері потомлені звірятка відпочивали та вечеряли, гралися на галявинці під лагідним промінням сонечка.

І все було дуже добре, доки не з'явилася в тому лісі, вітром занесена з дальньої далі, Бацила - дуже вредна і злюча-презлюча. Впала Бацила на травичку, сховалася і, спостерігаючи за звірятами, немов би чекала на когось. І дочекалась: слідом за нею приплентався на галявину кощавий, потворний чаклун Туберкульоз.

І почали вони вдвох до Ромашечки чіплятися: "Навіщо тобі кожного дня зарядку робити? Це дуже нудно! Навіщо воду чисту пити, на сонечку грітися? - ще засохнеш! Пішли з нами, ми навчимо тебе, як на світі жити." Зачаклували вони бідну квіточку, посадили під трухлявий сирий пеньок, не давали вмиватися, забороняли гратися.

Пройшов деякий час - і помітили звірі, що пелюстки у квітки пов'яли, схудла вона, змарніла, почала кашляти. Потом холодним вкриватися, а личко аж пашіло від великої температури.

Захвилювалися звірі: що трапилося з нашою квіточкою? І вирішили запросити лікаря Айболитя.

Той уважно оглянув Ромашечку, вислухав, та й каже: "Знаю я цю хворобу. Туберкульоз вона називається. Дуже вона небезпечна: кожен рік вмирають від неї мільйони людей. В минулому році на земній кулі захворіло цілих 8 мільйонів, а померло цілих 3 мільйони".

Кожні 10 секунд в світі вмирає від туберкульозу одна людина, кожні 4 хвилини - хтось захворює.

(Уявіть, діти, доки ми казку слухаємо, в світі захворіє 160 людей. Страшно, правда?)

А причиною цьому є туберкульозна паличка або бацила. Хоч і маленька вона, але дуже сильна і зла, стійка у зовнішньому середовищі: може існувати при низькій температурі: в пилюці - 2 тижні, на одязі - 2 місяці, в молоці - півроку.

Лікар Айболить стурбовано запитав звірів: - чи не з'явилась у вас така Бацила, схожа на паличку з заокутими кінцями?

А Бацила - тут як тут, вистрибнула з трави:

- Ось вона я! Така тоненька, така красунечка! Діду Туберкульозе!

Ходи - но сюди! Зачаклуй цього лікаря, він заважає мені, не дає заражати звірят! Приспи його!

- Спи, спи, спи, - проказав Туберкульоз, змахнув кощавими
пальцями і Айболить заснув.

Ага! Нарешті! - радо скрикнула Бацила. І - звертаючись до звірят: -
а ви - сидіть тихо. А щоб знали, що я безсмертна і зі мною боротися не можна - послухайте - но мою біографію.

Я так легко можу потрапити до кожного з вас в середину! А схочу поміняю житло, від одної людини перескочу до іншої.

Я потрапляю в легені з повітрям. Як я народилася? Моя матуся Бацила Поганівна Старша поділилася на частини - і з'явилася я і мої сестрички - бацилочки. Ми потрапили в легені здорової людини з повітрям і влаштували собі там домівку.

Але ці кляті лікарі! (вона погрозливо зиркнула на Айболита) - тільки-но хворий звернеться до них, як вони починають вистукувати його, відшукуючи нас. Але нам повезло: ми гарно зачепилися та причаїлися, і лікар нас не знайшов. Стали ми легеню роз'їдати. Схуд наш хазяїн, втратив апетит, вночі йому жарко, вдень він стомлюється швидко, і кашляє, кашляє ...

Одного разу навіть ледве не виплюнув мене, але слабкий він став, тож проковтнув мене разом зі слиною. Потрапила я в шлунок. Бр-р-р! Не сподобалось мені там: шлунковий сік такий нечемний, почав кусатися, ледве не з'їв мене. Але я бігцем - бігцем і - вниз, а за мною - мої сестрички -бацилочки. Багато справ ми там наробили: їли слизову оболонку кишок, прикрашали бугорками та пухирцями, дірки робили, - аж доки не винесло нас в оточуюче середовище.

Почали ми знову господарів шукати, бо нам зручніше в легенях жити. Влетіла я разом з пилюкою до кафе і дуже влучно сіла: якраз на морозиво, яке купувала якась дівчинка. Вона й стала моєю хазяйкою. А моїм сестричкам не пощастило: сіли вони на краєчок склянки з кока - колою, але хлопчисько не підніс склянку до рота, а смоктав через трубочку. Лишилися бацилочки на стакані, сонечком їх припекло - і вони щезли.

Ха! А моя дівчинка неохайна була! Добре, дбайливо мене доглядала: руки не мила. їла брудні овочі, зарядку не робила, в хаті не прибирала, на сонечку не гралася - все собі лежала.

Тож я з її допомогою збудувала в її легенях великий будинок, завжди до мене в гості залітали мої подружки-бацили. Живи - не хочу! І треба ж було батькам дівчинки відвести її до лікарів! Поскаржилась донечка: погано їй, бачите, стало! От не- вдячна! Обстежив її Айболить, вистукав мене і вигнав з мого будиночку. От тепер я його провчу! Зараз полоскочу йому сплячому в носі, він вдихне повітря і я зроблю свою справу до кінця: інфікую його! Бацила полоскотала в носі Айболитю, але він замість вдихнути повітря, як сподівалася Бацила, - голосно чхнув. Бацила із вереском відлетіла, а лікар прокинувся, скочив на ноги і почав звати на допомогу сонечко. Виглянуло сонечко з-за хмар і почало сушити Бацилу. Вчепилася вона за злого чаклуна Туберкульоза і ну втікать! Раді були звірі, раді пташки, що позбулися цього лиха. Ожила Ромашечка, заспівала пісню. А потім всі вони дружно проскандували:

Скажемо "Ні" болячкам!

Скажемо "Ні" мікробам! Вдаримо здоров'ям по усім хворобам!

Урок - тренінг Туберкульоз - небезпечне інфекційне захворювання



Урок - тренінг Туберкульоз - небезпечне інфекційне захворювання


Урок - тренінг Туберкульоз - небезпечне інфекційне захворювання


2. Вправа «Мозковий штурм»

1. Як потрапляє бацила до організму людини? Які ознаки хвороби?

2. Де ще, крім легенів вона може наробити шкоди?

3. Скільки живе бацила в оточуючому середовищі?

4. Що допоможе позбутися хвороби?

Учням, які дали правильні відповіді, вручаються смайлики.

3. Робота з таблицею та малюнками.

► Розповідь учителя.

Учні називають симптоми, характерні для туберкульозу.

► Розгляд таблиці «Профілактика туберкульозу серед підлітків»


Урок - тренінг Туберкульоз - небезпечне інфекційне захворювання


  1. «Школа безпеки казкових героїв»

► Складання правил - заборон:

Поради Ромашці.

► Робота в групах: діти складають з виготовлених «пазлів» таблицю «Туберкульоз серед підлітків», роблять власні висновки і розкривають свій погляд на проблему туберкульозу у країні.

Урок - тренінг Туберкульоз - небезпечне інфекційне захворювання


Урок - тренінг Туберкульоз - небезпечне інфекційне захворювання


  1. Оздоровча вправа

Вправа «Австралійський дощ»

Вчитель показує рух, усі повторюють його.

  • Піднімається вітер (потираємо руки).

  • Падають перші краплини дощу (клацання пальцями).

  • Почалася справжня злива (плескаємо долонями по стегнах).

  • Злива перетворилася на бурю (топаємо).

  • Ось буря стихає (плескаємо долонями по грудях).

  • Стихає злива (плескаємо долонями по стегнах).

  • Закінчується дощ, падають останні краплі (клацання пальцями).

  • Шумить тільки вітер (потираємо долоні).

  • Австралійський дощ скінчився.

  • Сонце (усі разом піднімають руки вгору).

Урок - тренінг Туберкульоз - небезпечне інфекційне захворювання

  1. Узагальнення й систематизація матеріалу

Вікторина

Тестові питання до вікторини «Що я знаю про туберкульоз»

(Питання роздаються учням на аркуші)

1.Слово «туберкульоз» походить від латинського слова tuberculum, що в перекладі означає:

а) хвороба;

б) бугорець;

в) ямка;

г) паличка.

2. Всесвітній день боротьби з туберкульозом відзначають:

а) 24 березня;

б) 8 листопада;

в) 5 грудня;

г) 5 липня.

3. Збудником туберкульозу є:

а) бацили;

б) коки;

в) спірили;

г) вібріони.

4. Флюорографію, яка забезпечує ранню діагностику туберкульозу, слід проходити:

а) один раз на місяць;

б) рік;

в) три роки;

г) п'ять років.

5. Більшість людей, котрі мають у своєму організмі збудника туберкульозу, залишаються здоровими завдяки:

а) природженому або набутому імунітету;

б) регулярному прийому ліків;

в) щепленню АКДС;

г) дії гормонів.

6. Якщо підліток кашляє впродовж місяця, то:

а) це нормальне явище;

б) це причина для відвідин лікаря;

в) йому не загрожує туберкульоз;

г) якщо при цьому немає температури - він здоровий.

7. Збудника туберкульозу відкрив учений:

а) Іван Петрович Павлов;

б) Ілля Ілліч Мечніков;

в) Роберт Кох;

г) Френсіс Крік.

8. У навколишньому середовищі паличка Коха зберігається:

а) до 12 місяців;

б) двох днів;

в) одного тижня;

г) десяти годин.

9. До заходів профілактики туберкульозу не належать:

а) провітрювання приміщень та вологе прибирання в них;

б) поліпшення побутових умов життя;

в) щеплення проти туберкульозу;

10. Ризик захворіти туберкульозом на Україні:

а) відсутній;

б) дуже високий;

в) дуже низький;

г) є неістотним.

11. Хворий з відкритою формою туберкульозу:

а) не потребує лікування;

б) не є небезпечним для тих, хто його оточує;

в) дуже заразливий і небезпечний для тих, хто його оточує;

г) може мешкати зі здоровими людьми в одній кімнаті.

12. Туберкульоз також називають:

а) цингою;

б) грудною жабою;

в) сухотами;

г) рахітом.

Взаємоперевірка

Кожна правильна відповідь оцінюється в 1 бал

Вправа «Заповни схему»

(роздати учням аркуші із завданням)




Заповни схему

1

Основні фактори ризику захворювання на туберкульоз.

Урок - тренінг Туберкульоз - небезпечне інфекційне захворюванняУрок - тренінг Туберкульоз - небезпечне інфекційне захворюванняУрок - тренінг Туберкульоз - небезпечне інфекційне захворюванняУрок - тренінг Туберкульоз - небезпечне інфекційне захворювання



Урок - тренінг Туберкульоз - небезпечне інфекційне захворюванняУрок - тренінг Туберкульоз - небезпечне інфекційне захворюванняУрок - тренінг Туберкульоз - небезпечне інфекційне захворювання









► 2. Підкресли однією рискою ознаки, які можуть бути симптомами туберкульозу, двома - ознаки, які не є симптомами цього захворювання:

Зменшення маси тіла; підвищена температура тіла впродовж тривалого часу; поява вугрів; хронічний кашель із виділенням мокротиння; збільшення маси тіла.

► 3. Знайди помилку!

ЗБУДНИКОМ ТУБЕРКУЛЬОЗУ Є НЕБЕЗПЕЧНИЙ ВІРУС, ЯКИЙ ПОШИРЮЄТЬСЯ ПОВІРЯНО - КРАПЕЛЬНИМ ШЛЯХОМ.

  1. Рефлексія заняття

Учитель запитує:

Наскільки справдились ваші очікування від нашого уроку?

  • Що корисного ви отримали на нашому уроці?

  • Чи використаєте ви отримані знання в повсякденному житті?

Після обговорення вчитель пропонує учням перенести «яблучка» з дерева в кошик на плакаті «Наші очікування».

Щоб дух завжди здоровим був,

А тіло не знівечилось у руїни,

Єднаймось, молодь, за здоров'я

Твоє, моє і цілої країни!

Живи! Люби! Твори добро!

Щоб досягти непізнаних зірок.

Цінуй життя в усій його красі,

Зроби до здоров'я крок!

Урок - тренінг Туберкульоз - небезпечне інфекційне захворювання


  1. Підсумок уроку

Ритуал прощання (2 хв)

«Віночок побажань»

Діти, станьте всі в коло і обміняйтеся паперовими «Смайликами». При цьому щось побажайте один одному і посміхніться.

Урок - тренінг Туберкульоз - небезпечне інфекційне захворювання


Урок - тренінг Туберкульоз - небезпечне інфекційне захворювання

  1. Домашнє завдання

  1. Прочитати §20 підручника.

  2. Підготувати доповідь на тему: «Хвороби цивілізації».

Урок - тренінг Туберкульоз - небезпечне інфекційне захворювання





© 2010-2022