Конспект уроку Конфлікт та здоровя 7кл (6кл)

Тема уроку. Конфлікти і здоров’я   Мета:Формувати в школярів поняття про психологічні конфлікти та способи їх розв’язання; розвивати навички запобігання конфліктам та їх розв’язання; виховувати терпимість, співпереживання.Ознайомити із способами управління внутрішньоособовими і міжособовими конфліктами; формування умінь ефективної поведінки в конфліктних ситуаціях. Навчання вибору ефективних стратегій вирішення міжособових конфліктів, що дозволяють не лише конструктивно вирішувати виникаючі проб...
Раздел Основы безопасности жизнедеятельности (ОБЖ)
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

7клас Урок № 32.

Тема уроку. Конфлікти і здоров'я

Мета: Формувати в школярів поняття про психологічні конфлікти та способи їх розв'язання; розвивати навички запобігання конфліктам та їх розв'язання; виховувати терпимість, співпереживання. Ознайомити із способами управління внутрішньоособовими і міжособовими конфліктами; формування умінь ефективної поведінки в конфліктних ситуаціях. Навчання вибору ефективних стратегій вирішення міжособових конфліктів, що дозволяють не лише конструктивно вирішувати виникаючі проблеми, але і зберігати стосунки людей

Обладнання та матеріали: плакати, роздаткові картки, стрічки.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

I. Організаційний момент.

II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності

Гра «Полювання за скарбом»

Мета вправи: допомогти учням більше дізнатись одне про одного, знайти відповіді на цікаві питання про себе та інших, навчити учнів правильно будувати питання, порівняти інтереси інших людей зі своїми; виявляти терпимість, створення атмосфери довіри.

Для кожного з учасників гри знадобиться ось така картка.

Ім'я

Схожість

Розходження







Учасники гри вільно рухаються по класу й розмовляють один з одним. Задача гравця - знайти одну подібність й одне розходження з кожним, із ким він порозмовляє. Чим більше людей він опитає і чим цікавіше будуть подібності й розходження, тим краще.

III. Мотивація навчальної діяльності

Обговорення проблемної ситуації

Розповідь Оксани «Нещодавно я їхала в автобусі. Народу було, як завжди, багато. На одній із зупинок увійшла дівчина і, мабуть, наступила на ногу жінці, яка стояла поруч. У відповідь на вибачення дівчина почула: «Обережніше, корово!» Можете собі уявити, що почалося. Дівчина не залишилася в боргу і «відповіла» своїй кривдниці. Сварка переросла в «бойові дії». Автобус поділився на три табори: прихильників молоді, прихильників людей старшого віку і просто любителів подібних сварок. Мені було дуже неприємно. Я їхала і думала: чому люди не вміють спокійно розв'язувати конфліктні ситуації? Невже це так важко?»

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Причини виникнення психологічних конфліктів

З перших днів життя людина починає пізнавати світ. Цей процес здійснюється за допомогою спілкування з оточуючими, світом, що є життєвою потребою кожної людини в будь-якому віці. Особливо важливим воно стає в підлітковому віці, у якому зараз перебуваєте ви.

- Що ж називається спілкуванням?

Спілкування (або комунікація) - це встановлення різних контактів і зв'язків між людьми в процесі спільної діяльності.

Під час спілкування між людьми здійснюється обмін інформацією, емоціями, почуттями, думками.

Однак нерідко наше спілкування може перериватися через різні непорозуміння, сварки, образи... І тоді ми говоримо, що люди конфліктують.

Конфлікт - це ситуація загострення протиріч при взаємодії різних людей, це зіткнення протилежних цілей, інтересів, позицій або поглядів.

Наприклад, учень відповідав біля дошки, і йому здавалося, що пін це робив добре. Однак йому поставили зовсім не ту оцінку, на яку він сподівався. У нього й у вчителя виникли різні погляди, на відповідь. Учитель порівнює учня з іншими учнями й розуміє, що його оцінка не може бути високою. Тимчасом як учень такого порівняння не робить, а орієнтується тільки на свої внутрішні відчуття, які супроводжують його під час відповіді. Йому здається, що все було гарно. Інакше кажучи, він не може сам себе об'єктивно оцінити. Виникає конфлікт поглядів.

Незрідка виникають конфлікти, пов'язані не з різними погля­дами, а з різними цілями. Наприклад, підліток зібрався йти в кіно і однокласниками, а його молодший брат просить, щоб той узяв його із собою. Але підлітку не хочеться цього робити, тому він починає дратуватися. Брат продовжує наполягати. У них різна ціль, тому й виник конфлікт цілей.

Виникають і конфлікти інтересів. Наприклад, одна із сестер любить шити й строчить на машинці, інша в цей час хоче послухати музику, а машинка їй заважає. Вони починають сперечатися, чий інтерес треба задовольнити спершу, але ніхто не хоче поступатися. Ще гострішим може бути конфлікт тоді, коли інтереси збігаються й виникає кон­куренція, скажімо, за комп'ютер - кому зараз ним користуватися.

Життя загалом насичене конфліктами, і це нормально. Головне - розуміти, чому та як конфлікти виникають і як поводитися в кон­кретних ситуаціях.

Як правило, конфлікти в людей, які сваряться, викликають незадоволеність, ворожість, почуття напруженості, образи і багато інших негативних емоцій, що врешті-решт погано відбивається на здоров'ї.

Вправа "Конфлікт в транспорті"

Мета гри: набути досвіду уміння домовлятися в умовах зіткнення інтересів.

У кімнаті ставлять стільці: два - поруч (імітуючи парні сидіння в автобусі), один - попереду. Учасників гри троє (два плюс один). Двоє отримують інструкцію таємно від третього, третій - таємно від двох. Завдання двох: "увійти до автобуса" і сісти поруч, щоб поговорити на важливу для обох тему. Завдання третього учасника: зайняти одно із спарених місць, наприклад, "біля вікна" і поступитися місцем тільки у тому випадку, якщо дійсно виникне таке бажання.

Обговорення: учасники гри відповідають на питання:

- Чому "третій" все-таки поступився (чи, навпаки, не поступився) своїм місцем?

- Чи були моменти, коли "третьому" хотілося звільнити це місце?

- Які почуття випробовували ті, що грають?

- Чий спосіб вирішення проблеми найуспішніший?

- Що саме було причиною успіху (або, навпаки, невдачi)?

Вправа «Нахаба»

Інструкція: "Ну, буває ж так: ви стоїте в черзі і раптом перед вами хтось "влізає"! Ситуація дуже життєва, адже частенько і слів не знаходиться, щоб виразити своє обурення і обурення. Та і не всяким словом легко відохотити на майбутнє такому нахабі. А проте, як же бути? Адже не миритися ж з тим, що такі випадки мають бути неминучі. Давайте спробуємо розібрати таку ситуацію. Будь ласка, розбийтеся на пари. У кожній парі партнер ліворуч - сумлінно стоїть в черзі. "Нахаба" заходить справа. Будь ласка, відреагуйте експромтом, та так, щоб було не повадно.

Тепер, давайте поміняємося ролями. Тепер нахаба заходитиме ліворуч, праві гравці кожної пари повинні відреагувати. Ну, а тепер, давайте влаштуємо конкурс на кращу відповідь в цій ситуації.

Вправа «"Проштовхування в автобусі".

Мета вправи: Емоційне розвантаження учнів. Формування вмінь та навичок поведінки у конфліктних ситуаціях.

Усі учасники встають спиною один до одного, а один учасник повинен протискуватися між ними, як в автобусі. Потім у нього запитують, яке було до нього відношення, які почуття переживав.

2. Міжособові конфлікти

Міжособові конфлікти відносяться до найпоширеніших. Вони охоплюють практично усі сфери людських відносин.

Сфери міжособових конфліктів: колектив (організація), сім'я, суспільство (установи соціальної сфери, державні установи, вулиця, громадський транспорт і т. п.

Вправа "Прохання"

Інструкція: "Як багато залежить від того, як попросити людину про якусь послугу, яким тоном, в якій обстановці, з яким настроєм ви викладете своє прохання. Від цього по суті залежить - "бути або не бути". А тим часом, існує зовсім невелика кількість прийомів, які можуть значно підвищити вірогідність виконання вашого прохання. Ну, давайте спробуємо.

Виберіть собі партнера і, попросите його про що-небудь. Попросіть у нього на якийсь час, наприклад, окуляри, авторучку. Можна щось істотніше, можна попросити про якусь послугу з його боку, але все залежить від тієї форми, в якій ви викладете своє прохання. Отже, давайте спробуємо. Виберіть собі партнера, підійдіть до нього, сядьте поруч і спробуйте, можливо, починаючи здалека, попросити у нього що-небудь. Будь ласка, почали. Тепер прохання кожному - підійти зі своїми трофеями. Зрозуміло, їх доведеться повернути, але першість все одно збережеться за тим, хто набрав найбільше

Розповідь вчителя. Співрозмовники завжди цінують тактовність, дипломатичність, а також оригінальність і винахідливість. Важко відмовити в проханні, якщо воно виходить від друга, адже можна створити дружню прихильність до себе і у зовсім незнайомої людини. Якщо ваше прохання розпочинатиметься з компліменту, згадки заслуг того, до кого ви звертаєтеся, йогойого авторитету і значущості, ваші шанси підвищуються. Це, звичайно, розм'якшить серце партнера. Відомо, що коли до чоловіка звертається з проханням жінка, можна чекати більшого успіху. Якщо за проханням слідує тут же, ще до отримання відповіді, непряма вдячність, вдячність за майбутню послугу, вже важко відмовити.

Вправа. "Техніка ввічливої відмови"

Інструкція: "Припустимо, до вас прийшов рекламний агент з метою змусити вас що-небудь купити або ще з якимсь подібним нав'язливим наміром. Ви квапитеся і, крім того, абсолютно не зацікавлені в тому, що вам пропонується. Як бути? Вигнати - не зручно... А час йде... Рекламний агент спеціально навчений, діє обачливо, використовуючи усі ваші слабкі сторони. Треба якось розв'язати цю проблему.

У вас три мети: 1. Не втратити час.

2. Не вийти з себе.

3. Не піддатися на умовляння.

Пропонуємо вам пограти в цю гру в парах. Об'єднайтеся, будь ласка, в пари.

Один з вас - рекламний агент, інший - клієнт, що чинить опір. Стратегія агента: усіма способами намагатися "зачепити клієнта", не давати йому можливість повторювати одну і ту ж "заїжджену відмову", намагатися тим або іншим способом переграти його.

Розповідь вчителя. Сфери міжособових конфліктів: колектив (організація), сім'я, суспільство (установи соціальної сфери, державні установи, вулиця, громадський транспорт і т. п.).

Вправа «Швейцар»

Робота в парах, один партнер А, інший В. А - швейцар у будівлі, куди В украй необхідно увійти. В дається чотири хвилини, щоб спробувати переконати А пропустити його. Потім вчитель визначає, хто зміг пройти, а хто опинився в ситуації все зростаючого конфлікту.

У кінці вправи обговорення.

Для тих, хто пройшов - Якими методами він користувався? Яким чином він зміг це зробити?

1) за допомогою обману або підкупу;

2) чесним шляхом;

3) намагаючись увійти до довіри служби охорони.

Які проблеми можуть вам доставити обман і підкуп? Хто-небудь потоварищував з А, намагаючись проникнути у будівлю?

3. Етапи конфлікту.

На першому етапі проблема описується у загальних рисах, визначається предмет конфлікту.

Другий етап - визначення головних учасників конфлікту. Участь в конфлікті може бути різною. Відповідно до цього виділяють таких учасників:

* опонент - учасник конфлікту, який вважає свої інтереси неузгодженими з інтересами іншого;

* противник - опонент, який прагне реалізувати свої інтереси за рахунок нейтралізації інтересів іншого;

* агресор - противник, який виявляє агресивність, намагається причинити іншому зло;

• посередник-учасник - його завдання допомогти ліквідувати конфлікт;

• арбітр - учасник, мета якого проаналізувати конфлікт і дати рекомендації щодо його ліквідації;

• ворог-противник - його мета - знищити противника (фізично чи морально, соціально).

Вправа «Обличчя конфлікту»

Мета вправи - закріпити знання про учасників конфлікту, формувати стійку власну позицію поведінки у конфлікті, психогімнастика, емоційне розвантаження учнів.

Завдання - Клас поділяеться на групи (6). Отримують картки з поясненням. На шариках, що символізують учасників конфлікту намалювати обличчя. Яки на ваш погляд вираз мають ці обличчя.

* опонент * противник * агресор • посередник-учасник • арбітр • ворог-противник

Розповідь вчителя. Третій етап у складанні карти конфлікту - з'ясування того, в чому полягають інтереси і в чому побоювання кожного учасника конфлікту. І четвертий етап - обирання стилю поведінки в конфлікті, шляхів його вирішення.

4. Способи розв'язання конфліктів

Способів розв'язання конфліктів чимало. Звичайно ж, свою правоту потрібно доводити й обстоювати, але в розумних межах. Конфліктувати теж потрібно вміти, тому і бувають конфлікти:

деструктивні, у яких люди відкрито сваряться, обвинувачують і кривдять одне одного, але не розв'язують проблеми;

конструктивні, у яких люди по-діловому, аргументовано розв'язують проблему, не обвинувачуючи і не кривдячи одне одного.

Вправа «Вузький місток»

А зараз ми закріпимо знання про стилі поведінки людей в конфліктній ситуації. Вправа називаеться Вузький місток. Поділемося на пари.
На підлозі вкладається з мотузок вузький місток, по ширенні 30см. Двоє учасників встають по різні сторони « містка» і починають йти на зустріч один одному. Один з вас отримує завдання досягти мети дотримуючись певного стилю поведінки в конфлікті. Інший не знає, як вчинить його суперник. Всй присутні повинні здогадатися - який стиль поведінки вибрав учасник.

  • Стиль Суперництво - людина прагне домогтися свого, нехай навіть на шкоду людям, які її оточують. «Щоб я переміг, ти повинен програти»

  • Стиль Пристосування - відмова від власних інтересів. «Щоб ти виграв, я повинен програти».

  • Стиль Компроміс - вибір проміжного варіан­та, в якому кожна конфліктуюча сторона щось виграє, а в чомусь поступається «Щоб кожен з нас щось виграв, кожен з нас має щось програти»

  • Стиль Співробітництво - пошук такого варіанта поведінки, при якому враховуються інтереси обох сторін «Щоб я виграв, ти теж повинен виграти».

  • Стиль Ухи­ляння - вихід із конфліктної ситуації без спроби її розв'язання.

«Мені все одно, виграєш ти або програєш, але я знаю, що в цьому участі не беру»

Проводиться обговорення:

- Як ви переходили місток?

- Як ви домовлялися зі своїм напарником?

- Чи можна порівняти ситуацію на містку з конфліктною ситуацією?

Розповідь вчителя.

Найважчими у розв'язанні є конфлікти стосунків, оскільки з обох боків виявляється упередженість і навіть ворожість. Виправлення таких стосунків є найважче випробовування професійної майстерності тому, що потрібно стати вище почуттів образи та неприязні і показати справжню культуру та шляхетність у стосунках. Конфлікт розв'язується в довірливій розмові, співдружності та дружньому спілкуванні. Для цього потрібно використовувати алгоритм керування конфліктом:

Вправа «5 сходинок»

Мета: виробити правила розв'язання конфліктних ситуацій.

Вчитель роздає учасникам пам'ятку «5 сходинок подолання конфлікту», пояснюючи кожну сходинку стратегії розв'язання конфліктної ситуації.

1-й крок - аналіз конфліктної ситуації:

- визначення учасників, предмета, джерела конфлікту; аналіз причини; аналіз мотивів участі в конфлікті; стадія розвитку конфлікту; усвідомлення реальної проблеми; визначення власної позиції; характеристика учасників конфлікту.

2-й крок - постановка мети, планування подальших дій.

3-й крок - прогнозування можливостей діяльності учасників конфлікту, наслідків розвитку конфлікту.

4-й крок - реалізація вибраної стратегії і тактики.

5--й крок - контроль, регулювання, корекція тактичних прийомів.

Учасники поділяються на пари. Один з учасників в кожній парі гратиме роль батька чи матері, інший дитини. Вони отримують проблемну ситуацію:

« Розгорівся конфлікт між дитиною і одним з батьків. П'ятниця, уроки в школі закінчилися. Батькові(матері) здається, що дитина займається уроками менше ніж потрібно. Батьки хочуть, щоб дитина сиділа вдома і виконувала домашнє завдання. Але дитина втомилася: вона займалася цілий день. Друзі запрошують на прогулянку і їй хочеться поспілкуватися з ними. Між батьками і дитиною виникла конфліктна ситуація». Учасникам пропонується розіграти конфлікт в парах, намагаючись розв'язати конфліктну ситуацію, рухаючись по сходинках, виділених а пам'ятці. Розв'язавши конфлікт учасники в парах міняються ролями. Питання для обговорення:

1. Які почуття можуть допомогти зрозуміти, що ви знаходитесь в конфлікті з близькими для вас людьми?

2. В конфлікті ми хочемо задовольнити свої потреби. Але чому ми повинні також задовольняти потреби опонента?

3. Що дало нам виконання цієї вправи?

V. Узагальнення та систематизація знань, умінь і навичок

Подумайте і запишіть можливі наслідки деструктивних і конструктивних конфліктів для людини. Зробіть власні висновки і розкрийте свій погляд на проблему конфліктів у суспільстві людей.

Вправа "Танок з аркушем паперу"

Мета вправи: Емоційне розвантаження учнів. Розвивати вміння учнів взаємодіяти один з одним, співпрацювати.

Вправа виконується в парах. Кожній парі пропонується узяти по одному листку папери, стати лицем один до одного і доторкнутися головою: лоб в лоб. Аркуш паперу кладеться між лобами. Завдання: кожна пара рухається по кімнаті, утримуючи свій лист лобами. Руки при цьому необхідно завести за спину. Учасникам не можна стояти на місці і не можна розмовляти. Парам необхідно знайти канали інтуїтивного розуміння партнера. Пара, яка упустила лист, повинна завмерти в цій позі, в якій вона знаходиться у той момент, коли лист торкнеться підлоги, і залишатися в цій позі доки не залишиться одна пара.

Висновок уроку: Ми повинні прагнути до згоди і розуміння один одного, але не треба боятися і розбіжностей. Розбіжності між людьми цілком природні і не можуть бути приводом для розчарувань, сварок і конфліктів. Ми залежимо від чужої думки і оцінки і тому усередині нас назріває конфлікт. І ми починаємо випліскувати негативні емоції на інших

V. Домашнє завдання

1. Прочитати § 30 підручника.

2. Описати конфліктну ситуацію із власного досвіду. Скласти алгоритм дій відповідно до кожного зі стилей поведінки в конфлікті.


© 2010-2022