«Світ емоцій» розробка інтегрованого уроку з осн. здор. 4 кл

Раздел Основы безопасности жизнедеятельности (ОБЖ)
Класс 4 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

СВІТ ЕМОЦІЙ

Мета: закріпити уявлення про емоції та почуття, види і причини їх виникнення; вчити встановлювати взаємозв'язок між здоров'ям та емоційним станом людини; розвивати уміння визначати власний емоційний стан та стан іншої людини; розвивати уміння володіти та управляти своїми емоціями; розвивати пізнавальні та творчі здібності, логічне мислення; виховувати бажання мати і примножувати позитивні емоції; виховувати терпіння та стриманість. Обладнання: роздатковий матеріал, листи А4, маркери, кольорові олівці, мультимедійний проектор, екран, комп'ютер.


ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

1. Привітання. Я всміхаюсь сонечку: «Здрастуй, золоте!» Я всміхаюсь квіточці - Хай вона цвіте! Я всміхаюсь дощику: «Лийся, мов з відра!» Друзям усміхаюся - Зичу їм добра!

2. Психологічна установка щодо початку уроку - Подивіться один на одного - посміхніться. Подумки побажайте щастя, здоров'я, добра. Уявіть , що ви даруєте природі і всім людям тепло своєї душі - це повинно бути основою вашого життя та здоров'я. Сідайте, будь ласка.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів - Назвіть складові здоров'я ? Так, молодці! За визначенням Всесвітньої організації охорони здоров'я «Здоров'я - це стан повного фізичного, психічного, духовного та соціального благополуччя, а не тільки відсутність хвороб або фізичних вад.» . На попередніх уроках ми познайомились з видами емоцій. Ви поділились своїми відчуттями, які ми склали в «букет емоцій».

ІІІ. Мотивація пізнавальної активності . Повідомлення теми та мети уроку.

Р

О

В

А

Ь

Ю

Н

У

Ц

І

Ч

С

П

Н

И

З

К

Я

Л

І

Ж

А

Т

И

О

Ь

Є

А

Ж

Д

Р

Е

О

А

К

Х

Ч

У

Д

П

Р

С

Ю

Т

М

Я

Р

А

У

Х

Ж

У

А

К

Г

Т

Р

О

Б

І

Т

Л

І

Я

Т

Т

А

Н

О

Р

Ц

Ь

Т

Ю

Н

Д

Р

І

Е

М

П

А

Т

І

Я

Р

И

Ь

О

М

Д

Б

И

М

Ч

К

Я

Й

Д

А

Н

І

К

Л

  • Перед кожним з вас лежить кросворд , розгадайте його і дізнайтесь про, що ми будемо говорити на сьогоднішньому уроці. Для роботи використовуйте кольорові олівці. Час виконання 1 хв.

(Слайд)





  • Які слова ви відгадали?

  • Сьогодні на уроці ми побуваємо в світі емоцій. Будемо вчитись усвідомлювати власні емоції, розпізнавати емоційні реакції інших людей, а також розвивати уміння адекватно висловлювати свої емоції. Це нам потрібно, щоб не принести шкоди своєму здоров'ю та здоров'ю оточуючих.

ІV. Вивчення нового матеріалу

  • Людина завжди певним чином реагує на все, що її оточує, і що вона здійснює сама, а виражає свої почуття емоцією, яка з'являється на її обличчі.

  1. Інформаційні повідомлення.

Учні роблять повідомлення, які підготували дома. Визначають поняття «емоція».

Емо́ції (від фр. еmotion, лат. емоціо - «хвилювання», «збудження») - складний стан організму, що припускає тілесні зміни поширеного характеру - в диханні, пульсі,залозо-виділеннях тощо - і на ментальному рівні, стан збудження чи хвилювання, що позначається сильними почуттями, і зазвичай імпульсом щодо певної форми поведінки.

Позитивні - емоції, що пов'язані із задоволенням потреб.

Негативні - емоції, які викликають почуття незадоволення і вимагають зміни ситуації.

Невизначені - емоційні переживання, які виникають у незнайомій ситуації, при відсутності досвіду у відносинах з новим навколишнім світом . Цей стан не є тривалим, стійким.

Амбівалентні - одночасне переживання протилежних емоцій (сльози радості, муки творчості).

  • Що ви почули нового?

  1. Практична робота

  1. Визнач емоцію. У кожного учня є піктограми емоцій.

- Перегорніть кросворд. Визначте яку емоцію виражено на смайликах? (1 хв)(Слайд)

  • Перевірте чи правильно ви визначили емоції?


  1. Робота в групах.(Учні об'днуютьсяв групи за кольором)

а) - Послухайте вірш Анатолія Костецького «Знов починається весна!..»

Знов починається весна!..

Знов починаються дива...

То серед двору із-під снігу

раптово визирне трава,

то раптом лагідні веснянки

засіють щоки та носи

чи розщебечуться - ще зранку! -

птахи на різні голоси!

А вчора...

Вчора...

Що й казати!

Всі веселилися до сліз:

Славко - дражнило й задирака -

Наталці проліски приніс!..

І зовсім це - не дивина:

так починається весна!

  • Які почуття викликав у вас цей вірш?

  • За допомогою яких художніх засобів автор передає нам свій настрій?

Інформаційне повідомлення.

Учні роблять повідомлення, які підготували дома. Визначають поняття «почуття».

На́стрій - загальний емоційний стан, який своєрідно забарвлює на певний час діяльність людини, характеризує її життєвий тонус.

Розрізняють позитивні настрої, які виявляються у бадьорості, та негативні, які пригнічують, демобілізують, викликають пасивність. Настрій - загальний емоційний стан, який виразно не спрямований на щось конкретне.

Причини настроїв найрізноманітніші: непідготовленість до діяльності, страх перед очікуваною невдачею, хворобливі стани, і приємні звістки тощо.

Особливе місце серед причин, що викликають настрої, посідає марновірство. Віра в прикмети, особливо негативні, викликає пасивність, страх, розладнує психічну діяльність особистості.

Міра піддатливості настроям має індивідуальний характер. Особи, яким властиве самовладання, не піддаються настрою, не занепадають духом навіть у тих випадках, коли для цього є якісь підстави, а, навпаки, борються з труднощами. Легкодухі швидко піддаються настроям. Вони потребують підтримки колективу.


  • Саме так, на наш настрій впливають обставини, усе те, що відбувається з нами і навколо нас. Є обставини, які ми можемо змінити, проте є й такі, яких ми змінити не в силі. Як поводитися в такому разі? Чи можна покращити свій настрій? (Відео)

Наприклад, сьогодні вам не щастить, настрій поганий. Як учинити? Складіть кілька порад, які допоможуть вам зрозуміти і покращити свої емоції. (Час виконання 3 хв)

Варіанти відповідей

Намагатися пригадати щось приємне.

З'ясувати причину свого емоційного стану.

Показати перед дзеркалом щось смішне, веселе.

Послухати музику.

Заспівати, станцювати.

Намалювати карикатуру.

Умитися - змити поганий настрій.

(Кожна група презентує свої поради.)


  1. Фізкультхвилинка

Вправа на саморегуляцію «Візьми себе в руки» Як тільки відчуєш, що тебе щось дратує або хочеться кого-небудь стукнути, є досить простий спосіб довести собі свою силу: обхопи долонями лікті й сильно притисни руки до грудей - це поза стриманої людини.

(Учні об'днуютьсяв групи за номерами)

б) Інформаційне повідомлення.

Учні роблять повідомлення, які підготували дома. Визначають поняття «почуття».

Почуття - це специфічні людські, узагальнені переживання ставлення до людських потреб, задоволення або незадоволення яких викликає позитивні або негативні емоції - радість, любов, гордість або сум, гнів, сором тощо.

На відміну від емоцій і настроїв, почуття мають виражену об'єктивну прив'язку: вони виникають щодо чого або когось, а не ситуації в цілому. «Я боюсь цієї людини» - це почуття, а «Мені страшно» - це емоція.

В якості почуття виявляється ставлення особистості до праці, подій, інших людей, до самої себе. За якістю переживань відрізняють одні емоції і почуття від інших, наприклад радість від гніву, сорому, обурення, любові тощо.



  • Що ви почули нового?

- Послухайте уривки музичних творів. Які почуття та емоції вони у вас викликають?

(Підготовлені учні виконують музичні твори різних жанрів)

  • За допомогою чого композитори передають настрій музичного твору?

  • Для чого важливо вчитися контролювати свої емоції з дитинства? (Відео)

  • Складіть кілька порад, щоб зрозуміти та контролювати власні почуття . (Час виконання 3 хв)

Варіанти відповідей

Не соромся своїх почуттів.

Не бійся сказати про те, що ти відчуваєш.

Говори про свої почуття від власного імені, використовуючи займенник «Я».

  • Що таке почуття? (Почуття - тривалий емоційний стан людини.)

  • Як почуття позитивно впливають на людину?

  • Які поради допоможуть зрозуміти власні почуття та почуття інших людей?

  • Чому не треба соромитися своїх почуттів?

(Кожна група презентує свої поради.)

в) Інформаційне повідомлення.

Учні роблять повідомлення, які підготували дома. Визначають поняття «емпатія».

Емпа́тія (англ. empathy від (грец. patho) - співпереживання) - розуміння відносин, почуттів, психічних станів іншої особи в формі співпереживання.

Слово «емпатія» походить від грецького «patho», що означає глибоке, сильне, чутливе почуття (відчуття), близьке до страждання. Префікс «ем» означає спрямований (скерований) усередину.

Емпатія може бути розглянута як афективна (емоційна) форма ідентифікації. Якщо при ідентифікації стан іншої людини визначається на основі раціональної інтерпретації, то при емпатії - на основі емоційного співпереживання. Емпатія пов'язана з прийняттям іншої людини такою, якою вона є. Її також називають емоційним резонансом на переживання іншої людини. Емпатія базується на почуттях, а не залежить від інтелектуальних здібностей.

Значення емпатії:

  • хто уважно слухає, той може зрозуміти, що думає, відчуває інший (це з'єднує людей);

  • емпатія підтримує сприйняття іншого таким, який він є;

  • емпатія дозволяє краще розуміти інших, приносить їм радість з того, що хтось їх розуміє.

  • Що ви почули нового?

(Учні об'днуютьсяв групи за формою)

- Розгляньте картини відомих художників. Які почуття та емоції вони у вас викликають? (перегляд слайдів: Брюллов К. Італійський південь, Останній день Помпеі, Васнецов В. Альонушка, Айвазовський І. Дев'ятий вал, Левітан І. Похмурий день, Весна. Яблуні цвітуть, Саврасов О. Зимовий пейзаж, Шишкин І. Ранок в сосновому лісі )

  • За допомогою яких засобів виразності художники передають настрій та почуття?

  • Чому важливо навчитися сприймати й розуміти почуття оточуючих нас людей?

  • Як називається розуміння почуттів іншої людини? (Відео)

  • Складіть кілька порад, щоб навчитися сприймати і зрозуміти почуття друзів.

(Час виконання 3 хв)

Варіанти відповідей

Навчитися уважно слухати друга.

Правильно розуміти почуття друга, не боятися перепитати його.

Слухати друга зі співчуттям, розумінням.

  • Які поради допоможуть вам навчитися сприймати й розуміти почуття друзів?

  • Чому треба навчитися уважно слухати друга?

(Кожна група презентує свої поради.)


V. Закріплення вивченого

Практична робота «Виражаємо свої емоції та почуття». 1. Гра «Карусель. Тренування емоцій»

Учні утворюють два кола. Одне коло залишається на місці, а друге рухається за часовою стрілкою.

  • Позлись, як:

  • два барани на мості;

  • Злякайся, як:

  • заєць, що побачив вовка;

  • Насупся, як:

  • осіння хмара;

  • Посміхнись як:

  • кіт на сонці;

  • Здивуйся, як

  • людина, яка побачила диво.

  • Відпочинь, як:

  • турист, що зняв важкий рюкзак;

2. Робота в групах.

Гра «Дешифрувальник». Відгадайте зашифровану емоцію та складіть сенкан.

Кожен учень працює самостійно, потім групи презентують найкращі роботи.

ВІГН, СДЬАРТІ, ДВОПИ, ХТАРС, ОРГЕ.

Сенкан

1 слово - іменник

2-а - прикметника

3-и - дієслова

4-5 - своє ставлення до теми

почуття - асоціація

VІ. Підсумок уроку

  • Вам сподобався урок? Що найбільше сподобалось?

  • Що нового дізналися на уроці?

  • Які бувають емоції?

  • У чому вони проявляються?

  • Які емоції корисні для здоровйя?

  • Чому одні емоції називаються позитивними, а інші - негативними?

  • Які поради допоможуть вам зрозуміти й контролювати свої емоції?

Оцінювання учнів




© 2010-2022