- Преподавателю
- ОБЖ
- Основні правила поведінки учнів на вулиці і дорозі. Дитячий дорожньо-транспортний травматизм
Основні правила поведінки учнів на вулиці і дорозі. Дитячий дорожньо-транспортний травматизм
Раздел | Основы безопасности жизнедеятельности (ОБЖ) |
Класс | - |
Тип | Конспекты |
Автор | Дорохова Т.Н. |
Дата | 10.01.2015 |
Формат | docx |
Изображения | Есть |
Основні правила поведінки учнів на вулиці і дорозі.
Дитячий дорожньо-транспортний травматизм.
Мета. Розширити поняття дітей про правила безпечної поведінки на
вулицях і дорогах. Розвивати навички дотримування правил
дорожнього та вуличного руху у повсякденному житті.
Виховувати увагу і бажання попередити дорожньо-транспортний
травматизм.
Обладнання. Картки, набір дорожніх знаків, макет світлофора, жезл для
регулювання дорожнього руху, кольорові олівці.
Форма проведення. Урок-гра
Хід уроку
-
Організаційний момент
Всі почули ми дзвінок,
Він покликав на урок.
Кожний з нас приготувався,
На перерві постарався.
Зараз сядуть лиш дівчата,
А за ними і хлоп`ята.
-
Формування мотивації
-
Читання вірша вчителем.
Гриць на вулиці гуляє,
Ні на що він не зважає,
Хоч машини зліва й справа,
Все одно він ловить гави.
Навпростець кудись іде.
Хтось сигналить. Щось гуде.
Та для Гриця те дарма,
В нього страху, бач, нема.
Й раптом стукнуло умить -
Вже в лікарні Гриць лежить.
Діти, історія трапилася дуже неприємна. А як ви вважаєте, чому Гриць потрапив до лікарні? Правильно, тому що був дуже неуважний. Цікаво, а серед вас є такі діти, як Гриць? А ось зараз це перевіримо. І ми з вами відправляємось на прогулянку по одній з вулиць (уявній) нашого міста.
Зараз ми станемо пішоходами. А для пішоходів існують правила. І в кінці нашої зустрічі ми складемо пам`ятку для пішохода.
І учень Для чого правила учить?
Для чого їх нам знати?
ІІ учень А щоб в безпеці завжди жити,
В біду не потрапляти.
ІІІ учень Бо на дорогах тих пригод -
Не можна всі злічити.
Звільнити себе від перешкод
І буде легше жити.
IV учень А перешкода - незнання,
Це завжди заважає.
Іти по світу навмання
Погано. Кожен знає.
V учень Дівчинка в костюмі «Азбуки» читає вірш.
Місто, в якому
З тобою живем,
Можна по праву
Зрівнять з букварем.
Азбуку вулиць,
Розкривши для нас,
Місто уроки
Дає повсякчас.
Ось вона, азбука, -
Треба всю знать, -
Вздовж тротуару,
Глянь - знаки висять.
Азбуку міста
Завчи до ладу,
Щоб не потрапити
Раптом в біду.
-
Основна частина
-
Я вам пропоную прочитати зашифрований надпис
П О Т В І А Л Ж О А Ф Й В О С Р
(поважай світлофор)
Мозковий штурм
І зараз мова піде про друга і помічника усіх пішоходів і водіїв - світлофора. Пере вами 3 картки. Вам треба правильно зафарбувати око і колір світлофора за моїм завданням.
І картка. Пішоходи стоять, а машини їдуть. Як повинні пішоходи
поводитись при такому сигналі?
ІІ картка. Машини і пішоходи стоять. Що означає цей сигнал для
пішоходів і транспорту?
ІІІ картка. Машини стоять, пішоходи переходять дорогу. Що означає цей сигнал для пішоходів?
Учитель. А хто знає чому саме зелений колір каже: «Шлях вільний. Ід спокійно». Жовтий - застерігає: «Приготуйся», а червоний - «Зупинись негайно».
Довідка.
Зелений колір - колір весни, колір молодого листя, здавна вважалося кольором радості, життя, надії. Древні лікарі при нервових захворюваннях радили хворим довго дивитися на зелень, носити одяг зеленого кольору, фарбувати стіни у зелене. Це колір росту. Ми часто любимо дивитися на рослини, які ростуть.
Жовтий - несамостійний. Додати трошки червоного - буде оранжевий, додати синього - стане зеленим. І в світлофорі несамостійний, каже чекати, поки засвітиться зелений або червоний.
Червоний - колір небезпеки і перестороги.
Гра «Сигнали світлофора».
Вчитель по черзі «включає» кольори:
Червоний - крок назад;
Жовтий - стояти;
Зелений - крок вперед.
Читання вірша учнем.
Світлофор.
Як переходиш вулицю,
На розі зупинись
І перш за все уважно
На мене подивись.
Я шлях вкажу надійний,
Де небезпек нема.
Трикольорове око
Я маю недарма.
Нехай воно і мружиться,
Ніколи я не сплю,
З малими дітьми в хованки
Я гратись не люблю.
Дивлюсь червоним оком -
Велю спинитись я,
Адже мені потрібно -
Це витримка твоя.
А блисне жовте око,
Іти не поспішай,
Бо жовтий - не зелений
Потрапиш під трамвай.
Увага - і зелений
Привітно замигтів.
Він колір найдобріший,
Щасливої путі!
Р. Скучайте
Учитель. Зустріч з чудесними вогниками відбулась, але ще є й впливова паличка. Що це за паличка?
Проста дерев`яна паличка яскраво розфарбована в чорні і білі смужки. Називається «жезл».
Заходить постовий.
Постовий став на нашій мостовій.
Швидко руку простягнув,
Паличкою враз махнув:
І за мить усе змінилось,
Всі машини зупинились,
Три ряди завмерли вряд
І чекають на наказ.
Гра «Жести регулювальника»
Учитель. Зараз наказувати буде регулювальник, а ви підніматимете кружечки того кольору, якому відповідає жест регулювальника.
Червоний - стоїть спиною або грудьми до пішоходів;
Жовтий - стоїть спиною або грудьми до пішоходів, права рука піднята вверх;
Зелений - стоїть боком до пішоходів.
Робота в групах «Впізнай знак» (3 групи)
-
Буквар людині потрібний для того, щоб вивчити азбуку, навчитися читати, писати, тобто стати грамотним. А щоб бути грамотним на дорозі, без якої сьогодні не прожити нікому, щоб жити у безпеці, треба добре вивчити дорожню азбуку - це дорожні знаки. Їх є багато і вони різні. Але всі дорожні знаки застерігають кожного з нас від небезпеки на дорозі. (У дітей на партах різні знаки).
-
Завдання І група вибрати заборонені; наказові;
ІІ група попереджувальні;
ІІІ група вказівні і пояснити значення значків.
Тренінг. Поміркуй! Як я поступлю?
Робота в парах по карткам.
-
Машина їде ще далеко, я встигну перебігти і перебігаю через дорогу.
-
Я бачу, що машина ще далеко, але краще зачекаю і не перебігатиму.
-
Машин на дорозі нема, і я спокійно переходжу.
-Перейду дорогу на зелене світло світлофора, коли буде безпечно.
-
Перейду на пішохідному переходу («зебрі»), коли буду впевнений, що машини зупинилися.
-
На пішохідному переході («зебра») перевагу мають пішоходи, тому я буду відразу йти.
-
На вулиці снігові замети, і я беру санки, щоб спускатися з гірки. Хоча гірка виходить на дорогу, але машини там дуже рідко їздять, тому я буду спускатися з неї.
-
Нанесло багато снігу, і я беру санки, але не йду на гірку, яка веде на дорогу, бо там, хоч і дуже рідко, але їздять машини.
-
Беру ковзанки і буду кататися по дорозі. Вона слизька і рівна, а машин майже нема.
-
Беру ковзанки і йду на каток.
-
Беру ковзанки і кататимусь по тротуару, там дуже слизько і рівно.
-
На скейт-борді краще кататися по дорозі.
-
На скейт-борді краще за все кататися по тротуару.
-
На скейт-борді краще за все кататись на стадіоні або на сніговому майданчику.
Усі діти дуже люблять різні ігри. Вони влаштовують їх скрізь, і все для гри підходить. І тоді діти забувають про всі застереження. Я вам пропоную поміркувати і вибрати правильну відповідь.
-
Підведення підсумків.
-
Ви всі добре попрацювали і настав час для складання пам`ятки пішохода (діти по черзі висловлюють свої пропозиції).
-
Люди повинні рухатися по тротуару праворуч.
-
Якщо нема тротуарів, треба іти по узбіччю назустріч транспорту.
-
Переходити дорогу треба лише у встановленому місці - на переходах («зебрі»).
-
Якщо таких нема подивись спочатку наліво, дійшовши до середини дороги - направо.
-
Переходь вулицю лише за сигналом світлофора:
-
Червоне - стій!
-
Жовте - увага!
-
Зелене - йти!
-
Не влаштовуй ігри поблизу дороги.
Транспорт - це чудовий засіб пересування, він друг людини, але до того часу, коли людина виконує всі правила. Вивчає Правила дорожнього руху, досконало їх знає і чітко виконує.
Користуйтеся пам`яткою, яку ми сьогодні склали, бажаю вам безпечної дороги, здоров`я і всього найкращого.