Конспект уроку з української мови 3 клас

Раздел Начальные классы
Класс 3 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

ЧЕРГУВАННЯ ЗВУКІВ

[О], [Е], [І] У КОРЕНЯХ СЛІВ

Українська мова. 3-й клас Мета: на основі практичних вправ ознайомити учнів із чергуванням голосних у коренях спільнокореневих слів; закріплювати знання про будову слова; розвивати вміння зіставляти, узагальнювати; форму­вати навички самостійної роботи з підручником; ви­ховувати почуття поваги до старших. Обладнання: матеріал для ігор, таблиця. ХІД УРОКУ I. Організація класу. II. Актуалізація опорних знань.
Перевірка домашнього завдання. Відповіді на запитання.

  • Чи спільнокореневі виділені слова у домашній вправі?
  • Що в них спільного?
  • Прочитайте спільнокореневі слова, які ви ді­брали.
Комунікативна вправа - гра. Завдання гри. Учні діляться на дві групи. Ведучий називає слово. Усі гравці добирають до нього спіль­нокореневі. Відповідають з одного ряду. Ведучий ро­бить помітку, скільки слів дібрано (стільки балів за­раховано). Якщо з другого ряду хтось іще може до­дати слово - він піднімає руку. За кожну правильну відповідь - 2 бали. Матеріал для гри. Казка (казочка, приказка, переказ, казати, роз­казати...). Вода (водяний, підводний, водиця, водник...). Мова (розмова, мовний, розмовляти, промо­вець...). Блиск (блискучий, блискотіти, блискавка...). Коса (косар, покоси, косити, косарка...). Літати (літак, політ, приліт, відлітати...). Гра «Сходинки слів» (6 варіантів). Завдання гри. У вільні клітинки «сходинок» треба вписати букву так, щоб вийшло спільно кореневе сло­во або форма слова. Перший, хто виконає завдання, отримує 5 балів, другий - 4 і т.д. За помилку зніма­ється 2 бали. Матеріал для гри. Ліс - ліси, лісок, лісник, лісовик, лісовий, ліс­ничий. Сад - сади, садок, садити, садочок, садівник. Дуб - дуби, дубок, дубина, дубовий, дублений. Світ - світи, світає, світлий, світанок, світловий. Гриб - гриби, грибок, грибний, грибниця, гри­бовище. Хліб - хліби, хлібом, хлібина, хлібороб, хлібо­роби. Каліграфічна хвилинка. Ш. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми й мети уроку. - Сьогодні ми відкриємо ще одну таємницю на­шої солов'їної мови - навчимося впізнавати однакові корені зі зміною звуків. Попрацюємо самостійно. Письмо з пам'яті. Шкільний дзвінок уже лунає, Дзвоник школярів скликає. - Знайдіть у вірші споріднені слова.
Шкільний, школярів; дзвінок, дзвоник.
  • Яку таємницю приховує українська мова? корені [і] змінюється на [о].)
  • Чи спільнокореневі ці слова? (Так.)
  • Що відбувається у коренях цих слів? (Чергуван­ня голосних звуків.)
IV. Первинне сприймання й усвідомлення нового на­вчального матеріалу. Вибірковий диктант. Впертий кіт Дмитрик котика муштрує, А кіт вдає, що не чує. - Стрибни людям напоказ,
Стрибни, котику, хоч раз.
Дмитрик просить і чекає, А кіт впертий не стрибає. (Котик - кіт; [о] - [і].) Ведмідь малює Ведмідь малював картину: Осику, березу, ялину Й між ними - червону калину. А поруч поставив пасіку І вікна відкрив у поле, А сам у кущі сховався, Щоб не кусали бджоли. Бо дуже хотілося меду Рудому ведмедю. (М. Сингаївський) (Ведмідь - ведмедю, [і] - [е].) - Отже, звуки [о] - [і], [е] - [і] чергуються у ко­ренях спільнокореневих слів. Диктант «Кого чи чого немає?».
Учитель диктує слова. Учні добирають «пару», змі­нюючи слово (для цього вони використовують слово «немає»). Наприклад, піч - (немає) печі. Утворені «пари» школярі записують у два стовпчики,
[і] - [е] [і] - [о] Піч - печі; Ніч - ночі; папір - паперу; лід - льоду; осінь - осені; колір - кольору; ведмідь - ведмедя; сіль - солі; ніс - носа; корова - корів; Харків - Харкова; ворота - воріт; бджола - бджіл; ніж - ножа; коса - кіс; нога - ніг; захід - заходу; радість - радості; порода - порід; кіт - кота. - Виділіть у поданих словах корені. Підкресліть букви, що позначають звуки, які чергуються. Фізкультхвилинка. У бабусине віконечко Ясно світить сонечко. Вийшла бабуся на ґанок, Пшонце посипає І до себе малесеньких Курчаток скликає: «Ціп-ціп, цюру-ру, Швидше поспішайте І зернята біля ганку Скоріше збирайте». Біжать квочка і курчата, Зернятка збирають, Ну, а півник у дворі Весело гуляє. Півник чує ласку цю, Щиру та велику, І за це усе бабусі Кричить: «Ку-ку-рі-ку!» Робота в групах (диференційовано). 1-ша група - с. 79, впр. 184. 2-га група - с. 79, впр. 183.
  • Що відбувається в коренях слів? (Чергування.)
  • Чи ці слова спільнокореневі? Доведіть. (Так. Мають спільну звукову частину і одне й те саме смис­лове значення.)
  • У якому складі пишемо і, а в якому о та є? (За­критому; відкритому.)
Хвилинка поезій Учитель читає вірші. Я вірив, що краще всього - Пісні, які знає дідусь. Вмощусь на коліна до нього І в очі йому дивлюсь. А він вимовляє, виспівує Гарячі прості слова - І все давниною сивою В очах моїх ожива. ...І плачу, було, й сміюся, Як слухаю ті пісні... Спасибі ж тобі, дідусю, За те, що ти дав мені. (В. Симоненко)
Бабця спить Ходить тиша в теплих капцях, Задрімала в кріслі бабця. А годинник цокотить: Бабця спить, бабця спить. Я навшпиньки вийду з хати, Щоби їй не заважати. Не скавчи, собачко, цить! Бабця спить, Бабця спить. (В.Багірова)
  • Які почуття викликають у вас ці вірші?
  • Як ви допомагаєте своїм бабусям та дідусям?
  • Пригадайте, які твори на цю тему ми опрацьо­вували на уроках читання.
V. Узагальнення і систематизація знань.
Робота з підручником. Усно - с. 80, впр. 185. Вибіркове списування - с. 80, впр. 186.
  • Випишіть з тексту спільнокореневі слова, в яких змінюється голосний у корені.
  • Усно зробіть звуко-буквений аналіз слова дзво­нить.
Вибірково-розподільний диктант. - Виберіть і запишіть слова в дві колонки: у пер­шу - з орфограмою -е, у другу - з орфограмою -і. Валом зайця не доженеш. Задер носа - й кочергою не дістанеш. Ліпше без вечері лягати та без боргів уста­вати. Хліб-сіль їж, правду ріж. (Приспів 'я.) Ось я чую, щось бринить, за медком бджола летить. Ко­тику сіренький, котику біленький. Міцний лід скував річку. Ми дзвіночки, лісові дзвіночки, славим день (П. Тичина).
  • У кого ви запитаєте, що таке кочерга?
  • Допишіть спільнокореневе слово. Назвіть звуки, які змінились. Виділіть корінь.
- У якому складі пишемо і, а в якому о та е?
Творчий диктант. - З поданих пар слів утворіть словосполучення. Під­кресліть букви, що позначають звуки, які чергуються. Яскраві (колір), напувати (кінь), книжка на (стіл), нагодувати (кіт), біля свого (поріг), стояти на (поріг). - Що ви помітили в останній парі слів? (Чергуван­ня голосних і приголосних звуків: [і] - [о]; [г} - [з].) VI. Підсумок уроку.
Хвилинка відпочинку.
Як чергуються голосні В переливах слів ми раді Відтінити тут одне; Там де і в закритім складі, У викритім - о та е. У закритім складі кінь, У відкритому - коня. Поміркуй над цим, прикинь - Не поїдем навмання. У закритім складі гість, У відкритім - гостя жди. У закритім складі шість. У відкритому - шести. На кінець тут приклад дам: Лебідь - лебедя; обід - обода, Невід - невода, чобіт - чобота... А є й виняток: хобот - хобота. А й ще сучасніший: робот - робота. (Д. Білоус) Головко З.Л., Морська Я.Ф. Цікава граматика в по­чаткових класах. 2(1)-4(3). - Тернопіль: Навчальна книга - Богдан, 1997. - С. 23.
  • Чергування яких голосних звуків ми вчили на уроці?
  • У якому складі - відкритому чи закритому - чується звук [і]? (Закритому.)
  • У якому складі - відкритому чи закритому - чуються звуки [о], [е]? (Відкритому.)
- Які існують винятки? (Хобот - хобота, ро­бот -- робота). ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ Чергування голосних, приголосних звуків у коре­нях слів - Вимовте слова, у коренях яких чергуються го­лосні та приголосні звуки: стіл - стола ([і] - [о]); піч - печі ([і] - [е]); ломити - ламати ([о] - [а]); терти - витирати ([е] - [и]); книга - в книзі - книжка ([г] - [з] - [ж]); рука - на руці - ручка ([к] - [ц] - [ч]); горох - у горосі - горошина ([х] - [с] - [ш]). - Замініть слова або доберіть споріднені так, щоб у корені змінився голосний (приголосний) звук:

слово - ...; ягоди - ...; колесо - ...; село - ... ; ніч - ...; сіль - ...; біль - ...; схід - ...; сніг - ...; страх - ...; молоко - ...; дорога - .. ріка - ...; берег -...; допомога - ...; рух - ... .







© 2010-2022