- Преподавателю
- Начальные классы
- 3 cынып. қазақ тілі. Бастауыш пен баяндауыштың арасына қойылатын сызықша
3 cынып. қазақ тілі. Бастауыш пен баяндауыштың арасына қойылатын сызықша
Раздел | Начальные классы |
Класс | 3 класс |
Тип | Конспекты |
Автор | Мусина Б.Е. |
Дата | 12.01.2016 |
Формат | docx |
Изображения | Нет |
Математика. 3 сынып. 19.02.2016.ж.
Сабақтың тақырыбы: Көбейту және бөлу. 16*5 және 80/5
Сабақтың мақсаты:
1. Оқушыларға 16*5 және80/5 жағдайлары туралы ұғым қалыптастыру,есептеудің тиімді тәсілін қолдануды үйрету.
2 .Әртүрлі тапсырмалар орындау барысында шығармашылық іскерлік қабілеттерін, ақыл -ой белсенділігін дамыту
3. Сыйластыққа ,достыққа тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Аралас, жаңа білім беру.
Сабақтың әдісі:түсіндіру, сұрақ жауап, топпен жұмыс, шығармашылық жұмыс.
Сабақтың көрнекілігі: өсімдіктер мен жануарлардың суреті, кестелер, логикалық есептер,көңілді есептер.
Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі:
(ағаштар, бұталар гүлдердің суреттері арқылы оқушыларды топқа бөлу)
1- топ «Ағаштар»
2- топ «Бұталар»
3 - топ «Гүлдер»
Психологиялық кезең :
Математика керек әр күнге
Математика керек әркімге
Есеп қажет өмірде
Есепсіз білім білім бе?!
Кіріспе:
1.Елбасымыз Н.Ә.Назарбаевтың «Қазақстан 2050» стратегиясының бір тармағы «Бір болашақ- бұл мәңгілік елдің біздің ортақ үйіміз Қазақстан Республикасының гүлденуі. Сондықтан еліміздің гүлденуі үшін өз үлесімізді қосайық.Математикадан берілген тапсырмаларды орындау арқылы елімізді гүлдендіреміз.
2. Үй тапсырмасын тексеру.
55- беттегі ,6- есеп (3 топтан теңдеулерді қалай орындағандарын тексеру,әрбір топ өздерінің қолындағы өсімдіктер мен жануарлардың суреттерін плакатқа жабыстырады.)
3 Жаңа сабақ
1. Оқулықпен жұмыс : №1 есепті түсіндіру
16*5 80/5
1.қадам 16=>(10+6) 1.қадам 80=>(50+30)
2. қадам (10+6) *5 2. қадам (50+30):5
3.қадам 10*5+6*5 3.қадам 50:5+30:5
4.қадам 50+30=80 4. қадам 10+6=16
2. Түсіндіре отырып шығар:
1.Ағаштар тобы: 14*5 70:5
2.Бұталар тобы: 12*5 60:5
3.Гүлдер тобы: 15*6 90:6
(Тапсырманы орындап болған соң, топ плакатқа өздеріне ұнаған суреттерді жабыстырады.)
3. есептерді шығар:
А) Ағаш бұйымдарын жасайтын фирма 30 күнде 120 орындық жасап беруге мектеппен келісімшарт жасасты.Егер ол күніне 5 орындықтан жасаса,келісімшартты неше күн бұрын орындайды?
30к-120орындық 120:5=24 30-24=6
күніне-5орындық
неше-? Жауабы:6 күн бұрын орындайды.
Ә) Бір ағаш шебері күніне 3 терезе,ал екіншісі 4 терезе жасады. 70 терезе жасау үшін екі шебер неше күн жұмыс істеуі керек?
1 ш -3 т
2 ш-4 т
70-?
70:(3+4)=10 Жауабы:10 күн
( Тапсырманы орындап болған соң, топ плакатқа өздеріне ұнаған суреттерді жабыстырады.)
Сергіту сәті: «Көңілді күн»
6. Бос тор көзге тиісті санды тауып қой.
-
5дм 7см=□ см 2.32см=□дм□см 3.4м=□см
34дм=□м□см 60дм=□м 8м 3дм=□см
(Тапсырманы орындап болған соң,топ плакатқа суреттерді жабыстырады.)
5. Үй тапсырмасы 12 мысалдан тұрады.Алмас оның 6дан1 бөлігін шығарды.Ол шығаратын әлі неше мысал қалды?
12:6=2
12-2=10 Жауабы:10 мысал қалды.
Жұмбақ шешейік.
1.Сақтайын десем ауыр кілем
Сатпайын десем тәуір кілем.(жер)
2. Үлкен,үлкен түйені,
Тастапты ата шөгеріп
Өрмекші бұлтқа тиеді
Бауыры жатыр көгеріп.(тау)
3. Жылт-жылт еткен
Жырадан өткен.(су)
7. а) Бірліктерін 5-ке көбейткенде 2*5=10 теңдігі қолданылатын екі таңбалы сандарды жаз.
ә) Бірліктерін 5-ке бөлгенде 10: 5= 2 теңдігі қолданылатын екі таңбалы сандарды жаз.
(Тапсырманы орындап болған соң, топ плакатқа суреттерді жабыстырады)
Шығармашылық тапсырма: Математика олимпиадасында Азамат,Ерболат,Аружан алғашқы үш орынға ие болды.Азамат бірінші не екінші орын ала алмады,Ал,Аружан екінші орынды алған жоқ.Ерболат үшінші орын алған жоқ.Азамат нешінші орынға ие болды?Ерболат ше?Аружан ше?
Жауабы: Азамат үшінші орын,Ерболат екінші орын,Аружан бірінші орын.
Сабақты қорытындылау. 1.Бүгін қандай тапсырмалар орындалды? 2.16*5 және 80/5 жағдайларында көбейтудің қандай қасиеті орындалды? 3.Сабақтағы өз жұмыстарына қандай баға бересіңдер? (Смайликтер арқылы көрсету). Еліміз гулдену үшін өз үлесімізді қостық.Еліміздің гулденуіне осылай ат салысайық.
Бағалау.
Үйге тапсырма:56-бет 4-есеп