Дүниетану Сезім мүшелері (көз, құлақ, мұрын, тіл, тері) олардың адам өміріндегі маңызы мен қызметі

Раздел Начальные классы
Класс 3 класс
Тип Видеоуроки
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Тақырыбы: Сезім мүшелері (көз, құлақ, мұрын, тіл,тері) олардың адам өміріндегі маңызы мен қызметі

Мақсаты: Сезім мүшелерін еске түсіріп, олардың қызметімен таныстыру

Міндеттері:

1.Оқушылардың топта жұмыс жасау дағдыларын қалыптастыру;

2.Берілген тапсырманы өзара талқылай отырып, қорытынды жасау;

3.Өз ойларын жинақтау;

4. Уақытты дұрыс пайдалану;

Қолданылған модульдер: «Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер», «Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету», «Оқыту үшін бағалау және оқытуды бағалау».

Сабақтың әдіс - тәсілдері: «Топтастыру», «Миға шабуыл», «Инсерт», тәжірибе «түрлі қозғалыстар» сергіту сәті,постер, сәйкестендіру рефлексиясы, эссе жазу

Формативті бағалау оның ішінде:смайликтер, бас бармақ, жарайсың! Бәрекелді!мадақтама сөздер.Сумативті бағалау

Уақыты

(мин)

Жоспар мазмұны

(сабақ кезеңдері)

Мұғалімнің

іс - әрекеті

Оқушының

іс - әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру кезеңі

кіріспе

3 мин

8 мин

1 мин

Тұсау

кесер

3мин

Жаңа сабақ


Оқу

лық

пен жұмыс

негізгі бөлім

20 мин


5мин

Психологиялық дайындық:

Амандасу рәсімі

Өткен сабақты пысықтау

Топқа бөлу:

Әр топқа тапсырмалар беру

Сұрақтар қою

Тәжірибе жасау


Жаңа сабақтың тақырыбын ашу

Оқулықпен жұмыс

Сергіту сәті


Дәптермен жұмыс

-Сәлеметсіңдер ме, балалар?

Шаттық шеңберге тұрғызу

түрлі фишкаларға байланысты 5 топқа бөлу.Топ ережесін құру.

«Конверт - сұрақ» арқылы

Дүниетану Сезім мүшелері (көз, құлақ, мұрын, тіл,тері) олардың адам өміріндегі маңызы мен қызметі

Үй тапсырмасын тексеру:

Сезім мүшелерінің адам өмірі үшін маңызы бар ма?

1топ, екі баланың көзін байлау арқылы заттарды ұстап, ажырату.

2. топ алдарындағы заттардың дәмін ажырату.

3.Дыбыстарды ажырату.

4. Көру қай сезім мүшесінің қызметін анықтайды?

5. Иістерді ажырат.

Бүгінгі сабақта осы сезім мүшелерінің адам өміріндегі маңызы мен қызметі туралы терең білеміз.

Бейнежазба көрсету

Тақтамен жұмыс

Тізбектеп оқыту

«Көңілді күн» қимыл-қозғалыс

1 топ Постер қорғату

2 топ Топтастыру

стратегиясы (адам денесі, сезім мүшелері)

3 топ Жұптастыру стратегиясы (сәйкестендір)

4 «Сезім мүшелеріңді күтіп ұста» ойыны

5топ Сұрақ - жауап

Дәптердегі тапсырманы орындату


Амандасу рәсімі:

Қол алысып, қәне, біз,

Достасайық бәріміз.

Айтарым бар сендерге,

Тез тұрыңдар шеңберге.

Қандай жақсы бір тұру,

Достарменен бір жүру!

Қандай жақсы дос болу!

Рас па? стратегиясы арқылы үй тапсырмасына жауап беріп, жұппен талдайды.

Оқушылар өз ойларын айтады.

Әр топ өздеріне берілген тапсырмаларды орындайды


Көңілді әнмен қимылдау

1 топ Постер қорғайды

2 топ Топтастырады

3 топ Жұптастырады

4 «Сезім мүшелеріңді күтіп ұста» ойын ойнайды.

5топ «Егер сезім мүшелері болмаса...»деген тақырыпта эссе жазады.

Дәптермен жұмыс жасайды

Смайликтер арқылы әр оқушыны бағалау

Ауызша бағалау

(жарайсың, жақсы)

Сұраққа жауап беріп отырған оқушыларды смайликтермен бағалау

Ауызша бағалау


Смайликтер арқылы бағалау

Ауызша мадақтау

жарайсың,өте жақсы!

Оқулық, суреттер, қима қағаздар, жазу дәптері

Смайликтер,

Алма, кітап, доп, т.б.

Орамал, иіс су, алма, лимон


Плакат,сурет

тер,қағаз, қалам


Дәптер, қалам

Рефлек

сия

Қорытынды

3 мин

Эссе жазу

«Егер сезім мүшелері болмаса?» эссе жазғызу

Тепе-теңдікке жауап беретін органды ата.

Оқушылардың жауаптарын тыңдау.

Мадақтау

Үйге тапсырма

1 мин

Үй тапсырмасын беру

Әңгімелеу. Тазалық ережесін құру Дәптердегі тапсырманы аяқтау.

Күнделіктерін толтыру

бағалау


Дүниетану пәнінен 2015-2016 оқу жылындағы І- тоқсанда өткізген сабағым «Сезім мүшелері (көз, құлақ, мұрын, тіл, тері)» оның адам өміріндегі маңызы мен қызметі тақырыбында өттім. Сабақты 4 кезең бойынша өткіздім.Кіріспе кезеңінде ең бірінші тұлғаралық байланысты орнатып, сыныптың психологиялық ахуалын анықтау мақсатында шаттық шеңберін құрып, бір-бірімізбен амандасып, психологиялық дайындық орнаттым.Ұйымдастыру кезеңінде оқушыларды түстерге байланысты негізінде 5 топқа бөлініп, топ ұстанымдарын құрды. Топ ұстанымын алтын ереже негізінде жасадық. Әр топ өздерінің ұстанымдарын айтты. Солардың негізінде ортақ ереже шығардық. Өтілген тақырыпты пысықтау мақсатында «Рас па?»стратегиясын қолдандым. Өтілген «Ас қорыту мүшелеріне» байланысты сұрақтар қоя отырып, өтілетін тақырыпты бекіттім. Бүгінгі сабағымның мақсаты: Сезім мүшелерін еске түсіріп, олардың қызметімен таныстыру болды.Жұптық, топтық тапсырмалар барысында анықтап, дәлелдеу.Негізгі бөлімде бейнежазба көрсетіп әр топқа 1 топ Постер қорғату, 2 топ Топтастыру стратегиясы (адам денесі, сезім мүшелері),3 топ Жұптастыру стратегиясы (сәйкестендір),

4 «Сезім мүшелеріңді күтіп ұста» ойыны, 5топ «Егер сезім мүшелері болмаса...»деген тақырыпта жұмыс жасады.Тапсырманы бермес бұрын Сезім мүшелерінің адам өмірі үшін маңызы бар ма?-деген сұрақ қойдым. Осы сауал төңірегінде әр топ ой қозғап, бір-бірлерін толықтыра отырып, жауап берді. Біз сұлбаны суреттен қалай ажыратамыз? - деген сұраққа Диляра суретті бір заттың қағазға түсірілген бейнесі деді.Яғни, мәтінді 4 бөлікке бөліп, А4 парақтарына жазып, топтарға тараттым. Оқушылар алдымен өздері оқып шықты, содан соң жұптаса, топтаса отырып талқылады. Топ ішінен топ басшыларын сайлап алды. Сөйтіп берілген мәтінді оқып шығып, бір - біріне түсіндірді. Содан кейін тапсырмаға байланысты жұмыс жасады.Әр топтан бір баладан шығып түсіндіріп, қалғаны толықтырып отырды. Осы жұмыстардан кейін «шырша биіне» байланысты қимыл- қозғалыстар жасау арқылы сергіту сәтін жасадық. Сергіту сәтін жасау барысында оқушылардың қызыққандықтарын байқадым. Бұл сабақта оқушылар бір-бірімен сөйлесіп, жұмыс шуы естіліп тұрды. Дегенмен, жаңаша оқыту әдісі бойынша өтілген алғашқы сабақ болғандықтан, оқушылар бойында қобалжу мен жүрексіну байқалды. Сондықтан да өз ойларын жеткізу барысында толық ашыла алмауы, сенімсіздік секілді сезімдер білініп тұрды. Бірақ оқушыларға бүгінгі сабақта қолданған стратегиялар ұнады. Оны жазған рефлексияларынан айқын аңғаруға болады. Қорытынды: Алдағы уақытта жаңаша оқыту әдістерін, Фриманның (1998) талантты және дарынды балаларды анықтаудағы зерттеуін, Александердің (2004) сыныптағы диалогтік әңгімені дамытуды және оқыту үшін бағалау мен оқытуды бағалауды негізге ала отырып, тәжірибемде пайдалансам жақсы болар еді. Жалпы алғанда жаңаша оқыту әдістерін пайдалануды әдетке айналдыру арқылы, оқушылардың ойлау еркіндігін, сөз саптауын, ынтымақтаса әрекет ету қабілеттерін, топта жұмыс істей алу мүмкіндіктерін дамытамын.






Тақырыбы: Баға, сан, құн

Міндеттері:

Баға, сан, құн шамаларын таныстыру, өмірмен байланыстыра отырып есептер шығара отырып, пәнге деген қызығушылықтарын арттыру.

Қолданылған модульдер: «Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер», «Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету», «Оқыту үшін бағалау және оқытуды бағалау».

Сабақтың әдіс - тәсілдері: «Топтастыру», «Миға шабуыл», «Серпілген сауал» стратегиясы

«түрлі қозғалыстар» ойын , постер, «ЖИГСО» стратегиясы, «Ойлан, жұптас, бөліс» стратегиясы.

Формативті бағалау оның ішінде:смайликтер, бас бармақ, жарайсың! Бәрекелді!мадақтама сөздер.Сумативті бағалау

Уақыты

(мин)

Жоспар мазмұны

(сабақ кезеңдері)

Мұғалімнің

іс - әрекеті

Оқушының

іс - әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдас тыру кезеңі

кіріспе

1 мин

8 мин

1 мин

Тұсау

кесер


8мин

Жаңа сабақ

3 мин

Оқулық

пен жұмыс

негізгі бөлім

20 мин

Рефлек

сия

Қорытынды

3 мин

Психологиялық дайындық:

Амандасу рәсімі

Өткен сабақты пысықтау

Топқа бөлу:

Әр топқа тапсырмалар беру

«Миға шабуыл»,


«Серпілген сауал» стратегиясы

«Түрлі қозғалыстар» ойын

«Ойлан, жұптас, бөліс» стратегиясы

«ЖИГСО» стратегиясы

«Екі жұлдыз,бір тілек»

-Сәлеметсіңдер ме, балалар?

Шаттық шеңберге тұрғызу

түрлі фишкаларға байланысты 3топқа бөлу.Топ ережесін құру.

1.Кез-келген сан мен 1-дің көбейтіндісінің мәні неге тең?

а) 0 ә) 1 б) сол санға тең

2.Х* 19 = 0 теңдеуінің мәні неге тең а) 0 ә) 1 б) шешімі жоқ

3. 40: 10 өрнегінің шешімін тап

а) 4 ә) 40 б) 400

4.Көбейткіштердің орындарын ауыстырғаннан көбейтіндінің мәні.. а) Өзгереді ә) Артады б) Өзгермейді.

5.Қабырғасының ұзындығы 5 см болатын шаршының периметрін тап.
а) 25 см ә) 20 см б) 10 см

1.Тіктөртбұрыштың периметрін қалай табамыз?

2.Шаршының периметрін қалай табамыз?

3.Жақшалы өрнектің орындалу тәртібі

«Баға Сан Құн»

Электронды оқулық бойынша жаңа тақырыпты түсіну.

1 топ Тіктөртбұрыштың периметр және ауданын тап
2 топ Шаршының периметр және ауданын тап
3 топ Үшбұрыш сыз. Оның ауданын палетка арқылы тап.

Есеп құрастыру

Қима қағаздардағы тапсырмлар беру

Электронды оқулық бойынша тест тапсырмасы

1 - топ Құн белгісіз болған жағдайда қалай табамыз. (баға мен санды көбейтеміз)
2 - топ. Баға белгісіз болған жағдайда қалай табамыз (Құнды санға бөлеміз)
3 - топ. Сан белгісіз болғанда ше? (Құнды бағаға бөлеміз)

Амандасу рәсімі:

Шырылдады қоңырау,

Біз сабақты бастаймыз.

Жаңа білім алуға,

Алға қадам бастаймыз.

Оң жақтағы көршіге,

Сол жақтағы көршіге.

Сәттілік біз тілейміз,

Содан кейін баршаға

Қайырлы күн!- дейміз біз.

Тест арқылы үй тапсырмасына жауап беріп, өз-өзін бағалау

Оқушылар өз ойларын айтады.

Ребус шешкізу арқылы жаңа сабақты ашу

Сабақтың мақсатын қою

Дәптермен жұмыс

Әр топ өздеріне берілген тапсырмаларды орындайды. Жұппен тексеру.

Топпен жұмыс

Постер құрастыру

Оқушылардың жауаптарын тыңдау


Смайликтер арқылы әр оқушыны бағалау

Ауызша бағалау

(жарайсың, жақсы)

Сұраққа жауап беріп отырған оқушыларды бағалау парақшасымен бағалау

Ауызша бағалау


«Бас бармақ» арқылы бағалау

Топтар бір-бірін бағалау

Өз-өзін бағалау

Оқулық, суреттер, қима қағаздар, жазу дәптері



Плакат,сурет

тер,қағаз, қалам


Үйге тапсырма

1 мин

Бағалау

Күнделіктеріне үй тапсырмасын жазғызу.

№6 115 бет.

.

Мадақтау







© 2010-2022