5-ке көбейту және бөлу

Раздел Начальные классы
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

5-ке көбейту және бөлу.5-ке көбейту және бөлу.5-ке көбейту және бөлу.5-ке көбейту және бөлу.5-ке көбейту және бөлу.5-ке көбейту және бөлу.5-ке көбейту және бөлу.5-ке көбейту және бөлу.5-ке көбейту және бөлу.5-ке көбейту және бөлу.5-ке көбейту және бөлу.5-ке көбейту және бөлу.5-ке көбейту және бөлу.Сабақтың тақырыбы: 5-ке көбейту және бөлу.

Сабақтың мақсаты: Балалардың ойлау қабілетін дамыта отырып, ойындар мен қызықты тапсырмалар арқылы білімін тиянақтау, бекіту, пысықтау, тексеру арқылы ойын түрінде балалардың қызығушылығын арттыру.

Сабақ дамыту-ғы: Баланың жан-жақты ойлауын, ізденуін дамыту, кеңейту, білімін практикада қолдана білуге дағдылау.

Сабақ тәрбиелігі: Ата-бабамыздаң нақыл сөздерін сүюге, ұлтжандылыққа, туған жерін, оның табиғатын аялауға тәрбиелеу.

Сабақ көрнекілігі: Плакаттар, суреттер, тест жұмысы, Веен диаграммасы.

Сабақ түрі: Ойын сабақ

Сабақ барысы: I. Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылардың назарын сабаққа аударту

  1. Үй тапсырмасын тексеру, бағалау 5-ке көбейту кестесін сұрау, бағалау. Доппен лақтыру.

  2. Жаңа сабақ.

3- топқа бөлемін

1- топ « Білгіштер »

2- топ « Алғырлар »

3- топ « Тапқырлар »

Әр топ өз ұранын айтады.

А) Отанымыздың болашағы үшін!

Б) Халқымыздың келешегі үшін!

В) Дарынды болып өсеміз!

Топтарға белгілер тапсыру

« Білгіштер » -

« Алғырлар » -

« Тапқырлар » -

Гистограммаға баға қоюшы ассистент сайланады.

Сабақ құрылымымен таныстырамын


  1. Үй тапсырмасы

  2. Мәселе есеп

  3. Сергіту сәті

  4. Алғыр ойыны

  5. Семантикалық карта

  6. Тест жұмысы

  7. Қалдықпен бөлу

Әр топты сұрақ қою арқылы бағалау.

Сабақ көрнекілігі:

Үй тапсырмасы. Дәптермен жұмыс

  1. топ

а) Сәуле дүкеннен 60 теңгеге картоп және одан 20 теңге артық бағаға сәбіз сатып алды. Сәуле сәбізге неше теңге төледі?

III- топ

б) Сәуле дүкеннен 60 теңгеге картоп және одан 20 теңге артық бағаға сәбіз сатып алды. Сәуле барлығына неше теңге төледі?

Тірек сызба.


Картоп - 60 тг Картоп -60 тг

Сәбіз ? - 20 тг. артық Сәбіз ? - 20 тг. артық

60+20=80 тг.төледі 60+( 20 + 60 ) = 40+80=120 тг.

Ж: сәбіз 80 тг. Ж: 120 тг төледі

Осы екі амалмен берілген есептерді салыстыру үшін « Сын тұрғысынан ойлау технологиясында » ой толғамы бойынша « Венн диаграммасын » қолданам.

I амал III-топ IV амал

Сұрағында

Шешуінде

жауабында

Сандарында Шешуінде

Сұрағында

Жауабында


Сергіту сәті

I- топқа. Бір дәптер 5 теңге тұрады

Осындай 7 дәптер неше теңге тұрады?

5.7 = 35 теңге 7 дәптер 35 теңге тұрады

II- топ. Егер бір дәптер 5 теңге тұрса, онда 35 теңгеге осындай неше дәптер сатып алуға болады?

35 : 5 = 7 дәптер

7 дәптер сатып алуға болады.

III- топ Бірдей 7 дәптер 35 теңге тұрады. Бір дәптердің бағасын тап.

35 : 7 = 5 теңге 1 дәптердің бағасы 5 теңге

Дәптермен жұмыс. Алғыр ойыны

1 қатар II III

5,20,35 10,30,45 15,25,40

а) 5 -ке кеміт а) 5-ке кеміт а) 5- кеміт

б) 5 есе кеміт б) 5 есе кеміт б) 5 есе кеміт

5-5= 5:5=1 10-5=5 10:5=2 15-5=10 15:5=3

20-5=15 20:5=4 30-5=25 30:5=6 25-5=20 15:5=5

35-5=30 35:5=7 45-5=40 45:5=9 40-5=35 40:5=8

Бекіту:

Семантикалық карта стратегиясы.

"Кестелік көбейту және бөлу" тақырыбында семантикалық карта ұсынылады. 5>4

5. (2+4)

30

25

40

3. (7-4)

12

9

33

9.(8-4)

45

40

36

7.(7-1)

49

35

42

9. (8-3)

54

45

56

6.(5+2)

30

42

48

(17-10).7

49

42

35

(3+5).9

72

81

63

Әр топқа: Санды 5-ке бөлгенде қандай қалдықтар қалуы мүмкін?

I-топ II-топ III-топ

11:5=2 (қ 1) 13:5=2(қ3) 8:5=1(қ3)

16:5=3(қ 1) 14:5=2(қ4) 26:5=5(қ1)

9:5=1(қ 4) 24:5=4(қ4) 36:5=5(қ1)

Қорытындылау:

Тест жұмыстары

А) 5.7= 9.5= 8.4=

А) 30 а) 50 а) 40

Ә) 25 ә) 45 ә) 32

Б) 35 б) 25 б) 25

Б) 40:5= 45:5= 35:5=

А) 8 а) 5 а) 6

Ә) 9 ә) 7 ә) 7

Б) 7 б) 9 б) 4

В) Көбейту амалының бірінші компоненті қалай аталады?

А) Көбейткіш б) Көбейткіш в) көбейтіндінің мәні

Г) Бөлу амалының нәтижесі қалай аталады?

А) Бөлгіш б) бөлгіш в) бөліндінің мәні

Бағалау

Үйге тапсырма

Сабақтың өзіндік талдауы. 3 сынып. Математика пәні. Сабақтың тақырыбы: 5-ке көбейту және бөлу. Сабақтың міндеті оқушыларға бестің көбейту бөлу кестесін таныстыру. Сыныптың математика пәніне деңгейі жақсы. Тек үш оқушының қабылдауы төмен. Сабақ барысында мынандай көрнекі құралды қолдандым: видио проектор, сызбалар, тестік үлестірмелер, есеп сызбалары, геометриялық денелер, текшелер, кестелер. Сабақтың түрі: ойын сабақ. Сабақ жеті бөлімнен тұрады. Ойын сабақтың мақсаты: оқушылардың қызығушылықтарын арттыра отырып, әр бөлімде білімдерін тереңдете отырып, тапсырмалар орындау. Кестелік көбейту және бөлу" тақырыбында семантикалық карта ұсынылады. Сабақтың кезеңдерінде мынандай техналогияларды қолдандым. Екі амалмен берілген есептерді салыстыру үшін « Сын тұрғысынан ойлау технологиясында » ой толғамы бойынша « Венн диаграммасын » қолданам. Интерактивті әдістің тест, топтық, жұптық жұмыстарын қолдандым. Жаңа материалды түсіндіру барысында семантикалық картаны пайдаландым. Бұл оқушылардың ойлау қабілеттерін арттырып, жаңа ұғыммен танысуына үлкен пайдасын тигізді және шапщаң есептеулерін арттырды. Тірек сызбаларды қолданып, ынтымақтастық педагогиканың негізінде талап ету арқылы жекелей, тақтада, оқулықпен жұмыстар жүргіздім. Әрбір бөлімнен кейін тапсырмалар арқылы бекіту жұмыстарын жүргізіп отырдым. Әдіс - тәсілдердің қолдану тиімділігінен оза отырып оқыту техналогиясының негізгі мақсаттары орындалды. Яғни, оқу матерялының жүйелілігі, сараптау, әр оқушыға берілген тапсырмалардың қолайлығы, тақырыптың қиындығын жеңу, тақырыпты біртіндеп оңайлату әдісін қолдану. Сыныпта қалыпты жағдай қалыптастырылды: өзара көмек, ынтымақтастық қарым- қатынас. Сабақты жүргізу барысында оқушылардың білім білік дағдыларын қалыптастырып, жаңа педагогикалық техналогияларды әр кезеңде қолдана отырып, жүйелі түрде сабақ мақсатына жеттім.Тест тапсырмалары арқылы қорытынды. Оқушылардың білімдері бағаланды.






© 2010-2022