Әдебиеттік оқу пәнінен сабақ жоспары Таңның атуы

Раздел Начальные классы
Класс 3 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Қ Ы С Қ А М Е Р З І М Д І С А Б А Қ Ж О С П А Р Ы


Пәні: әдебиеттік оқу Кабинеті: Сыныбы:3 «Б» Мерзімі: 10.04.2015 ж. Уақыты: 10.00

Тақырыбы:Таңның атуы

Мақсаты:

- Бағдарламаның жеті модуль идеясын негізге ала отырып «Жаздыгүні шілде болғанда» тарауы бойынша оқушыларға табиғаттағы өзгерістерді сипаттай отырып, сын тұрғысынан ойлауға дағдыландыру

Міндеттері:- әңгімедегі негізгі ойды түсіну, өз пікірін еркін жеткізе білуге машықтандыру;

- Сыни тұрғыда ойлауға, топпен бірігіп әңгімені талдау, әңгіме құрауға, алған әсерін қағазға бейнелей білуге үйрету. Мәтін бойынша алған білімдерін жинақтап, бірін бірі бағалау.

Күтілетін нәтижелер: мәтін бойынша жұмыстар жүргізе отырып, негізгі ойды түсінеді, өз пікірін еркін жеткізе біледі; топпен жұмыс жасай алады, шығармашылық қабілеттері дамиды; мәтін бойынша алған білімдерін жинақтап, бірін бірі бағалайды

Қолданылған модульдері: Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер; Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету; Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау; Оқыту мен оқуда АКТ -ны пайдалану ; Талантты және дарынды балаларды оқыту; Оқушылардың жас ерекшелігіне сәйкес оқыту және оқу ; Оқытуды басқару және көшбасшылық.

Қолданылатын стратегиялар: Шаттық шеңбері, «Атомдар мен молекулалар», «Өлең жолдары» топқа бөлу, «Өрмекші торы» , «Тыңдап отырған үштік», топтастыру, эссе, «Аңдар биі», рефлексия парағы

Сабақтың

кезеңдері Уакыты

Жоспар мазмұны

Мұғалімнің

іс-әрекеті

Оқушы іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар, көрнекіліктер

Кіріспе

8 минут


Ұйымдастыру кезеңі.

Психологиялық ахуал:

«Шаттық шеңбер», тренинг.

Мақсаты: тұлғааралық байланыс.

Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру үшін

«Атомдар мен молекулалар» әдісімен тренинг жүргіземін.

Абайдың өлең жолдары бойынша топқа бөлемін. Топ ережесін еске түсіру. Неліктен шағын топқа бөліндік, шағын топқа бөлінудің мәні неде деп ойлайсыздар, шағын топқа бөлінген оқушылармен қандай жұмыс істеуге болады деген сұрақ қойылады.

«Атомдар» дегенде араласып жүреді.

«молекула » дегенде 2,3,4 тен бөлінеді.

Абайдың жыл мезгілдеріне байланысты топқа бөліну.

Керемет!

Өте жақсы!

Суреттер

Үй жұмысы

«Өрмекші торы» Мақсаты:

есте сақтау қабілетін арттыру, сөздік қорларын дамыту

«Жаздыгүні шілде болғанда» тарауы бойынша алған білімдерін еске түсіремін.

Тарау бойынша, Сәбит Мұқановтың «Шыбынсыз жаз» әңгімесі бойынша бір біріне сұрақтар қояды

Бәрекелді!

Өте жақсы, тамаша!

Жіп

Тұсаукесер

5 минут


Қызығушылықты ояту сатысы

Мақсаты: оқушыларға ой қозғау, ойын жинақтауға бағыттау

Сабақтың мақсатын айтамын да, енді оқушылардың мақсатын білгім келетіндігін хабарлау.

Ал, балалар, сіздердің бүгінгі сабақтан не білгілеріңіз келеді?

Таңның атуына байланысты бейнеролик көрсету. Алған әсерлерін әңгімелету.

Бейнероликті бүгінгі сабақпен байланыстыру Мұқан Иманжановтың өмірімен таныстырып өту (слайд) Мұқан Иманжанов Қарағанды облысының Ұлытау ауданында 1916 жылы 20 желтоқсанда туған. Есеп санақ техникумын бітірген. Одан кейін Қазақстан Жазушылар одағы жанында ашылған алты айлық курсты аяқтаған. Кейіннен радио хабарларын тарату жөніндегі редактор ,«Егемен Қазақстан») газетінде қызметкер, бөлім меңгерушісі, қызметтерін атқарды.М.Иманжановтың публицистикалық мақалалары, очерктері мен әңгімелері әрдайым газет-журналдарда жарияланып тұрды. Шығармалары: «Адам туралы аңыз» әңгімелері, «Көк белес» романы, әңгімелер, повесть, пьесалары бар

Мақсаттары толық тыңдалып, ескеріледі. Сөйтіп оқушы да сабаққа мақсат қоюға тартылады.

Оқушылар бейнеролик көреді, не көріп бақылағаны, алған әсерлері жайында әңгімелейді.

-автордың өмірі туралы мәлімет алады.

Интербелсенді тақтада бейнеслайд

Негізгі бөлім

25 минут


Мағынаны ажырату сатысы
«Тыңдап отырған үштік» стратегиясы
Мақсаты: өз бетімен білім алу, өзін-өзі реттеу дағдыларын қалыптастыру.

Оқушыларды мәтінді оқуға дайындау.

«Тыңдап отырған үштік » стратегиясы бойынша оқушыларға 1 тілші, шешен, хатшы ролін атқаратыны ескеріледі.

Мәтінді іштей оқиды. Оқып болғаннан кейін әр бала берілген ролі бойынша жұмыс атқарады.

-Таң атарда шығыс жақ қандай боп көрінеді екен?

-Шолпан жұлдызы қай уақытта туады?

Таң атып келе жатқанда тағы нені байқауға болады? т.б сұрақтар

«Еркін» оқу. Оқулықтағы мәтінді үнсіз оқиды.

Шешен түсінгенін айтады, сұраққа жауап береді, тілші сұрақ дайындайды, қояды. Хатшы бақылаушы ролін атқарып, соңында қорытынды жасайды.

Бағалау парағы Топ басшысы әр оқушыны тапсырма сайын бағалап отырады.

оқулық

5

Сергіту сәті. «Аңдар биі» Мақсаты:

бойларын сергіту

5 минут

«Сергіту сәті»

«Аңдар биі» әніне билетемін

Іс қимылдар арқылы сергіту сәтін орындайды.

Интербелсенді тақтада бейне дыбыс


«Жаттығулар керуені» Мақсаты: тапсырмалар бойынша жұмыс жасау дағдыларын қалыптастыру.

Топпен бірлесіп, мәтіннен алған білімдерін талдау, жинақтау

1-топ Таңның атуы» мәтінін топтастыру

2-топ. Таңның атуы тақырыбына сурет салу

3-топ. «Таңның атуы» тақырыбына эссе жазу.

Топпен бірлесе отырып «Таңның атуы» топтастырады және келесі топ суретін салып , эссе жазып жұмыстарын қорғайды

«Екі жұлдыз, бір тілек», «аввация»

Плакат,

маркер

Қорытынды:

7мин

Ой толғаныс сатысы

Рефлексия

Мақсаты: оқушылардың оқығанын саналы түрде түсінуге өз ойын білдіруге үйрету

Бағалау.

Рефлексия

Бүгін мен...білдім

Маған ...қызықты болды

Маған...қиын болды

Мен...үйрендім

Рефлексия жасау

Оқушылар кестені толтырады.

Кері байланыс парағы

Бағалау

Бағалау

Оқушылар кесте бойынша топтық, жеке жұмыстарын бағалайды

Үйге тапсырма

Оқулық бойынша мәтінді оқып келу

Кесте бойынша топ жұмысын бағалау . Өзін-өзі бағалайды. «Таңның атуы» тақырыбын оқып келеді.

«Таңның атуы» атты сипаттау мәтінін құрастырады.

Топ жұмысын бағалау кестесі:идеялар ұсыну, жолдастарын топ жұмысына жұмылдыру, сұрақ қою, жауап беру,

белсенді тыңдау критериилері бойынша бағалайды

Бағалау тақтасы



© 2010-2022