Урок з літературного читання на тему: Д. Павличко: «Гном», «Мрія»

Раздел Начальные классы
Класс 3 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Тема: Д. Павличко: «Гном», «Мрія»

Мета: розкрити красу дитячих людяних вчинків, поглибити знання учнів про поезії-діалоги, вправляти у їх правильному виразному читанні віршів, розвивати творчі здібності учнів, зіставляти зміст вірша із малюнком; визначати головну думку твору. Виховувати любов до природи, людяність, вихованість.

Обладнання: портрет Д. Павличка, виставка книг, мультимедійна дошка, індивідуальні картки для читання, грамзапис пісні Д. Павличка «Два кольори»

Хід уроку

І.Організаційний момент

-- Добрий день, діти. Зараз ви послухайте пісню і уявіть собі образ, який вирине у вашій пам'яті

(Звучить пісня)

-- Що ви уявили?

-- Вам сподобалася пісня?

-- А чи знаєте ви, що багато хто вважає цю пісню народною? А народна - це значить найкраща!

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку

-- А цю пісню написала оця добра усміхнена людина. Подивіться у його лагідні очі.( Учитель звертає увагу дітей на портрет Д. Павличка)

-- Ось сьогодні на уроці ми будемо читати вірші Д. Павличка, більше дізнаємося про цю людину.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

-- А чи потрібні нам вірші, пісні? Для чого?

(Вірші, пісні нам потрібні для того, щоб прикрасити наше життя, створити певний настрій)

ІV. Цілепокладання

-- Щоб поезія нас надихала, спонукала до життя, що треба робити на уроці?(Читати, працювати з текстом)

Слайд 2

-- Сьогодні на уроці ми будемо:

1. Знайомитися з новим письменником.

2. Читати.

3. Інсценізувати.

4. Фантазувати.

5. Виділяти головну думку.

V. Вправи на розвиток мовленнєвих і читацьких умінь

-- Але для того, щоб добре виконати ці завдання нам необхідно виконати розминку перед складними випробуваннями

  1. Вправи на дихання. Читання за індивідуальними картками по І.З. Постоловському.с.1 (1 хв.)

  2. Читання складів із збігом приголосних, с.2( 1 хв.)

  3. Пошукова таблиця с.6, (1 хв.)

VІ. Актуалізація опорних знань

  1. Перевірка домашнього завдання

-- Отже, це не перша поезія, яку ми почули. А які засоби виразності ви знаєте?( Відповіді дітей)

-- Подивіться на цю таблицю:

Слайд « Засоби виразності»

1. Інтонація.

2. Дотримання відповідних пауз.

3. Дотримання логічних

наголосів.

4. Темп (відповідний)

5. Вміння перевтілюватися.

-- А яку поезію ви читали вдома?(Г. Бойка)

Індивідуальна робота за карткою( 2 учні)

--- Коли і де народився Г. Бойко?( Г. Бойко народився 1923 році у селі Оленівка на Донеччині)

-- Який доробок творів залишив нам Г. Бойко?( Вірші, казки, веселинки, загадки, скоромовки)

-- Що об'єднує твори, написані Г. Бойком?

(Добрий гумор, розуміння дітей)

-- Чого вчать твори письменника?( Як стать кращими)

2)Гра «Мишенята»

-- Розбіглись склади, як мишенята. Позбирайте їх швиденько і назвіть імена дійових осіб творів Г. Бойка

Слайд 3

То мен Лі Саш І ко То

Се ля да ко ван ма

-- З якої букви пишуться ці слова? Чому?

3. Перевірка індивідуального завдання.

4. Виразне читання віршів «Як невдаха виступав», «Сашко» (2 учні)

-- Чи використали діти засоби виразності?(Оцінювання учнів)

Фізкультхвилинка

-- Діти, вам сподобалися твори Г. Бойка? Хочете ще почитати такі цікаві вірші?( Так)

VІІ. Вивчення нового матеріалу

1. Показове читання вчителем вірша «Мрія»


  • Послухайте вірш і скажіть, якою була мрія цього хлопчика. Чим відрізняється ваша мрія від мрії цього хлопчика? Мрії бувають особисті і мрії для інших.

  • Робота в парах. Прочитайте вірш замріяно; у повільному темпі

(с. 104)

-- Як зобразив художник мрію хлопчика? А як про це написав автор?

-- Сподобалося? А хто написав цей вірш? (Д. Павличко)

-- Нам треба більше дізнатися про цю людину.

2. Пошукова робота з текстом про Дмитра Павличка с. 104. Робота в парах.

-- Дайте відповіді на 2 питання:

1. Де і коли народився Д.Павличко?

2. Який доробок творів є у Д. Павличка?

3.Перевірка самостійної роботи

Доповнення вчителем.

Карта України

Вчитель демонструє карту України, г. Карпати, показує слайди з Карпатами. Це - найкращий куточок у Європі. І ця дивна краса подарувала нам дивного, талановитого майстра Д.Павличка

4.Розповідь вчителя з демонстрацією ілюстрацій.

Дмитро Павличко народився у 1929 році у селі Стопчатові на Івано-Франківщині у багатодітній родині.

Слайд5

Урок з літературного читання на тему: Д. Павличко: «Гном», «Мрія»

Д Павличко

Милували Дмитрові око його рідні Карпати. Чудова природа рідних Карпат, спогади дитинства знайшли відображення в його віршах.

Слайд 6

Карпати

Урок з літературного читання на тему: Д. Павличко: «Гном», «Мрія».Урок з літературного читання на тему: Д. Павличко: «Гном», «Мрія»

Урок з літературного читання на тему: Д. Павличко: «Гном», «Мрія»Урок з літературного читання на тему: Д. Павличко: «Гном», «Мрія»

Ознайомлення з виставкою книг Д. Павличка

-- Зараз ви його твори можете прочитати ось у цих виданнях (показує)

.

5.Робота над віршем «Гном»

  1. Первинне читання вчителем

-- Прослухайте цей вірш і скажіть, якою ви уявляєте родину гнома?

2) Перевірка сприймання

3) Словникова робота

Слайд 7

Читають хлопчики -- «парашутиком», дівчата - «літачком»

гном дідусю

гноменята біду

жона радість

мухомора ↓ маленьку ↑ мимохіть малесеньким

будьте ласкаві перетворю

підвезіть чародійна

сміється небоже

--Назвіть слова, які є спільнокореневими

--Назвіть слова, протилежні за змістом

4)Мовчазне читання вірша. Гра «Бджілка» (с. 105) (Напівголосне читання вірша учнями). Завдання: Що в цьому вірші казкового? (Відповіді учнів)

-- Як ви думаєте, чому хлопчик відмовився перетворюватися на гнома?

5) Читання в особах. Обираються три учні, які будуть читати слова автора, гнома та хлопчика

6) Інсценізація вірша « Гном»

Виходять 3 учні

Завдання перед прослуховуванням:

-- Послухайте уважно виступ цих учасників і скажіть, чи змогли вони перевтілитися?

(Виступ учнів)

7). Обговорення виступу:

-- Завдяки чому перевтілилися діти?

-- Голос, жести, інтонація, паузи

-- Як ставиться автор до свого героя?(По-доброму)

-- Хочете і ви так виступити, як ці учні? Тоді добре підготуйтеся вдома.

8) Гра «Пофантазуймо»

-- Діти, який малюнок ви би намалювали до цього вірша. Чому?

-- Уявіть себе на місці цього хлопчика. Як би поступили ви? Придумайте кінець казки. (Іде обговорення )

9) Вправа «Мікрофон»

VІІІ. Рефлексія

-- Для чого ж нам потрібна лірика?)

ІХ .Підсумок уроку

-- Які твори письменника вам найбільше сподобалися?

-- Чого вони вас навчили?

-- Чи виправдалися ваші очікування від уроку?

Х. Домашнє завдання «Ярмарок-продаж»

Учитель: Пропоную 2 завдання:

На 9 балів - прочитати вірші, проаналізувати їх, с. 104-105, на 10-12 балів

с.104-105 - читати виразно, намалювати свою мрію.

ХІ. Виставлення і мотивація оцінок

Е. І. Гороз

Вчитель Новоданилівської ЗОШ І-ІІІ ст..


© 2010-2022