- Преподавателю
- Начальные классы
- Қазақ тілінен ашық сабақДауыссыз н мен ң
Қазақ тілінен ашық сабақДауыссыз н мен ң
Раздел | Начальные классы |
Класс | 2 класс |
Тип | Видеоуроки |
Автор | Искакова Ж.Т. |
Дата | 06.11.2015 |
Формат | docx |
Изображения | Есть |
Күні:
6. Сабақтың тақырыбы: Дауыссыз н мен ң (184 - 189 жаттығулар)
Сабақтың мақсаты: 1. Оқушылардың алған білімдерін тиянақтай отырып, дауыссыз н мен ң туралы білімдерін бекіту мақсатында жаттығу жұмыстарын орындату;
2. Алған білімдерін пайдалана отырып, ой қорыту, пікір айту, дәлелдеу дағдыларын дамытып, ой-өрістерін жетілдіру, дыбыстық жүйе туралы білімдерін арттыру;
3. Оқу білімге деген құштарлықтарын арттыра отырып, сауаттылыққа, әдемі таза жазуға тәрбиелеу;
Сабақтың түрі: қайталау сабақ
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, көрнекіліктік, түсіндірмелі, талдау-жинақтау, т.б.
Көрнекілігі: суреттер, сызбалар
Қосымша материалдар: үлестірмелі дидактикалық материалдар
Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі:
-
Балаларды сабаққа дайындау
2. Үй тапсырмасын тексеру: Жазып келген хабарландыруларын оқыта отырып тексеру
3. Өткенді пысықтау: - Дыбыс дегеніміз не? әріп деген не? дыбыстың қандай түрлері бар?
ДЫБЫС- Тақтада берілген сызбаны толтырайық:
ДАУЫСТЫ
ДАУЫССЫЗ
ҰЯҢ
ҮНДІ
ҚАТАҢ
ЖУАН
ЖІҢІШКЕ
Сызбадағы дыбыстардың астына тиісті әріптерді жазу.
184 - жаттығу: мәтінді оқытып, талдау жүргізу:
- Мәтін не туралы айтылған екен? Қандай кітаптар бар екен? Ал, өздерің кітап туралы не білесіңдер? Кітаптың адам өміріне қаншалықты пайдасы бар?
- Осы жаттығу мәтініндегі қарамен жазылған сөздерді көшіріп жазып, дауыссыз дыбыстардың астын белгілеп, сызайық:
Кездесетін, бір жарым, алып, сақтаулы.
4. Жаңа сабақ: 185- жаттығу: Берілген өлеңді оқыту, жаттату, жатқа жаздыру:
- Өлең не туралы екен? түйе қандай жануар? (сипаттама беру) Өлеңдегі н, ң әріптерінің астын сызу,
- Мыналар ненің суреттері? Аю, қоян - осы сөздерде қандай қосарлы дыбыстар бар?
(я мен ю). Олар неге қосырлы дауысты дыбыстар? Кәне ендеше я мен ю әріптері бар сөздер ойлап айтайықшы. (оқушылар өздері сөздер ойлап табады. Сол ойлаған сөзде-ріне сөйлемдер құратып, тақтаға жаздыру)
5. Сергіту сәті: Қорбаңдаған аюдың, Құлпынайы көп екен.
Теріп-теріп алайық, Қалтамызға салайық.
188 -жаттығу: берілген сөздерге дыбыстық талдау жасау:
Таяқ, үзеңгі, рәсім, лашын, жүйрік.
Таяқ - 4 әріп, 4 дыбыс, 2 буын, т - д\з, қатаң, а - д\ы, жуан, я - дауысты, қосарлы, н - д\з, үнді;
Үзеңгі-6әріп,6дыбыс, 3буын ү-д\ы, жіңішке,з-д\з, ұяң, е-д\ы, жіңішке, ң-д\з, үнді, г-д\з,ұяң, і-д\ы, жіңішке
189-жаттығу: мәтінді оқып талдау жасау, жоспар құру:
-
Мәтін не туралы екен? қоянның салмағы қанша болады екен? Мәтінде тағы басқа қандай аңдардың аты аталған? Қоян өз өмірін қалай сақтайды екен? Лның түсі туралы не білуші едік? Мәтіннің жоспары:
І. Қоянның мекені ІІ. Қоянның жауы
Жоспар бойынша мәтінге сүйене отырып, өз сөздерімен шағын мазмұндама жазу, жазғандарын оқыту;
6. Бекіту: Сюжетті суреттермен жұмыс жүргізіледі: оқушылар сурет бойынша сөйлемдер құрайды.
Суреттегі басты кейіпкерлерді тауып, солардың атауларына дыбыстық талдаулар жасайды.
186-жаттығу: кестедегі бос торкөздерге кеспе әріптердің ішінен тиісті әріптерді ілу:
-
Ұяң
Үнді
Қатаң
...
...
...
7. Қорытынды:
- Бүгінгі сабақта қандай тақырыптарды, дыбыстарды еске түсіріп, пысықтадық?
- Сонымен дауыссыз дыбыстарының айтылуында қандай өзгешелік бар екен? б мен п, к мен қ, к мен ғ, н мен ң әрпінің қандай жазылу ерекшелігі бар екен? Бірнеше мысалдар келтірте отырып, сабақты қорытындылау;
-
Үйге тапсырма: 61- беттегі тест тапсырмасын орындап келу;
-
9. Бағалау.